Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Den matek je svátek slavený po celém světě konající se v různé dny na jaře, v závislosti na tom, kde žijete. Ve většině zemí připadá Den matek na druhou neděli v květnu. Může být těžké rozhodnout, jak Den matek oslavit. Zvažte proto, co by si vaše maminka nejvíce přála a poté pro ni připravte nezapomenutelný den.

Část 1
Část 1 ze 4:

Darujte přání

 1. 1
  Nic nenechávejte na poslední chvíli. To platí samozřejmě pro veškeré přípravy na Den matek. Pokud si necháte přáníčko na poslední chvíli, může se vám stát, že vyberete takové, které se vám ani nelíbí nebo budete muset jedno rychle vyrobit.
 2. 2
  Rozhodněte, zda chcete přáníčko koupit, nebo jej vyrobit. Obě možnosti jsou v pořádku, pokud je dobře promyslíte. Pokud vás nic nenapadá, mohlo by to vaší mamince být líto a ublížit to jejím citům.
 3. 3
  Snažte se. Pokud přáníčko koupíte, udělejte si čas a popřemýšlejte nad tím, jak své city k mamince vyjádříte. Pokud přáníčko vyrábíte, použijte hezké materiály, aby vaše přání vypadalo pěkně.
  • Oblíbeným způsobem výroby přání je koupě silnějšího papíru nebo lepenky (s nějakým hezkým vzorem) a jejich dozdobení. Mnoho obchodů s výtvarnými potřebami prodává i sady, ve kterých se papíry a dekorační předměty hezky doplňují a vy tak nemusíte vybírat všechny komponenty zvlášť.
  • Pokud máte tiskárnu, můžete si přáníčko vytvořit na nějaké webové stránce, která nabízí bezplatnou platformu nebo pomocí softwaru, který si nainstalujete do počítače.
 4. 4
  Promyslete si, co chcete na přání sdělit. Co na své mamince milujete? Je vtipná? Podporuje vás? Možná nebývá často doma, ale když už je, snaží se vám čas strávený bez ní vynahradit a věnuje vám veškerou pozornost.
  • Ať už je pro vás maminka speciální jakýmkoliv způsobem, napište to na přání. Pokud nemůžete přijít na to, co sdělit, zkuste si udělat seznam důvodů, proč svoji maminku milujete a respektujete.
 5. 5
  Přizpůsobte své přání přímo vaší mamince. Má ráda spíše vtipné nebo romantické vzkazy? Možná se jí líbí kýčovitá přání. Ať už je to cokoliv, jakmile zjistíte, co se vaší mamince líbí, udělejte přání na míru, podle jejího vkusu.
  • Chcete například své mamince poděkovat za to, že vás poslední rok, když jste dokončovali studia, velmi podporovala. Pokud si maminka potrpí na kýčovitá přání, můžete napsat něco ve stylu “Děkuji ti za to, že mě máš tolik ráda a podporuješ mě. Jsem velmi vděčná/ý za to, že tě ve svém životě mám. Nevím, co bych si bez tebe počal/a. Jsi moje sluníčko!” A na přední stranu přání můžete namalovat sluníčko.
 6. 6
  Napište si osnovu toho, co chcete napsat. Než začnete psát přímo do přání, napište si vzkaz, který chcete sdělit na kus papíru nanečisto. Pokud tak uděláte, uvidíte, kolik místa asi potřebujete a budete si moci rozvrhnout, jak vzkaz do přání umístíte.
 7. 7
  Napište vzkaz do přání. Jakmile přijdete na to, co budete psát a sepsali jste si vzkaz nanečisto, jste připraveni na to, napsat vzkaz do přání. Použijte kvalitní pero nebo propisku, která vám uprostřed vzkazu nepřestane psát nebo neudělá šmouhy.
 8. 8
  Vložte přání do obálky a tu zalepte. Na přední stranu obálky napište jméno své maminky. Přání je nyní připraveno a můžete jej dát mamince. Pokud chcete, můžete obálku také ozdobit nějakým obrázkem nebo nálepkami.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Dejte dáreček

 1. 1
  Myslete na svoji maminku jako na osobnost. Co má ráda? Co ráda dělá? Ukažte své mamince, že ji znáte tím, že jí vyberete promyšlený dárek, který se jí jistě bude líbit.
  • Pokud opravdu netušíte, co mamince věnovat, vsaďte na květiny a čokoládu.
  • Další oblíbenou volbou je darovat mamince dárkový poukaz do jejího oblíbeného obchodu.
 2. 2
  Poraďte se s rodinou a kamarády. Pokud si nejste jistí, co mamince věnovat, nemějte strach a požádejte o radu. Zeptejte se sourozenců nebo tatínka nebo maminčiny kamarádky, či blízkých příbuzných, co byste své mamince ke Dni matek měli věnovat. Zajisté vám rádi poradí.
  • Zeptat se rodiny a přátel je také dobrý nápad z toho důvodu, pokud vaší mamince budou dárek kupovat i oni. Budete si tak jistí, že se mamince nesejde několik stejných dárků. Můžete si také naplánovat nějaký větší, společný dárek!
 3. 3
  Udělejte mamince foto koláž. Pokud má vaše maminka ráda umění a tvoření, můžete jí vyrobit koláž z rodinných fotek. Vyberte si fotky, na kterých je vidět její role maminky. Měli byste na nich být i vy a vaši sourozenci, pokud nějaké máte.
  • Můžete začít fotkou maminky uprostřed koláže a kolem umístit vaše fotky a fotky ostatních členů vaší rodiny.
 4. 4
  Vytvořte mamince playlist jejích oblíbených písniček. Pokud má vaše maminka ráda hudbu, můžete jí vyrobit CD s playlistem písniček, o kterých víte, že je má ráda. Udělejte seznam tak, aby obsahoval písničky, které zná a má ráda a zařaďte na něj i nové, které ještě neslyšela. Vytvoříte jí tak dárek, díky kterému objeví i něco nového.
  • Pokud má dobrý smysl pro humor anebo ráda tančí, můžete si dokonce nacvičit nějaký vtipný tanec, který se k písničkám hodí.
 5. 5
  Vyrobte mamince dárkové kupony. To je skvělý nápad, pokud stále bydlíte u rodičů a nemáte peníze. Můžete vyrobit kupony na hlídání dětí (pokud máte mladší sourozence) nebo umytí nádobí.
  • Kupony mohou být jednoduché nebo je můžete nazdobit s použitím ozdobných papírů a připojit text napsaný na počítači.
 6. 6
  Uvařte pro maminku (nebo jí s vařením pomozte). Překvapte maminku snídaní – třeba i do postele. Pokud ráda peče, najděte si recept na sušenky nebo koláč, který ještě nepekla a stravte ráno tak, že jej společně upečete.[1]
  • Naplánujte si přípravu jídel na celý den dopředu tak, aby maminka nestrávila celý den v kuchyni, pokud nechce. I když ráda vaří, jistě si jeden den od kuchyně ráda odpočine.
 7. 7
  Rozmazlujte maminku. Pokud máte nějaké peníze na útratu, dopřejte mamince den v lázních. Jako levnější variantu můžete také zvolit předplacenou návštěvu kosmetického salonu a darovat mamince dárkový poukaz.[2]
  • Další možností je, že si uděláte společný holčičí den. Zajděte spolu do lázní, na pedikúru a manikúru nebo do kosmetického salonu.
  • Pokud tolik peněz nemáte, hýčkejte maminku doma. Kupte v drogerii pleťovou masku a připravte jí koupel s pěnou, solí nebo olejíčkem. Abyste navodili lázeňskou atmosféru, můžete v koupelně rozestavět zapálené svíčky a pustit příjemnou hudbu.
 8. 8
  Ukliďte dům. Mnoho maminek tvrdě pracuje a přitom ještě uklízí dům a stará se o jídlo pro celou rodinu. Dopřejte své mamince na Den matek trochu oddechu a odpočinku. Umyjte po každém jídle nádobí a ukliďte i vše ostatní, co je zapotřebí.
  • Pokud jste maminku poslali do kosmetického salonu nebo do lázní, ukliďte mezitím doma a připravíte jí tak ještě jedno překvapení.[3]
 9. 9
  Zažijte spolu nějaké dobrodružství. Zahrajte si na turisty ve svém vlastním městě: zajděte si do muzea, na procházku do lesa nebo parku, nebo se podívejte, jaké zajímavé památky si ve městě můžete prohlédnout.[4] Dejte mamince na výběr z několika možností, můžete například vytvořit itinerář a nechat ji, aby si vybrala to, co ji zajímá.
  • Pokud připravujete itinerář, ujistěte se, že váš plán vyjde a zjistěte si otevírací dobu a vstupné všech míst, kam se chystáte, jako jsou muzea, nebo akvária.
  • Protože Den matek připadá na neděli, ujistěte se, že vaše dobrodružné plány nezhatí to, že bude místo, na které se chystáte, v neděli zavřeno.
 10. 10
  Stravte spolu kvalitní čas. Jedním z nejlepších způsobů, jak mamince dokázat, že si jí vážíte, je strávit s ní kvalitní čas. Můžete spolu zažít nějaké dobrodružství nebo si zajít na nějakou společnou hodinu, nebo si například můžete zajít na dlouhou procházku a cestou domů se zastavit v kavárně na kávu a zákusek nebo v baru na drink.
  • Další nápady na to, jak spolu strávit kvalitní čas jsou například ty, kdy si spolu uděláte popcorn a filmový večer nebo maminku vezmete nakupovat do obchodů, které má ráda a kde si zaručeně něco hezkého vybere.
 11. 11
  Buďte v kontaktu. To nejdůležitější, co byste na Den matek měli udělat je to, že své mamince dáte najevo, jak moc ji máte rádi a vážíte si jí. Pokud s maminkou v tento den nemůžete být osobně, alespoň jí zavolejte.
  • Pokud žijete v zahraničí, můžete jí dokonce poslat květiny, ale to nejdůležitější je zavolat. Pokud máte připojení k internetu, počítač, tablet nebo telefon s kamerou, můžete vytočit video hovor s použitím aplikací jako je Skype nebo Hangouts od Google+.
  • Oblíbená je také služba doručení květin a sladkostí. Můžete si online vybrat speciální aranžmá květin a sladkostí a nechat je mamince na Den matek poslat. Stejně tak můžete online vybrat nějaký dárek a nechat jej doručit na maminčinu adresu.
 12. 12
  Nezruinujte se. Existuje celá řada gest, které vaší mamince ukáží, jak moc ji milujete, aniž byste se přitom museli vydat z peněz. Stanovte si rozumný rozpočet a držte se jej. Vaše maminka by stejně nechtěla, abyste za ni utratili celou výplatu nebo kapesné. To nejdůležitější je vaše láska a přítomnost.
  • Pokud si nemůžete dovolit mamince nic koupit, vezměte ji alespoň na procházku nebo ukliďte dům. Pokud vaše maminka podporuje nějakou dobročinnou společnost, nabídněte se, že půjdete dobrovolničit. Jistě ji tím potěšíte.[5]
  • Pro lidi, kteří žijí daleko od svých rodin a nemohou s nimi být je běžné, že jim tuto skutečnost kompenzují drahými dárky. Pokud se svou maminkou na Den matek nemůžete být, neupadejte v pokušení utratit více, než si můžete dovolit.[6]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Naplánujte Den matek

 1. 1
  Zjistěte, na který den připadá Den matek. Ve většině zemí se tento svátek slaví druhou květnovou neděli. Mezi tyto země patří USA, Kanada, většina evropských zemí, Austrálie, Nový Zéland, Asie, Afrika a Indie.
  • Nicméně například v Anglii a Irsku se slaví čtvrtou neděli v období půstu a ve většině arabských zemí na jarní rovnodennost v březnu.[7]
 2. 2
  Na mamince záleží nejvíce. Pokud vytváříte na Den matek jakýkoliv plán, vždy pamatujte na to, že vaše maminka je na prvním místě a zvažte tedy, co by se jí líbilo. Ujistěte se také, že ať budete na Den matek dělat cokoliv, vaše maminka nebude muset dělat nic. Je to její den, dopřejte jí tedy nějakou zábavu a odpočinek.
  • Dávejte pozor a to, co vám maminka během celého roku říká, abyste ji mohli na Den matek překvapit. Je v pořádku, pokud se jí zeptáte, co by ten den chtěla dělat, ale bude daleko lepší ji překvapit tak, že jí ukážete, že jste ji vlastně poslouchali. Můžete si dokonce udělat tajný seznam věcí, které vám řekne ve svém telefonu nebo notebooku.
 3. 3
  Promluvte si o tomto dni se zbytkem rodiny. Ujistěte se, že vaše plány a nápady na dárky se neshodují s plány dalších lidí. Čím více informací budete mít, tím lepší rozhodnutí budete moci udělat.
  • Možná vaši starší sestru napadlo, že maminku vezme na celý den do aqvaparku. Co kdybyste se dohodli všichni, šli společně a tento den si náležitě užili?
  • Možná váš tatínek slyšel maminku říkat, jak fajn by bylo strávit den v lázních. Můžete se tedy mamince na den v lázních složit. Nebo se můžete rozdělit a uklidit také dům, abyste ji překvapili dvojnásob čistým domem, až se po procedurách vrátí unavená domů.
 4. 4
  Vytvořte si na tento den detailní plán. Jakmile jste zvážili, co by se mamince líbilo nejvíce, a probrali tento plán s rodinou, dejte dohromady detailní itinerář pro Den matek. Můžete to také udělat ve spolupráci s dalšími členy rodiny.
  • Je důležité vše naplánovat detailně, protože nechcete, aby mamince v tento speciální den vznikl nějaký stres.
  • Pokud například plánujete uvařit, udělejte si seznam potravin, které budete potřebovat a napište si také, jak dlouho na přípravu jídla budete potřebovat, abyste vše stihli připravit podle plánu.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zvažte příkladový plán

 1. 1
  Připravte mamince ke Dni matek snídani. Vše si dopředu naplánujete, abyste měli všechny správné ingredience a snídani připravte v závislosti na tom, co má maminka k snídani ráda.
  • Zábavné by mohlo být připravit francouzskou snídani s francouzskou hudbou, kávou, palačinkami a nějakými vynikajícími náplněmi. Nutella a jahody jasně vedou mezi sladkými náplněmi a restovaná zelenina a sýr jsou zase oblíbenými slanými náplněmi.[8]
  • Pamatujte na to, že budete muset vstát dříve, než vstane maminka, abyste ji mohli snídaní překvapit.
 2. 2
  Dejte si snídani spolu. Připravit snídani a odejít není to pravé. Udělejte si ze snídaně rodinnou událost. V klidu se posaďte a užijte si snídani společně. Něco jiného je, pokud se chce maminka snídani vychutnat v klidu a například si u ní přečíst noviny nebo se podívat na oblíbený seriál. Dopřejte jí snídani podle jejího vkusu.
 3. 3
  Předejte mamince své dárky. Pokud jste mamince koupili dárek, snídaně je dobrou příležitostí na jeho předání. Pamatujte na to, že nemusíte žádný dárek kupovat, pokud nemáte peníze. Již jen skutečnost, že jste připravili snídani a naplánovali pro ni hezký den vaše maminka jistě ocení a jsou to dárky samy o sobě!
 4. 4
  Ukliďte. V tento den by vaše maminka neměla ani hnout prstem. Řekněte mamince, aby si v klidu sedla, odpočívala nebo dělala, co chce, zatímco vy uklidíte. Tento krok se vztahuje na průběh celého dne.
 5. 5
  Dejte mamince čas na přípravu. Ať už jste na tento den naplánovali cokoliv – ať už je to procházka, návštěva lázní, nebo kavárny – počítejte s rezervou alespoň 90 až 90 minut, aby vaše maminka měla čas připravit se.
  • To poslední, co na Den matek chcete udělat, je stresovat maminku tím, že nestíháte a musíte si pospíšit. Ujistěte se tedy, že máte na všechno, co jste naplánovali, dost času.
  • Pokud se vaše maminka vždy dlouho vypravuje, dopřejte jí čas, i kdyby to měly být 2 hodiny a více!
 6. 6
  Jděte se projít na nějaké hezké místo. Zajděte si do kavárny pro kávu s sebou a vyrazte na procházku. Můžete jít na procházku kolem řeky nebo do lesa, pokud je ve vašem okolí pěkná příroda nebo si vyberte nějakou příjemnou městskou čtvrť.
  • Pokud neřídíte, vyberte si takové místo, na které se dostanete i bez nutnosti, aby vaše maminka musela řídit. Pokud řídí ráda, je to v pořádku, ale v ideálním případě by maminka neměla dělat vůbec nic, jen si tento den užívat.
 7. 7
  Na pozdější část dne uspořádejte rodinnou sešlost. Naplánujte s rodinou pozdní oběd nebo večeři. Pozvěte další členy rodiny, aby s vámi Den matek oslavili. Hezké by bylo, kdybyste vše naplánovali předem tajně, abyste maminku překvapili.
  • Pokud zvete hodně lidí, požádejte je, aby každý připravil něco k jídlu a přinesl to s sebou. Zorganizujte vše tak, aby někdo přinesl předkrm, někdo salát nebo hlavní chod a někdo jiný zase pití, či dezert.
 8. 8
  Relaxujte a užívejte si společnost. Jakmile přijdete s maminkou z procházky domů, prostě odpočívejte a vychutnávejte si jídlo a společnost vaší rodiny a přátel. Pokud chcete, můžete vytáhnout nějakou hru, jako je například hra Aktivity a pustit nějakou příjemnou hudbu.
  • Vytvoření příjemné atmosféry oslavu ještě vylepší. Ukliďte dům, zapalte svíčky, na stůl do vázy naaranžujte květiny – všechny tyto věci dodají vašemu domovu slavnostní vzhled.
 9. 9
  Na konci večera nechte maminku odpočinout. Jakmile párty skončí, řekněte mamince, aby si šla odpočinout nebo si dala vanu a vy zatím ukliďte po hostech. Maminka měla náročný den, ujistěte se proto, že si v jeho závěru odpočine.
  • Maminka si možná dá šálek čaje a bude si s vámi povídat, zatímco vy budete uklízet. Možná se půjde naložit do vany nebo se usadí k televizi a bude sledovat oblíbený pořad.
 10. 10
  Popřejte dobrou noc. Na konci dne mamince řekněte, jak moc ji máte rádi, a jak vděčni jste za to, že ji ve svém životě máte.
  Reklama


Tipy

 • Máte ve svém okolí nějakou těhotnou ženu? I ona může slavit Den matek. Dejte jí květiny a připojte vzkaz nebo nějakou maličkost pro miminko – darovat můžete například přívěšek s nápisem „Maminka“ jí věnujte nějakou jinou maličkost. Těmto gestům se však vyhněte, pokud je maminka v raném stádiu těhotenství nebo pokud je riziko, že se miminko narodí předčasně.
 • Pokud vaše maminka zemřela, ale vy byste si tento svátek stále chtěli připomenout, darujte peníze nějaké organizaci podporující ženy a děti.
 • Vylepšete mamince tento den tak, že jí projevíte upřímné city.
 • Slzy nejsou vždy na škodu! Obzvláště na Den matek, kdy děti dělají hezká gesta, se maminka může rozplakat. Nechte ji, obejměte ji a řekněte jí, jak moc ji máte rádi.
 • Ať už na Den matek plánujete cokoliv, vždy myslete na maminku na prvním místě. Nesnažte se ji mít například jen pro sebe, pokud víte, že by tento den chtěla strávit s celou rodinou.
 • Pokud vaše maminka již nežije, můžete například koupit květiny a zajít do domova důchodců za nějakou starou paní, která nemá rodinu a ráda by Den matek s někým oslavila.
 • Pokud nevíte, co máte mamince do přání ke Dni matek napsat, inspirujte se například na internetu a jistě najdete nějaké hezké věnování, které můžete přizpůsobit. (vložte do přání své city).[9]
Reklama

Varování

 • Na Den matek se nehádejte s dalšími členy rodiny, i kdyby byli bezohlední. Pokud váš sourozenec naplánovat program bez vás, požádejte jej, zda byste se mohli také účastnit, nebo svůj plán přesuňte na jiný den. Vaše maminka to ocení i tak.
 • Nebuďte sobci a nedělejte Den matek kvůli sobě. Pokud od maminky něco potřebujete, nečekejte na Den matek, abyste ji o to požádali. Odsuňte své potřeby stranou a soustřeďte se na svou maminku.
 • Na Den matek nevytahujte problémy z minulosti. Možná, že vaše maminka v minulosti nebyla tou nejlepší matkou, ale dnešek není dnem, kdy byste o tom měli mluvit. Soustřeďte se na ty dobré časy, například na dobu, kdy vás maminka podporovala a zlepšila tak situaci.
 • Nenechávejte si přání ke Dni matek a dárky na poslední chvíli. Ukažte mamince, jak moc ji máte rádi tak, že si vše předem dobře naplánujete a připravíte pro ni skvělý den.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 124 krát
Kategorie: Den matek
Stránka byla zobrazena 2 124 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama