Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všechno, co potřebujete na oloupání celé palice česneku, jsou překvapivě dvě misky. Tím způsobem můžete dokonce oloupat i větší množství paliček česneku. Na oloupání jednotlivých stroužků existuje bezpočet návodů, ale zapotřebí budou jen tehdy, pokud používáte mimořádně lepkavý druh česneku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vyklepání palice česneku

 1. 1
  Rozbijte palici česneku. Položte ji na kuchyňskou linku a rychle do ní ohybem zápěstí několikrát uhoďte. Palice se tak rozdělí na jednotlivé stroužky.
  • Stroužky mohou začít létat po celém bytě. Pokud tomu chcete zabránit a nechcete mít omlácené zdi, místo toho raději odřízněte vrcholek palice a stroužky od sebe roztáhněte rukou.
  • Tento způsob můžete použít pro libovolné množství hlaviček, dokud se vám volně vejdou do nádoby.
 2. 2
  Najděte si dvě misky. Je nezbytné, aby k sobě těsně přiléhaly. Toho dosáhnete nejlépe tím, že jedna vybraná miska bude o něco větší, než druhá, nebo budou obě stejně velké, se širokým, plochým okrajem. Lehké, kovové misky jsou pevné a snadno se s nimi třese, ale můžete použít nádobí z jakéhokoliv materiálu. Jsou to stroužky samotné, které během třesení strhnou jeden ze druhého tuhou slupku.[1]
  • Můžete použít hrnky, sklenice, lehký hrnec, šejkr na koktejl, nebo jakoukoliv pevnou nádobu, která se snadno drží v ruce – a posléze snadno čistí.
 3. 3
  Protřepejte v miskách česnek. Dejte stroužky česneku do jedné z misek. Druhou misku obraťte vzhůru nohama a položte na první. Zvedněte spojené misky, pevně je sevřete v dlaních a rychle, prudce s nimi zatřeste.[2] Deset nebo patnáct pohybů by mělo stačit.
 4. 4
  Prohlédněte si česnek. Velké odrůdy s bílými stroužky by už měly být oloupané. Velmi lepkavé nebo narůžovělé druhy mohou potřebovat další protřepání.[3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Oloupání jednoho stroužku

 1. 1
  Do každého stroužku udeřte plochou stranou nože. Buď palici česneku uhoďte, aby se rozpadla, nebo odřízněte špičku nožem a pak stroužky roztáhněte od sebe. Plochu ostří nože položte přes jeden stroužek. Ohybem dlaně nůž stiskněte. Stroužek se lehce rozmáčkne a snadno se oddělí od slupky.[4] Teď můžete česnek nasekat, utřít nebo třeba rozmačkat na pastu.
  • Nemáte-li velký plochý nůž, položte na česnek ohyb dlaně a pevně zatlačte.[5]
 2. 2
  Zmáčkněte stroužky mezi prsty. Tento způsob není tolik účinný, ale bude se hodit, pokud potřebujete celý, nepoškozený stroužek. Podržte stroužek plošší stranou proti palci, s ukazováčkem přehnutým přes špičatý konec. Stiskněte prsty k sobě, aby se stroužek ohnul a slupka praskla. Pak ji stáhněte jako jeden kus.[6]
  • Nejlépe tahle metoda zabírá na stroužky se slupkou, tenkou jako papír.
 3. 3
  Kupte si gumovou podložku nebo škrabku na česnek. Je to silikonová nebo gumová trubička, je levná a její použití je snadné. Vložte česnek do trubičky, poválejte ho na reovné ploše, a slupka se sama stáhne.
  • Můžete také použít silikonovou nebo gumovou podložku a smotat ji do trubičky. Ušetříte místo v kuchyni, protože podložky poslouží i při otevírání sklenic nebo pod prkénko, aby neklouzalo.
 4. 4
  Použijte lis na česnek. Lis na česnek rozmačká stroužek přes sítko, takže dužina proteče ven, zatímco slupka zůstane uvnitř. Někteří kuchaři neradi plýtvají prostorem kuchyně na nástroj na jedno použití, ale lis na česnek ušetří spoustu času a hodí se pro ty, kdo nemají zrovna špičkové schopnosti při zacházení nožem.
  • Zkuste šikové tipy na to, jak lis na česnek po použití vyčistit.
  Reklama

Tipy

 • Růžový a fialový česnek, česnek s tuhou slupkou a opravdu čerstvý česnek se všeobecně loupou hůře. Možná budete muset slupku některých stroužků jednu po druhé ručně strhnout.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 349 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 4 349 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama