Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zaschlé skvrny od krve je možné z látek odstranit, i když je to trochu komplikované, zejména v případě, že jste látky již vyprali, nebo vysušili v sušičce. Existuje spousta různých metod, které můžete vyzkoušet, od kuchyňských potřeb až po silnější produkty. Dávejte si pozor při odstraňování skvrn z hedvábí, vlny a dalších jemných tkanin.

Metoda 1 ze 4:
Vyčistěte skvrnu mýdlem a vodou

 1. 1
  Tato jednoduchá metoda se hodí zejména pro len a bavlnu. Nepotřebujete nic speciálního, ale budete muset delší dobu látku drhnout. Tuto metodu použijte na přírodní tkaniny, jako je len, nebo bavlna. Látky, které mají na povrchu malé kuličky, vyžadují delší a jemnější čištění. Mezi tyto látky patří vlna a většina umělých vláken.
 2. 2
  Otočte látku tak, aby skvrna mířila směrem dolů. Budete ji díky tomu moci vyčistit zespodu a vytlačit ji ven z látky. Je to účinnější, než pouštět vodu přímo na skvrnu. [1]
  • Pravděpodobně budete muset oblečení obrátit naruby.
 3. 3
  Propláchněte skvrnu studenou vodou. I stará skvrna se většinou ještě nedostala příliš hluboko do látky, takže začněte odstraňovat části skvrny, které nejsou přichycené příliš hluboko. Propláchněte skvrnu studenou vodou, aby se vytlačila nahoru. Několik minut držte látku pod tekoucí vodou a skvrna by se měla alespoň trochu zmenšit.
  • Varování: Nikdy nepoužívejte horkou vodu, skvrna by se dostala hluboko do látky a přichytila by se. [2]
 4. 4
  Vydrhněte skvrnu mýdlem. Obraťte látku tak, abyste měli skvrnu směrem nahoru. Naneste na skvrnu mýdlo a vytvořte hustou pěnu. Můžete použít jakékoli mýdlo, ale tradiční tvrdá mýdla jsou někdy účinnější, než jemnější tekutá mýdla.
 5. 5
  Chytněte látku se skvrnou oběma rukama. Každou rukou chytněte látku na jedné straně vedle skvrny a začněte skvrnu dřít o sebe.
 6. 6
  Pořádně skvrnu vydrhněte o sebe. Chytněte látku tak, abyste ji mohli začít drhnout a pořádně skvrnu odřete o sebe. Pokud čistíte jemnou látku, postupujte velmi opatrně. Třením byste měli jemně odstranit zbytky krve, která zůstane v pěně a nepřichytí se zpět k látce.
  • Můžete si vzít rukavice, abyste ochránili ruce. Těsné rukavice vám ruce ochrání a umožní vám látku chytit pevně.
 7. 7
  Pravidelně měňte vodu a mýdlo a pokračujte s drhnutím. Pokud se látka začne vysoušet a mizí vám pěna, propláchněte skvrnu studenou vodou a přidejte další mýdlo. Pokračujte stejným způsobem, dokud se skvrny nezbavíte. Pokud se vám to nepodaří během deseti minut, vyzkoušejte jinou metodu. .
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Enzymatický čistič

 1. 1
  Tuto metodu byste neměli používat na vlnu ani na hedvábí. Enzymatické čističe ničí proteiny ve skvrnách. Protože se krev do látky vpije díky proteinům, enzymatické čističe dokážou skvrny dokonale vyčistit. Vlna a hedvábí jsou ovšem vlákna z proteinů, takže kdybyste tento čistič použili, mohli byste je zničit. [3]
 2. 2
  Kupte si enzymatický čistič. Pokud nemůžete takový čistič najít, kupte si nějaký přírodní prostředek na praní, který obsahuje rozložitelné enzymy. [4]
 3. 3
  Propláchněte skvrnu pod studenou vodou, aby se krev uvolnila. Napněte látku rukama a zkuste pod vodou seškrábat trochu zaschlé krve tupým nožem.
 4. 4
  Namočte látku do studené vody s enzymatickým čističem. Nalejte si do misky asi půl šálku čističe a ponořte do ní poskvrněnou látku. Doba namáčení bude záviset na tom, jak starou skvrnu na látce máte a jak silný čistič používáte. Nechejte látku namočenou minimálně hodinu, ale klidně i celou noc.
  • Před ponořením můžete skvrnu zkusit vyčistit zubním kartáčkem.
 5. 5
  Vyperte látku a nechejte ji uschnout. Vyperte látku tak, jak jste zvyklí, ale nedávejte ji do sušičky, jinak by se skvrna mohla uchytit hluboko látce. Nechejte látku uschnout přirozeně a potom zkontrolujte, zda jste se skvrny zbavili.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Citronová šťáva a sluneční světlo

 1. 1
  Tuto metodu používejte pouze za slunečného počasí. Tato metoda využívá běžné ingredience, ale vyžaduje přímé sluneční světlo. Budete také muset počkat, až látka uschne, protože dříve nepoznáte, zda se vám podařilo se skvrny zbavit.
  • Varování: citronová šťáva a sluneční světlo může poškodit jemné látky, zejména hedvábí.
 2. 2
  Namočte látku do studené vody. Ponořte látku na několik minut do studené vody a mezitím si připravte ostatní věci, které budete potřebovat. Nachystejte si citronovou šťávu, sůl a zavírací plastový sáček, do kterého se vejde poskvrněné oblečení. [5]
 3. 3
  Jemně oblečení vyždímejte a vložte do ho sáčku. Vymačkejte z látky přebytečnou vodu a vložte ji do uzavíratelného sáčku.
 4. 4
  Přidejte citronovou šťávu a sůl. Nalejte do sáčku dva šálky citronové šťávy a půl šálku soli a uzavřete ho.
 5. 5
  Důkladně látku promačkejte. Uzavřete sáček a důkladně ho promačkejte, aby se sůl s citronovou šťávou dostaly hluboko do látky. Zaměřte se hlavně na poskvrněné části. Sůl by se měla rozpustit a měla by usnadnit vstup citronové šťávy do látky.
 6. 6
  Po deseti minutách oblečení ze sáčku vyndejte. Nechejte citronovou šťávu působit asi deset minut. Potom oblečení vytáhněte a vyždímejte ho.
 7. 7
  Nechte oblečení uschnout na slunci. Pověste oblečení ven na šňůru a nechejte ho uschnout, nebo ho rozložte volně na rovný povrch. Zajistěte aby na něj svítilo přímé sluneční světlo. Po usušení bude oblečení trochu tuhé, ale po vyprání by mělo zase změknout.
 8. 8
  Vyperte oblečení ve vodě. Pokud jste se skvrny zbavili, vyperte oblečení ještě jednou ve vodě, abyste se zbavili soli a citronové šťávy. Pokud skvrna nezmizela, navlhčete látku a nechejte ji znovu uschnout na slunci.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Silnější prostředky

 1. 1
  Zvažte všechna rizika. Látky, které uvádíme v této sekci, jsou velmi silné. Díky jejich síle vám mohou vybělit oblečení a způsobit permanentní škody na vláknech. Tyto metody byste tedy měli používat pouze na bílých látkách, které nejsou příliš jemné.
 2. 2
  Vyzkoušejte přípravek nejprve na malém kousku látky. Až budete mít připraven jeden z následujících roztoků, vezměte si vatový tamponek a naneste ho trochu na malý nenápadný kousek látky. Nechejte ho pět až deset minut působit a potom se podívejte, zda vám látku neponičil.
 3. 3
  Zkuste bílý ocet. Ocet není tak agresivní látka, jako ty, které uvádíme níže, ale přesto vám může oblečení zničit. Namočte si látku na půl hodiny do octa a potom se pokuste skvrnu vydrhnout rukama. Nakonec oblečení opláchněte ve studené vodě. [6] Pokud se skvrna zmenšila, ale nezmizela, celý postup zopakujte.
 4. 4
  Zkuste peroxid vodíku. 3% roztok peroxidu vodíku, který seženete v lékárně, můžete nalít přímo na skvrnu, nebo ho nanášet vatovým tamponkem. Peroxid vám látku pravděpodobně zesvětlí. Měli byste látku nechat 5-10 minut na tmavém místě, protože světlo peroxid rozkládá. Potom látku vysušte houbou, nebo hadříkem. [7]
 5. 5
  Zkuste směs amoniaku. Začněte s běžným amoniakem, který se prodává jako čistící prostředek. Nařeďte ho vodou a nechejte ho na skvrně asi 15 minut. Nakonec ho vypláchněte vodou. [8] Pokud vám amoniak látku poškodil, měli byste si připravit slabší roztok, například 1 lžičku amoniaku s 1 l vody a kapkou tekutého prostředku na mytí rukou. [9]
  • Varování: amoniak může narušit proteinová vlákna ve vlně a hedvábí.
  • Běžný amoniak je většinou 5-10% amoniak a 90-95% voda. [10] Silnější roztoky jsou žíravé a měli byste je naředit ještě více.
  Reklama

Tipy

 • Všechny roztoky si vyzkoušejte na malém nenápadném místě na oblečení, abyste měli jistotu, že vám látku nezničí.
 • Některé z metod odstraňování skvrn, které popisujeme výše, můžete použít také na koberce nebo čalounění. Nanášejte je vlhkou houbou, abyste čalounění nepoškodili.

Reklama

Varování

 • Pokud se zbavujete skvrny od cizí krve, vezměte si ochranné rukavice, abyste se vyhnuli nemocem, které se přenášejí krví.
 • Nedávejte oblečení do sušičky, dokud si nebudete jistí tím, že je skvrna pryč. Horko ze sušičky by mohlo způsobit permanentní přichycení skvrny.
 • Nikdy nemíchejte amoniak s bělidlem – vzniklé výpary jsou velmi toxické.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

Jedna nebo více následujících věcí:

 • Mýdlo (ideálně pevné, v kostce)
 • Amoniak a tekutý prostředek na praní
 • Čistící prostředek s obsahem enzymů
 • Citronová šťáva, sůl a uzavíratelný sáček
 • Peroxid vodíku a vatový tamponek
 • Bílý ocet


Pomohl vám tento článek?

Reklama