Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oskenovat knížku může znamenat dvě věci: přečíst si ji velmi rychle, nebo ji naskenovat a udělat z ní elektronickou kopii. Lidé si pomocí rychločtení /skenování/ knih čtou knihy tak, aby se naučili co nejvíce informací v co nejkratším čase. Vytváření elektronických kopií se dělá většinou z jiných důvodů. Když se vám například milovaná kniha rozpadne, budete si ji moci uchovat v digitální verzi. V tomto článku najdete návod k oběma těmto věcem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Skenování (kopírování) knížky

  1. 1
    Vyberte si scanner. Budete si muset vybrat mezi plochým skenerem a skenerem, který si bere listy. Záleží na tom, co si můžete dovolit a co přesně potřebujete.
    • Plochý skener většinou stojí méně a poskytuje precizní skeny. Výhody jsou to, že si nemusíte ničit knihu a dělit si ji na stránky. Navíc si pomocí něho můžete oskenovat i ostatní věci, nejen papírové dokumenty. Je vhodný hlavně pro tlusté knihy.
    • Skener, který si bere papíry může oskenovat obě stránky najednou a je rychlejší, než plochý skener. Je asi tak velký, jako ten plochý, ale nemůžete s ním oskenovat knihu v původní stavu (pokud ji nezničíte a nerozdělíte na strany). Tyto skenery mají i další nevýhody:
      • Pohyblivé části, které vytahují papíry, se často ničí a přestávají fungovat. Tím je skener v podstatě nepoužitelný.
      • Tyto skenery většinou nabízejí méně přesné obrázky. Papír musí projet vnitřkem skeneru.
      • Tyto skenery většinou nabízejí méně přesné obrázky. Papír musí projet vnitřkem skeneru.
  2. 2
    Při koupi skeneru si vyberte nějaký, který má prodlouženou záruční dobu. Kvalitní skener, třebaže levný, je investice, takže je vždy lepší koupit takový, který má záruku. Pokud budete používat skener často, nechejte si záruční dobu prodloužit.
  3. 3
    Rozdělte si knihu na stránky. V případě skeneru, který si bere papír, je to naprostá nezbytnost. U tohoto skeneru je dobré rozdělit stánky jednotlivě, abyste si skener neponičili. Když budete skenovat vázanou knihu, budete muset víko skeneru přitlačit na knihu silou.
    • Pokud máte v okolí tiskárnu nebo podobné služby, můžete si tam zajít a nechat si knihu rozdělit na stránky. Téměř nic to nestojí a ušetříte si tím spoustu času – vyhnete se několika následujícím krokům a budete mít stránky krásně rovné a čisté a nepošpiněné lepidlem.
  4. 4
    Odstraňte z knížky vazbu. Existují jednoduché způsoby, jak to udělat, které se hodí pro knížky v pevné i papírové vazbě.
    • Pevná vazba: použijte nůž a prořízněte papírový hřbet mezi stránkami a obalem knihy. Potom vlhkou houbou otřete hřbet, abyste se zbavili zbytků papíru.
    • Papírová kniha: jemně pomocí fénu roztavte lepidlo, které drží knihu pohromadě. Potom jemně odtrhávejte stránky od sebe, dokud vám nezůstanou v ruce.
  5. 5
    Použijte nůž a oddělte si knihu na části po asi 20 stranách. Můžete začít od začátku a postupovat dozadu, nebo začít uprostřed a rozdělit si knihu na dvě poloviny a potom postupovat tak, že budete každou část dělit napůl.
  6. 6
    Pokud možno vydlabejte zbytky lepidla ostrým nožem nebo břitvou. Nemusíte mít žiletky ani břitvy, ale pokud si nějakou koupíte, kupte si starý typ, snáze s ním budete knihu řezat.
    • Pokud řežete na řezačce, překryjte papír kousek přes desku, jinak se vám chytne do škvíry a konce se nezaříznou úplně.
    • Nerovnoměrný řez můžete také napravit pomocí rotační řezačky. S tou budete mít rovné okraje na jedné straně (můžete si řez upravit). Dobré nůžky a profesionální software na úpravu jako je například Windows Live vám bude stačit na to, aby vaše stránky vypadaly profesionálně a čistě.
  7. 7
    Přebývající lepidlo vždy odlepte z každé stránky, abyste si neponičili skener. Pokud používáte rotační řezačku, můžete se tomuto kroku vyhnout.
    • Knihy mohou na sobě mít i přilnavé lepidlo. Pokud nechcete, aby se vám stránky slepovaly, musíte se ho zbavit.
    • Pokud máte na naskenovaných stránkách šmouhy, je možné, že se vám na čočku dostalo nějaké lepidlo. Jemně otřete čočku skeneru vlhkou bavlněnou látkou namočenou v lihu nebo čistidle na sklo.
  8. 8
    Snažte se zachovat pořadí stránek. Pokud je nyní nemáte seřazené, udělejte to.
  9. 9
    Pokud nemáte PaperPort nebo jiný podobný program, pořiďte si ho. Tento program spojí naskenované stránky dohromady a také umí konvertovat různé typy souborů, například PDF, TIFF, JPEG, BNG, atd. PDF soubory jsou nejlepší, protože není možné je omylem později změnit, když si budete knihu v počítači číst. Pro základní skenování vám budou stačit soubory PDF a TIFF.
  10. 10
    Také si zkuste stáhnout program Windows Live nebo nějaký podobný. Pomocí něho můžete opravovat okraje stránek tak, že je ořežete. Tyto nepravidelné okraje jsou způsobeny tím, že byla kniha rozdělena na samostatné strany. Použijte nástroje „straighten image“ a „crop“.
    • Pokud chcete, můžete skenovat techniky přesně. Windows Live funguje dobře, protože finální produkt bude stejně velký bez nutnosti dalšího nastavení.
  11. 11
    Naskenujte knihu kompletně, včetně bílých stran. Nepopsané strany v knize mají svůj účel – zastavují tok myšlenek. Pokud nezahrnete tyto stránky do své elektronické kopie, alespoň si udělejte na jejich místě poznámky. Například pokud byly bílé strany čísla 95 a 96, na stranu 94 si udělejte poznámku: „strany 95 a 96 jsou prázdné“. V budoucnu by vás totiž mohlo zmást, že tyto dvě strany chybějí. Čísla stran v knize by měla odpovídat číslům stran v elektronické kopii, aby bylo snadnější se v knize později orientovat.
  12. 12
    Do svého skeneru dávejte vždy jen jeden papír. Když budete skener zahlcovat stranami, mohly by se v něm zachytit a skener by se zničil.
    • Strany, které byly spojeny v programu PaperPort mohou být později stejným programem také odděleny. Pokud ale máte více stran na jedné stránce, nelze tento soubor změnit. Pokud strany skenujete individuálně, je možné smazat všechny chyby a nahradit je novým skenem.
  13. 13
    Všímejte si toho, jak váš skener přiřazuje stránkám čísla. Pokud každému skenu přiřadí automaticky číslo, nemusíte dělat nic. Je to skvělé, pokud například musíte doskenovat stránku, kterou jste ztratili nebo skenování pokazili.
    • Pokud váš skener automaticky přidává datum a čas, nastavte si toto nastavení na počítání. Bude se vám s ním pracovat snadněji.
    • Když pracujete se skeny, které mají data a čísla stran, můžete je změnit na sekvenční posloupnost. Je ale lepší si rozdělit naskenované stránky na menší části. Když s nimi takto pracujete, většinou zůstanou ve správném pořadí.
    • Když používáte PaperPort, rozdělujte si práci na části. PaperPort pracuje mnohem rychleji, když zpracovává pouze menší množství stran. Místo abyste v jednom kroku naskládali 350 stran, rozdělte si celou knihu na části o asi 50 stranách a program vám bude pracovat mnohem rychleji.
  14. 14
    Pro obaly knížek a stránky s obrázky používejte barevný skener. Můžete si zkusit různé nastavení DPI a zkontrolovat si velikost každé knihy. Když si vynásobíte velikost jednoho skenu počtem stran, získáte přibližnou velikost celého souboru.
    • Dobře si zvolte DPI a myslete na čitelnost a velikost stránky. Barevné skeny jsou většinou velké soubory. Zkontrolujte si, jak dlouho bude trvat oskenovat stránku s určitým nastavením. U barevných je to déle než minuta, u černobílých jde o vteřiny.
    • Také nezapomeňte, že každou barvu musíte upravit v programu na úpravu fotek, jinak budete mít text nečitelný. Windows Live má funkci „adjust exposure“. Pokračujte s funkcí „highlights“ a nakonec posuňte posuvník tak, abyste ztmavili text.
  15. 15
    Pro černobílé obrázky používejte černobílé nastavení. Pro podobné obrázky a také text si nastavte expozici tak, aby byl text čitelný. Úprava je zde naprosto nezbytná, protože jinak budou obrázky příliš světlé.
    • V programu Windows Live Photo Gallery si otevřete „adjust exposure“ a upravte posuvník „highlights“. Text byste měli ztmavit, aby se dal odlišit od černobílého skenu. Když takto upravíte světlost, neovlivníte tím obrázky.
  16. 16
    Pro text použijte černobílé nastavení. Nastavte si skener na černobílou, ne na automatické skenování. Když nastavíte automatické funkce, skener si sám vybere, ale jeho výběr nebude tak přesný, jako ten váš.
  17. 17
    Projděte si své naskenované obrázky. Vždy si je ukládejte jako TIFF, protože tento soubor se nejsnadněji zpracovává. Nakonec asi budete chtít PDF (PaperPort vám spojí pouze tyto soubory), ale v samostatných PDF souborech se špatně orientuje.
    • Pokud si například chcete prohlédnout 100 stran ve formátu TIFF, můžete pouze posouvat myší, ale s PDF si budete muset každé otevřít a zavřít. Navíc PDF soubory nelze upravovat, takže když budete mít spojených 100 stran v PDF a několik z nich se vám nebude líbit, nebudete s tím moci nic udělat. Proto si všechno nejprve ukládejte jako TIFF a až později soubory měňte na PDF.
  18. 18
    Až si skeny zkontrolujete ve formátu TIFF, uložte si je do formátu PDF. Potom je v programu PaperPort spojte dohromady do jednoho velkého souboru. V takovém souboru se pak budete orientovat snadno.
  19. 19
    Mějte dobrý zálohovací systém, nebo externí disk. Ten slouží jako ochrana před pokažením počítače, chybami a náhodným vymazáním. Pokud váš zálohový systém selže, zkuste zachránit smazané soubory z koše. Skenování může být matoucí a často se stávají různé chyby. Ideálně skenujte, až budete mít čistou hlavu, ale protože to není vždy možné, mějte po ruce zálohu za každých okolností.
  20. 20
    Nesnažte se měnit rozvržení stran, hlavně okraje. Kniha, která má malá písmena je skvělým kandidátem na skenování, ale neměli byste své stránky ořezávat a měnit okraje (protože například chcete, aby se kniha lépe četla), protože okraje mají svůj účel. Jsou na stránce proto, aby lépe vypadala a text se lépe četl.
    • Při čtení knihy s malými písmy v počítači si stránky můžete snadno změnit pomocí nástroje „zoom“. Když pracujete s knihami, které mají opravdu malá písmena, můžete si každou stránku ořezat tak, aby byl výsledný produkt o trochu větší a čitelnější.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Skenování – rychločtení

  1. 1
    Pročtěte si obsah knihy. Obsah je osnova toho, co se v knize dočtete. Udělejte si čas a seznamte se s obsahem knihy ještě dříve, než se dáte do rychločtení.
    • Dáváte tím svému mozku malé kousky informací, které si může spojit. Pokud začnete knihu číst jen tak bez přečtení obsahu, váš mozek neví, o co se jedná a nebude si umět zařadit informace. Chce to čas a trochu snahy. Studujte obsah knihy alespoň půl minuty před tím, než se dáte do čtení.
  2. 2
    Čtěte úvody a závěry kapitol. Většinou se v úvodu dozvíte, o čem kapitola bude a na konci se dozvíte, o čem kapitola byla a najdete shrnutí základních bodů.
  3. 3
    Čtěte si začátky a konce odstavců. Začátky odstavců často vtáhnou čtenáře do hlavního tématu odstavce. Po první větě následuje většinou nějaký důkaz nebo ospravedlnění. Když to budete dělat pořádně, bude vám stačit číst si první věty odstavců a nebudete muset pokračovat se zbytkem.
    • Konce odstavců většinou shrnují hlavní věty a poskytují úvod k následujícímu odstavci. Když si přečtete poslední větu odstavce a první větu následujícího odstavce, budete mít větší šanci, že téma pochopíte.
  4. 4
    Čtěte podle knihy. Různé typy knih vyžadují různé přístupy k jejich čtení. Novinový článek je napsán tak, aby v něm byly informace nahuštěny, ale učebnice matematiky je psaná jinak. Než se pustíte do cvičení k rychločtení, rozhodněte se, kolik z knížky bude nutné přečíst a zda si můžete udělat čas na to, abyste toho přečetli trochu více.
    • Beletrie a fikce jsou nejsložitější žánry na rychločtení. Nikdy nevíte, jak knížka dopadne a také v obsahu nenajdete žádný „návod“. Pokud čtete takovou knihu, udělejte si čas na to, abyste si přečetli několik stran v kuse a zjistili, co je důležité. Když budete znát trochu detailů, budete se potom moci do knížky ponořit.
  5. 5
    Zastavte se u důležitých věcí. Proč byste jinak knihu chtěli číst, když si nezapamatujete ty nejdůležitější informace? Najděte si čas na to, abyste se zastavili u zajímavých nebo důležitých částí. Pomohou vám orientovat se i ve zbytku knihy.
    • Někdy je v učebnicích napsáno, že následuje důležitý koncept. Speciální boxy nebo text psaný kurzívou vám pomůže všimnout si těchto částí.
    • Pokud například čtete nějaký román, najděte si krátké shrnutí kapitoly ještě předtím, než ji budete číst. Budete tak již znát ty nejdůležitější části a až se k nim dostanete, budete vědět, že máte zpomalit.
  6. 6
    Nečtěte části knihy víckrát. Někdy lidé čtou věty dvakrát, aniž by si to uvědomovali. Snažte se tedy číst pomaleji. Když budete číst rychle, ale budete muset číst dvakrát, abyste vše pochopili, pravděpodobně nebudete schopni knihu přečíst tak rychle, jak byste chtěli.
    • Přečtenou stránku z knížky si přikryjte tmavým papírem. Nebude vás potom lákat se k ní vracet. Po každém přečteném řádku si papír posuňte.
  7. 7
    Trénujte, trénujte, trénujte. Snažte se trénovat alespoň jednou týdně alespoň hodinu. Během této doby sledujte, kolik stran zvládnete přečíst a zapamatovat si všechny informace. Následující týden se snažte pokořit svůj rekord, aniž byste obětovali důležité informace.
    Reklama

Tipy

  • Vnitřek skeneru si umývejte. Pokud jste už pár knih naskenovali, budete ho mít plný kousků papíru. Použijte vzduch ve spreji, fén nebo vysavač.
  • Rozhodněte si předem, co chcete mít jako finální produkt: PDF, wordový dokument nebo obrázky. Pokud si chcete knihu uložit v jednom z těchto formátů, připravte se na to, že tím zaberete spoustu úložného prostoru.
  • Přečtěte si dobře manuál k PaperPortu i ke skeneru. Přečtěte si i nějakou knihu o skenování. Další informace najdete na internetu, nebo se můžete zeptat v kopírovacích centrech.
  • Vždy zlepšujte své schopnosti, každý týden se snažte číst rychleji a zapamatovat si toho více.
  • Skener mezi skenováním vytahujte ze zásuvky, prodloužíte tím životnost AC adaptéru (který je velmi drahý). Když se vám rozbije, najdete další jistě na eBay.
  • Při skenování poslouchejte muziku nebo sledujte televizi, nebudete se tolik nudit.
  • Existují speciální skenery, které sestávají z fotoaparátu, který je namířený na knihu. Jsou určeny pro knihovny a archivy, kde se pomocí nich kopírují velké knihy nebo mapy. Stojí až statisíce korun.
  • Pokud je v knize pouze několik ilustrací nebo obrázků, naskenujte ji celou v černobílém nastavení a potom naskenujte zvlášť tyto obrázky a následně je vložte na příslušná místa. Černobílý text se vám bude číst mnohem lépe a snadněji ho zpracujete OCR softwarem. Pokud ale používáte program Windows Live Photo Gallery, text bude tmavší.
  • Vždy skener zavírejte a buďte opatrní při manipulaci s ním. Zavírejte všechny otvory a vytahujte ho ze zásuvky. Vyhnete se tím prachu a ochráníte všechny citlivé součástky. Při používání skeneru buďte opatrní, abyste nic neulomili, některé části jsou překvapivě křehké.
  • Zjistěte si vše o seřazování podle abecedy v počítači.
  • Když je lepidlo příliš tuhé, kniha se snadněji rozpadá. Při nákupu knih si tedy vybírejte vydání s menším množstvím lepidla. Zkuste knihu otevřít na různých místech a zjistíte, na čem jste.
Reklama

Varování

  • Čtěte si návod ke svému skeneru! Tento článek sice poskytuje určitý přehled, ale každý skener má své vlastní procedury, které musíte znát. Vždy si tedy dobře přečtěte manuál a používejte produkt tak, jak je uvedeno. Tím snížíte rizik chyb.
  • Podívejte se na internet, jestli nenajdete elektronickou verzi své knihy! Byla by škoda zničit si oblíbenou knihu, když si ji můžete stáhnout za několik desítek korun.
  • Vždy si zjistěte, jaké jsou zákony ohledně autorského práva a distribuce. Na předním nebo zadním přebalu knihy najdete pravidla šíření jejího obsahu. Je možné, že můžete knihu šířit pouze pro vzdělávací nebo nekomerční účely.
  • Pokud musíte zničit knihu tím, že narušíte vázání a budete ji dělit na stránky, musíte si uvědomit, že vázaná kniha má větší hodnotu, než naskenovaná kniha. Zvažte všechna pro i proti a až potom se do toho dejte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Skener
  • Knihu
  • Řezačku, nůž nebo nůžky

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 456 krát
Stránka byla zobrazena 7 456 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama