Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pečená slunečnicová semínka jsou vynikající a výživnou pochoutkou, která je skvělá, pokud pozdě večer dostanete na něco chuť, nebo potřebujete dodat energii na výletě. Jejich příprava je opravdu jednoduchá a můžete je připravit jak ve slupce, tak bez ní. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Pečená slunečnicová semínka ve slupce

 1. 1
  Nasypte do misky hrnek slunečnicových semínek. Nalijte tolik vody, aby byla všechna semínka ponořená. Semínka nasáknou trochu vody a to zabrání jejich přílišnému vysušení během pečení.
 2. 2
  Přidejte 1/3 až 1/2 hrnku soli. Zamíchejte, aby se sůl se semínky promíchala. Nechte semínka v této slané vodě namočená přes noc. Semínka tak sůl nasáknou.
  • Pokud spěcháte, můžete jako alternativu semínka 1-2 hodiny mírně povařit v hrnci.
  • Pokud nechcete mít semínka vůbec slaná, můžete tento krok přeskočit.
 3. 3
  Osušte semínka. Slijte vodu a semínka lehce vysušte papírovou utěrkou.
 4. 4
  Předehřejte troubu na 150°C. Rozprostřete semínka v jedné vrstvě na plech s pečícím papírem. Snažte se, aby se semínka nepřekrývala.
 5. 5
  Dejte plech do trouby. Pečte semínka 30-40 minut, dokud nebudou slupky zbarvené dozlatova. Slupky můžou v průběhu pečení začít pukat. Občas semínka promíchejte, aby se opekla rovnoměrně z obou stran.
 6. 6
  Ihned podávejte, nebo uskladněte. Horká semínka můžete smíchat se lžičkou másla a můžete ihned podávat. Semínka můžete také nechat na plechu vychladnout a pak ve vzduchotěsné nádobě uskladnit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Pečená slunečnicová semínka bez slupky

 1. 1
  Vyloupejte jeden hrnek slunečnicových semínek. Dejte nevyloupaná semínka do cedníku či sítka a propláchněte studenou vodou, abyste je zbavili jakýchkoli nečistot. Odstraňte volné slupky či jiné rostlinné zbytky.
 2. 2
  Na plech či zapékací misku umístěte pečící papír. Předehřejte troubu na 150°C.
 3. 3
  Rozprostřete semínka rovnoměrně v jedné vrstvě na plech. Snažte se, aby se semínka nepřekrývala.
 4. 4
  Dejte plech do trouby. Pečte semínka 30-40 minut, nebo dokud nezhnědnou a nejsou křupavá. Semínka průběžně promíchejte, aby se opekla rovnoměrně z obou stran.
 5. 5
  Ihned podávejte, nebo uskladněte. Semínka můžete ihned podávat, nebo je po vychladnutí uskladnit ve vzduchotěsné nádobě.
  • Pokud máte rádi semínka solená, posolte je přímo na plechu.
  • Pro ještě lepší chuť můžete semínka promíchat se lžičkou másla.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Doporučené koření

 1. 1
  Vyberte si dle chuti z následujících směsí koření:
  • Pikantní semínka. Chcete-li mít semínka sladko-pikantní, smíchejte 3 lžíce hnědého cukru, 1 lžíci chilli, 1 lžičku mletého kmínu, ½ lžičky skořice, špetku mletého česneku, ½ lžičky kajenského pepře, ¾ lžičky soli a ¾ lžičky drcené chilli papriky. Napřed neoloupaná semínka obalte ve vaječném bílku (aby se na ně koření pěkně přichytilo) a pak smíchejte s připravenou směsí koření. Pečte dle předchozího návodu.
  • Farmářská semínka. Farmářské koření nedá moc práce a dodá semínkům skvělou chuť. Jednoduše smíchejte 3 lžíce rozpuštěného másla s 1 ½ lžící směsi farmářského koření. Smíchejte se semínky a pečte jako obvykle.
  • Limetková semínka. Takto kořeněná semínka jsou skvělá do salátů, nudlových pokrmů a do polévek. Semínka jednoduše smíchejte s následující směsí: 2 lžíce čerstvé limetkové šťávy, 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžičku sirupu z agáve, ½ lžičky chilli, ½ lžičky mleté papriky a ½ lžičky olivového oleje. Pečte jako obvykle.
  • Medová semínka. Takto připravíte výtečnou pochoutku, která je skvělá kdykoli během dne. Jednoduše v hrnci na mírném plameni rozpusťte 3 lžíce medu (můžete nahradit sirupem z agáve nebo z datlí). Zabere to zhruba minutu. Přidejte 1 ½ lžiček slunečnicového oleje a ½ lžičky soli. Smíchejte s neloupanými semínky a pečte jako obvykle.
  • Sladkokyselá semínka. Pokud dáváte před sladkou chutí přednost té pikantnější, mohli byste si oblíbit tento recept. Stačí, když neloupaná semínka obalíte ve lžíci jablečného octa a lžičce soli. Pak už jen pečete jako obvykle.
  • Sladká skořicová semínka. Tento recept je velmi jednoduchý a uspokojí chutě milovníků skořice. Smíchejte ¼ lžičky skořice, ¼ lžičky kokosového oleje a ¼ lžičky umělého sladidla, pokud nechcete přidávat další kalorie. Semínka obalte v této směsi a pečte jako obvykle.
 2. 2
  Zkuste nějaké další jednoduché směsi. Je spousta dalšího koření, které můžete vyzkoušet, ať už ve směsi, nebo jen jako jednu složku. Pokud chcete něco opravdu rychlého, posypte semínka před pečením ¼ lžičky některým z následujících koření: kajenské koření, grilovací koření, sušený česnek či cibule. Vyzkoušejte někdy i sladkou lahůdku v podobě opečených semínek zalitých rozpuštěnou čokoládou.
  Reklama

Tipy

 • Semínka jsou skvělá, když je posypete nějakými sušenými bylinkami.
 • Semínka můžete péct i na 160°C a to zhruba 25-30 minut.[1]
 • Slunečnicová semínka obsahují skoro stejné množství vitamínu E jako olivový olej.[2]
Reklama

Varování

 • Pamatujte, že pečením semínek a ořechů ničíte důležité živiny, stejně jako některé vitamíny, minerály a antioxidanty, které nesnesou vyšší teploty. Dopřejte si proto občas slunečnicová semínka v jejich syrovém stavu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Plech na pečení či zapékací misku
 • Pečící papír
 • Misku a hrnec či pánev

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 487 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 4 487 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama