Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozhodnutí opustit svého muže vám změní celý život a musíte se dobře zamyslet nad mnoha věcmi, zejména pokud spolu máte děti. Pokud se snažíte učinit toto těžké rozhodnutí, měla byste vědět, že v tom nejste sama – jen v USA končí 50% manželství rozvodem. [1] Není to ovšem rozhodnutí, které byste měla brát na lehkou váhu a je důležité se zamyslet nad aktuálním stavem věcí, nad svojí budoucí finanční situací a nad dalšími věcmi. Jakmile se ale rozhodnete, měla byste vědět, jaké věci vám pomohou postavit se na vlastní nohy a získat emocionální a finanční stabilitu co nejdříve to bude možné. Pokud chcete vědět, jak opustit svého muže, v tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 3:

Učiňte rozhodnutí

 1. 1
  Rozhodněte se, že je na čase vaše manželství ukončit. Rozhodnutí ukončit manželství je jedním z nejtěžších a také nejdůležitějších rozhodnutí, kterým můžete v životě čelit, takže je nezbytně nutné si být naprosto jistá tím, že vaše manželství skutečně skončilo. Pokud jste na této stránce, pravděpodobně jste se již rozhodla, ale zde je několik důvodů, ze kterých je patrné, že vaše manželství skutečně skončilo:
  • Žijete v podstatě už jen vedle sebe. Znamená to, že máte s manželem každý své přátele, své zájmy, netrávíte spolu žádný čas a nevíte, co se děje v životě toho druhého.
  • Váš manžel už nevyvíjí žádnou snahu. Pokud jste manželovi opakovaně předkládala problémy ve vašem vztahu a on buď slíbil, že se pokusí to změnit a nikdy to nedodržel, nebo jednoduše odmítl učinit jakékoli změny, pravděpodobně je nejvyšší čas odejít.
  • Žijete v násilnickém vztahu. Neexistuje žádný dobrý důvod, proč zůstávat ve vztahu s násilnickým partnerem, nebo prodlužovat svoji bolest. Pokud jde o skutečně násilnický vztah, nejlepší bude co nejdříve odejít a ostatními věcmi se zabývat, až budete v bezpečí.
  • Jeden z vás, nebo oba, jste byli tomu druhému opakovaně nevěrní. Pokud jeden z vás měl jednorázový úlet a dokázali jste se přes to přenést, aniž by se to stalo znovu, je to něco jiného, než opakované a dlouhodobé podvádění. Pokud jsou ve vašem vztahu podvody časté, pravděpodobně nestojí za to se ho snažit zachránit.
  • Máte pocit, že už nefungujete jako tým. Pokud jste se přestali společně rozhodovat, nekomunikujete, neděláte kompromisy a nezáleží vám na tom druhém, je na čase odejít.
  • Neshodnete se na tom, zda chcete mít děti. Pokud chcete mít děti, ale váš manžel to odmítá, nebo je to naopak, nemá smysl v tomto vztahu pokračovat, když se neshodnete na tak důležité věci.
  • Zjistěte, zda se dokážete rozhodnout s čistou hlavou. Neměla byste odcházet od svého manžela v zápalu vášně. Měla byste si to dobře a v klidu rozmyslet.
  • Zjistěte, zda jste zkusili již vše, ale nic nezabralo. Pokud jste vyzkoušeli párovou terapii, dlouho jste si s manželem povídali a oba jste se pokoušeli změnit to, čím si váš vztah prochází, ale nepodařilo se vám to, pravděpodobně bude na čase odejít. Pokud jste ale nespokojená jen chvíli a váš manžel neví, co se děje, měla byste si s ním nejprve promluvit.
 2. 2
  Zkuste si s manželem upřímně promluvit. Níže uvedené kroky vám pomohou připravit se na to, jak manžela v tajnosti opustit – a dát mu to najevo až při odchodu z domu. Může se vám to hodit v případě, že nevíte, jak na to váš manžel zareaguje, nebo v případě, že si myslíte, že vás bude chtít zastavit. Pokud jste ale oba ochotní spolu mluvit, nebo vás partner podporuje a vždy jste k sobě byli upřímní, měli byste si o všem nejprve v klidu promluvit a zjistit, zda nebude možné situaci napravit.
  • Možná vás překvapí, že s vámi váš partner sdílí spoustu vašich pocitů, nebo to, že je ochoten udělat vše pro to, aby vás neztratil.
  • Neznamená to, že byste ho měla nechat, aby vás přesvědčil, že byste s ním měla zůstat, ale pokud si nejste jistá a máte pocit, že je ještě možné váš vztah zachránit, měli byste si otevřeně promluvit – třeba vám to pomůže.
 3. 3
  Nechejte si své rozhodnutí pro sebe. Možná to nebude snadné, ale tento krok je velmi důležitý. Odejít z manželství je nesnadná situace a když budete potichu, budete mít dostatek času na to, abyste se mohla na vše připravit a odejít od manžela. Řekněte to pouze několika nejbližším lidem, kteří vás budou podporovat. Řekněte to lidem, kteří vám mohou pomoci a poskytnout vám rady – ne lidem, kteří nejsou schopní si to nechat pro sebe.
  • Pokud nechcete mluvit se svým manželem a chcete uniknout z nepříjemné situace, je lepší si to nechat pro sebe, abyste měla čas připravit se na odchod v klidu. Když váš manžel bude vědět o vašich plánech odejít od něj, bude se moci pokusit vám je zhatit, nebo vám odchod co nejvíce znepříjemnit.
  • Zní to sice trochu podle, ale vaším cílem by mělo být odejít za co nejlepších finančních podmínek. Neměla byste dovolit, aby vám váš manžel v tomto stál v cestě.
  • Není snadné nejednat hned, když učiníte tak těžké rozhodnutí, ale může vám trvat dva až šest měsíců, než se vám podaří vytvořit si vhodný plán a únikovou strategii, která vám umožní odejít od manžela s dostatkem financí. Přestože jste připravená odejít hned teď, měla byste si uvědomit, že z dlouhodobého hlediska je pro vás lepší si dát dostatek času na to, abyste si vše v klidu naplánovala.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Připravte si plán

 1. 1
  Založte si vlastní bankovní účet. Pro matky v domácnosti, které nemají žádný vedlejší příjem, je to velmi složité, ale když budete mít ušetřené nějaké peníze, bude se vám odcházet snadněji a budete mít více možností. Založte si vlastní účet, i v případě, že nemáte moc peněz, které byste si na něj mohla vložit. Alespoň se vydáte na cestu správným směrem. Bude pro vás potom jednodušší využívat vlastní finance, až nakonec od manžela skutečně odejdete.
  • Brát si peníze ze společného účtu manželů by měla být až vaše poslední možnost, ke které byste se měla uchýlit až těsně před odchodem.
 2. 2
  Najděte si místo, kde budete moci žít. Pokud odcházíte ze společného domu, je důležité najít si nové místo k životu. V některých případech je možné dočasně zůstat u přátel nebo rodiny, ale z dlouhodobého hlediska si budete muset najít bydlení, které si budete moci dovolit. Nebudete kvůli tomu muset řešit, kde budete žít – pokud nemáte děti, bude pro vás snadné se přestěhovat na opačný konec země, nebo blíže ke své rodině. Možná budete chtít zkusit i něco nového a přestěhovat se do jiné země. Ať už je vaším cílem cokoli, musíte mít plán a dočasné místo, kde budete moci žít, nebo alespoň přebývat v podnájmu, dokud nebudete schopná mít své vlastní bydlení.
  • Pokud se se svým manželem na rozvodu shodnete a nevadí vám o tom mluvit, měli byste si promluvit o tom, kdo se odstěhuje a komu zůstane váš dům. Pokud máte společné děti, je tato otázka ještě mnohem důležitější.
 3. 3
  Sežeňte si všechny potřebné dokumenty. Během manželství se vám nakupí spousta dokumentů ohledně hypotéky, společně nakoupených vozidel atd. Pořiďte si kopie všech těchto dokumentů, protože se o daný majetek možná budete později dohadovat u soudu.
  • Pokud najdete mnoho dokumentů, u kterých si nejste jistá, zda je potřebujete, udělejte si pro jistotu kopie všech, kdyby náhodou byly důležité. Je vždy lepší mít jistotu, že máte ohledně dokumentů vše v pořádku.
  • Pokud si chcete udělat kopie všech dokumentů, můžete si na to najmout profesionála, který přijede k vám domů s kopírkou a počítačem s hard diskem a vyfotí všechny dokumenty a cennosti. V budoucnu vám to může pomoci ušetřit spoustu peněz, kdyby se něco při rozvodu „ztratilo.“
 4. 4
  Připravte si plán pro děti (pokud nějaké máte). Pokud máte s manželem společné děti, je důležité zamyslet se nad tím, co je pro ně nejlepší. Máte pocit, že je váš manžel skvělým (nebo alespoň dobrým) otcem, který by měl být zapojen do jejich života, nebo máte důvody si myslet, že by s ním vaše děti neměly mít nic společného? Toto rozhodnutí bude jedno z nejtěžších a nejdůležitějších, které budete muset udělat.
  • Jen si uvědomte, že se nemůžete sama rozhodnout, že vaše děti k manželovi nepustíte jen proto, že ho sama nechcete vídat. Měla byste mít dobrý důvod k tomu, abyste mu chtěla zabránit ve styku s dětmi (například alkoholismus).
  • Měla byste se rozhodovat s čistou hlavou, protože tím ovlivníte spoustu věcí, například také to, kde budete později žít a budoucnost svých dětí.
 5. 5
  Kontaktujte rozvodového právníka. Rozvod je nákladný a časově náročný, takže byste si měla vybrat dobrého právníka, kterého si budete moci dovolit, zejména pokud máte pocit, že se rozvod potáhne. Přestože možná budete chtít ušetřit peníze a udělat vše sama, dobrý právník vám může celý tento proces usnadnit a pomoci vám. Neměla byste se zaplétat do finančních problémů, které nebudete umět sama řešit jen proto, že se vám nechce utrácet za právníka.
  • Pokud opravdu nemáte peníze, můžete si najmout alespoň koncipienta.
 6. 6
  Začněte plánovat svůj rozpočet po rozvodu. Pokud se vám nyní daří finančně skvěle, je to rozhodně dobré, ale je důležité zamyslet se nad tím, kolik peněz budete mít k dispozici, až od manžela odejdete. Musíte se nad tím zamyslet ještě dříve, než manžela opustíte, abyste nebyla překvapená, až k tomu dojde. Bohužel studie tvrdí, že mnoho žen se po rozvodu potýká se snížením finančních prostředků o čtvrtinu nebo i o třetinu, ale neměla byste se tím nechat znepokojovat. Když si vytvoříte dobrý plán, budete schopná to zvládnout. [2] Zde je několik věcí, nad kterými se musíte zamyslet:
  • Jaké nové výdaje budete muset řešit?
  • Na čem budete schopná ušetřit?
  • Kolik vás bude stát péče o děti (pokud máte děti)?
  • Jak získáte peníze, které budete potřebovat?
 7. 7
  Neměla byste záviset na alimentech. Alimenty vám mohou v budoucnu sice značně pomoci, ale v dnešní ekonomice není garantováno, že je získáte a že jich bude dostatek. Pokud jste si jistá tím, že vám bude manžel spolehlivě platit, je to skvělé, ale musíte se zamyslet nad tím, zda s ním skutečně můžete počítat.
  • Může to být ještě horší v případě, že vyděláváte více peněz než on, protože je možné, že budete alimenty muset platit vy.
 8. 8
  Vytvořte si svůj vlastní kreditní záznamy. Pokud nemáte vlastní kreditní evidenci, ale jen tu manželovu, je důležité si ji pořídit co nejdříve. Můžete začít získáním kopie vaší kreditní zprávy; můžete získat alespoň jednu bezplatnou kopii ročně z každé banky. Zkontrolujte záznamy a hledejte chyby. Poté začněte budovat své vlastní úspory prováděním moudrých nákupů, včasným placením a přemýšlením o správě peněz..
  • Možná si myslíte, že máte silnou úvěrovou bilanci jen proto, že váš manžel ji má, ale nemusí tomu tak být, pokud jste se příliš nezabývali finančním aspektem svého života.
 9. 9
  Naplánujte si, jak získáte více peněz. Až budete mít představu o svém rozpočtu po opuštění manžela, budete se muset zamyslet nad tím, zda budete potřebovat více peněz, abyste vyšla. Pokud máte dobrou práci a úspory, je to v pořádku, ale pokud si musíte najít novou práci a nějakou dobu jste nepracovala, nebo potřebujete práci, která vám vydělá více peněz, měla byste na tom začít pracovat. Neznamená to, že se musíte stát ředitelkou velké společnosti, ještě než opustíte svého manžela, ale můžete se pokusit si to usnadnit tím, že se začnete poohlížet po nové práci. Můžete zkusit následující věci:
  • Začněte chodit do kurzů a získejte znalosti a dovednosti, které budete potřebovat pro práci, kterou chcete mít, ať už to bude oprášení počítačových dovedností, nebo certifikace v určitém oboru.
  • Kupte si nové oblečení na pracovní pohovory, abyste byla dobře připravená, až k tomu dojde.
  • Upravte si svůj životopis. Nemusíte životopisy rozesílat dříve, než opustíte svého manžela, ale měla byste mít životopis po ruce a aktualizovaný. Až odejdete, pravděpodobně budete plná emocí a nebude pro vás snadné se zabývat maličkostmi, takže byste měla tento čas využít k tomu, abyste vyřídila všechny tyto formality.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Odejděte

 1. 1
  Sbalte si své věci. Můžete začít menšími, méně viditelnými věcmi, nebo si můžete vše sbalit během jednoho dne. Musíte se rozhodnout, co bude ve vaší situaci nejbezpečnější. Pokud máte pocit, že vám manžel bude vyhrožovat, nebo se bude chovat násilnicky, nejlepší bude vytvořit si plán a sbalit se v době, kdy nebude doma. Přesto je nejlepší nechat si pomoci od rodiny a přátel, kteří vás ochrání v případě nebezpečí.
  • Je dobré se sbalit v době, kdy manžel bude v práci. I v případě, že váš odchod podporuje, není nikdy dobré balit se v jeho přítomnosti.
 2. 2
  Odejděte. Možná jste svému partnerovi již řekla, že odcházíte, možná to pro něho bude překvapení. I v případě, že víte, že jste se rozhodla správně, pro vás tento krok bude emocionálně nejtěžší. Pochopitelně je každá situace úplně jiná. Pokud jste s partnerem o vašem odchodu mluvili již dávno, pravděpodobně to pro něj nebude šok. Pokud jste ovšem v násilnickém vztahu, nejlepší je odejít náhle a bez varování.
  • Ať už odcházíte z jakéhokoli důvodu, je na vás, abyste se rozhodla, jaká metoda bude nejlepší – odejít po upřímném rozhovoru, nebo odejít bez varování.
 3. 3
  Získejte co nejvíce emocionální podpory. V tomto období byste neměla být se svými starostmi sama. Až opustíte svého muže, měla byste se spolehnout na svoji rodinu, přátele, psychologa a ostatní lidi. Pravděpodobně půjde o to nejtěžší, co kdy budete muset udělat a když budete mít podporu okolí, bude pro vás snadnější se vypořádat s bolestí, které budete čelit. Nemusíte se stydět požádat ostatní lidi o pomoc.
  • Je sice důležité strávit trochu času o samotě a vypořádat se se svými pocity, ale je také důležité trávit čas mezi lidmi, věnovat se aktivitám s přáteli a vést se svými blízkými dlouhé rozhovory.
  • Nebojte se zavolat starým kamarádům a požádat je o pomoc, nebo si s nimi jen promluvit. Budou chápat, že si procházíte těžkým obdobím a budou vás jistě podporovat.
  • Bohužel pravděpodobně nebudou všichni na stejné vlně jako vy a možná přijdete o několik přátel, kteří vaše rozhodnutí nebudou podporovat. Nedovolte, aby vás to zastavilo a změnilo to vaše rozhodnutí a uvědomte si, že díky tomu, co jste udělala, budete moci pěstovat nové vztahy a nová přátelství.
 4. 4
  Postavte se na vlastní nohy. To se vám pravděpodobně nepodaří přes noc. Budete se muset zotavit jak finančně, tak emocionálně a možná vám potrvá roky, než budete mít pocit, že máte svůj život opět pod kontrolou. Důležité je, že jste na správné cestě k zotavení a že jste se rozhodla správně a budete z dlouhodobého hlediska spokojenější, i když to možná nebude hned. Jakmile se postavíte na vlastní nohy, budete se moci pochválit za to, jak silná jste byla, že jste manžela dokázala opustit a šla jste si za svými sny a touhami.
  • Přestože ženy po rozvodu většinou přijdou o peníze, neznamená to, že se nemohou věnovat novým věcem, budovat kariéru, nebo dělat skvělé věci, které v manželství dělat nemohly. Z dlouhodobého hlediska byste se měla nejen postavit na vlastní nohy, ale také byste měla být silnější, moudřejší a spokojenější.
  Reklama

Tipy

 • Možná budete muset své věci uložit ve skladu, protože budete dočasně bydlet u někoho jiného. Můžete si najít sklady na internetu a vybrat si nějaký levný, který si budete moci dovolit.
 • Pokud máte děti, snažte se chovat se stále normálně. Přechod z rodiny k single rodiči není pro děti snadný. Uvědomte si, že byste měla se svými dětmi otevřeně mluvit o všem, co se děje a vyslechnout si jejich názory a pocity.
Reklama

Varování

 • Nikdy partnera fyzicky nenapadejte. Právní dopady takového jednání by vám při rozvodu nepomohly. Zachovejte za každou cenu klid.
 • Nikdy se s partnerem nehádejte před dětmi.
 • Nechovejte se destruktivně a neničte majetek svého manžela. Mohl by po vás požadovat zaplacení škody při rozvodu, nebo by na vás mohl podat trestní oznámení.
 • Nezůstávejte v jedné domácnosti s partnerem, který vás fyzicky napadá. Existují organizace, které pomáhají ženám a dětem, které se staly oběťmi domácího násilí. Tyto organizace vám pomohou také najít nové zaměstnání, ubytování a poskytnou vám základní finanční pomoc, která vám umožní postavit se na vlastní nohy.
 • Pokud to bude možné, nezačínejte si žádný nový vztah dříve, než budete mít rozvod s manželem vyřešený.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 672 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 9 672 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama