Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ten příšerný den, kdy vaše sluchátka či „špunty“ začnou stávkovat, zkrátka jednou přijít musí. Naštěstí nemusíte hned běžet do obchodu a kupovat si nová! Je dost možné, že je po krátké návštěvě obchodu s elektronikou budete schopní sami opravit. Součástky, které budete opravovat, jsou velmi jemné, existuje zde proto riziko, že něco zničíte. Sluchátka už však rozbitá máte, takže není příliš co ztratit.

Část 1
Část 1 ze 4:

Nalezení problému

 1. 1
  Ohýbejte u poslechu sluchátek kabel. Poslouchejte hudbu a ohýbejte přitom kabel. Pokud ze sluchátek slyšíte nějaký zvuk, pokračujte níže na sekci Oprava kabelu.
 2. 2
  Zkuste zatlačit na konektor. Pokud slyšíte ze sluchátek zvuk jen tehdy, když tlačíte na jejich konektor, pokračujte níže na sekci Oprava rozbitého konektoru.
 3. 3
  Půjčete si sluchátka od kamaráda. Pokud nic neslyšíte, odpojte z nich kabel a zkuste je připojit k jinému kabelu. Pokud nyní slyšíte zvuk, pokračujte na sekci Oprava sluchátek.
  • Pokud od svých sluchátek kabel odpojit nemůžete, pokračujte na následující krok: Použití multimetru.
 4. 4
  Použití multimetru. Pokud jste zatím problém nenašli, použijte multimetr. Můžete jej pořídit v obchodě s nářadím. Budete také potřebovat ostrý nůž, děti by tedy v tomto okamžiku měli požádat o pomoc někoho dospělého. Nastavte multimetr podle následujících instrukcí:
  • Nastavte na multimetru proměřování průchodnosti, označené ))), nebo podobně.
  • Černý vodič zapojte do zdířky označené COM.
  • Červený vodič zapojte do zdířky označené Ω, mA, nebo ))).
 5. 5
  Měřte multimetrem průchodnost. Pokud není kabel přerušený, bude multimetr bzučet. Ostrým nože dle instrukcí níže odřízněte izolaci kabelu. Dávejte si pozor, abyste nepřeřízli kabel uvnitř.
  • Udělejte jeden zářez u konektoru a druhý u sluchátka.
  • Na holém měděném drátu obvykle najdete ještě ochranný obal. Opatrně jej nožem oškrábejte. [1]
  • V jednom zářezu se kabelu dotkněte černým vodičem multimetrem, v druhém zářezu pak červeným vodičem. Pokud multimetr bzučí, je problém v konektoru, nebo ve sluchátku.
  • Pokud multimetr nebzučí, udělejte další zářez v polovině kabelu a otestujte každou půlku.
  • Další zářez udělejte v té polovině kabelu, která nebzučí. To opakujte, dokud nenajdete dva body vzdálené pár centimetrů od sebe, při dotyku s nimiž multimetr nebzučí.
  • Pokračujte na sekci Oprava kabelu a přeskočte krok s testováním.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:

Oprava kabelu

 1. 1
  Otestujte kabel. Nasaďte si sluchátka a spusťte přehrávání. Kabel ohněte přes palec pod úhlem 90 °. Pak palcem takto projeďte celou délku kabelu. Pokud sluchátka zachrastí, nebo se zvuk přeskočí, našli jste problém. [2] Pokud je problémové místo poblíž konektoru, najdete návod pro opravu v sekci Oprava konektoru. V opačném případě pokračujte dalším krokem.
  • Když víte, že jste odhalili místo přerušení, označte si jej kouskem elektrikářské pásky.
  • Pokud jste už problém našli s pomocí multimetru, tento krok přeskočte.
 2. 2
  Odloupněte izolaci. Použijte kleště na odizolování drátu, nebo opatrně projeďte nožem po venkovní straně kabelu. Odstraňte asi 1,25 cm vnějšího pláště. Rozšiřujte řez v obou směrech tak dlouho, dokud nenajdete přerušený drát. Toto místo budete muset opravit.
  • Pokud váš kabel vypadá jako dva kabely slepené dohromady, pak bude každý z kabelů obsahovat izolovaný drát (signální) a holý drát (zemnící).
  • Sluchátka Apple a další, která mají jediný kabel, budou mít uvnitř dva izolované dráty (levý a pravý signální) a jeden holý zemnící drát.
 3. 3
  Kabel uřízněte. Pokud je drát uvnitř roztřepený, uřízněte jej po obou stranách, abyste odstranili problémové místo. Pokud to uděláte, musíte odstranit také stejnou délku z levého a pravého drátu. Při nestejné délce drátu se sluchátka mohou elektronicky poškodit. [3]
  • Pokud je poškozený jen jeden z drátů, můžete přeskočit rovnou k pájení, a vyhnout se řezání i spojování drátu. [4] Ušetříte tím čas, opravené místo však nebude tak bytelné.
 4. 4
  Nasuňte smršťovací trubičku. Jde o gumovou trubičku, která vypadá stejně jako zbytek kabelu sluchátek. Nasuňte si ji na kabel, později ji budete potřebovat. Po opravě ji přesunete na odhalené místo kabelu, které trubička ochrání.
  • Pokud jste kvůli lokalizaci problémového místa museli kabel naříznout vícekrát, nasuňte trubičku přes každý z řezů.
 5. 5
  Spojte dráty. Dráty budete spojovat dohromady. Dejte si pozor, abyste spojili dráty se stejnou barvou izolace (nebo dráty bez izolace). Nyní máte dvě možnosti: kroucený spoj, nebo podélný spoj. [5]
  • Kroucený spoj vytvoříte tak, že podržíte dvě odhalené části drátu, které chcete spojit, paralelně k sobě. Pak je do sebe zatočíte, abyste vytvořili spoj. Jde o rychlý a snadný způsob, nicméně místo opravy bude objemnější.
  • Podélný spoj vytvoříte tak, že podržíte dráty tak, aby se jejich konce překrývaly. Pak dráty kruťte v opačných směrech. Jde o obtížnější způsob, opravu však snáze skryjete.
 6. 6
  Připájejte spoje. Pájkou rozpusťte na drátech malou kapku cínu. Opakujte to pro každý jednotlivý spoj. Nechte spoje vychládnout.
  • Holé dráty bez izolace mají obvykle tenký ochranný plášť. Ten musíte před pájením oškrábat, nebo opálit pájkou. Snažte se nevdechovat výpary. [6]
  • Jakmile spoje zchladnou, obalte je elektrikářskou páskou, abyste zajistili, že se konec červeného a bílého drátu nedotkne zemnícího drátu.
 7. 7
  Přes opravené místo nasuňte smršťovací trubičku. Zahřejte ji horkovzdušnou pistolí, aby se smrskla. Nejste teď rádi, že jste si ji na kabel nasunuli před pájením?
  • Trubička by se měla smrsknout na čtvrtinu své původní velikosti, takže bude těsně přiléhat a zpevní opravenou část kabelu.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:

Oprava rozbitého konektoru

 1. 1
  Kupte nový konektor typu jack. Levně jej seženete na internetu, nebo v obchodech s elektronikou. Sáhněte po kovovém konektoru se stereo připojením a s pružnou koncovkou. Zkontrolujte, že má stejnou velikost jako originální konektor, obvykle je to 3,5 mm.[7]
 2. 2
  Odstraňte starý konektor. Některé konektory lze z kabelu odšroubovat. Pokud máte konektor k plastu přitavený, budete muset jej muset uříznout asi 2,5 cm od konce.
  • Pokud lze konektor odšroubovat, podívejte se na dráty. Pokud všechny vypadají správně připojené a nepoškozené, pak kabel uřízněte. Problém je totiž pravděpodobně v kabelu hned za konektorem.
 3. 3
  Odhalte drát kleštěmi na odizolování drátů. Obyčejně tak najdete jeden "volný" drát (bez ochrany) a dva izolované, nebo opláštěné dráty. Holý drát bude zemnící, zbylé dva pak přenáší levý a pravý signál.
  • Sluchátka se zdvojeným kabelem mají jeden holý drát navíc, jinak je vše stejné jako u sluchátek s kabelem jednoduchým.
 4. 4
  Nasuňte části konektoru na kabel. Vyšroubujte nový konektor. Krytku a pružnou koncovku nasuňte na konec kabelu. Na stejné místo nasuňte také kousek smršťovací trubičky.
  • Z konce konektoru by měly trčet dva kontakty. Pokud vidíte jen jeden, nejde o stereo konektor, ale pouze o mono.
 5. 5
  Připojte dráty ke kontaktům. Oddělte všechny tři dráty kabelu. Roztřepené konce zamotejte tak, aby drát končil tenkou špičkou. Takto upravené dráty pevně umotejte k jack konektoru dle následujícího návodu: [8]
  • Holý měděný drát připojte ke kontaktu na objímce, nejdelšímu kusu kovu na konektoru. Pokud nevidíte žádný holý drát, připojte tam drát s pruhovanou izolací.
  • Zbylé dva (izolované) dráty připojte na dva piny (špičatý a kruhový kontakt). Pro tyto dráty neexistuje univerzální barevné značení. Pokud je zapojíte opačně, dojde pouze k prohození levého a pravého zvukového kanálu, jinak budou sluchátka v pořádku fungovat.
 6. 6
  Připněte dráty k pinům. Použijte malou sponku nebo kolíček, aby vám pevně držely na správném místě. Žádný ze tří drátů by se neměl dotýkat ostatních.
 7. 7
  Připájejte dráty ke konektoru. Zdrsněte hrany kontaktů smirkovým papírům, aby na ně šlo snáze pájet. Pak na kontakty naneste cín. Následně pin zahřejte, aby se cín rozpustil. Totéž proveďte s dalšími dvěma dráty.
 8. 8
  Složte konektor zpátky dohromady. Našroubujte krytku konektoru přes pružnou koncovku a konektor samotný. Nyní sluchátka znovu otestujte. Pokud je zvuk stále špatný, nejspíše se někde v konektoru dotýkají dráty. Odšroubujte krytku konektoru a dráty oddělte.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Oprava sluchátek

 1. 1
  Rozeberte sluchátka. Konkrétní postup se model od modelu liší, proto se po přesném návodu zkuste podívat na internetu, nebo vyzkoušejte následující tipy: [9] [10]
  • Zkuste na sluchátkách najít šroubky. Nejspíš budete potřebovat křížový šroubovák velikosti 0.
  • Jemně ze sluchátek stáhněte polstrování. Pokud lze sundat, podívejte se, zda nejsou šroubky pod ním.
  • Do spoje pecky sluchátek strčte planžetu nebo jiný plochý nástroj a zkuste ji roztáhnout. Tímto však můžete některé modely poškodit, doporučujeme vám proto najít si nejprve konkrétní návod pro vaše sluchátka.
  • Špunty takto odtrhnout obvykle lze, poté však budete muset vyměnit gumovou spojku. [11] Problém je v tomto případě v kabelu vedoucím ke sluchátkům.
 2. 2
  Podívejte se po uvolněných drátech. Budete-li mít štěstí, problém hned uvidíte. Všechny volné dráty uvnitř sluchátka je třeba připojit zpět k měniči. Hledejte proto malé kovové kontakty, ke kterým jsou (snad ještě pořád) připojeny další dráty. Volný drát připájejte zpět k prázdnému kontaktu.
  • Pokud je odpojen víc než jeden drát, budete si nejspíš muset najít návod ke sluchátkům, abyste zjistili, který z drátů kam patří.
  • Zkontrolujte, že se žádné dráty vzájemně nedotýkají.
 3. 3
  Vyměňte měnič. Nový sluchátkový měnič můžete pořídit na internetu, možná se však dost prodraží. Pokud se rozhodnete, že za to oprava stojí, odneste sluchátka i s novým měničem raději do opravny. Můžete se o opravu pokusit i na vlastní pěst, je zde však velká šance, že něco zničíte: [12]
  • Odřízněte ostrým nožem gumové těsnění okolo středu pecky sluchátka.
  • Vyjměte kónicky tvarovaný měnič.
  • Do stejného zářezu umístěte nový měnič. Dávejte si pozor, abyste se nedotknuly tenké membrány.
  • Pokud měnič dobře nedrží, přilepte jej podél okrajů trochou lepidla.
  Reklama

Tipy

 • Nejprve si vše natrénujte na levných sluchátkách, pokud nějaká najdete.
 • Snažte se pájku nedržet příliš dlouho na kontaktu. Mohlo by dojít k rozpuštění okolních plastů, nebo i ke zničení kontaktu.
 • Pokud se vám z pecek ztratilo polstrování, můžete jej nahradit vymodelovaným silikonem. [13]
Reklama

Varování

 • Buďte opatrní, ať se nespálíte – pájka se zahřívá na vysokou teplotu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pájku
 • Cín
 • Kleště na odizolování drátu
 • Řemeslnický nůž, nebo nůžky
 • Smršťovací trubičku (na opravu kabelu)
 • Konektor jack (na opravu konektoru)
 • Multimetr (pokud se vám nedaří problém snadno odhalit)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 29 840 krát
Kategorie: Údržba a oprava
Stránka byla zobrazena 29 840 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama