Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Loupání a kuchání krevet je snadné, a pokud se to naučíte dělat sami, může vám ušetřit trochu peněz. Nejprve odstraňte hlavičku, pak odtrhněte nohy a zbavte krevetu krunýře. Při kuchání střívka si pomozte kuchyňským nožem. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak krevety správně očistit, abyste z nich mohli připravit chutné jídlo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Loupání krevety

 1. 1
  Rozhodněte se, zda krevety oloupat před vařením nebo po něm. Mnoho kuchařů tvrdí, že když se krunýř při vaření ponechá, chuť pokrmu bude silnější, protože krunýř drží šťávu z masa uvnitř a on sám je také plný chuti. Někteří lidé nicméně dávají přednost vaření z krevet už vyloupaných, protože hotové jídlo je snazší sníst.
  • Pokud chcete krunýř na krevetách ponechat i při vaření, stejně je lepší odstranit nohy a střívko. Kuchyňskými nůžkami nebo nožem rozřízněte krevetu na zádech. Tak ji budete moci vykuchat a po uvaření se vám bude loupat snadněji.
 2. 2
  Odtrhněte hlavičku. Někdy se krevety prodávají ještě s hlavou. Můžete ji buď odtrhnout prsty, nebo odříznout nožem, chcete-li.[1]
 3. 3
  Odtrhněte nohy. Vezměte je mezi prsty a v trsech je odlomte. Měly by se od těla snadno oddělit.
 4. 4
  Odstraňte krunýř. Začněte u hlavy a zlehka zasuňte prsty pod krunýř. Pak zatlačte - měl by z masa sklouznout v jednom celém kuse.
 5. 5
  Ocásek buď ponechte, nebo odstraňte - je to jen na vás. Někteří kuchaři ocásky ponechávají, protože v hotovém jídle vypadají hezky dekorativně, jiní je raději odlamují.
 6. 6
  Krunýře si uschovejte. Dejte je do sáčku a zmrazte je, budou se hodit, až budete vařit vývar. Krunýře jsou skvělým základem pro krevetovou omáčku a polévky z ryb a mořských plodů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kuchání krevet

 1. 1
  Ostrým nožem udělejte zářez podél zad krevet. Řízněte do hloubky asi půl centimetru. Maso se rozevře a ukáže se vám černé nebo bílé střívko těsně od povrchem. Je to vlastně celý zažívací trakt krevety - žaludek, střevo a všechno ostatní.[2]
 2. 2
  Špičkou nože střívko lehce nadzdvihněte. Pak pokračujte prsty.
 3. 3
  Opatrně střívko vytáhněte prsty- Pokuste se ho vytáhnout celé najednou, aby se vám neroztrhalo na víc kusů. Nožem rozřízněte maso, pokud ve vytahování střívka překáží. Vytažená střívka zahoďte.
 4. 4
  Prohlédněte si břišní stranu krevety. Některé druhy mají na břišní straně cévu. Pokud je to váš případ, nožem udělejte druhý zářez na břišní stěně. Nadzdvihněte cévu nožem a vytáhněte ji prsty.
 5. 5
  Opláchněte si ruce a také omyjte krevety. Střívka mohou být lepkavá, opláchnutím zajistíte, že se žádný kousek nezachytí v mase.
 6. 6
  Udržujte krevety v chladu až do doby, než je budete chtít vařit. Krevety se na teplém vzduchu rychle kazí a proto je potřeba je udržovat v chladu. Dejte je do lednice nebo do misky s ledovou vodou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Čištění vidličkou

 1. 1
  Najděte začátek střívka. Vezměte krevetu bez hlavy a prohlédněte si konec, kde byla hlava uříznutá. Měli byste vidět černou tečku na horní straně, těsně pod krunýřem.
 2. 2
  Vezměte kovovou vidličku a jeden hrot dejte přímo na černou tečku.
 3. 3
  Pevně krevetu sevřete a začněte tlačit hrot vidličky do dutiny se střívkem. Kreveta se začne narovnávat podél rovného hrotu vidličky. Tlak rozpůlí krunýř okolo páteře a zároveň ho stahovat dolů, takže krevetu jedním pohybem vykucháte.
  • Pro tento způsob existuje i speciální nástroj, který si můžete zakoupit v prodejně s kuchařskými potřebami, nicméně vidlička vám poslouží stejně dobře.
  • Pokud budete krevetu čistit pod tekoucí vodou, střívko půjde ven lépe a celý proces bude rychlejší.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte pozor na krunýř, bývá ostrý a mohl by vás snadno pořezat.
Reklama

O tomto wikiHow

Jennifer Levasseur
Spoluautorem článku je :
Osobní šéfkuchařka
Tento článek spoluautorem článku je Jennifer Levasseur. Šéfkuchařka Jennifer Levasseur je osobní šéfkuchařka a majitelka The Happy Cuisiniere se sídlem v Breckenridge, Colorado. Má více než 12 let kulinářských zkušeností a specializuje se na horskou a současnou rustikální kuchyni. Kromě toho může vytvářet pokrmy a upravovat jídelníčky tak, aby vyhovovaly dietním omezením, jako je bezlepková, vegetariánská, veganská, pescatariánská a bezmléčná strava. Kromě bakalářského titulu z marketingu a managementu na University of Houston má šéfkuchařka Jennifer tituly přidružené v oboru kulinářské umění a pekařské a cukrářské umění na Houston Community College. Tento článek byl zobrazen 22 099 krát
Kategorie: Ryby a plody moře
Stránka byla zobrazena 22 099 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama