Tento článek spoluautorem článku je Jillian Fae Downing. Jillian Fae Downing je kuchařka pro soukromé akce, školitelka a majitelka služeb Jillian Fae Chef Services se sídlem v Temecula v Kalifornii. Má 12 let zkušeností a specializuje se na plánování jídelních lístků a jejich výzkum a vývoj. Jillian Fae je držitelkou titulu Associate of Science in Culinary Arts z Orange Coast College a bakalářského studia masové komunikace a mediálních studií na Arizona State University. Je také členkou Americké kulinářské federace a Americké asociace osobních a soukromých kuchařů.
Tento článek byl zobrazen 19 119 krát
Není nic lepšího, než lahodný šťavnatý steak, ale zároveň není nic horšího, než špatně připravený, vysušený steak. Co se týče přípravy steaků, je nutné si dávat pozor. Když budete mít správné vybavení, správný kus masa a budete se řídit našimi pravidly, brzy si budete moci vychutnat šťavnatý steak, ze kterého vám potečou sliny. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.
Postup
Příprava
-
1Vyberte si vhodný steak.
- Hovězí steak je pravděpodobně to první, co vás napadne, ale hnědá křupavá kůrka a růžový šťavnatý vnitřek můžete mít i u vepřové kotlety, kuřecího steaku, nebo dokonce u ryby.
- Smažení na pánvi se nejlépe hodí u masa bez kostí. Pánev je chladnější, než elektrický gril nebo oheň, takže se maso nebude opékat vysokými teplotami. Při smažení se maso stáhne, nebude se dotýkat pánve a neusmaží se rovnoměrně. Pokud i přesto chcete maso s kostí, připravte si dostatečně silný steak, který se vlastní váhou udrží na pánvi.
- Je dobré koupit si skutečně kvalitní steak (libový, s dostatkem tuku, dražší). Vyberte si steak s rozumným obsahem tuku, například strip steak, nebo rib eye steak, který je alespoň 4 cm silný. Silnější steaky připravujte pouze na vlastní nebezpečí – pokud máte rádi steaky krvavé, klidně si kupte silnější, ale pokud chcete mít maso alespoň trochu propečené, měli byste si vybrat tenčí steak. Vyberte si steak, který má uprostřed trochu tuku – tuk se při smažení rozpustí a dodá masu přirozenější chuť.
- Levnější steaky jsou stejně výživné a můžete je i naklepat. Nezapomeňte ovšem na to, že při naklepávání se do masa mohou dostat vnější patogeny, takže musíte steak dobře propéct.
-
2Vezměte si pánev, která dobře izoluje teplo. Pokud chcete mít steak co nejlepší, budete potřebovat vhodnou pánev.
- Nejlepší je litinová pánev. Teplo se v ní nahromadí, takže se vám podaří steak usmažit rychleji a rovnoměrněji. Litinová pánev se nerozteče, ani nepoškrábe (ale na kov je relativně křehká – po usmažení ji nikdy nedávejte do studené vody). Její hrubý kovový povrch zajistí, že se připálený tuk na pánvi přichytí a vytvoří charakteristickou patinu. Kromě toho jsou litinové pánve levné.
- Můžete použít i jinou pánev vhodnou pro přípravu steaků.
- Nepoužívejte teflonové pánve a pánve s nepřilnavým povrchem. Vysoké teploty tyto pánve poškozují a způsobují, že se ochranná vrstva začne drolit do jídla. Pánev mohou poškodit také kovové předměty, které se nesmějí rozpustit při vysokých teplotách.
- Zvažte také velikost pánve – kupte si pánev, na kterou se vám steaky vejdou. Když bude o mnoho větší, než steaky, z masa vyteče šťáva, která se připálí.
-
3Pořiďte si závaží na steaky. Závaží je velký plochý předmět, kterým steak při smažení přitisknete na pánev a zabráníte jeho kroucení. Pokud závaží nemáte, použijte menší hrnec, který přitisknete na horní stranu steaku. Po kontaktu se syrovou stranou masa byste ho měli na chvíli přiložit na rozpálenou ploténku, abyste ho sterilizovali před tím, než ho přitisknete na opečenou stranu masa.
-
4Nechejte steaky zteplat na pokojovou teplotu. Před smažením byste měli steaky nechat chvíli ležet v pokojové teplotě. Pokud máte steaky zmražené, přes noc je nechejte rozmrazit v lednici a potom je vyndejte ven, aby zteplaly. Mezitím si můžete připravit další kroky.
- Je důležité nechat maso zteplat nejen proto, že se vám díky tomu usmaží dříve, ale také proto, že když bude mít pokojovou teplotu, vyhnete se tomu, že bude zvenku spálené a uvnitř úplně syrové a studené.
-
5Okořeňte steaky. Nemusíte steaky kořenit před smažením, ale když to uděláte, chuť koření se dostane hlouběji do masa. Je velmi důležité použít alespoň sůl. Olej lépe vede teplo, takže byste měli použít alespoň trochu (olivový olej je chutný, čistší oleje mají vyšší bod přepálení). Když steak po okořenění potřete olejem, budete mít jistotu, že se vám udrží na pánvi delší dobu, aniž by se vznítil, nebo připálil. Často se před smažením používá i pepř, ale musíte si dávat pozor – některé byliny se mohou připálit, takže je vhodnější je na steak dávat až po usmažení.
- Než budete steaky potírat olejem, vysajte z nich přebytečnou vodu papírovými utěrkami. Vodnaté steaky se na pánev nehodí – voda povrch pánve zchladí, takže se steak bude smažit pomalu a bude tuhý.
- Neměli byste to se solí a pepřem přehánět, ale zároveň se nebojte maso okořenit. Uvědomte si, že u steaků připravovaných na pánvi je chuť kůrky velmi důležitá. Protože steaky nenakládáte do marinády, uvnitř budou mít pouze přirozenou chuť hovězího masa.
-
6Pokud je to možné, zahřejte si pánev alespoň na 260 stupňů Celsia. Při opékání steaků na plotně je důležité mít pořádně rozpálenou pánev. Pokud máte dost času, zahřejte si pánev v předstihu v troubě. Dejte si pozor, abyste se jí potom nedotkli rukama – použijte chňapku nebo utěrku.
- Nezahřívejte pánev v troubě, pokud to není bezpečné. Pokud má pánev komponenty, které by se mohly rozpustit (například gumovou rukojeť), budete ji muset zahřát jednoduše na sporáku.
- Mnoho domácích sporáků má dostatečný výkon na to, aby zahřály pánev na požadovanou teplotu, takže není nutné pánev rozpalovat v troubě.
-
7Položte pánev na sporák a zapněte ho na nejvyšší výkon. Pokud jste pánev zahřívali v troubě, nechejte troubu zapnutou. Pokud jste ji ohřívali na plotně, nastavte si troubu na 200-250 stupňů a nechejte pánev zahřát. Až na pánvi budou kapky vody „tančit“ a budou z ní odskakovat, budete vědět, že je pánev připravená. Litinová pánev s přepáleným kořením pravděpodobně začne trochu doutnat. Vyšší teploty vám umožní usmažit steak s tmavší a křupavější kůrkou, ale budete se muset připravit na více dýmu a vyšší riziko vzplanutí oleje.Reklama
Jak správně smažit steak
-
1Položte steak na pánev pomocí kleští. Až budete mít rozpálenou pánev, vezměte si kuchyňské kleště a položte na ni steaky. Ihned byste měli slyšet syčení – je to důležité pro to, aby se steaky okamžitě zatáhly.
- Pokud je jedna strana steaku tučnější než druhá, položte ho na pánev nejprve tučnější stranou. Tuk se začne okamžitě uvolňovat a steak díky tomu získá lahodnou kůrku.
- Nepoužívejte plastové nádobí a nástroje a nepřibližujte se k rozpálené pánvi s žádnými plastovými věcmi.
-
2Osmažte steak z obou stran a moc často ho neotáčejte. Nepotrvá moc dlouho, než bude steak z každé strany dobře osmažený (cca 2-4 minuty z každé strany). Až bude jedna strana hotová, obraťte steak a smažte ho stejně dlouho i z druhé strany. V ideálním případě byste steaky měli obrátit pouze jednou.
- Odolejte pokušení vrtat do steaků během smažení. Neobracejte je zbytečně víckrát – měli byste to udělat jen jednou. Kdykoli steak obrátíte, přerušíte proces přenosu tepla z pánve do masa a mohlo by se stát, že kvůli tomu budete mít tuhý steak, který bude uvnitř příliš propečený.
Reklama
Nechejte steaky odpočinout
-
1Sundejte steaky z pánve a nechejte je odpočinout. Když maso naříznete hned po usmažení, přijdete o spoustu šťávy a chuti. Pokud chcete zachovat chuť a šťavnatost steaku, musíte ho nechat chvíli odpočinout. Sundejte steak z pánve, přikryjte ho alobalem a nechejte ho asi 10 minut ležet. Bude potom jemnější, chutnější a bude mít lepší texturu, než steak, který byste podávali rovnou z pánve.
- Uvědomte si, že během odpočinku se steak bude ještě vařit, hlavně pokud ho zabalíte do alobalu. Výsledný steak tedy bude pravděpodobně propečenější, než jste původně chtěli. Pokud chcete mít steak krvavý, sundejte ho z pánve o něco dříve.
-
2Můžete podávat. Steak z pánve podávejte samotný, nebo s bramborami a/nebo česnekovým máslem.Reklama
Vedlejší produkty a úklid
-
1Pokud chcete, můžete šťávu ze steaku použít při vaření. Pokud šťáva, která zůstane na pánvi, není příliš spálená, můžete ji použít jako součást omáčky, nebo na ní můžete orestovat zeleninu.
-
2Pánev umyjte prostředkem na mytí nádobí. Spálené koření a maso z pánve jen tak nedostanete. Když se o to budete pokoušet, zbytečně se unavíte a mohli byste pánev poškodit. Jakmile bude pánev dostatečně studená, vylejte z ní přebytečný omastek (do koše, ne do výlevky ve dřezu!). Postříkejte pánev prostředkem na mytí nádobí a nechejte ho působit. Litinové pánve mohou zrezivět, takže byste je neměli celé namáčet. Pokud máte nerezovou pánev, můžete ji nechat namočenou i několik dní.Reklama