Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zarostlý chloupek vznikne, když se chlup zkroutí zpět na místo, ze kterého vyrůstá. Zarostlé chloupky jsou běžnější u lidí s kudrnatými vlasy, ale čas od času se s nimi potýká úplně každý. Pokud se pravidelně holíte, je dost možné, že na ně narážíte pravidelně. Tento článek popisuje pět různých způsobů, jak se zarostlého chloupku zbavit tak, aby se již neobjevil.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Odstranění mrtvých buněk

Stáhnout PDF
  1. 1
    Odstraňte z místa mrtvou kůži. Zarostlý chlup dvakrát denně jemně vydrhněte. Tato metoda, takzvaná exfoliace neboli peeling, odstraní mrtvé buňky, špínu a mastnotu, které chlup blokují. Drhnutím je také možné špičku chlupu manuálně uvolnit z kůže. Snažte se chlup drhnout z různých směrů. Použijte exfoliační rukavice, anebo zkuste jednu z následujících metod::
  2. 2
    Drhněte lehce. Je třeba chlup drhnout tak, aby se docílilo kýženého efektu, ale ne tak silně, aby dané místo začalo krvácet.
    • V případě nejistoty drhněte lehce a delší dobu.
    • Pozor! Odstranit zarostlý chloupek zpoza strupu je velmi obtížné. V takovém případe je nejlepší použít jinou metodu nebo zajít za doktorem.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Použití přípravku na akné

Stáhnout PDF
  1. 1
    Naneste malé množství přípravku na akné. Zarostlé chlupy jsou podobné pupínkům, obzvláště když je kolem chlupu hnis. Několikrát denně naneste přípravek na bázi benzoylperoxidu nebo kyseliny salicylové, toto opakujte po dobu několika dní. Tato metoda, společně s každodenním peelingem, by měla zarostlý chloupek odstranit. Přípravek na akné zabrání otoku, díky čemuž bude mít chlup více prostoru k tomu, aby rostl směrem ven (nikoliv zpět do kůže). Pokud nemáte po ruce žádný přípravek na akné, můžete použít také aspirin rozpuštěný ve vodě nebo trochu zubní pasty.
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Teplý obklad

Stáhnout PDF
  1. 1
    Na několik minut přiložte na dané místo teplý, vlhký obklad. Kůže se tím zjemní.
    • Stačí namočit žínku do horké vody, vyždímat ji a přitlačit ji na zarostlý chloupek. Až žínka vychladne, znovu ji namočte do horké vody.
    • Pokud je zarostlý chlup pod kůží viditelný, tato metoda chlup změkčí a přiblíží ho povrchu pokožky. Pokud chlup není vidět, přiložte na místo horký obklad do té doby, dokud se chlup neobjeví na povrchu kůže.
    • Pokud chlup ani po deseti minutách není viditelný, znamená to, že nebude možné ho odstranit bez profesionální pomoci, a může se také jednat o něco zcela jiného. V takovém případě by také bylo vhodné, pro všechny případy, preventivně zkontrolovat pokožku kvůli rakovině kůže.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Použití ostrého nástroje

Stáhnout PDF
  1. 1
    Použijte sterilní jehlu, pinzetu, nebo specializovaný nástroj na odstraňování zarostlých chloupků. Nejprve přiložte horký obklad, díky kterému se chlup dostane blíže k povrchu. Nesnažte se chlup vyjmout, pokud se k němu nelze snadno dostat. Pokud to není nutné, nepokoušejte se chlup vytrhnout celý; vyjměte pouze zarostlou špičku chlupu z kůže. Může to chvíli trvat, takže je třeba mít trpělivost a snažit se nepoškodit kůži.
    • Někdy je možné část chlupu zahlédnout blízko povrchu kůže. To znamená, že špička chlupu začala vrůstat do pokožky. Zkuste použít jehlu a jemně za chlup zatahat, je pravděpodobné, že se zarostlý konec chlupu uvolní.
    • Pokud chcete použít pinzetu, je možné si vybrat ze dvou typů: s ostrou či tupou špičkou. Při opatrném použití je pinzeta s ostrou špičkou šetrnější ke kůži kolem chlupu. Další možností je použít specializovaný nástroj k odstranění zarostlých chloupků, který nepoškozuje vlasový váček ani okolní pokožku.
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Péče o kůži po odstranění zarostlého chloupku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Místo, kde se nacházel zarostlý chloupek, omyjte horkou vodou a hydratačním mýdlem. Naneste dezinfekční prostředek, aby se předešlo infekci. Zároveň se ujistěte, že přes dané místo nenosíte příliš těsné oblečení, a pravidelně odstraňujte mrtvé buňky, čímž se zabrání vzniku nových zarostlých chloupků. Za tím samým účelem je možné použít i specializované kožní přípravky.
    • V některých případech je chlup zarostlý tak hluboko, že výše uvedené metody nefungují. V takovém případě požádejte svého kožního doktora o lék na předpis.
    Reklama

Tipy

  • Před holením se vždy se ujistěte, že holítko je čisté. Vyplatí se také investovat do kvalitní pěny na holení. Některé z nich tvrdí, že zarostlým chloupkům dokáží zabránit.
  • Pokuste se zarostlý chloupek příliš nemačkat, neboť to může poškodit kůži a způsobit infekci nebo znesnadnit regeneraci.
  • Použijte novou břitvu pokaždé, když holíte velmi citlivé části těla, například třísla.
  • Pokud chlup není viditelný, použijte vlhký, horký obklad o něco déle.
  • Nástroje můžete sterilizovat tím, že je ponoříte do vroucí vody nebo očistíte alkoholem (který sice neodstraní všechny bakterie, ale je to lepší než nic).
  • Pokud místo po odstranění zarostlého chloupku pálí nebo je zarudlé, použijte hydratační krém. Vazelína také zabírá.
  • Je třeba dané místo udržovat velmi čisté. Pečlivě místo omyjte pokaždé, když se sprchujete.
  • Čím je chlup delší, tím menší je pravděpodobnost, že se zkroutí zpět do kůže. Proto je lepší chlupy nechat při holení o trochu delší tím, že použijete holítko pouze s jedním břitem nebo elektrický holící strojek, místo holítka s více břity.
  • Je možné také manuálně zahnout špičku jehly nebo špendlíku a tímto nástrojem poté vyjmout zarostlý chloupek z kůže.
  • Místo, které chcete oholit, musí být vždy mokré nebo vlhké. Nikdy nenanášete mýdlo nebo pěnu na suché místo.
  • Na místa, kde se vám často objevují zarostlé chloupky, použijte hydratační krém, který neucpává póry.
  • Pokud to není nutné, neholte se. Když se holíte každý den, zvyšujete riziko vzniku zarostlých chloupků.
Reklama

Varování

  • Pokud se zánět rozšíří mimo oblast vlasového váčku nebo přetrvává po několik dní poté, co byl zarostlý chloupek uvolněn, je lepší navštívit kožního nebo praktického lékaře.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Čistou žínku a teplou vodu
  • Sterilní pinzetu s ostrou špičkou nebo malou jehlu
  • Dezinfekční prostředek
  • Hydratační krém nebo podobný přípravek
  • Zarostlý chloupek

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 109 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 45 347 krát
Stránka byla zobrazena 45 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama