Cédéčka jsou trvanlivá a odolná média, ale úplně je ochránit před škrábanci a odřením prostě nejde, zvlášť, když je přehráváte často. Jediný škrábanec vás může připravit o několik dokumentů nebo o hodiny hudby.

Sety pro opravu poškozených CD a DVD se dají koupit, ale my vás naučíme přivést k životu disk i bez nich.

Poznámka: Přečtěte si příbalový leták k vašemu CD, než jej začnete podomácku opravovat, abyste věděli o možných důsledcích.

Obsah

Metoda 1
Metoda 1 ze 8:

Čistota, půl zdraví

 1. 1
  Nejdřív disk vyčistěte. I když není vaše CD poškrábané, zamaštěné nebo uprášené, dejte si práci a otřete ho. Očistit disk hadříkem by měl vždycky být první krok.
 2. 2
  Umyjte CD ve vlahé vodě, abyste odstranili prach a drobné nečistoty.
 3. 3
  Pokud je na CD odolná špína nebo mastnota, jemně ji během mytí setřete prsty. Použijte šetrný jar na nádobí nebo mýdlo a vodu, nebo čistěte alkoholem. Když čistíte CD, vždy to dělejte od středu k okrajům, zabráníte tak dalšímu poškrábání.
  • Pokud čistíte alkoholem, doporučuje se použít smotek vaty. Vata se vyrábí z bavlny a právě bavlna funguje na čištění CD dobře.
 4. 4
  Oklepejte vodu a nechte CD uschnout. Nesnažte se ho usušit utěrkou nebo ručníkem, nepokládejte ho na přímé slunce.
 5. 5
  Zkuste disk přehrát. Často očištění disku pomůže. Pokud potíže přetrvávají i poté, zkuste CD pustit v jiném přehrávači. Některé si se škrábanci poradí lépe, než jiné, většinou platí, že počítače a autorádia si vedou nejlíp.
 6. 6
  Vypalte nové CD. Pokud poškozený disk dokážete přehrát na počítači, vypalte novou kopii. Samozřejmě ji vyzkoušejte v jiném CD nebo DVD přehrávači.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 8:

Prozkoumejte škrábance

 1. 1
  Kde přesně škrábanec leží? Dobře si disk prohlédněte.
  • Škrábance, které přetínají kruh CD ( tedy běží od středu k okraji) většinou kvalitu přehrávání vůbec neovlivní a celkově jsou méně nebezpečné než škrábance, které běží "po spirále". Ty druhé znamenají ztrátu mnoha za sebou jdoucích částí dat a automatický korektor tak má potíže dopočítat algoritmus za chybějící data.
  • Pokud je škrábanců víc, ale CD přeskakuje jen na jednom nebo dvou místech, podle poškozených skladeb dokážete víceméně přesně určit, který škrábanec je na vině. První skladba se nachází u středu CD a další postupují směrem k jeho okraji.
  • Ujistěte se, že je disk opravdu poškrábaný. Pokud žádné mechanické poškození nevidíte, problém může být v něčem jiném, například v poškozeném CD přehrávači.
Metoda 3
Metoda 3 ze 8:

Oprava poškozené krycí fólie.

 1. 1
  Zda je na disku poškozená krycí fólie, zjistíte takto: Podržte CD proti silnému světlu, lesklou stranou nahoru. Zkontrolujte, jestli se na CD nachází malá oblast, kde fólie chybí.
  • Hledejte dírky. Dírky v krycí fólii CD jsou všeobecně neopravitelné, nedokáže to ani profesionál.
 2. 2
  Otočte CD a fixem označte místa, kde je fólie poškozená.
 3. 3
  Ustřihněte dva proužky lepicí pásky a přilepte je oba, jeden přes druhý, na označené, poškozené místo. CD bude možná běžet trochu hlasitěji, ale na 70% tak fólii opravíte.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 8:

Opravte data

 1. 1
  Spusťte proces zálohování dat. Většina vypalovacích programů dokáže pokračovat ve čtení CD i po hlášení o chybě (třeba když je CD poškrábané). Pokud program část disku nedokáže přečíst vůbec, vyplní ji náhodnými daty, případně se pokusí poškozenou část přečíst velmi pomalu a několikrát za sebou.
 2. 2
  Pro Windows je tu Nero, Linux má Ddrescue. Často se tak dají poškozená CD opravit, obzvlášť CD s hudbou (přesnost u nich není až tak důležitá).
  • Touhle metodou CD nemůžete poškodit a tak je dobrý nápad ji vyzkoušet dřív, než jiné, drastičtější způsoby, které vám představíme níže. Pokud později náhodou CD nenávratně poškodíte, data tak budete mít zachována. Mějte na paměti, že velmi pomalé čtení několikrát po sobě zabere hodně času (např. zálohovat data z CD ve Windows XP trvá přibližně dvě hodiny).
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 8:

Lehce obrousit a vyleštit

Varování: Popsaná metoda může CD ještě víc poškodit. Použijte ji proto jen v krajní nouzi a pečlivě si přečtěte instrukce k vašemu CD disku.

 1. 1
  Vyleštěte CD. I když se to nezdá, pořádné vyleštění a odstranění vnější plastové vrstvy udělá škrábance mělčí a CD se tak opraví. Dá se na to použít spousta běžných domácích potřeb, ale nejvíc se osvědčila zubní pasta (obzvláště ta s obsahem sody). Můžete také použít extra jemnou brusnou pastu, jaká se používá například k leštění aut nebo lesklých povrchů.
  • Vždy, když používáte chemikálii, dělejte to v dobře větrané místnosti a vždy si přečtěte instrukce na obalu. Mnoho chemikálií je hořlavých a/nebo může podráždit kůži, oči a dýchací cesty.
 2. 2
  Naneste malé množství zubní pasty (musí to být pasta, nikoli gel) nebo jiného brusného materiálu na jemnou a čistou tkaninu bez žmolků, třeba kus starého trička, skvěle poslouží také hadřík na čištění brýlí.
 3. 3
  Kružte hadříkem s pastou po poškozené části CD (začněte uprostřed a propracujte se postupně až na okraj). Zopakujte to 10 - 12 krát. Broušení do kruhu může na CD vytvořit malé škrábance, které laserová čtečka v přehrávači nebude schopná vyhodnotit. Soustřeďte se pouze na škrábanec či škrábance, které podle vás způsobují přeskakování CD (pokud je to možné).
 4. 4
  Celý proces několikrát zopakujte. Pozor, ať netlačíte příliš, jen tak, abyste stále cítili, jak hadřík klouže po CD.
 5. 5
  Odstraňte leštidlo z CD. Pokud jste použili zubní pastu, omyjte disk teplou vodou a nechte uschnout. Dejte pozor, abyste očistili všechnu pastu a CD nechte úplně usušit, než jej zkusíte znovu přehrát. Brusnou pastu otřete hadříkem a nechte zbytek oschnout. Pak čistým kusem látky CD otřete ještě jednou.
 6. 6
  Zkuste CD přehrát. Pokud problém přetrvává, leštěte ho dál, klidně až 15 minut, nebo dokud škrábanec nezmizí. Vyleštěné místo by při bližším pohledu mělo být lesklé, s řadou nepatrných škrábanců. Pokud se váš problém s CD nevyřešil, škrábanec je nejspíš moc hluboký, nebo leštíte nesprávný.
 7. 7
  Jestliže CD stále nefunguje, zaneste jej k profesionálovi, např do videopůjčovny.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 8:

Oprava voskem

 1. 1
  Navoskujte disk. Pokud leštění nepomohlo, naneste na spodní stranu CD tenkou vrstvu vazelíny, tekutého vosku na auta, nebo vosku na nábytek.
 2. 2
  Otřete přebytečnou vazelínu čistým, suchým hadříkem bez žmolků (pomalým pohybem směrem od středu k okraji). Pokud použijete vosk, řiďte se instrukcemi na obalu (některé musí před setřením zaschnout, jiné by se měly setřít ještě za mokra).
 3. 3
  Zkuste CD přehrát. Pokud metoda voskování zabrala, okamžitě udělejte novou kopii disku, voskování problém řeší jen dočasně.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 8:

Pomozte si žárovkou

Poznámka: Tenhle způsob nefunguje vždy, ale je velmi jednoduchý.

 1. 1
  Zapněte lampu s žárovkou o nejméně 60 W.
 2. 2
  Držte CD na svém ukazováku, který prostrčíte otvorem ve středu disku a přibližte ho k lampě. Vzdálenost od žárovky by měla být cca 10 cm.
 3. 3
  Pomalu CD otáčejte po dobu 20 vteřin. Pak, dokud bude stále horké, jej zkuste přehrát.
  • Nedržte disk před žárovkou déle než 20 vteřin. I 60 W žárovka dokáže CD roztavit, pokud jej u ní přidržíte déle než 30-40 sekund.
  Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 8:

Obraťte se na profesionála.

 1. 1
  Vyhledejte profesionální pomoc. Jestliže CD stále nejde přehrát, zaneste jej do prodejny CD a DVD, nejlépe do takové, kde se prodávají i CD z druhé ruky, nebo do videopůjčovny, a zeptejte se, jestli by vám CD neopravili. Jsou-li na disku uložena data, zvažte tuhle možnost hned poté, co se disk pokusíte vyčistit, protože další metody by ho mohly nenávratně poškodit.
  • Většina prodejců CD vlastní nástroje na opravu disků, a odvádějí skvělou práci za slušné peníze.
 2. 2
  Většina prodejců CD vlastní nástroje na opravu disků, a odvádějí skvělou práci za slušné peníze.
  Reklama

Tipy

 • Disky pro Xbox 360 zkuste opravit jedním z popsaných způsobů a pak je nainstalovat. Nepomůže to vždy, občas je potřeba přístup k disku pro ověření že hru opravdu vlastníte.
 • Silně poškozená CD jsou někdy za hranicí jakékoliv opravy. Velmi hluboké škrábance a praskliny, které se dotknou fólie mohou CD nenávratně zničit. Poškodit CD je snadné. Mimochodem, programy typu disc eraser, která CD a DVD učiní nečitelnými, se hodí pro zničení disků s citlivými údaji.
 • Pokud všechny pokusy selžou, zkuste CD donést do nejbližší prodejny počítačových her a zeptat se na možnou opravu.
 • Pokud se jedná o disk pro Xbox 360 , zkuste ho v obchodě vyměnit. Záruční lhůta se může lišit, nicméně Microsoft při vývoji Xboxu 360 zapomněl na měření a redukci úrovně poškrábání disků. Většina obchodů má s distributory vypracované smlouvy a poškozené disky vymění. Samozřejmě jen ty, které se poškrábaly během přehrávání na Xboxu 360. Věšinou mají hluboké radiální škrábance, někdy okolo celého disku. (Zkuste štěstí ve více obchodech, nejhorší, co se může stát, je, že vám řeknou ne.)
 • V prodeji je velké množství setů na opravu poškozených CD, ale většina zákazníků tvrdí, že ač jsou o hodně dražší, nefungují o nic lépe, než zubní pasta.
 • Používejte kvalitní počítačovou CD mechaniku. Pokud se snažíte přečíst poškrábané CD ve slip in mechanice (CD se jen zasouvá dovnitř zepředu), zapomeňte na úspěch. Slip in mechaniky jsou notoricky známé špatně nebo nepřesně kalibrovanými laserovými čtečkami, a prakticky jiné, než úplně nové CD se s nimi nedá přečíst. Potvrzuje to většina počítačových techniků.
 • Jestliže je CD sice poškrábané, ale na přehrávání to nemá vliv, udělejte zálohu, ale disk se nesnažte opravovat.
 • Jakákoliv data se vyplatí zálohovat jinde, než na jediném CD.
 • Pokud nic nefunguje, udělejte z nepoužitelného CD pěkný tácek pod pivo nebo kávu. Na internetu najdete spoustu tipů, jak využít stará CD.
 • Polykarbonátová spodní strana disku se chová jako čočka, která zaměřuje široký laserový paprsek na malou oblast, ze které se čtou data. Díky tomu laser dokáže "přehlédnout" i malé nedokonalosti. Odstraněním této vrstvy můžete poškodit její odrazné schopnosti a data pak můžou být nečitelná. Znamená to, že i defekty, viditelné pouhým okem, nebo pavučina škrábanců nemusí přehrávání ovlivnit, protože laser vidí skrz ně/okolo nich. Právě proto funguje potření CD voskem.
 • Hluboké škrábance se spravit nedají, ale vzhledem k tomu, jak CD funguje a jak jsou na něm data rozložena do spirály, může pořádné očištění disku pomoci při zálohování dat, uložených na něm. Velké množství malých defektů po celé ploše CD může být zrovna tak zlé, jako hluboké rýhy, ne-li horší.
 • Trénujte opravování poškozených disků na cédéčkách, na kterých vám nijak zvlášť nezáleží, než se pustíte do opravy vašich oblíbených.
 • Skladby na hudebním CD jsou zapsány ve spirále, směrem od vnitřního okraje k vnějšímu. Škrábance, které tuhle spirálu kopírují, jsou proto závažnější, protože poškodí části dat, jdoucí za sebou. Automatická oprava chyb, Reed-Solomonův algoritmus nezvládne tak velkou část dat doplnit.
Reklama

Varování

 • Pokud některou z metod budete chtít použít na DVD, buďte opatrní. Nikdy hadříkem netřete stranu s nápisy. Pokud to uděláte, DVD se zničí. Otřete jen lesklou, stříbrnou stranu.
 • Nedotýkejte se spodní strany CD. Zanecháte tak otisky prstů, a to může způsobit přeskakování nebo zastavování CD. Držte ho za otvor uprostřed.
 • Abyste zabránili poškození CD přehrávače, ujistěte se, že je CD suché a očištěné od zbytků leštidla nebo vosku, než ho zkusíte přehrát.
 • Když se CD dotýkáte, nikdy to nedělejte "po spirále" (jako když se CD točí v přehrávači), vždy volte rovnou čáru od středu k okraji, abyste snížili riziko ztráty dat.
 • Nikdy nepoužívejte ředidla nebo rozpouštědla, mohou změnit chemickou strukturu polykarbonátové ochranné vrstvy, která se tak zamlží, a CD bude nečitelné!
 • Pokud CD držíte proti světlu a hledáte škrábance ve stříbrné fólii, mějte na paměti, že se do světla nemáte dívat dlouho. 60- 100 W žárovka by měla stačit. Nikdy to nezkoušejte proti slunci!
 • Když se u navrhovaných postupů nebudete držet návodu (například budete příliš tlačit při leštění CD zubní pastou), můžete zkrátit životnost vašeho CD.
 • Mějte na paměti, že použití zubní pasty může CD poškrábat ještě více.
 • Když CD leštíte, dávejte pozor, aby povrch, na který disk pokládáte, byl plochý a pevný, ale ne příliš tvrdý nebo hrubý. data jsou uložena ve fólii nebo vrstvách barvy na vrchní straně disku (té s popiskem) a ochranná vrchní vrstva je ve srovnání se spodní, polykarbonátovou, velmi tenká. Svrchní vrstva se dá lehce poškrábat nebo odřít. Pokud se to stane, data jsou ztracena navždy, protože taková vada je neopravitelná. Pokud budete na disk tlačit silou, když leží na příliš měkkém povrchu, CD se může zlomit nebo popraskat.
 • Data na CD jsou fakticky uložena v mikroskopických drážkách v materiálu pod tenkou, i když pevnou vrstvou na svrchní straně (té s nápisem nebo logem). Všeobecně se doporučuje nechat tuto stranu být a snažit se disk opravit vyhlazením škrábanců na silnější, plastové straně, přes kterou laserový paprsek čte data.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Čistý, suchý kousek látky bez žmolků (hadříky z mikrovlákna, na čištění brýlí, jsou vynikající)
 • Voda (nebo alkohol)
 • Zubní pasta nebo jemná brusná pasta
 • Tekutý vosk na auta nebo vazelína
 • Bavlněné nebo latexové rukavice. S jejich použitím se snáze s CD manipuluje, a nezanecháte otisky prstů
 • Lampa


[pt:Consertar um CD Arranhado]]

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 165 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 543 krát
Stránka byla zobrazena 24 543 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama