Zdá se, že záchod se vždy ucpe v ten nejméně vhodný okamžik. Naštěstí, ve většině případů můžete ucpaný záchod vyčistit sami a nemusíte platit instalatéra. Nečistoty lze většinou odstranit pomocí dobrého zvonu nebo s použitím domácího roztoku vyrobeného z jedlé sody, horké vody a octa. Pokud máte velmi ucpaný záchod, zkuste použít vysavač k suchému/mokrému čištění, který vám jistě pomůže.

Obsah

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Zvon

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nenechte toaletu přetéct. Pokud se záchod po prvním spláchnutí nevyprázdní, znovu jej nesplachujte. Způsobili byste tím jen to, že by více vody nateklo do mísy. Místo toho sundejte kryt nádržky a zavřete přítok vody nebo napouštěcí ventil. Zabráníte tak tomu, aby do mísy natékala další voda.
  • Napouštěcí ventil vypadá jako kruhová vypouštěcí zátka připevněná k řetízku.
  • Voda uvnitř nádržky není špinavá, takže do ní můžete sáhnout rukama.
 2. 2
  Připravte koupelnu. V případě, že budete cákat, položte si na podlahu kolem toalety archy papíru, který vodu vysají. Váš pozdější úklid tak bude jednodušší. Můžete si také zapnout větrák nebo otevřít okno, abyste nedýchali výpary nebo nepříjemný zápach.
  • Pokud víte, že toaletu ucpal velký předmět, navlékněte si gumové rukavice. Toalety nejsou sterilní, ale dobré gumové rukavice vás ochrání před bakteriemi, které by se uvnitř toalety mohly nacházet. Vyberte si rukavice, které dosahují až k loktům.
  • Na sebe si oblékněte něco starého, v případě, že byste se ušpinili.
 3. 3
  Podívejte se, zda lze překážku z toalety odstranit. Pokud ucpávku vidíte, sáhněte do mísy a odstraňte ji. Pokud ji rukama nemůžete vytáhnout, ale víte, že v míse nějaká překážka je (jako například dětská hračka), přeskočte tento krok a přejděte rovnou k další metodě.
 4. 4
  Použijte kvalitní zvon. Je důležité, aby zvon byl pevný, robustní a gumový. Tvarem může připomínat buď zvon, odtud i jeho název pochází, anebo může mít skládané vnější okraje. Nepoužívejte levné a lehké zvony, nebudou fungovat, nevytvoří se v nich dostatečný podtlak pro vysátí předmětu.[1]
  • Pokud se vám zvon nemůže dostatečně přisát, omotejte kolem jeho ústí starý hard, aby do vnitřku nenatékala voda.
  • Před použitím zvon opláchněte horkou vodou. Horká voda jej změkčí a pomůže vytvořit pěkný podtlak.
 5. 5
  Vložte zvon do mísy. Ujistěte se, že překrývá celý otvor, kterým odtéká odpad. Aby bylo použití zvonu účinné, měl by být ponořený pod vodou. Je důležité, abyste vytlačovali a vytahovali vodu, ne vzduch. Pokud v míse není dost vody, přilijte ji z umyvadla.
  • Zapumpujte zvonem nad otvorem. Začněte nejprve pomalu, protože první zapumpování do otvoru vtlačí vzduch. Zatlačte dolů a poté vytáhněte, abyste ucpávku uvolnili a vytáhli. Pokračujte v razantním pumpování, dokud voda nezačne odtékat. Budete muset zapumpovat 15 až 20 krát, než se ucpávka uvolní.[2] Buďte trpěliví, pokud jste si jistí, že v toaletě není žádný tvrdý předmět, použití zvonu samo o sobě většinou stačí. Někdy se vám podaří odstranit ucpávku hned napoprvé, jindy to budete muset několikrát zkusit a spláchnout, dokud se vám to nepodaří.
 6. 6
  Spláchněte a zkontrolujte odtok. Pokud použití zvonu zabralo jen částečně, voda sice odtéká, ale ucpávka je stále uvnitř, nechte zvon v míse a naplňte ji opět vodou. Naplňte mísu vodou do té hladiny, jako by byla po normálním spláchnutí a opět použijte zvon. Postup budete muset zopakovat několikrát, pokud se potřebujete vypořádat s opravdu útrpnou ucpávkou.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Enzymatické produkty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si enzymatický produkt k odstranění odpadu. Hledejte takový výrobek, který obsahuje směs enzymů rozpouštějící odpad na tekutinu. Tyto enzymy se používají v septiku pro rozložení odpadu. [3]
  • Tyto výrobky se většinou dají sehnat v domácích potřebách, právě blízko zvonů nebo čisticích prostředků. Enzymatické produkty k odstranění odpadu jsou nejoblíbenější a nejčastěji používané, protože nijak nepoškodí odpadní potrubí a nejsou škodlivé pro životní prostředí.[4]
  • Tato metoda bude fungovat pouze na organický odpad, ne hračky a jiné předměty.
 2. 2
  Řiďte se instrukcemi na obalu. Nalijte doporučené množství tekutiny do toaletní mísy. Obvykle je doporučeno nechat tekutinu působit přes noc, aby enzymy mohly rozložit ucpávku. Jakmile je průtok volný, voda by měla začít odtékat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Domácí čistič odpadu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Ohřejte jeden a půl litru vody. Pokud toaleta špatně odtéká v důsledku toho, že jste se snažili splachovat, abyste odstranili nějakou ucpávku, pomůže vám domácí čistič vyrobený z horké vody, jedlé sody a octa, který je stejně tak účinný jako ten z ochodu. Přiveďte k varu jeden a půl litru vody a nechte ji lehce zchladnout předtím, než do mísy přidáte další ingredience.
  • Použijte alespoň litr a půl vody, menší množství nebude fungovat, protože nebude mít dostatečnou sílu, aby vytlačilo ucpávku.
  • Teplota vody by neměla být vyšší než horký čaj, kterého jste schopni se napít, aniž byste se spálili. Voda by neměla být vařící, mohli byste poškodit porcelánovou mísu. Chcete pouze zvýšit teplotu kolem ucpávky, díky které se vytlačí pryč.
 2. 2
  Nasypte do toalety 1 hrnek jedlé sody a přilijte 2 hrnky octa. Soda a ocet vytvoří chemickou reakci, která pomůže ucpávku rozpustit. Běžně se používá destilovaný bílý ocet, ale fungovat bude jakýkoliv druh octa. Směs bude značně bublat a pěnit. [5]
  • Pokud nemáte po ruce sodu a ocet, zkuste do mísy vymáčknout trochu tekutého mýdla na ruce, které také pomůže ucpávku uvolnit. [6]
  • Tato metoda nebude opět fungovat na tvrdé předměty, jako například hračky.
 3. 3
  Nalijte do mísy horkou vodu. Snažte se lít do odpadního otvoru, spíše než aby voda stékala po míse. Pomůžete tak lépe uvolnit ucpávku.
 4. 4
  Nechte směs působit přes noc. Ráno byste měli vidět, že voda odtekla. Tato domácí metoda čističe odpadů by měla spolehlivě fungovat při odstranění organických ucpávek. Pokud voda ani po druhém pokusu neodteče, může být v toaletě nějaký tvrdý předmět. Zkuste použít drátěné ramínko nebo speciální pomůcku k čištění odpadů, která má háčky.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Pero na čištění odpadu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si pero na čištění odpadu. Tato pomůcka vypadá jako ohebná kovová pružina nebo drát, která měří až tři metry a můžete jí protáhnout odpadním potrubím a ucpávku tak vypudit. Ty nejlepší pomůcky jsou speciálně navrženy pro čištění potrubí a toaletní mísu nepoškrábou ani neušpiní, protože na jejich konci je háček. Pero se také dostane dále než jen kovové ramínko.[7]
 2. 2
  Vložte konec pera s háčkem do odpadního otvoru mísy. Posouvejte směrem dovnitř odpadu, dokud neucítíte překážku.
 3. 3
  Otočte perem a vsuňte jej hlouběji do ucpávky. Vaším cílem je rozbít ucpávku na menší kousky, které již odpadním potrubím projdou. Může vám trvat několik minut, než se vám podaří ucpávku rozbít. Jakmile voda odteče, spláchněte a sledujte, zda voda odtéká bez problémů.
 4. 4
  Použijte pero v opačném směru. Někdy je bohužel nezbytné odstranit toaletní mísu a protáhnout peru z druhé strany. To platí zvláště u tvrdých předmětů, jako jsou hračky, které mohlo zvědavé dítě spláchnout. Pokud víte, že v toaletě věží tvrdá překážka a buď se vám nechce do odmontování toalety, nebo si na to netroufáte, zavolejte raději instalatéra.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Kovové ramínko

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozmotejte a narovnejte tenké kovové ramínko. Poté jeden konec ramínka omotejte kusem hadru. Pro připevnění hadru k ramínku použijte pevnou lepicí pásku. Zabráníte tak ostrému konci ramínka, aby vám toaletu poškrábal. [8] Tato metoda s použitím kovového ramínka většinou funguje pouze tehdy, pokud je ucpávka vzdálena jen několik centimetrů od odpadního otvoru.
 2. 2
  Zasuňte konec ramínka omotaný hadrem do odpadu. Jakmile je drát v odpadu, zakruťte jím, otočte a zatlačte jej ještě hlouběji do odpadu. Pokud ucítíte ucpávku, zatlačte proti ní. Pokračujte, dokud nezačne voda odtékat.
  • Při této činnost si rozhodně navlékněte gumové rukavice. Na ruce by vám mohla nacákat voda, jak budete pohybovat drátem uvnitř mísy.
  • Pokud překážku necítíte a voda neodtéká, je ucpávka pravděpodobně někde dále, kam vám ramínko nedosáhne. Vyzkoušejte metodu s použitím pera na čištění odpadu, která vám jistě pomůže.
 3. 3
  Jakmile voda odteče, spláchněte. Ucpávka a špinavá voda by nyní měly odpadem odtéci normálně. Pokud voda stále odtéká pomalu, možná jste jen ucpávku zatlačili hlouběji, kam již ramínko nedosáhne. V tom případě budete muset také použít pero k čištění odpadu, abyste se jí zbavili.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Chemické čističe odpadu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si chemický čistič odpadu. Tyto prostředky jsou dostupné ve většině supermarketů v sekci domácích potřeb nebo čističů. Tuto metodu však použijte až jako poslední možnost. Chemické přípravky jsou toxické pro lidi i domácí mazlíčky a navíc poškozují odpadní potrubí a jsou škodlivé pro životní prostředí.[9]
  • Pokud máte podezření, že je v odpadu tvrdý předmět, chemické čističe nepoužívejte, ale vyzkoušejte raději pero k čištění odpadu nebo zavolejte instalatéra.
  • Používejte pouze chemické čističe určené pro toalety. Ostatní čističe by mohly toaletu a potrubí poškodit.
 2. 2
  Nalijte určené množství prostředku do toalety. Následujte při tom instrukce od výrobce. Při manipulaci s chemickými prostředky se snažte jejich výpary nedýchat a přiklopte toaletu poklopem.[10]
  • Po použití chemických prostředků nikdy nepoužívejte zvon. Tekutina, která by z toalety mohla vystříknout, by vám potřísnila kůži.
  • Toaletu větrejte, abyste nedýchali toxické výpary.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Mokré/ suché vysávání

Stáhnout PDF
 1. 1
  Kupte si nebo si půjčte vysavač určený k vysávání za sucha i mokra. Pokud jste vyzkoušeli předchozí metody a nebyli úspěšní, zvažte použití tohoto speciálního vysavače. Nepoužívejte normální vysavač, musíte mít ten, který vysává vodu.
 2. 2
  Vyprázdněte vodu z mísy použitím vysavače. Mísa nesmí obsahovat vodu ani jiné nečistoty, abyste ucpávku mohli vysát.
 3. 3
  Vložte konec trubice vysavače do odpadu. Zatlačte hadici několik centimetrů do odpadního otvoru. Použijte raději flexibilní hadici, než jiné nástavce. Kolem otvoru namotejte starý ručník, abyste kolem odpadu vytvořili zátku.
 4. 4
  Zapněte vysavač. Jednou rukou tlačte na ručník, aby zátka těsnila a chvíli vyčkejte, než vysavač začne vysávat a druhou rukou vysávejte. Je velká šance na to, že ucpávku vysajete hned na první pokus.
  Reklama

Tipy

 • Pravidelně toaletu čistěte, aby se vám neucpávala stále dokola. Pokud jste ji dlouho nečistili, udělejte to nyní a sáhněte do všech záhybů.
 • Předtím, než se toaleta ucpe: Pokud vidíte nebo slyšíte, že voda neodtéká správně a hromadí se v míse při každém spláchnutí, je pravděpodobné, že je ucpávka někde hluboko a nakonec nebude odpad odtékat vůbec. Zavolejte raději instalatéra ihned, výše uvedené metody ani nezkoušejte.
 • Pokud se vám toaleta často ucpává, zjistěte, co ji ucpalo naposled, a snažte se, aby se to neopakovalo. Běžným problémem je velké množství toaletního papíru, tampony (některé se dají splachovat, ale většina z nich ne), hračky (podezřelí jsou děti a domácí mazlíčci), vatové tyčinky, dětské ubrousky. Zasvěťte rodinu do toho, co se smí a nesmí splachovat a ušetříte si spoustu starostí a práce.
 • Řádně ukliďte. Po odstranění ucpávky toaletu vydezinfikujte. Pokud jste používali ramínko, vyhoďte jej a v ostatních případech pomůcky vydezinfikujte. Tyto předměty mohou šířit bakterie, pokud se řádně nevydezinfikují. Po vydezinfikování nechte zvon řádně vykapat a vyschnout.
 • Nezapomeňte si umýt ruce a uklidit vodu, která mohla nacákat kolem toalety.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že k čištění toalety použijete ten správný čistič. Jiné druhy by vám mohly poškodit porcelán toalety nebo odpadní potrubí. Při použití těchto chemikálií vzniká teplo, díky kterému se podaří ucpávku rozpustit. Pokud budete s prostředkem nesprávně manipulovat nebo jej dokonce míchat s jinými produkty, riskujete poškození toalety.
 • Chemické čističe jsou velmi toxické a nebezpečné tekutiny. Vyhněte se jejich kontaktu s očima, kůží a tekutiny nemíchejte. Následujte instrukce a přečtěte si všechny varování.
 • Zvonem razantně nepumpujte, abyste v místnosti neudělali potopu a neznečistili další povrchy.
 • Kovové ramínko a pero k čištění odpadu mohou mísu toalety poškrábat. Buďte při manipulaci s těmito předměty opatrní, abyste minimalizovali poškození alespoň v té části mísy, která je na očích. Na konci drátu, který se chystáte strčit do odpadu a vytáhnout s ním ucpávku, by měl být ohnutý do tvaru písmene V. Opatrně se snažte ucpávku zaháknout y vytáhnout ji ven plynulým pohybem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 131 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 80 168 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 80 168 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama