Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Možná, že je vaše oblečení pomačkané, ale nemáte žehličku. Může se zdát, že je to veliký problém, obzvláště pokud jste mimo město a potřebujete vypadat dobře na obchodní schůzce. Nebo vám žehlička nefunguje či jí jednoduše nemáte. Naštěstí existuje několik způsobů jak pomačkané oblečení narovnat bez žehličky. Není žádná omluva pro nošení pomačkaného oblečení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Užití alternativních způsobů, jak odstranit zmačkání

 1. 1
  Vložte prádlo do sušičky s kostkou ledu. Sušení prádla v bubnu sušičky je dobrý způsob jak pomačkání odstranit. Nastavte na střední program a sušte prádlo zhruba 15 minut.
  • Pověste prádlo ihned po vyjmutí ze sušičky, tak aby se pomačkání nevrátilo. Nebo si jej rovnou oblečte. Pokud necháte oblečení v sušičce příliš dlouho po tom, co cyklus skončí, nebo ho hodíte do koše na prádlo, pomačkání se pravděpodobně vrátí.
  • Vložte do sušičky několik kostek ledu nebo prádlo před sušením navlhčete vodou. [1] Kostky ledu se rozpustí a promění v páru, což pomůže tomu, aby se zmačkané prádlo narovnalo. Nebo můžete do sušičky spolu s prádlem vložit navlhčenou ponožku. [2]
 2. 2
  Zkuste vložit zmačkané prádlo do sprchy. Mnoho lidí zjistilo, že tato metoda odstraní zmačkání rychle. Pusťte sprchu a nechte téct horkou vodu. Zavřete dveře od koupelny, tak aby pára neunikla.
  • Poté zmačkané prádlo vyvěste na tyč sprchového závěsu. Utěsněte koupelnu (čím menší, tím lepší) aby neunikal vzduch – zavřete okna, utěsněte prostor pod dveřmi.
  • Bude to trvat zhruba 15 minut napařování, abyste se pomačkání zbavili. Také byste se měli ujistit, že se vám voda nedostane na oblečení, takže nasměrujte sprchovou hlavici pryč od oblečení. Ujistěte se, že je tyč sprchového závěsu čistá, aby nezanechala na oblečení skvrny. Oblečení můžete pověsit přímo na tyč, nebo na ramínko které zavěsíte na tyč. [3]
  • Dejte oblečení co nejblíž ke zdroji tepla a vody jak to jde, ale tak aby se nenamočilo. Nestačí je jen zavěsit v koupelně, daleko od sprchové hlavice. Tak abyste neplýtvali vodou, můžete vyzkoušet tuto metodu, když se zrovna sprchujete.
 3. 3
  Kupte sprej na odstranění zmačkání v obchodě. Běžně můžete v obchodě najít spreje určené pro narovnání prádla. Je třeba, aby bylo oblečení vlhké, aby sprej fungoval. Nebo si můžete vyrobit domácí sprej.
  • Prádlo pověste a nastříkejte. Jemně látku natahujte, abyste po nastříkání prádlo narovnali. [4]
  • Spreje zakoupené v obchodě fungují nejlépe na oblečení vyrobeném ze směsi bavlny. Nepoužívejte spreje zakoupené v obchodě jako tento na jemné tkaniny jako hedvábí, protože mohou zanechat skvrny. Vyzkoušejte sprej na malém kousku oblečení, než nastříkáte celý kus.
  • Můžete si také vyrobit domácí sprej z vody a trochy octa. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem a smočte zmačkané prádlo lehkým postřikem. Pokud zkoušíte ocet, berte na vědomí, že může zanechat pach. Namísto octa můžete do vody přidat malé množství aviváže. Nechte si láhev v práci ve stolku pro rychlé úpravy před prezentací nebo v autě při dlouhých cestách.
  • Po postřiku oblečení je nejlepší ho pověsit a nechat uschnout. Také se ujistěte, že prádlo jen navlhčíte. Pokud jej namočíte, je nepravděpodobné, že bude metoda fungovat dobře. Můžete prádlo pověsit venku, ačkoliv to je nejlepší pro bílé prádlo protože barvy mohou na slunci vyblednout. [5]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití provizorních žehliček

 1. 1
  Zkuste jako žehličku použít dno nahřátého hrnce. Vezměte si hrnec takové velikosti, který byste použili na vaření nudlí. Uvařte v něm vodu. Poté vodu vylijte. Použijte dno hrnce jako žehličku.
  • Nevýhodou tohoto přístupu je, že musíte být opatrní, abyste nespálili sebe a stejně tak oblečení. Teplo také bude nekonzistentní, protože může hrnec rychle chladnout a je kruhového tvaru.
  • Stále je to však lepší než nosit zmačkané oblečení, a tato metoda by vám měla pomoci odstranit alespoň nějaké menší pomačkání.
 2. 2
  Použijte plochou žehličku jako žehličku. Obvykle se tyto žehličky používají pro natáčení vlasů. Nicméně můžete tento přístroj použít pro vyžehlení alespoň malé části oblečení. Ploché žehličky fungují opravdu dobře pro dosažení míst, která se špatně žehlí, jako je límeček košile.
  • Je také užitečné, že kleště žehličky sjíždí po oblečení, což znamená, že je tepelná aplikace více přímá než u jiných metod, jako je vysoušeč vlasů.
  • Nejprve se ujistěte, že je žehlička čistá. Pokud na ní zanecháte produkty určené na vlasy jako je lak, mohou zničit vaše oblečení. Berte na vědomí, že se tyto produkty mohou na žehličku dostat při každém použití.[6]
  • Pokud necháte oblečení příliš dlouho stisknuté v žehličce, můžete si ho spálit, buďte tedy opatrní. Žehlení tímto způsobem byste neměli provádět kulatou kulmou na vlasy. [7]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zkuste na zmačkané prádlo něco jiného

 1. 1
  Použijte fén na vlasy. Aby vysoušeč fungoval, musíte oblečení nejprve navlhčit. Nenamáčejte ho. Jen jej trochu navlhčete, třeba lahví s rozprašovačem. Poté zapněte fen na nejnižší teplotu. Plastový usměrňovač opravdu pomáhá.
  • Držte fén zhruba 5 cm od oblečení, tak aby nebylo příliš horké. Nechcete oblečení spálit, nebo jinak poničit.
  • Můžete také zmačkané prádlo nejprve pověsit a poté na něj proud vzduchu namířit, opět však nechte fén několik centimetrů od prádla.
 2. 2
  Srolujte nebo roztáhněte prádlo. Možná jste v situaci, kdy nemáte možnost na oblečení použít teplo nebo páru. Máte štěstí. Můžete ho zkusit zarolovat nebo roztáhnout.
  • Vezměte zmačkané oblečení a velmi pevně ho zarolujte. Tak aby vypadalo jako burrito. Poté ho umístěte pod matraci nebo něco těžkého zhruba na hodinu. Až oblečení vyjmete a roztáhnete, mělo by být méně zmačkané.
  • Nebo můžete vyrovnat prádlo vlhkým ručníkem. Umístěte zmačkané oblečení na plochý povrch. Navlhčete ručník (nebo papírový ručník, pokud nemáte ten látkový). Položte ručník na oblečení (v místech kde je prádlo zmačkané). Zatižte. Poté nechte uschnout.[8]
  • Tyto metody vám zaberou trochu více času než obvykle, ale s trochou vyhlazování vaší rukou přes ručník by mělo být oblečení relativně vyrovnané.
 3. 3
  Použijte konvičku na čaj. Pára odstraňuje pomačkání, takže můžete v konvici uvařit vodu. Držte oblečení zhruba 30 cm od proudu páry konvice, protože by mohl poničit oblečení.[9]
  • Výhodou tohoto způsobu je, že si poté můžete vypít hrnek čaje! Tento přístup funguje dobře při malých problémových místech na oblečení.
  • Pokud máte větší zmačkaný kus oblečení, je lepší namísto toho použít páru ze sprchy.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte žehličku a čas jen na vyžehlení jedné věci, vyžehlete límeček. Je moc blízko k obličeji na to abyste ho ignorovali. Lidé by si jistě pomačkaného límečku všimli.
 • Pokud cestujete, vybalte si oblečení na druhý den rovnou na věšák ručníku u sprchy, pro 'automatické' úpravy když se budete ráno sprchovat. Navíc můžete zkontrolovat, jestli nepotřebují více práce, včetně napaření ve sprše přes noc.
 • Užití ubrousku do sušičky pro metodu se sušičkou ochrání oblečení před statickou elektřinou a může přidat osvěžující vůni, pokud vyberete správnou značku.
 • Nepoužívejte příliš metody roztahování, jinak bude vaše oblečení roztažené.
 • Metoda s tyčí sprchového závěsu zabere mnoho zkoušení a chyb -- nezačínejte proto s drahými kousky šatníku, protože je můžete namočit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 914 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 10 914 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama