Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oloupat vajíčko, uvařené natvrdo, může být otravná práce. Ovšem s několika jednoduchými triky byste to měli zvládnout za 5 vteřin. Čtěte dál, ať se dozvíte, jak na to!

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Základní postup

 1. 1
  Uvařte vejce. Způsob, jakým to uděláte může mít velký vliv na to, jak snadno nebo obtížně se vám pak vajíčka budou loupat. Vložte vejce do hrnce a zalijte studenou vodou. Hladina by měla být asi 5 cm nad vajíčky. Přidejte do vody lžičku jedlé sody a vodu přiveďte k varu. Nechte bublat asi 12 minut.[1]
  • Bikarbonát obsažený v sodě zvyšuje pH bílku, který se pak méně lepí na skořápku a tenkou blanku pod ní.[2]
  • Čím je vejce čerstvější, tím hůře jde oloupat. Starší vejce mají na jednom konci větší vzduchovou kapsu, která rozpínání bílku usnadňuje. Pokud je to možné, úplně čerstvá vajíčka raději natvrdo nevařte.[3] Sáhněte po 3 - 5 dní starých.
 2. 2
  Vejce zchlaďte. Až budou uvařená, vylijte z hrnce horkou vodu a napusťte do něj studenou. Můžete i přidat pár kostek ledu, chcete-li. Studená voda vajíčko uvnitř smrští, takže se vytvoří prostor mezi skořápkou a bílkem, a bude snazší skořápku oloupat.[4]
 3. 3
  Na obou koncích skořápku naťukněte. Až vajíčka vychladnou, vytáhněte je z vody a osušte papírovou utěrkou. Vezměte jedno po druhém do ruky a pevně ťukněte každým koncem o tvrdou podložku, třeba kuchyňskou linku. Nejdříve na jednom konci, pak na druhém.
  • Na širším konci vajíčka se nachází vzduchová bublina. Až ji prorazíte, vajíčko půjde už oloupat snadno.
  • Také můžete skořápku naťuknout obrácenou stranou lžíce, chcete-li. Dva údery by měly stačit.
 4. 4
  Oloupejte skořápku. Začnete na širším konci, kde je vzduchová bublina. Pomáhejte si hranou bříška palce. měl byste oloupat jak skořápku, tak tenkou bílou blánu pod ní a odhalit lesklé, hladké vajíčko.[3] Pokud bylo vejce správně uvařeno a ochlazeno, loupání by vám mělo jít snadno.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Válení

 1. 1
  Uvařte a ochlaďte vejce. Říďte se stejnými kroky, které byly popsány výše.
 2. 2
  Na každém konci skořápku naťukněte. Až budou vajíčka vychladnutá, naklepněte konce o pevnou podložku, třeba kuchyňskou linku. Nejprve jeden konec, pak druhý.
 3. 3
  Vajíčko poválejte. Položte jej na kuchyňskou linku, pevně na něj položte dlaň a kutálejte jej pod dlaní dopředu. Tlačte tak akorát, abyste slyšeli zřetelné křupání a na skořápce se objevila síť prasklin.[5]
 4. 4
  Ponořte vejce do misky s vodou. Palci pak skořápku loupejte ze stran vajíčka a z širšího konce. Nakonec by celá skořápka měla z vejce hladce sklouznout.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Třesení

 1. 1
  Uvařte vejce. Až budou hotová, vylijte horkou vodu a naplňte hrnec studenou. Nechte vajíčka vychladnout.
 2. 2
  Zakryjte hrnec pokličkou. Vylijte studenou vodu a přikryjte nádobu dobře padnoucí poklicí. Podržte ji na místě, a celým hrncem několikrát pořádně zatřeste.
 3. 3
  Zbavte se skořápek. Až odklopíte poklici, skořápky budou rozbité na malé kousky. Jednoduše je z vajíček opláchněte vodou. Tento způsob je jednoduchý, rychlý a účinný, může ovšem oloupaná vajíčka poškodit.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Lžíce

 1. 1
  Uvařte a ochlaďte vajíčka. . Řiďte se postupem, popsaným výše na této stránce.
 2. 2
  Naťukněte skořápku. Lžící několikrát poklepejte na širší konec vejce. Rozbijete tak skořápku a prorazíte vzduchovou bublinu.
 3. 3
  Vsuňte lžíci mezi skořápku a povrch vejce. Až se vám to podaří, snadno byste měli celé vejce vyloupnout ven.
  • Tento způsob je velmi rychlý, ale může vyžadovat trochu praxe.
  • Pozor, ať nepoškodíte samotné vajíčko. Nenařízněte ho lžící, a při vytahování buďte opatrní, aby nevyskočilo a nepřelétlo celý pokoj.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Vymáčknutí

 1. 1
  Uvařte a ochlaďte vajíčka. . Řiďte se postupem, popsaným výše na této stránce.
 2. 2
  Naťukněte oba konce vajíčka. Až vychladnou, osušte vejce papírovou utěrkou. Vezměte jedno po druhém do ruky a naklepejte skořápku na obou koncích o tvrdý povrch, jako třeba kuchyňskou linku.
 3. 3
  Z obou konců skořápku oloupejte. Bříškem palce odstraňte rozbitou skořápku z obou špiček vajíčka.
 4. 4
  Vymáčkněte nebo vytlačte vajíčko ven ze skořápky. Pevně ho chyťte do ruky a zmáčkněte vajíčko na užším konci skořápky. Při troše šikovnosti vyklouzne ze skořápky. Pozor, abyste jej druhou rukou včas chytili!
  • Tento způsob je nejnáročnější a vyžaduje praxi. Až jej ale ovládnete, bude z vás hotový vaječný ninja![1]
  Reklama

Tipy

 • Vařená, neoloupaná vejce můžete skladovat v ledničce až 5 dní. Jakmile je oloupete, měli byste je co nejrychleji spotřebovat.
 • Začínejte loupání od nejširšího konce, ne z boku vajíčka.
 • Než se vejce začnou vařit, nasypte do vody trochu soli. Půjdou pak snadněji loupat a sůl navíc zabrání bílku vytéct do vody, pokud některé vejce praskne. Navíc dodá vajíčkům chuť.
 • Pozor, ať vejce nepřevaříte. Skořápka pak popraská na tisíce malých kousků a oloupat ji nebude vůbec snadné. Nebo se vnitřek vejce přilepí na skořápku, a vy pak při loupání budete se skořápkou trhat i ztuhlý bílek.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 3-5 dny stará vejce
 • Hrnec
 • Miska
 • Studená voda

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 54 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 527 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 22 527 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama