Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čínský Nový Rok, neboli také Čínský Festival Jara, je nejdůležitější ze všech čínských oslav a svátků. Trvá prvních 15 dní od začátku nového, čínského lunárního roku - pro zbytek světa, uznávající Juliánský nebo Gregoriánský kalendář je to mezi 21. lednem a 21. únorem. Přesné datum je každý rok jiné. Oslavy čínského nového roku zahrnují vše od slavnostních dekorací přes průvody v ulicích a lidové tradice, až po speciální pokrmy čínské kuchyně. Pokud se chcete přidat k oslavám Čínského Nového Roku a náležitě si je užít, můžete načerpat užitečné tipy z našeho článku.

Část 1
Část 1 ze 4:

Přípravy na svátky

 1. 1
  Ukliďte si. Tyto svátky jsou založeny na víře, že úklid celého domu "odežene smůlu", která se nashromáždila za minulý rok.[1] Pořádný úklid připraví dům na návrat nového, čerstvého štěstí.
  • Nezapomínejte ani sami na sebe - je to neméně důležité. Zajděte si třeba ke kadeřníkovi a nechte se ostříhat nebo změňte účes.
  • Nedělejte velký úklid poté, co oslavy čínského nového roku začnou. Můžete tak snadno "vymést z domu" štěstí, které do něj právě vstoupilo. Následujících 15 dní, nebo alespoň několik hned po hlavních oslavách, pokud to nemůžete vydržet, byste to s úklidem neměli přehánět.
 2. 2
  Ozdobte svůj dům červenými dekoracemi. Červená je podle čínské mytologie symbolem štěstí a často se používá na dekorace, spojené s příchodem nového roku. Také číslo 8 symbolizuje štěstí a bohatství - v Čínštině se totiž výslovnost číslovky 8 s těmito slovy rýmuje.
  • Okna můžete ozdobit vystřihovánkami z papíru. Tradičně ukazují obrázky ze života na čínském venkově, nebo výjevy z čínských bájí. Dávají se na okna, obrácená k jihu a severu.[2]
  • Vystavte si tradiční malby a umělecká díla. Podle čínských zvyklostí obvykle obsahují motivy bohatství a odměny, například zvěř a ovoce. Ke dveřím můžete dát obrázek, symbolizující "Boha dveří", který odhání zlé duchy a démony, a drží ochrannou ruku nad celým domem.[3]
  • Rozvěste dekorace s příslovími. Můžete si sami vyrobit dekorace z červeného papíru, na který čínskou kaligrafií napíšete oblíbená jarní přísloví.
  • Ozdobte si dům papírovými lucernami. Tradičně se k jejich výrobě používá červený papír a během oslav čínského nového roku nesmějí v žádné domácnosti chybět.
  • Pokud to myslíte vážně, natřete si dveře, zárubně dveří nebo rámy oken červenou barvou!
 3. 3
  Naaranžujte po době tradiční doplňky. Pro ještě lepší dojem k dekoracím přidejte misky s jídlem, květiny a podobně.
  • Po celém domě rozmístěte květiny, nejlépe lekníny. Leknín symbolizuje znovuzrození a nový růst.
  • Ozdobte dům miskami s mandarinkami. Mandarinky, na kterých je stále ponecháno několik listů, jsou tradičním ovocem, které na nový rok symbolizuje štěstí. Měl by jich být vždy sudý počet, a pokud je chcete jíst, vždy snězte dvě - sudá čísla přinášejí štěstí.[4]
  • Dejte na stůl tácek s osmi sladkostmi. Osmička je šťastné číslo. Na druhu sladkostí nezáleží, můžete se ale držet tradic a nabídnout čínská cukrátka z lotosových semínek, longanu, arašídů, kokosu, melounových jadérek nebo kandovaného melounu.[5]
 4. 4
  Potěšte Boha Kuchyně. Sedm dní před Novým rokem podle pověstí Kuchyňský Bůžek podává Jadeitovému Vládci zprávu o stavu vaší domácnosti. Chovejte se tedy jak nejlépe dovedete a nabídněte Kuchyňskému Bůžkovi oběť v podobě ovoce, cukrátka, vody, nebo jiné pochoutky. Někteří lidé pálí obrázek s jeho podobiznou, aby se v podobě kouře dostal ihned do nebe.
  • V některých regionech lidé tradičně připravují puding z fazolí nebo tofu dva dny před uctěním Kuchyňského Bůžka, a jedí nepříjemně chutnající zbytky, aby ukázali pokoru v den, kdy Jadeitový vládce kontroluje pravdivost zprávy od Kuchyňského Bůžka. Vy můžete tuto tradici nahradit pojídáním chutnějších kousků tofu, chcete-li!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Oslavy Čínského Nového Roku

 1. 1
  Slavnostně se oblečte. Máte-li tradiční čínský oděv, je to perfektní příležitost nosit jej. Čínské oděvy si můžete zakoupit v čínských čtvrtích a obchodech, někdy jsou k mání i nádherné oděvy z hedvábí. Červená, která je spojována se štěstím, radostí, bohatstvím a přízní osudu, vám zajistí, že se budete na oslavách opravdu podílet. Další oblíbenou barvou je zlatá - pokud obě na svém oděvu zkombinujete, dodáte mu velmi slavnostní nádech.
  • Během doby oslav se vyhýbejte nošení přílišného množství černé barvy. Černá symbolizuje smůlu nebo dokonce smrt. Nový rok je doba štěstí a života!
 2. 2
  Navštivte čínský chrám. Čínští věřící míří za v těchto dnech do chrámů, aby se během oslav Nového Roku pomodlili za štěstí a prosperitu. Pálí vonné tyčinky a nechávají si předpovídat budoucnost. Většina chrámů vítá i návštěvníky, kteří nejsou čínského původu.
  • Trubičky s tyčinkami pro štěstí najdete u vchodu do chrámu. Zeptejte se na otázku a pak zatřeste trubičkou, dokud z ní několik tyčinek nevypadne. Jeden z věštců vám pak znamení vyloží.[6]
 3. 3
  Odpalujte petardy a ohňostroje. O půlnoci, kdy Nový rok začíná, se pořádají bohaté ohňostroje. Rachejtle a petardy, které se používají v Hong Kongu a Číně jsou hlasité a většinou se odpalují přímo na zemi. Hluk má za úkol odehnat zlé duchy a odradit je od toho, aby přinesli smůlu.[7]
  • Mnoho lidí odpaluje rachejtle průběžně po celých 15 dní oslav, nebo alespoň poslední 4 - 8 dní předtím, než se vrací do práce. Pokud žijete poblíž silné čínské komunity, očekávejte hluk a jásot!
  • V některých zemích jsou ohňostroje zakázány, většinou mají ale místní čínské komunity povolení alespoň k jednomu, profesionálně vedenému ohňostroji.
 4. 4
  V červených obálkách rozdávejte jako dárky drobné obnosy peněz. Dospělí během oslav dávají dětem peníze v "obálkách pro štěstí". Někdy se tato tradice dodržuje i mezi přáteli nebo ve firmách, kdy zaměstnanci dostávají odměny od nadřízených.
 5. 5
  Vzdejte hold svým předkům. Ukažte vděčnost a respekt k tomu, co pro vás vaši předkové vykonali. S touto tradicí se pojí mnoho různých zvyků, například klanění se před oltářem, zasvěceným předkům, nebo přinášení obětí v podobě jídla a pití.
 6. 6
  Chovejte se k lidem slušně. Čínský Nový Rok je časem radosti, štěstí a příznivého osudu, a tak je na místě šířit okolo sebe dobrou vůli. Vyhýbejte se hádkám a rozmíškám, negativnímu postoji a špatné náladě. Přinesou vám smůlu.
  • Během oslav Čínského Nového Roku často navštěvujte rodinu a přátele.
  • Vítejte se s ostatními lidmi slovy "Gong Xi," vyslovovanými jako "gonk zí". Znamená to "Blahopřeji!" Delší věty na uvítanou jsou například Gong Hei Fat Choi nebo Gong Xi Fa Chai, které se používají stejnou měrou jak v Kantonštině, tak v Mandarínské Čínštině.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jezte tradiční jídla

 1. 1
  Poučte se o čínské kuchyni a zvycích, spojených s jídlem. Hlavní hostina se zpravidla pořádá přímo na Nový Rok, před půlnocí, než oslavy začnou. Existuje obrovské množství tradičních jídel, některá z nich mají navíc zvláštní symboliku:[8]
  • Jiu, tradiční silná pálenka, a daikón, čínský druh ředkve, symbolizují dlouhověkost.
  • Červené chilli papričky znamenají štěstí.
  • Rýže zajišťuje harmonii.
  • Ryba, kuře a další drobné zvířectvo se často podává vcelku a porcuje se až na stole. Tento zvyk má připomínat jednotu a prosperitu.
 2. 2
  Pro tradiční Slavnost Luceren uvařte knedlíčky. Plní se nejrůznějšími sladkými náplněmi a tradičně se jedí patnáctý den oslav Čínského Nového Roku.
  • Vlastně jakékoliv knedlíčky hrají v oslavách důležitou roli, protože jejich tvar připomíná zlaté a stříbrné ingoty ze starých časů.
 3. 3
  Připravte si vlastní slavnostní hostinu. Pokud chcete udělat něco víc, než si jen objednat menu z nejbližšího čínského bistra, vyzkoušejte tyto lahodné recepty, které se hodí pro oslavy Nového Roku:
  • Uvařte si čínské knedlíčky. Naplňte je štědrým množstvím zelí nebo ředkve, abyste oslavili prosperitu. Můžete také do jednoho z knedlíčků schovat minci nebo jinou drobnost, která tomu, kdo ji najde, přinese štěstí.[9]
  • Vyrobte si domácí jarní závitky. Jarní závitky jsou pojmenovány po Svátcích Jara, je to tedy ideální příležitost k jejich konzumaci![10]
  • Podávejte hodně ryb. Ryby přinášejí úspěch. Podávejte rybu v celku a uvařte jí dost na to, aby z ní zbylo hodně zbytků - přináší to štěstí![11]
  • Udělejte si podlouhlé smažené knedlíčky. Jakékoliv knedlíčky jsou na oslavy Čínského Nového Roku vítanou pochoutkou.
  • Nabídněte hostům čínské nudle s arašídovou omáčkou. Dlouhé, nepolámané nudle jsou dalším ze symbolů dlouhověkosti a mohou se podávat s jakoukoli omáčkou.[12]
  • Uvařte si krevety s čínskou omáčkou z humra. Je to příklad tradičního hlavního jídla, nicméně receptů na hlavní chody o Novém Roce je bezpočet, liší se oblast od oblasti a existují už i čínsko-americká vylepšení, která jsou oblíbená po celém světě.
  • Připravte si čínská "čajová vejce". Nemají sice žádnou speciální souvislost s Novým rokem, ale jsou velmi dekorativní a je to tradiční pochoutka, která se podává jako atraktivní předkrm.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jděte se podívat na slavnostní průvod

 1. 1
  Zjistěte si, zda se ve vašem okolí koná slavnostní průvod a pokud ano, pak kde. Hledejte na internetu nebo v místním tisku. Často se tyto průvody konají o nejbližším víkendu před nebo po Čínském Novém Roce, nebo dokonce úplně mimo tuto dobu.
  • Nezapomeňte foťák a oblečte se teple, obzvlášť pokud žijete v oblasti, kde Svátky Jara připadají na dobu, kdy je ještě zima!
  • Nejkrásnější oslavy na světě, konané mimo asijský kontinent, se každoročně pořádají v americkém San Francisku.
 2. 2
  Podívejte se na průvod v televizi nebo na internetu. V USA se přenosy z průvodů často vysílají v regionálních televizních, v Číně pak přenos na státním televizním kanále CCTV sledují každoročně stovky milionů lidí. Ve zbytku světa se na průvody můžete podívat na internetu.
 3. 3
  Sledujte speciální čínské tance. Kromě ohňostrojů, petard, jídla a hudby jsou průvody na oslavu Čínského Nového Roku jedinečnou příležitostí si prohlédnout dračí a lví tanečníky v pestrobarevných kostýmech.
  • Dračí tanečníci tančí v jedné řadě, přičemž drží dlouhé tyče, které podpírají velkého, barevného draka. Draci jsou oblíbenými postavami čínské mytologie a jsou symbolem národa a lidí.[13]
  • Dva lví tanečníci sdílí jediný kostým, který zobrazuje velkého, stylizovaného lva. Lev je mocná, vůdčí postava čínské mytologie, nicméně tanec často zahrnuje i komické prvky, například hloupého mnicha, který lvovi pomáhá vystopovat hlávku salátu.[14]
  • Oba tance jsou doprovázeny bubnováním na tradiční čínské bubny.
 4. 4
  Zúčastněte se Slavnosti Luceren. Poslední, patnáctý den oslav Čínského Nového Roku se koná mezi tisíci ozdobných papírových luceren. Některé komunity z nich vytvářejí dech beroucí sousoší.[15]
  • Lidé často na lucernu píšou hádanky pro děti.
  • V tento den přichází chvíle, kdy se jedí tradiční sladké knedlíčky, naplněné vším možným. Knedlíčky se nazývají tangyuan nebo yuanxiao.
  • V tento den lidé rozsvěcují svíčky, které mají přilákat domů dobré duchy.
  Reklama

Tipy

 • Mnoho dekorativních předmětů pro Čínský Nový Rok zobrazuje motiv ryby, lucerny, lva, draka, bůžků štěstí, a znamení zvěrokruhu, které bude vládnout v novém roce.
 • Pokud jste věřící, modlete se. Lidé se nejčastěji modlí ke svým zesnulým předkům nebo k nejrůznějším bohům a bůžkům. Motlitbám jsou tradičně zasvěceny některé přesné dny.
 • Čínský Nový Rok můžete slavit mnoha způsoby. Každá rodina má své zvyky, které dodržuje ten který den, oslavy se navíc liší v rámci regionů. Nebuďte proto překvapeni rozmanitostí - snažte se dozvědět co nejvíc o těch tradicích, na které narazíte.
 • Některé rostliny a plody mají specifickou symboliku:
  • Broskvový květ je symbolem štěstí
  • Kumquat a narcis přinášejí prosperitu
  • Chryzantéma symbolizuje dlouhověkost
Reklama

Varování

 • Pokud je ve vašem městě nebo zemi odpalování ohňostrojů v rozporu se zákonem, neriskujte. Země jako Malajsie, Singapur, Thajsko, Austrálie, Nový Zéland, Keňa nebo USA mají zákony, které omezují nebo různě upravují používání rachejtlí a petard. V ČR je používání ohňostrojů obvykle upraveno městskou vyhláškou.
Reklama

Reference

 1. Barnabas and Anabel Kindersley, Nos fêtes préférées dans le monde entier (Our favorite celebrations worldwide), p. 8, (1997), ISBN 2-07-051310-6
 2. http://www.chinahighlights.com/travelguide/festivals/chinese-new-year-celebration.htm
 3. http://www.chinahighlights.com/travelguide/festivals/chinese-new-year-celebration.htm
 4. Barnabas and Anabel Kindersley, Nos fêtes préférées dans le monde entier (Our favorite celebrations worldwide), p. 8, (1997), ISBN 2-07-051310-6
 5. Chinatown Connection, Celebrate Chinese New Year, http://www.chinatownconnection.com/celebrate-chinese-new-year.htm
 6. Jeremy Cressman, Celebrate Chinese New Year, Hong Kong style, http://www.gadling.com/2010/03/15/celebrating-chinese-new-year-hong-kong-style/
 7. Barnabas and Anabel Kindersley, Nos fêtes préférées dans le monde entier (Our favorite celebrations worldwide), p. 8, (1997), ISBN 2-07-051310-6
 8. Chinatown Connection, Celebrate Chinese New Year, http://www.chinatownconnection.com/celebrate-chinese-new-year.htm
 9. http://www.chinahighlights.com/travelguide/chinese-food/chinese-new-year-food.htm

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 53 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 515 krát
Kategorie: Náboženství
Stránka byla zobrazena 5 515 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama