Jak oloupat pomeranč

Prozkoumat tento článek Loupání rukama Loupání nožem Loupání lžící Související články Reference

Oloupat pomeranč je velmi snadné, chce to jen trochu cviku! Než dočtete tento článek, budete umět oloupat pomeranč několika způsoby!

1
Loupání rukama

 1. 1
  Vyberte si dobrý pomeranč. Zralost pomeranče hraje důležitou roli. Vyberte si jasně oranžový pomeranč, který je pevný a těžký. [1]
  • Vyhněte se starším pomerančům s poškozenou slupkou, které se špatně loupají a nechutnají dobře.
  • Jemně zelené nebo světle oranžové pomeranče ještě nejsou úplně zralé a budou se špatně loupat.
 2. 2
  Poválejte pomeranč. Tento krok je volitelný, ale někteří lidé tvrdí, že když pomeranč chvíli poválíte po stole, slupka se uvolní a bude se snáze loupat. Položte si pomeranč na stůl a přitlačte na něho dlaň. 10-15 vteřin ho válejte po stole, ale netlačte příliš silně, abyste ho nerozmáčkli.
 3. 3
  Vezměte si pomeranč do jedné ruky a druhou rukou udělejte ve slupce díru. Snažte se udělat díru na horním nebo spodním konci pomeranče, ne po stranách. Slupka je po stranách tenčí a je k pomeranči pevněji přichycená. Měkčí a volnější slupka na koncích pomeranče se loupe snáze a nedrolí se.
  • Někteří lidé slupku propichují čtyřmi prsty, ale pokud se nechcete zbytečně ušpinit, použijte pouze palec.
  • Nechejte si narůst nehet na palci trochu delší, než na ostatních prstech – pomeranče se vám budou loupat snáze.
 4. 4
  Vsuňte palec pod slupku. Zasuňte nehet palce pod slupku pomeranče, abyste ji mohli chytit. Snažte se nepíchnout do samotného pomeranče, aby z něho nevytekla šťáva a neušpinila vás.
  • Loupejte pomeranč nad talířem, abyste nenadělali nepořádek. Po oloupání budete mít snadná úklid. Místo talíře můžete použít také papírové ubrousky.
 5. 5
  Jemně odloupněte kus slupky. Čím větší kus se vám podaří sloupnout, tím rychleji budete mít pomeranč oloupaný. Můžete postupovat odshora směrem dolů, nebo po stranách.
 6. 6
  Odloupněte další kus slupky a začněte na okraji slupky, kterou jste již sloupli. Nyní by se vám měl pomeranč loupat mnohem snáze.
  • Až se naučíte loupat pomeranče, budete schopni oloupat pomeranč najednou. Loupejte slupku po obvodu pomeranče, dokud vám v jedné ruce nezůstane ovoce a v druhé ruce slupka.
 7. 7
  Postupujte tímto způsobem, dokud pomeranč celý neoloupete.
 8. 8
  Slupky vyhoďte na kompost nebo do koše.
 9. 9
  Vychutnejte si svůj pomeranč!

2
Loupání nožem

 1. 1
  Vezměte si ostrý nůž. Bude vám stačit i malý nožík s ostrou špičkou.
 2. 2
  Vsuňte špičku nože pod slupku pomeranče na horní straně a odřízněte horní konec slupky. Potom si pomeranč otáčejte v ruce a nožem postupně odřízněte i zbytek slupky.
 3. 3
  Tímto způsobem oloupejte celý pomeranč. Nůž byste měli mít směrem k sobě a pomerančem byste měli během loupání otáčet. Slupka by se měla odlupovat v jednom kuse. Když omylem odříznete i kousek pomeranče, nic si z toho nedělejte – když budete trénovat, brzy se zlepšíte.
 4. 4
  Můžete nožem také vertikálně naříznout slupku pomeranče, aby se vám snáze loupal rukama. Dejte si pozor, abyste neřízli příliš hluboko a pomeranč vám nevytekl.

3
Loupání lžící

 1. 1
  Poválejte pomeranč po stole. Položte si pomeranč na stůl a dlaní ho po něm poválejte, aby se slupka uvolnila.
 2. 2
  Nařízněte pomeranč. Vezměte si ostrý nůž a udělejte po straně pomeranče asi 3 cm dlouhý vertikální řez. Prořízněte celou slupku, ale dejte pozor, abyste neřízli do dužiny pomeranče.
 3. 3
  Vsuňte pod slupku lžíci. Vezměte si lžíci a vsuňte ji pod slupku pomeranče u řezu. Posouvejte lžíci pod slupkou a tímto způsobem pomeranč oloupejte.

Tipy

 • Až se naučíte loupat pomeranče, budete je moci loupat tak, že vám slupka zůstane v jednom kuse. Můžete pomeranč nakrojit u stonku a také u spodní strany a udělat další dva kolmé řezy. Když potom slupku ze všech stran odloupnete, zůstane vám pomeranč se slupkou ve tvaru květiny.

Varování

 • Šťáva z pomeranče lepí, takže si dávejte pozor, abyste při loupání nepíchli do dužiny.


Informace o článku

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Peel an Orange, Español: pelar una naranja, Italiano: Sbucciare un'Arancia, Deutsch: Orangen schälen, Português: Descascar Uma Tangerina, Français: éplucher une orange, Русский: почистить апельсин, Nederlands: Een sinaasappel schillen, 中文: 剥橘子, Bahasa Indonesia: Mengupas Jeruk, العربية: تقشير برتقالة

Stránka byla zobrazena 1 139 krát.
Byl tento článek přesný?