Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Znaménka jsou shluky pigmentových buněk, které vypadají jako hnědé nebo černé skvrny na pleti. Pokud máte znaménko, kterého se chcete zbavit, nejlepší je konzultovat to s lékařem a nechat si ho odstranit profesionálně. Kdybyste se pokoušeli si znaménko odstranit sami, mohli byste si způsobit jizvu, která by vypadala mnohem hůře, než jizva po profesionálním odstranění. Pokud se ovšem za každou cenu chcete vyhnout operaci, můžete zkusit znaménko zesvětlit pomocí neověřených domácích metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak si nechat bezpečně odstranit znaménko

Stáhnout PDF
 1. 1
  Objednejte se k dermatologovi. Když se rozhodnete znaménko odstranit profesionálně, nebudete toho litovat. Je nutné nechat se prohlédnout zkušeným lékařem a nepokoušet se znaménko odstranit sami, i kdybyste to měli udělat jen z kosmetických důvodů. Lékař vám bude schopen říct, zda je vaše znaménko potenciálně rakovinné. Pokud ano, profesionální odstranění je jediná bezpečná metoda, protože ostatními metodami se rakovinných buněk nezbavíte.
  • Pokud nemáte dermatologa, požádejte svého praktického lékaře, aby vám nějakého doporučil.
  • Pokud nemáte zdravotní pojištění, nechejte si znaménko prohlédnout na veřejných akcích proti rakovině kůže.
 2. 2
  Počkejte si, zda bude nutné provést biopsii. Na prohlídce si lékař vaše znaménko prohlédne a zjistí, zda nejde o rakovinu. Pokud znaménko vykazuje běžné známky melanomu nebo jiného typu rakoviny kůže, lékař nařídí biopsii, která potvrdí nebo vyvrátí přítomnost rakovinných buněk. Pokud nejde o rakovinu, lékař bude moci znaménko odoperovat.
  • Při biopsii se odebere vzorek buněk ze znaménka a pošle se na testy do laboratoře.
  • Pokud budou výsledky pozitivní, bude nutná další léčba. Pokud bude nález negativní, můžete se rozhodnout, zda si znaménko necháte, nebo si ho raději necháte odstranit.
 3. 3
  Zjistěte, zda je možné znaménko oholit. Chirurgické holení je procedura, při které se znaménko postupně obrousí z kůže pryč. Tento zákrok se provádí v lokální anestezii, takže neucítíte žádnou bolest (kromě píchnutí jehly). Nebudete mít ani žádné stehy, které by se musely zahojit – zůstane vám pouze malá jizva. [1]
  • V některých případech se oblast okolo znaménka vypaluje nástrojem, který spálí několik vrstev kůže a sníží riziko, že se znaménko objeví znovu.
  • Tuto možnost můžete využít v případě malých znamének, která nejsou rakovinná. Větší znaménka jsou příliš velká na to, aby bylo možné je oholit a vypálit.
 4. 4
  Nechejte si znaménko vyříznout. Pokud máte rakovinné znaménko, nebo příliš velké znaménko, pravděpodobně bude nutné ho chirurgicky vyříznout. Po podání lokálního anestetika dermatolog provede hlubší řez a odstraní celé znaménko a okolní tkáň, čímž zajistí, že se znaménko už znovu neobjeví. Rána se potom zašije několika stehy, aby na jejím místě zůstala pouze minimální jizva. [2]
  • Zní to sice jako složitý zákrok, ale jde o rychlou ambulantní proceduru. Celé vyříznutí znaménka netrvá déle, než několik minut.
  • Protože vám bude podáno pouze lokální anestetikum, budete moci řídit auto a nebudete muset po zákroku odpočívat. [3]
  • Pečujte o ránu tak, jak vám poradí lékař. Pravděpodobně se budete muset vrátit k lékaři a nechat si vytáhnout stehy.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Čemu byste se měli vyhnout

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nepoužívejte krémy na odstranění znamének. Tyto krémy se prodávají většinou na internetu a jsou nabízeny jako levná a neinvazivní alternativa chirurgického odstranění znaménka. Krémy na odstranění znamének vám ovšem mohou na pleti zanechat hluboké díry, protože se dostanou až pod znaménko a způsobují nevratné poškození. Malá jizva, která vám zůstane po vyříznutí znaménka, je proti tomu minimální vada na kráse.[4]
  • Kromě toho tyto krémy neřeší to, zda je znaménko rakovinné, nebo není. Když si je budete natírat na rakovinná znaménka, mohli byste si způsobit vážné potíže – rakovinné buňky by vám v kůži zůstaly a začaly by se nekontrolovatelně množit, aniž byste to tušili.
  • Nepoužívejte žádné krémy na odstranění znamének bez předchozí konzultace s lékařem.
 2. 2
  Nenechávejte si znaménka odstraňovat laserem. Některé kosmetické salony tuto možnost nabízejí, ale nejde o vhodnou alternativu profesionálního vyříznutí znaménka. Laserové odstranění stejně jako speciální krémy neřeší, zda je znaménko rakovinné. Kromě toho vám po odstranění zůstane stejná jizva, jako v případě vyříznutí. Nejlepší je tedy navštívit dermatologa a nechat si znaménko odstranit bezpečně.
 3. 3
  Neignorujte znaménko, které se mění. Pokud se vám nechce nechávat si znaménko vyříznout, pravděpodobně na něj budete chtít zapomenout. Většinou to není problém, ale pokud si všimnete, že se vaše znaménko začalo měnit, měli byste navštívit lékaře. Většinou jde o příznak rakoviny. Řiďte se následujícím návodem. Když zaznamenáte tyto příznaky, objednejte se k lékaři: [5]
  • Asymetrický tvar. Pokud má vaše znaménko dvě různé poloviny, může jít o příznak rakoviny.
  • Ohraničení. Pokud máte nepravidelné znaménko, také může jít o rakovinu.
  • Barva. Pokud se změnila barva vašeho znaménka, nebo máte znaménko, které má více barev, nebo se barvy stupňují, měli byste si ho nechat odstranit.
  • Průměr. Pokud máte znaménko větší, než 0.5 cm a stále roste, zajděte s ním k dermatologovi.
  • Změny. Všímejte si změn na znaménku během týdnů nebo měsíců.
 4. 4
  Chraňte si pleť před UV paprsky, aby se vám netvořila nová znaménka. Vystavení slunečním paprskům může způsobit nová znaménka a také zvyšuje riziko mutace a rakoviny u starších znamének. Používejte tedy kvalitní opalovací krém s UV faktorem, aby se vám netvořila nová znaménka a ta stávající zůstala zdravá.
  • Používejte krém s UV faktorem 15+ i v zimě.
  • Znaménka byste si na slunci měli zakrývat.
  • Nechoďte do solária.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Neověřené domácí metody léčby

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste jablečný ocet. Neexistují sice žádné důkazy potvrzující účinnost této metody, ale někteří lidé používají jablečný ocet ke zesvětlení znamének.
  • Naneste si na vatový tamponek několik kapek jablečného octa.
  • Přiložte si tamponek na znaménko a omotejte ho obvazem.
  • Nechejte si znaménko zavázané alespoň hodinu.
  • Tento postup opakujte každý den, dokud se znaménka nezbavíte. V případě podráždění pokožky přestaňte ocet používat.
 2. 2
  Zkuste česnek. Česnek má mnoho lékařských využití a někteří lidé tvrdí, že pomáhá i odstraňovat znaménka. K této metodě budete potřebovat čerstvý česnek, ne sušený. Postupujte následovně:
  • Vezměte si stroužek česneku a přeřízněte ho napůl.
  • Přiložte si půlku česneku řezem na znaménko a zavažte si ho obvazem.
  • Tento postup opakujte několik dní v kuse. V případě podráždění česnek přestaňte používat.
 3. 3
  Použijte banánové slupky. Někteří lidé tvrdí, že když si na znaménko přiložíte banánovou slupku, zbavíte se ho. V nejhorším případě alespoň pleť hydratujete.
  • Oloupejte si banán.
  • Přiložte si slupku na hodinu na znaménko.
  • Opakujte každý den, dokud znaménko nezmizí. V případě podráždění přestaňte banánové slupky používat.
 4. 4
  Zkuste jedlou sodu a ricinový olej. Vezměte si trochu jedlé sody a navlhčete ji pár kapkami ricinového oleje. Naneste tuto pastu na znaménko a nechejte ji působit přes noc. Po několika dnech se podívejte, zda se znaménko změnilo. Pokud budete mít podrážděnou pokožku, přestaňte tuto metodu používat.
 5. 5
  Použijte olej z čajovníku. Naneste si na znaménko dvakrát denně tea tree olej. Na noc si do oleje namočte vatový tamponek a přilepte si ho ke znaménku náplastí. Tento postup opakujte měsíc v kuse, nebo tak dlouho, dokud vám znaménko nezmizí (možná i celý život). V případě podráždění olej přestaňte používat.
  Reklama

Tipy

 • Znaménka mohou být krásná! Zkuste si na to své zvyknout a mít ho rádi. Pokud není rakovinné, nemá smysl ho odstraňovat.
 • Neškrábejte si znaménko a nesahejte si na něj.
Reklama

Varování

 • Neškrábejte si znaménko a nesahejte si na něj – kdybyste si ho rozškrábli, začalo by krvácet a udělala by se vám jizva.
 • Nikdy se nepokoušejte znaménko odstranit chirurgicky sami doma.
Reklama

Související články

Jak si vytáhnout cizí předmět z okaJak si vytáhnout cizí předmět z oka
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak ovázat vykloubené ramenoJak ovázat vykloubené rameno
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkamiJak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami
Jak vyléčit požahání od medúzyJak vyléčit požahání od medúzy
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak obvázat ránu při první pomociJak obvázat ránu při první pomoci
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 74 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 314 krát
Stránka byla zobrazena 13 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama