Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oloupání běžné vzrostlé mrkve odstraní mnoho z pesticidů, které se obvykle hromadí v její slupce. [1] Mnoho lidí také loupe mrkve z estetických důvodů - když jsou oloupané, září jasně oranžovou a mají stejnou barvu i tvar. Ať už máte škrabku na zeleninu nebo nůž, můžete začít.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Použití škrabky na zeleninu

 1. 1
  Omyjte mrkve pod studenou tekoucí vodou. Vydrhněte je kartáčkem s nylonovými štětinami, abyste odstranili všechnu špínu nebo nečistoty z povrchu. Mytí je nezbytný krok k odstranění všech pesticidů a setrvávající špíny.
  • Někdy mrkve vypadají trochu omšele nebo zvláštně. To zmizí, když oloupete vnější vrstvu.
 2. 2
  Dejte si mísu na kuchyňskou linku. Mísa bude zachytávat slupky, jak je budete z mrkve odstraňovat. Mohli byste je loupat nad košem, ale to je nešikovnější, protože nemáte povrch, proti kterému byste si mohli mrkev opřít.
  • Také byste mohli prostě oloupat mrkev na prkénku a potom seškrábnout odřezky do koše, až budete hotovi. Cokoliv.
 3. 3
  Přidržte si mrkev mezi palcem a ukazováčkem vaší nedominantní ruky. Potom otočte svoji nedominantní ruku tak, aby vaše dlaň směřovala ke stropu (a vaše dlaň byla pod mrkví). Mrkev by měla být nakloněna v 45 stupňovém úhlu nad vaší mísou, se špičkou ukazující dolu do mísy. [2]
  • Nejtěžší část je na tom dělat to rychle a nepořezat se. Pokud budete udržovat svojí ruku pod mrkví, alespoň polovina tohoto problému je vyřešena.
 4. 4
  Dejte si škrabku na zeleninu proti vrchní části mrkve tam, kde je mrkev nejsilnější. Pokud slupka nedosáhne na nejvyšší část, je to v pořádku - o tu se postaráte za chvilku. Většina škrabek má ve skutečnosti dvě ostří, která se pohybují oběma směry. Má to ta vaše?
  • Škrabka na zeleninu odstraňuje pouze tenoučké proužky slupky, pokud s ní přitlačíte na mrkev jemně, čímž zachová vrstvu pod ní, která obsahuje mnoho fytonutrientů. [3]
 5. 5
  Zatlačte škrabku na zeleninu dolů po povrchu mrkve k její špičce. Odstraníte tenkou vrstvu slupky, která se může zkroutit a spadnout do mísy nebo na prkénko. To je váš první řez - gratulujeme!
  • Nechte špičku mrkve ležet na prkénku, pokud ho používáte. Bude snazší udržet mrkev na místě a nehýbat s ní silou, kterou využíváte, jestliže leží na stabilním povrchu.
 6. 6
  Teď škrabejte nahoru. To co si mnoho lidí neuvědomuje je, že standardní škrabka na zeleninu má dvě ostří, která umožňují škrabat mrkev jak odspoda tak odshora, škrabat od vás a škrabat směrem k vám. Takže jakmile škrábnete směrem dolů, škrabejte směrem nahoru. A potom tam a zpět, tam a zpět.
  • Jaký to má smysl? Pokud škrabete hodně mrkví, budete s touto metodou mnohem, mnohem rychlejší. Nejlepší šéfkuchaři se starají o chuť a efektivitu.
 7. 7
  Mírně mrkev pootočte a opakujte postup, dokud nebude odstraněna všechna slupka. Jak škrabete nahoru a dolů, pomalu otáčejte mrkev ve své ruce. Když dosáhnete té strany, na které jste začaly, končíte s loupáním základny. Snadné jako facka.
 8. 8
  Převraťte mrkev a oloupejte vršek. Někdy je snazší nestarat se zpočátku o vršek, protože tam je vaše ruka a poslední co byste chtěli, je zranit si zapěstí. Takže jakmile skončíte s loupáním těla mrkve, převraťte ji a oloupejte vršek stejným způsobem, ale jen horní zhruba 2,5 cm, které potřebují oloupat.
  • Pokud jste neoloupali vršek jako první, samozřejmě. Obvykle je vynechání vršku zpočátku rychlejší, ale potom si na to musíte udělat čas teď. Jestli to uděláte nebo ne, je na vás.
 9. 9
  Dejte mrkev na prkénko a odkrojte vršek a špičku mrkve nožem. Většina lidí nepoužívá úplné špičky při vaření. Přidejte je na hromádku a vyhoďte slupky do odpadu nebo je dejte na kompost.
  • Jakmile budou mrkve oloupány, opláchněte je, a pokračujte s jejich přípravou podle instrukcí ve vašem receptu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Použití nože

 1. 1
  Opláchněte mrkev pod studenou tekoucí vodou. Jak bylo zmíněno v předchozí metodě, všechno ovoce i všechna zelenina by se mělo předem oplachovat, aby se odstranili veškeré nečistoty a zbytky pesticidů. Kartáč s nylonovými štětinkami to usnadní a urychlí.
 2. 2
  Dejte špičku mrkve na prkénko. Širší konec mrkve držte vaší nedominantní rukou. Mrkev by měla být umístěna v 45 stupňovém úhlu k prkénku.
  • Držte ji mezi vaším palcem a ukazováčkem a potom otočte ruku tak, aby vaše dlaň směřovala ke stropu. Vaše dlaň je pod mrkví a podpírá ji.
 3. 3
  Dejte ostří vašeho nože k vršku mrkve a zatlačte směrem dolů po povrchu, čímž budete seškrabovat tenkou vrstvu slupky zeleniny. Pokud nemáte škrabku na zeleninu, nůž odvede stejnou práci. Jen buďte opatrní, abyste neoškrabali příliš mnoho masa mrkve. Jemné seškrábnutí horní části bude stačit.
  • Také buďte opatrní, abyste se nezranili. Vaše nedominantní ruka by se neměla dostat nikam blízko k ostří. Ujistěte se, že vaše prsty jsou pod mrkví a ze stran mrkve a že neriskujete pořezání.
 4. 4
  Otáčejte mrkev a opakujte postup loupání, dokud nebude odstraněna všechna slupka. Jak loupete a loupete, otáčejte mrkví k odhalení slupky, která ještě nebyla oloupána. Měli byste být schopni otáčet jí ve vaší nedominantní ruce, aniž byste zastavili loupání.
  • Někdy se snadno vynechá úplný vršek mrkve poblíž vašeho zápěstí. Pokud je to váš připad, prostě ji převraťte a postarejte se o tuto část tak, že budete držet špičku a zopakujete techniku.
 5. 5
  Dejte mrkev na prkénko a použijte nůž k odříznutí vršku a špičky mrkve. Potom je spolu se slupkou vyhoďte do odpadků nebo na kompost.
  • Dejte mrkev na zvláštní talíř a pokračujte v loupání, dokud nebudou oloupány všechny mrkve. Před použitím opláchněte každou oloupanou mrkev.
  Reklama

Tipy

 • Pokud jsou vaše mrkve organické, zvažte nechat slupku neporušenou. Slupky obsahují mnoho nutričních benefitů, které se ztratí při jejich odstranění.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mrkve
 • Velkou mísu
 • Škrabku na zeleninu (dobrovolné)
 • Prkénko
 • Nůž

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 799 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 3 799 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama