Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Důvodů, proč se notebook nechce nabíjet, existuje několik. Nejprve prověřte zásuvku, kabel a připojení nabíječky, jelikož jde o jednoduše odhalitelné a často i snadno opravitelné problémy. Pokud zde žádný zádrhel neobjevíte, může se vám povést vyřešit problém s nabíjením změnou nastavení notebooku či resetem řízení baterie. Pokud nezabere ani to, může být nutná výměna baterie.

Část 1
Část 1 ze 3:

Řešení problémů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Na pár minut notebook vypojte z elektřiny a pak vyzkoušejte jinou zásuvku. Notebook odpojte, pár minut počkejte, a poté jej zkuste připojit do zásuvky v jiném pokoji. Někteří uživatelé hlásili, že se napájecí adaptér notebooku dočasně vypnul, aby se ochránil, když zaznamenal problém s přívodem elektřiny. [1]
  • Pokud máte vyjímatelnou baterii, pak ji na dobu, kdy je odpojen zdroj, z notebooku vytáhněte. Poté podržte na dvě minuty zapínací tlačítko notebooku, následně vložte baterii zpět a připojte adaptér do nové zásuvky.
 2. 2
  Prohlédněte kabel. Prohlédněte napájecí kabel po celé jeho délce. Hledejte trhliny, rýhy a opotřebovanou izolaci. Pokud nějaké objevíte, nebo pokud je trafo zvlněné či páchne po spáleném plastu, je kabel nejspíše vadný. [2] V tom případě budete muset pořídit nový napájecí kabel.
  • Než začnete vyměňovat jakékoliv díly, zkontrolujte záruku. Za určitých okolností by mohla záruka pokrýt náklady na opravu.
 3. 3
  Prohlédněte kvalitu spojů. Pokud se kabel v notebooku viklá, nebo se vám zdá konektor volný, může být problém způsoben právě tímto spojem. Kabel odpojte, dřevěným párátkem z něj odstraňte nečistoty a silnou vrstvu usazeného prachu vyfoukejte stlačeným vzduchem.
  • Oprava ohnutých pinů a dalších problematických poškození už závisí na modelu notebooku. Zaneste jej do opravny počítačů. Můžete si také najít instrukce pro opravu vašeho modelu online, provedení opravy bez patřičných nástrojů však může být obtížné, a také vás může připravit o záruku.
 4. 4
  Počítač restartujte a během toho vytáhněte baterii. Počítač vypněte, odpojte od elektřiny, a poté z něj vytáhněte baterii. K baterii se obvykle dostane ze spodní strany notebooku. Může být zabezpečena zámkem, kterým lze otočit pomocí mince, nebo posuvnou západkou. Baterii nechte venku na deset sekund, zasuňte ji zpět a počítač zapněte. Poté jej zapojte zpět do sítě a vyčkejte 10 sekund, abyste zjistili, zda postup zabral.
  • Ne všechny notebooky mají baterie snadno dostupné. Pokud nevidíte žádný kryt baterie, počítač jen restartuje bez jejího vyjmutí.
 5. 5
  Nechte počítač vychladnout. Pokud je baterie na dotek velmi horká, může nabíjení rušit právě nadměrné teplo. [3] Počítač vypněte a nechte jej na pár minut zchladnout. Pokud jste dlouho nečistili větráky notebooku, profoukněte větrák pod úhlem několika kratšími fuky stlačeného vzduchu ve spreji. Mělo by to pomoci odstranit trochu prachu.
  • Nefoukejte přímo na lopatky větráku. Vždy foukejte jen pod úhlem, jinak byste mohli větrák poškodit. [4]
  • Pokud nemáte problém s rozebráním notebooku, můžete stlačený vzduch použít přímo k vyfoukání prachu zevnitř notebooku. Než začnete, najděte si návod na rozebrání svého modelu notebooku, a pracujte na velké a čisté ploše. Rozebráním však nejspíše přijdete o záruku.
 6. 6
  Zapněte notebook bez baterie. Počítač vypněte, vytáhněte baterii a zapojte jej do zásuvky. Pokud se notebook nezapne, nejspíše budete potřebovat nový napájecí kabel. Pokud jej takto zapnete, problém s nabíjením je nejspíše v samotné baterii, nebo v komunikaci počítače s baterií. Buďto vám pomohou problém vyřešit níže uvedené postupy, nebo je baterie po smrti a bude ji třeba vyměnit.
  • Není-li baterie vašeho notebooku vyjímatelná, přeskočte tento krok a než notebook odnesete do opravny, zkuste níže uvedené postupy.
 7. 7
  Vyměňte nabíječku. Někdy je vadný adaptér (krabice na kabelu), nebo se vám při nejlepší vůli nepodaří opravit uvolněný konektor. Zkuste si tedy půjčit nabíječku od kamaráda, nebo požádejte zaměstnance v obchodě s počítači, aby vám nabíječku otestoval. Pokud je nabíječka vadná, kupte si v obchodě s počítači či elektronikou novou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Nastavení a ovladače (Windows)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte nastavení napájení. Jděte do StartOvládací panelyMožnosti napájení. Může se stát, že zde najdete u položky "Nízký stav baterie" nastavenou příliš vysokou hodnotu, což způsobuje, že se počítač namísto nabíjení vypne. [5] Nejjednodušším řešením je navrátit tato nastavení do původního stavu. Pokud to nepomůže, pokračujte níže.
 2. 2
  Spusťte Správce zařízení. Nejprve otevřete "Správce zařízení". Nejrychleji jej v počítači s Windows najdete pomocí vyhledávání, nebo přes nabídku StartOvládací panelySystém a zabezpečeníSprávce zařízení.[6]
 3. 3
  Prohlédněte nastavení baterie. Po načtení seznamu rozevřete záložku "Baterie".
 4. 4
  Aktualizujte software ovladače. Pravým tlačítkem klikněte na "Baterie pro kontrolní metodu kompatibilní se standardem AHCPI společnosti Microsoft", a poté klikněte na "Aktualizovat software ovladače."[7] Postupujte dle zobrazených instrukcí.
 5. 5
  Restartujte počítač. Počítač vypněte a znovu zapněte, aby se ovladač spustil. Pokud se notebook stále nenabíjí, opakujte krok "Aktualizace ovladače" pro každou položku v sekci Baterie. Poté restartujte počítač podruhé.
 6. 6
  Odinstalujte a znovu nainstalujte ovladač. Pokud se notebook stále nenabíjí, klikněte pravým tlačítkem na " Baterie pro kontrolní metodu kompatibilní se standardem AHCPI společnosti Microsoft" a zvolte "Odinstalovat." Po dokončení klikněte na tlačítko na panelu nástrojů s nápisem 'Vyhledat změny hardwaru". Můžete také otevřít záložku "Akce" a stisknout Vyhledat změny hardwaru. Po opětovné instalaci ovladače počítač restartujte.
  • Pro tento krok je nutné mít notebook připojený k internetu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Nastavení a ovladače (Mac)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte nastavení napájení (notebooky Apple). Otevřete Nastavení systému ze složky Dock či Aplikace. Klikněte na tlačítko Úspora energie a zaškrtněte jak záložku nastavení "Baterie", tak "Napájecí adaptér ". Ve vzácných případech se mohou příliš nízko nastavené hodnoty pro uspání jevit jako problém s nabíjením baterie. [8] Ve většině případů však budete muset zkusit další níže uvedené kroky.
 2. 2
  Resetujte Ovladač správy systému. Pomocí jedné z následujících metod resetujte OSS, který kontroluje správu baterie a její stavovou kontrolku:[9]
  • Notebooky s nevyjímatelnou baterií: Počítač vypněte. Zapojte jej do zásuvky. Na vestavěné klávesnici současně stiskněte klávesy: levý shift control option a zapínací tlačítko notebooku. Klávesy zaráz pusťte a zapněte počítač.
  • Notebooky s vyjímatelnou baterií: Vypněte počítač a odpojte napájecí kabel. Vyjměte baterii. Na pět sekund stiskněte a podržte zapínací tlačítko. Znovu připojte baterii a napájecí kabel ze zásuvky, a poté zapněte počítač.
  Reklama

Tipy

 • Zkontrolujte výrobcem notebooku doporučené napětí napájecího adaptéru. Napájecí adaptér s nesprávným napětím může poškodit baterii.
Reklama

Varování

 • Některé notebooky nemají vyjímatelné baterie. Pokud máte notebook stále v záruce, nepokoušejte se baterii vytáhnout svépomoci – přijdete tím o záruku.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 49 930 krát
Stránka byla zobrazena 49 930 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama