Čerstvá kukuřice z farmářského trhu sice chutná skvěle, ale loupání slupek z klasu může být docela otrava. Podle následujících kroků však dokážete oloupat kukuřici rychle a jednoduše.

Postup

 1. 1
  Položte vedle sebe nádobu (např. kbelík) na kukuřičné slupky. Pokud máte spoustu kukuřice, rozložte na zem plátno, na kterém se tak postupně vytvoří velká hromada slupek. Jakmile skončíte, sesbírejte slupky a hoďte je na kompost.
 2. 2
  Chytněte kukuřici uprostřed klasu s vaší nedominantní rukou (praváci levou a leváci pravou).
 3. 3
  Chytněte slupky s vaší dominantní rukou na vrcholku klasu, kde vidíte vylézat kukuřičné vlasy (ty nahnědlé, dlouhé prameny).
 4. 4
  Táhněte slupky dolů z klas s vaší dominantní rukou. Svlékněte slupky z klasu odshora dolů. Vyhoďte slupy do připravených kýblů nebo na plátno.
 5. 5
  Odkrojte vrchní část klasu, která nemá zrna. Také odkrojte ostrým nožem všechny části stonku, které ještě zbývají na spodní části klasu. Je možné, že se vám povede odseknout vrchní část klasu už během stahování slupek dolů.
 6. 6
  Opláchněte oloupané kukuřičné klasy pod proudem studené vody. Tlak vody kukuřici zbaví zbývajících vlasů.
 7. 7
  Reklama

Tipy

 • Pokud si plánujete kukuřici opéct, ponechte na klasu jednu vrstvu slupek (měli byste být schopni vidět přes ni zrnka). Tato vrstva ochrání zrnka, ale pustí na ně také nějaký kouř. Pokud nemáte rádi lehce ožehnutou kukuřici, nechte na ni více vrstev slupek.
 • Pokud máte vhodný nůž, můžete klas ukrátit na spodní části a oloupat jej odspoda nahoru.
 • Uvařte kukuřici ihned po sběru. Čím dříve ji uvaříte, tím sladší bude. Naopak, čím déle ji po sběru necháte stát, tím škrobovitější bude.

Reklama

Varování

 • Může se vám stát, že během loupání v kukuřici najdete žížaly a různé brouky. I když to není nejpříjemnější, nejsou důvodem klas vyhodit. Jen odkrojte poškozenou část klasu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Čerstvá kukuřice
 • Nádoba (kbelík) nebo plátno
 • Ostrý nůž

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 038 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 3 038 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama