Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oloupat pomeranč je velmi snadné, chce to jen trochu cviku! Než dočtete tento článek, budete umět oloupat pomeranč několika způsoby!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Loupání rukama

 1. 1
  Vyberte si dobrý pomeranč. Zralost pomeranče hraje důležitou roli. Vyberte si jasně oranžový pomeranč, který je pevný a těžký. [1]
  • Vyhněte se starším pomerančům s poškozenou slupkou, které se špatně loupají a nechutnají dobře.
  • Jemně zelené nebo světle oranžové pomeranče ještě nejsou úplně zralé a budou se špatně loupat.
 2. 2
  Poválejte pomeranč. Tento krok je volitelný, ale někteří lidé tvrdí, že když pomeranč chvíli poválíte po stole, slupka se uvolní a bude se snáze loupat. Položte si pomeranč na stůl a přitlačte na něho dlaň. 10-15 vteřin ho válejte po stole, ale netlačte příliš silně, abyste ho nerozmáčkli.
 3. 3
  Vezměte si pomeranč do jedné ruky a druhou rukou udělejte ve slupce díru. Snažte se udělat díru na horním nebo spodním konci pomeranče, ne po stranách. Slupka je po stranách tenčí a je k pomeranči pevněji přichycená. Měkčí a volnější slupka na koncích pomeranče se loupe snáze a nedrolí se.
  • Někteří lidé slupku propichují čtyřmi prsty, ale pokud se nechcete zbytečně ušpinit, použijte pouze palec.
  • Nechejte si narůst nehet na palci trochu delší, než na ostatních prstech – pomeranče se vám budou loupat snáze.
 4. 4
  Vsuňte palec pod slupku. Zasuňte nehet palce pod slupku pomeranče, abyste ji mohli chytit. Snažte se nepíchnout do samotného pomeranče, aby z něho nevytekla šťáva a neušpinila vás.
  • Loupejte pomeranč nad talířem, abyste nenadělali nepořádek. Po oloupání budete mít snadná úklid. Místo talíře můžete použít také papírové ubrousky.
 5. 5
  Jemně odloupněte kus slupky. Čím větší kus se vám podaří sloupnout, tím rychleji budete mít pomeranč oloupaný. Můžete postupovat odshora směrem dolů, nebo po stranách.
 6. 6
  Odloupněte další kus slupky a začněte na okraji slupky, kterou jste již sloupli. Nyní by se vám měl pomeranč loupat mnohem snáze.
  • Až se naučíte loupat pomeranče, budete schopni oloupat pomeranč najednou. Loupejte slupku po obvodu pomeranče, dokud vám v jedné ruce nezůstane ovoce a v druhé ruce slupka.
 7. 7
  Postupujte tímto způsobem, dokud pomeranč celý neoloupete.
 8. 8
  Slupky vyhoďte na kompost nebo do koše.
 9. 9
  Vychutnejte si svůj pomeranč!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Loupání nožem

 1. 1
  Vezměte si ostrý nůž. Bude vám stačit i malý nožík s ostrou špičkou.
 2. 2
  Vsuňte špičku nože pod slupku pomeranče na horní straně a odřízněte horní konec slupky. Potom si pomeranč otáčejte v ruce a nožem postupně odřízněte i zbytek slupky.
 3. 3
  Tímto způsobem oloupejte celý pomeranč. Nůž byste měli mít směrem k sobě a pomerančem byste měli během loupání otáčet. Slupka by se měla odlupovat v jednom kuse. Když omylem odříznete i kousek pomeranče, nic si z toho nedělejte – když budete trénovat, brzy se zlepšíte.
 4. 4
  Můžete nožem také vertikálně naříznout slupku pomeranče, aby se vám snáze loupal rukama. Dejte si pozor, abyste neřízli příliš hluboko a pomeranč vám nevytekl.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Loupání lžící

 1. 1
  Poválejte pomeranč po stole. Položte si pomeranč na stůl a dlaní ho po něm poválejte, aby se slupka uvolnila.
 2. 2
  Nařízněte pomeranč. Vezměte si ostrý nůž a udělejte po straně pomeranče asi 3 cm dlouhý vertikální řez. Prořízněte celou slupku, ale dejte pozor, abyste neřízli do dužiny pomeranče.
 3. 3
  Vsuňte pod slupku lžíci. Vezměte si lžíci a vsuňte ji pod slupku pomeranče u řezu. Posouvejte lžíci pod slupkou a tímto způsobem pomeranč oloupejte.
  Reklama

Tipy

 • Až se naučíte loupat pomeranče, budete je moci loupat tak, že vám slupka zůstane v jednom kuse. Můžete pomeranč nakrojit u stonku a také u spodní strany a udělat další dva kolmé řezy. Když potom slupku ze všech stran odloupnete, zůstane vám pomeranč se slupkou ve tvaru květiny.
Reklama

Varování

 • Šťáva z pomeranče lepí, takže si dávejte pozor, abyste při loupání nepíchli do dužiny.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 233 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 6 233 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama