Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Poškození sádrokartonu lze opravit snadno a s minimem nářadí. Pokračujte podle postupu níže a naučte se, jak v sádrokartonu opravit a zakrýt díry různých velikostí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Oprava malých a středních děr (menších než 10 cm): Rychlý způsob

 1. 1
  Kupte si hotovou záplatu na sádrokarton. Koupíte je ve velkých obchodních domech s nářadím a domácím vybavením. Jsou samolepící a pro lepší pevnost využívají kovovou výztuhu.
  • Pokud díru způsobila klika od dveří, nebo jiný objekt narážející do zdi, záplatou ji sice zakryjete, nevydrží však další nárazy. Lepším řešením je tak zaplátování díry novým kusem sádrokartonu.
 2. 2
  Očistěte okraje díry. Řemeslným nožem odřízněte otřepené konce a všechny malé plandající kousky zamáčkněte zpět na místo.
 3. 3
  Záplatu pečlivě ořízněte nebo vytvarujte tak, aby do díry seděla. Nezapomeňte si ponechat dokola dostatek výztuhy, kterou připevníte k sádrokartonu okolo díry.
 4. 4
  Pro maximální přilnavost místo opravy vyčistěte a vysušte. Na mastná místa (třeba v kuchyni) použijte fosforečnan sodný („E339“), který najdete ve většině prodejen barev. Mastnotu můžete odstranit i teplou mýdlovou vodou, nenechte však sádrokarton příliš nasáknout.
 5. 5
  Záplatu přilepte na zeď a podlepené rohy zahlaďte řemeslnickým nožem. Tak odstraníte bublinky vzduchu.
 6. 6
  Širokou stěrkou roztáhněte po ploše kolem opravy tenkou krycí vrstvu povrchového sádrokartonového tmelu. Vaším cílem je vytvořit mezi záplatou a okolním sádrokartonem hladký přechod. Protože leží vrstva záplaty na stávajícím sádrokartonu, může po vaší opravě zůstat na místě nevzhledná druhá vrstva. Musíte se ji proto naučit zakrýt tmelem tak, abyste tloušťku záplaty rozprostřeli do ztracena. S trochou praxe přijdete na to, jak tento přechod udělat jemně. Často budete muset aplikovat více vrstev tmelu.
  • Příklad: Pokud opravujete díru o průměru 5 až 7,5 cm, budete pro vytvoření tenké vrstvy krycího tmelu potřebovat stěrku o šířce 24 cm. Tmel pak nakonec vždy stíráte (jemně seškrabujete) jedním plynulým závěrečným pohybem.
 7. 7
  Stěrkou na místo naneste rozumné množství nesmršťujícího se tmelu. Se širší stěrkou dosáhnete hladšího vzhledu opravy.
 8. 8
  Tmel stěrkou uhlaďte. Hranu stěrky táhněte jedním plynulým hladkým pohybem směrem k sobě tak, aby stěrka svírala se zdí úhel 30 °. Pokud není výsledná vrstva hladká, stěrku jednoduše otřete, navlhčete a zkuste zeď stáhnout znovu. Snažte se tmel vyhladit co nejlépe, avšak nevěšte hlavu, pokud nevypadá perfektně hladce. Až uschne, budete jej moci vybrousit (tím si však uděláte trochu nepořádek, proto je lepší tmel co nejvíce vyhladit, dokud je vlhký).
 9. 9
  Před nanášením dalších vrstev nebo broušením nechte opravované místo dokonale vyschnout.
 10. 10
  Jakmile je tmel vyschlý, jemně jej obruste dohladka pomocí brusného papíru na sádrokarton, připevněného na sádrokartonovém brusném špalíku. (Fungovat bude i běžný smirkový papír, avšak ne tak dobře.) Pokud vám někde zůstaly velké „bobky“ a proužky přebytečného tmelu, odstraňte je nejprve řemeslnickým nožem. Snažte se co nejméně prášit.
 11. 11
  Drobné nedokonalosti zakryjte velmi tenkou vrstvičkou vrchního krycího tmelu. Tuto vrstvu nanášejte přes malé dírky a vláskové praskliny tak, jako byste se snažili setřít veškerý tmel. S trochou zkušeností zvládnete tento krok bez dalšího broušení.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Oprava malých děr (menších než 5 cm)

 1. 1
  Opravovanou oblast očistěte. Řemeslným nožem odřízněte otřepené konce a všechny malé plandající kousky zamáčkněte zpět na místo.
 2. 2
  Místo opravy mírně navlhčete rozprašovačem. Pokud používáte klasický sádrokartonový tmel, lépe se díky tomu spojí s povrchem. Pokud používáte tmel, který není na bázi vody (tmel s obsahem akrylátu, polymerových vláken a dalších látek neobsahujících vodu), můžete tento krok přeskočit.
  • Pro maximální přilnavost místo opravy vyčistěte a vysušte. Na mastná místa (třeba v kuchyni) použijte fosforečnan sodný („E339“), který najdete ve většině prodejen barev.
 3. 3
  Jakmile máte zeď čistou a mírně vlhkou, na místo naneste stěrkou rozumné množství nesmršťujícího se tmelu. Se širší stěrkou dosáhnete hladšího vzhledu opravy.
 4. 4
  Tmel stěrkou uhlaďte. Hranu stěrky táhněte jedním plynulým hladkým pohybem směrem k sobě tak, aby stěrka svírala se zdí úhel 30 °. Pokud není výsledná vrstva hladká, stěrku jednoduše otřete, znovu navlhčete a zkuste zeď stáhnout na další pokus. Stěrkou vždy pohybujte směrem k sobě. Nesnažte se o perfektní povrch, po vyschnutí tmelu jej budete moci v klidu vybrousit dohladka.
  • Pokud opravovaná díra vyžaduje více vrstev tmelu, je vždy lepší nanést více tenkých vrstev, než jedinou tlustou. Při vysychání tím zabráníte vzniku bublin a prasklin. Budete však potřebovat také delší čas na proschnutí jednotlivých vrstev. Pokud nemáte času nazbyt, kupte rychleschnoucí tmel, kterého lze namíchat malé a rychle zpracovatelné množství, které pak vyschne už za necelých 30 minut.
 5. 5
  Než budete záplatované místo brousit, nebo na něj nanesete další vrstvu tmelu, nechte jej dokonale vyschnout. Nikdy nenanášejte novou vrstvu tmelu, dokud není ta první zcela vyschlá.
 6. 6
  Jakmile je tmel vyschlý, jemně jej obruste dohladka pomocí brusného papíru na sádrokarton, připevněného na sádrokartonovém brusném špalíku. Pokud vám někde zůstaly velké „bobky“ a proužky přebytečného tmelu, odstraňte je nejprve řemeslnickým nožem.
 7. 7
  Drobné nedokonalosti zakryjte ultra tenkou vrstvičkou vrchního krycího tmelu. Tuto vrstvu nanášejte přes malé dírky a vláskové praskliny tak, jako byste se snažili setřít veškerý tmel. Většinou tento krok zvládnete bez dodatečného broušení.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Oprava středně velkých děr (od 7 do 10 cm)

 1. 1
  Ohraničte si poškozené místo rámečkem nebo úhelníkem. Tužkou si okolo díry na zdi nakreslete čtverec nebo obdélník.
 2. 2
  K odřezání poškozené části zdi použijte nůž na sádrokarton, pilu děrovku nebo řemeslnický nůž. Když si nakreslíte tvar s rovnými hranami, usnadní vám to výrobu padnoucího náhradního kousku sádrokartonu na výměnu.
 3. 3
  Z nového kusu sádrokartonu vyřízněte záplatu. Ta by měla být v každém směru o 7 - 8 cm větší než díra ve zdi.
 4. 4
  Na zadní stranu výplňového kusu sádrokartonu si vyznačte skutečné rozměry díry ve zdi. Nezapomeňte si tento rámeček na výplni vycentrovat, a také si vyznačte všechny čtyři hrany.
 5. 5
  Velmi jemně ze zadní strany výplně odstraňte proužky materiálu s omítkou. Tím získáte 7,5 cm široký papírový přesah.
 6. 6
  Výplňový kus sádrokartonu vložte do díry. Měl by tam perfektně zapadnout tak, aby několik centimetrů papíru přesahovalo díru na všech stranách.
 7. 7
  Záplatu překryjte sádrokartonovým tmelem. Ten uhlaďte stěrkou se širokou hranou. Než budete pokračovat, nechte opravované místo vyschnout.
 8. 8
  Opravené místo zlehka obruste velmi jemným smirkovým papírem. Až skončíte, setřete místo vlhkou hubkou, čímž odstraníte prach vzniklý při broušení.
 9. 9
  Pokud je to nutné, aplikujte další vrstvu tmelu. Každou z nich pak lehce obruste, nebo setřete vlhkou hubkou.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Oprava velkých děr

 1. 1
  Ohraničte si poškozené místo rámečkem nebo úhelníkem. Tužkou si okolo díry na zdi nakreslete čtverec nebo obdélník.
 2. 2
  K odřezání poškozené části zdi použijte nůž na sádrokarton, pilu děrovku nebo řemeslnický nůž. Když si nakreslíte tvar s rovnými hranami, usnadní vám to výrobu padnoucího náhradního kousku sádrokartonu na výměnu.
 3. 3
  Z 2 cm silné překližky či desky 2,5 × 5 cm vyřízněte výztuhu pro sádrokarton. Z tohoto materiálu vytvoříte oporu pro novou vrstvu sádrokartonu. Čím větší je díra, tím větší by měla být výztuha. Materiál uřízněte tak, aby byl o 10 cm delší (nebo širší) než plocha, kterou chcete opravit.
 4. 4
  Umístěte desku přes menší rozměr díry. Vycentrujte ji tak, aby přes stávající sádrokarton přesahovala na každé straně asi o 5 cm.
 5. 5
  Výztuhu držte pevně na místě a přišroubujte ji u okrajů okolního sádrokartonu. Použijte k tomu 32mm vruty do sádrokartonu. Můžete použít ruční nebo elektrický šroubovák, nebo také vrtačku. Šrouby zapusťte (zavrtejte je pod povrch sádrokartonu), aby nebyly po překrytí tmelem vidět.
 6. 6
  Změřte si plochu opravovaného místa a vyřízněte si na tuto míru kus sádrokartonu. Zkontrolujte, že není nový sádrokarton silnější než ten původní. Uchyťte jej šrouby k výztuze.
 7. 7
  Opravované místo oblepte samolepící páskou se skelným vláknem.
 8. 8
  Na spoje a holé hlavičky šroubů naneste tenkou vrstvu tmelu na sádrokarton. Než budete pokračovat, nechte opravovanou oblast vyschnout.
 9. 9
  Místo jemně obruste smirkovým papírem s jemným zrnem. Abyste snížili prašnost, můžete vyschnutý tmel jednoduše otřít vlhkou (nikoliv mokrou) utěrkou. Tím obvykle dosáhnete stejného efektu jako při broušení. (Vezměte však v potaz níže uvedené varování ohledně stírání vlhkým prostředkem.)
 10. 10
  Pokud ještě nejste s výsledkem spokojení, naneste další vrstvu tmelu. Každou vrstvu pak jemně zbruste, nebo setřete vlhkou hubkou.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Zakrytí opravy

 1. 1
  Pokud to okolní povrch vyžaduje, naneste texturu. Spreje s texturami koupíte v malých tlakových nádobách v obchodech s barvami. Někteří výrobci k nim přibalují i nastavitelnou trysku, se kterou snáze dosáhnete požadovaného vzhledu a tloušťky. Nejprve texturu otestujte na malém kousku starého sádrokartonu, abyste získali potřebný grif – nanášení textury je občas trochu záludné. Nedržte nádobku příliš blízko místa, které stříkáte, jinak by mohly vzniknout fleky.
  • Pro snazší aplikaci nejprve nádobku na pár minut ponořte do teplé vody, a pak řádně protřepejte.
  • Když přes texturovanou oblast přejedete po 15 – 20 minutách schnutí stěrkou se širokou hranou, dosáhnete "uhlazeného" vzhledu (namísto vzhledu "pomerančové slupky", který má nesetřená textura).
 2. 2
  Na opravované místo naneste dvě vrstvy základního nátěru. Jedna vrstva nejspíše nepostačí, protože tmel ve spojích nasákne barvu, díky čemuž bude oprava vypadat „nedodělaně“. Jak základní nátěr, tak barvu nanášejte válečkem, je-li to jen trochu možné. Štětec by mohl zanechat šmouhy. V obchodech s domácími potřebami najdete pro tyto účely malé pěnové válečky, které se pro tyto opravy dokonale hodí. Jsou levnější a čistí se snáze než velké malířské válce.
 3. 3
  Jakmile základní nátěr správně vyschne, přemalujte opravené místo. Vyschnutí zabere nejspíše pár hodin, lepší je však vyčkat přes noc.
  Reklama


Tipy

 • Pamatujte, že setřením trochy přebytečného tmelu vlhkou hubkou uděláte méně nepořádku než broušením, přičemž často dosáhnete stejně dobrých výsledků. (Přečtěte si však varování níže.)
 • Návod na snadnou opravu: pokud je díra dostatečně malá, vezměte kus ocelové vaty, pečlivě ji napěchujte do díry tak, aby dosahovala těsně pod povrch sádrokartonu, a pak díru vytmelte. Takto opravíte drobné díry snadno a rychle.
 • Tmel nanášejte v tenkých vrstvách. Ušetříte si tím spoustu broušení a nepořádku.
 • Ruční brusné špalíky na broušení sádrokartonu mají mezi brusným papírem a rámem pěnový polštář. Díky tomu dosáhnete obvykle lepších výsledků než s brusným papírem nataženým na kusu dřeva. „Brusný papír“ na sádrokarton je ve skutečnosti jemná plastová mřížka, která zachytává prach z tmelu mnohem lépe než běžný smirkový papír.
 • Při nanášení tmelu vždy ze stěrky mezi tahy setřete přebytečný materiál. Když budete tmel stahovat špinavou stěrkou, máte záruku nevalného výsledku.
 • Snažte se vyhnout vytváření velkých propadlých míst. Je jednodušší seříznout malé výstupky, než vybrušovat velké prohlubně. Jinými slovy, je lepší použít více tmelu než méně (pokud tedy nemáte problém po zaschnutí přebytečný materiál obrousit, oříznout či setřít).
Reklama

Varování

 • Výhodou zakončení opravy texturou je fakt, že textura obvykle skryje drobné nedokonalosti povrchu.
 • Při stírání sádrokartonu vlhkou hubkou buďte opatrní. Pokud jedno místo během chvíle několikrát navlhčíte, může se papírový obal sádrokartonu nacucat vodou tak, že se pod tlakem broušení „zkrabatí“. Znovu jej vyhladit pak nebývá lehké. Stírání za vlhka je čistější než broušení, využívejte jej však střídmě a nechte papír před broušením pořádně uschnout.
 • Před šroubováním šroubů do sádrokartonu zkontrolujte, že nemůžete trefit trubky nebo elektrické vedení v ní skryté.
 • Dávejte si pozor na prach vznikající broušením tmelu. Zatímco novější tmely jsou poměrně bezpečné, některé starší tmelící směsi mohou obsahovat azbest (který může způsobovat rakovinu). Tak či tak byste měli použít respirační masku, jelikož vdechování většího množství prachu není právě zdravé.
 • Při stírání měkkého či suchého tmelu stěrkou dávejte pozor, abyste jejími rohy neřízli do papírového povrchu sádrokartonu. Tím byste si přidali další místa k opravě.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Všechny metody

 • Tmel na sádrokarton (seženete ve všech hobbymarketech a obchodech s nářadím); některé tmely obsahují vlákna, která zvyšují jejich přilnavost.
 • Žiletkový (řemeslnický) nůž.
 • Stěrky na tmel/sádrokarton různých šířek (zhruba od 1 cm do 30 cm).

Rychlá metoda

 • Záplatu na sádrokarton.

Oprava středně velkých děr

 • Pravítko (nejlépe pořídíte s 60cm vodováhou nebo úhelníkem).
 • Pilu na sádrokarton, nebo pilu děrovku.
 • Kus nového sádrokartonu, který překryje díru.

Oprava velkých děr

 • Pravítko (nejlépe pořídíte s 60cm vodováhou nebo úhelníkem).
 • Pilu na sádrokarton, nebo pilu děrovku.
 • Kus nového sádrokartonu, který překryje díru.
 • Spojovací pásku nebo podobnou tkanou pásku.
 • 2,5×5cm proužky na výztuhy sádrokartonu (dřevěné), nebo 6 – 25mm překližku.
 • Elektrický šroubovák na sádrokarton, nebo vrtačku (vystačíte i se šroubovákem).

Zakrytí opravy

 • Texturovací sprej (pokud je třeba).
 • Základový nátěr.
 • Barvu.
 • Malířský váleček (ideální) nebo štětec.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 42 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 722 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 8 722 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama