Jak oloupat kukuřici

Čerstvá kukuřice z farmářského trhu sice chutná skvěle, ale loupání slupek z klasu může být docela otrava. Podle následujících kroků však dokážete oloupat kukuřici rychle a jednoduše.

Postup

 1. 1
  Položte vedle sebe nádobu (např. kbelík) na kukuřičné slupky. Pokud máte spoustu kukuřice, rozložte na zem plátno, na kterém se tak postupně vytvoří velká hromada slupek. Jakmile skončíte, sesbírejte slupky a hoďte je na kompost.
 2. 2
  Chytněte kukuřici uprostřed klasu s vaší nedominantní rukou (praváci levou a leváci pravou).
 3. 3
  Chytněte slupky s vaší dominantní rukou na vrcholku klasu, kde vidíte vylézat kukuřičné vlasy (ty nahnědlé, dlouhé prameny).
 4. 4
  Táhněte slupky dolů z klas s vaší dominantní rukou. Svlékněte slupky z klasu odshora dolů. Vyhoďte slupy do připravených kýblů nebo na plátno.
 5. 5
  Odkrojte vrchní část klasu, která nemá zrna. Také odkrojte ostrým nožem všechny části stonku, které ještě zbývají na spodní části klasu. Je možné, že se vám povede odseknout vrchní část klasu už během stahování slupek dolů.
 6. 6
  Opláchněte oloupané kukuřičné klasy pod proudem studené vody. Tlak vody kukuřici zbaví zbývajících vlasů.
 7. 7
  Čistou kukuřici vložte do nachystaného kyblíku.

Tipy

 • Pokud si plánujete kukuřici opéct, ponechte na klasu jednu vrstvu slupek (měli byste být schopni vidět přes ni zrnka). Tato vrstva ochrání zrnka, ale pustí na ně také nějaký kouř. Pokud nemáte rádi lehce ožehnutou kukuřici, nechte na ni více vrstev slupek.
 • Pokud máte vhodný nůž, můžete klas ukrátit na spodní části a oloupat jej odspoda nahoru.
 • Uvařte kukuřici ihned po sběru. Čím dříve ji uvaříte, tím sladší bude. Naopak, čím déle ji po sběru necháte stát, tím škrobovitější bude.

Varování

 • Může se vám stát, že během loupání v kukuřici najdete žížaly a různé brouky. I když to není nejpříjemnější, nejsou důvodem klas vyhodit. Jen odkrojte poškozenou část klasu.

Věci, které budete potřebovat

 • Čerstvá kukuřice
 • Nádoba (kbelík) nebo plátno
 • Ostrý nůž

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Zahradničení

V jiných jazycích:

English: Husk Corn, Español: pelar elotes, Deutsch: Mais schälen, Italiano: Sbucciare le Pannocchie, Nederlands: Maïskolven pellen, Русский: очистить початок кукурузы, Français: décortiquer du maïs, 中文: 剥玉米皮, العربية: تقشير الذرة, हिन्दी: मकई (भुट्टा) छीलें, ไทย: ปอกเปลือกข้าวโพด, Tiếng Việt: Lột Vỏ Ngô

Stránka byla zobrazena 2 422 krát.
Byl tento článek přesný?