Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oloupat stroužek česneku není tak těžké. Existuje spousta způsobů, jak jednotlivé stroužky oloupat, záleží jen na tom, zda je chcete použít celé, nebo nasekané.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Loupání nožem

 1. 1
  Vezměte palici česneku a oddělte stroužek. Stroužky jsou malé kousky ve tvaru půlměsíce, které vlastně tvoří "palici" česneku. Jeden z nich snadno vyloupnete špičkami prstů.
  • Můžete také nožem naříznout papírovou, bílou slupku, pak vám to půjde lépe.
 2. 2
  Odkrojte hnědý konec stroužku. Pokud má stroužek tvrdou, hnědou špičku, odřízněte ji ostrým nožem. Loupání vám pak půjde lépe, ale není to nezbytné. Některé stroužky navíc tvrdou část nemají.
  • Můžete také stroužek překrojit na polovinu. Pak by měla slupka jít oddělit velmi lehce.[1]
 3. 3
  Položte stroužek na prkénko. Položte ho plochou stranou dolů, aby nejužší část stroužku, která byla uprostřed palice, směřovala od vás.[2]
 4. 4
  Položte nůž plochou stranou na stroužek a pevně na něj zatlačte. Musíte to udělat rychle a silně místem, kde se kloub zápěstí stýká s dlaní. Uslyšíte lehké křupnutí. Odtáhněte nůž a podívejte se, jestli se slupka oddělila od stroužku.
 5. 5
  Rukama odstraňte slupku a její zbytky. Možná budete muset chvíli zkoušet, než zjistíte, jak velkou sílu můžete vyvinout, ale pak vám bude stačit jen zvednout nůž, a slupka bude pryč.
 6. 6
  Použijte oloupaný stroužek, ať už ho nakrájíte, nebo necháte v celku. Stroužek je připravený na vaření.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Loupání ve vodě

 1. 1
  Vyloupejte z palice tolik stroužků, kolik potřebujete. Všechny slupky, které jdou snadno oddělit, oddělte, než postoupíte dál.
 2. 2
  Na pět minut namočte stroužky do studené vody tak, aby byly úplně ponořené. Dejte je do asi 3 – 5 cm vody a nechte je nasáknout. Voda slupky uvolní. Kovovou metličkou můžete stroužky promíchat, abyste loupání urychlili.[3]
  • Vložte stroužky do zakryté nebo vodovzdorné nádoby, pokud můžete. Slupky se působením vody uvolní a zároveň budete moci nádobou zatříst, aby se česnek oloupal rychleji.
 3. 3
  Vytáhněte česnek z vody. Slupky by měly být uvolněné a měly by jít lehce sloupnout rukou. Odkrojte špičku a zatáhněte za stroužek, pokud slupka přece jen na některéch místech drží pevněji.[4]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Loupání v mikrovlnce

 1. 1
  Vyloupněte z palice potřebný počet stroužků. Nedávejte do mikrovlnky celou palici česneku, byla by cítit ještě hodně dlouho. Jednoduše oddělte stroužky, které plánujete použít.
 2. 2
  Dejte stroužky na 5 – 10 vteřin do mikrovlnky. Položte stroužky česneku na malý talířek a krátce je opečte na vysoký výkon. Měli byste si všimnout, jak se slupka svraští a uvolní.
 3. 3
  Odkrojte případné zbývající slupky. Odkrojte nožem konec s kořenem a slupka lehce sklouzne.[5]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Loupání třesením

 1. 1
  Dejte celou palici česneku do nerezové misky. Tohle je skvělý způsob, jak oloupat celou palici česneku najednou. Odstraňte rukou uvolněnou papírovou slupku tam, kde to jde, než začnete.
 2. 2
  Zakryjte misku druhou nerezovou miskou o stejné velikosti. Stiskněte je k sobě, otevřenou stranou k otevřené straně, aby vznikla jakoby jedna uzavřená, velká miska.
 3. 3
  Přidržte okraje misek u sebe a pevně jimi zatřeste. Česnek by měl narážet na stěny misky asi 1-2 minuty. Třeste opravdu silně.
 4. 4
  Otevřete misky a odstraňte oloupané slupky a další nepořádek. Měly by vám zbýt jen jednotlivé stroužky, které na sobě stále budou mít slupku. Odstraňte ze stroužků slupku a tvrdý kořínek a hoďte je do koše nebo na kompost. Pak misky opět zavřete.
 5. 5
  Dál třeste, dokud se neoloupou všechny slupky. Některé tužší slupky budete možná muset odstranit rukou, nebo použijte jiný způsob, popsaný v článku, například máčení ve vodě v misce. Nicméně, pokud budete třást dostatečně silně, slupky by ze stroužků měly sklouznout samy.[6]
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Loupání palicí

 1. 1
  Oddělte stroužky. Vyloupněte z palice tolik stroužků, kolik potřebujete a položte je na prkénko.
 2. 2
  Rozložte stroužky rovnoměrně pod suchou utěrku. Utěrka zabrání tomu, aby stroužky začaly skákat po místnosti, až do nich udeříte. Hodí se jakákoliv kuchyňská utěrka.
 3. 3
  Jednou nebo dvakrát do česneku udeřte palicí. Slupka praskne a loupání půjde lépe. Je to podobná metoda jako loupání nožem, ale hodí se vám ve chvíli, kdy potřebujete oloupat více stroužků najednou.
  • Pozor, ať stroužky nerozmačkáte – uhoďte je pevně, ale lehce, aby se uvolnila jen slupka.
 4. 4
  Vytáhněte stroužky z popraskaných slupek. Zdvihněte utěrku a zbylé slupky odstraňte. Možná budete muset odříznout špičky stroužků, abyste odstranili všechny slupky.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se bojíte uhodit pěstí do nože, můžete zkusit totéž s konzervou nebo sklenicí nakládaných okurek.
 • Česnek jde obtížně loupat kvůli tvrdé slupce. I když metoda loupání vodou trvá déle, je velmi snadná a stroužky zůstanou nepoškozené.
Reklama

Varování

 • Pozor na nestabilní prkénko.
 • Při práci s noži buďte vždycky velmi opatrní.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 018 krát
Stránka byla zobrazena 2 018 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama