Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
Tento článek byl zobrazen 20 944 krát
Stříhání je důležitým úkonem, který udržuje psí drápy krátké a zdravé. Rovněž chrání vaši podlahu a nábytek před poškrábáním. Příliš dlouhé drápy se často lámou a krvácejí, nebo mohou vrůstat do tlapek, což je bolestivé. Pokud drápy překáží normálnímu pohybu, může se stát, že váš pes začne kulhat. Pravidelné stříhání drápů pomáhá předcházet těmto problémům a poskytuje vám příležitost, abyste mu mohli drápy zkontrolovat.
Postup
Zvykněte svého psa na zacházení s tlapkami
-
1Vyberte si správný čas. Většina psů stříhání drápů nesnáší, proto je důležité vybrat si pro trénink ten správný čas, například když váš pes odpočívá. Jestliže má chuť si hrát, se zvykáním počkejte.
-
2Jak zacházet s tlapkami. Začněte tím, že se jemně dotýkáte jeho tlapky. Jestliže mu to nevadí a neodejde nebo tlapku nestáhne, začněte mu ji mnout a jemně tlačte na jeho drápy. Záleží na věku a temperamentu vašeho psa, kolikrát to budete muset opakovat. Dělejte toto cvičení každý den několikrát do té doby, až na vaše doteky přestane reagovat.
-
3Pokud je to nutné, naučte svého psa, aby si během stříhání lehl na bok. Jestliže má váš pes z dřívějška špatnou zkušenost, zřejmě bude při stříhání klást odpor. Jestliže mu někdo například nedopatřením zastřihl do vyživované části (prokrvené místo drápku s nervy), má tento úkon spojený s bolestí a krvácením. Pro starší psy, kteří trpí artritidou, je často stříhání drápů nepohodlné. Pro takové psy je nejlepší, když je položíte na bok a velmi opatrně stříháte.
- Když zvykáte svého psa na vaše doteky, nechte jej lehnout si na bok.
- Dalším způsobem jak stříhat psovi drápy je ve stoje bez toho, abychom zvedali jeho tlapky. Je to však jen pro ty, kteří mají se stříháním zkušenosti.[1]
-
4Prohlédněte tlapky kvůli anomáliím.[2] Když už mnete svému psovi tlapky a dotýkáte se jeho drápů, využijte příležitost a zkontrolujte jejich stav. Pokud na tlapkách zpozorujete bolestivá místa, odřeniny, zlomený dráp, otok, zarudnutí nebo zvláštní barvu drápu, anebo když váš pes kulhá, vezměte ho nejprve k veterináři, než začnete drápy stříhat.[3] Zranění, infekce, nádory a poruchy imunity se u psů projevují na drápech.
- Zranění se většinou objevuje jen na jednom drápu. Bývá způsobeno běháním v náročném terénu, zachycením se o nerovný povrch nebo nesprávným stříháním.
- Zranění a nemoci jako diabetes nebo snížená funkce štítné žlázy můžou vést k bakteriálním infekcím. Ty obvykle způsobují otoky, bolest a výtok kolem drápů.
- Plísňové a parazitické infekce jsou méně běžné než bakteriální, ale mají podobné příznaky.
- Nádory mívají různé formy: boule, hrbolky, otoky, zčervenání nebo výtok.
- Rovněž imunologické poruchy se mohou projevit na drápech. Drápy bývají křehké se sklonem ke štěpení.
- Pokud některou z těchto anomálií u svého psa najdete, zajděte co nejdříve k veterináři.
Reklama
Stříhání drápů
-
1Používejte speciální nůžky pro psy. Nůžky pro lidi jsou navrženy na plochý povrch, kdežto drápy psa jsou prohnuté. Nůžky pro lidi mohou dráp pohmoždit, což způsobuje bolest nebo zranění. Existuje několik různých typů nůžek pro psy, buď ve tvaru gilotiny nebo klasických nůžek. Který typ použít, záleží na vašem výběru.
- Stříhání s klasickými nůžkami pro psy může být snazší, protože nemusíte protahovat dráp pod čepel, jak se to dělá u nůžek gilotinových.
-
2Najděte vyživovanou část drápu. Je to prokrvená část s nervy. Zastřihnutí do „živého“ bývá pro psa dost bolestivé a krvácí. Nejlepší je přestat stříhat tak 2 až 4 mm před vyživovanou částí.
- Jestliže má váš pes bílé drápy, živá část drápu je dobře viditelná, má růžovou barvu.
- Pokud má však váš pes tmavé drápy, vyživovaná část není vidět. Velmi opatrně zkracujte dráp po malých částech. Zvažte, zda nepožádat veterináře nebo pracovníka v psím salonu, aby vám ukázali, jak daleko můžete stříhat.
- Jestliže narostou drápy příliš dlouhé, živá část naroste s nimi. Pravidelným stříháním docílíte, že zas ustoupí na normální délku.
-
3Přidržte psa. Jestliže je pes uvolněný a zvyklý na zacházení s tlapkami a drápy, pouze ho ke stříhání položte. Pokud se však kroutí nebo sebou mrská, udržte ho v ležící pozici loktem a paží, která zároveň přidržuje tlapku.
- Jestliže máte psa, který sebou mrská příliš, požádejte někoho dalšího, aby vám pomohl. Požádejte přítele, aby vašeho psa držel, abyste se mohli plně věnovat stříhání.
-
4Začněte zadními tlapkami. Drápy na zadních tlapkách jsou obvykle kratší a lépe se zkracují. Když se dotýkáte zadních tlapek, bývají psi o něco klidnější. Až potom ostříhejte přední tlapky.
- Než ustřihnete konec drápu, pozorně se podívejte, kam až sahá vyživovaná část.
- Opatrně stříhejte od konce drápu a skončete 2 až 4 mm před vyživovanou částí.
- Má-li váš pes paspárky, nezapomeňte je ostříhat. Paspárky jsou drápy, které mají někteří psi na vnitřní straně nohy přímo nad „zápěstím“.[4]
-
5Pokud zastřihnete do „živého“, zastavte krvácení. Zastřihnutí většinou velmi krvácí. Pes může bolestí vyjeknout nebo vás dokonce kousnout. Zastavte krvácení papírovým ubrouskem nebo kapesníkem. Přidržte jej několik minut. Jestliže krvácení nepřestává, zasypte zranění kukuřičným škrobem nebo práškem na zastavení krvácení. Dráp můžete do prášku buď ponořit, nebo jej aplikovat konečkem prstu. K dostání jsou i tyčinky na zastavení krvácení.
- Jestliže ani po 10 minutách krvácení nepřestane, zavolejte veterináři.
-
6Pravidelně chvalte svého psa. Mnoho pochval a malý pamlsek jsou dobrou motivací, aby váš pes stál klidněji. Chvalte ho také během stříhání a odměňte ho pamlskem za každou dokončenou tlapku.
-
7Chcete-li, opilujte drápy. Stejně jako nehty u lidí, i psí drápy bývají po stříhání drsné. Časem se zbrousí samy. Pokud se ale bojíte o svou podlahu nebo nábytek, můžete je zbrousit hned.Reklama
Tipy
- Po stříhání svého psa hodně chvalte, aby si nemyslel, že byl stříháním pokárán.
- Před stříháním svého psa vykoupejte. Drápy se tak změkčí a lépe se stříhají.
Varování
- Nezastřihněte psovi do cévky uvnitř drápu!
- Pokud zastřihnutí neošetříte, může způsobit infekci.
- Vrostlé drápy by měl prohlédnout veterinář, nikdy byste je neměli stříhat.
- Vždy vyčistěte a vydezinfikujte nůžky, abyste zabránili šíření infekce.
- Jestliže váš pes po stříhání kulhá, poraďte se se svým veterinářem.
Co budete potřebovat
- Speciální nůžky na stříhání psích drápů
- Pilník na drápy
- Kukuřičný škrob nebo prášek (tyčinku) na zastavení krvácení, kdybyste nešťastnou náhodou zastřihli do „živého“.
Reference
- ↑ The Everything Dog Grooming Book. Sandy Blackburn. F + W Publications, Inc.
- ↑ Nail diseases. CVC in Washington, D.C. Proceedings. April 1, 2010. Patrick Hensel, DVM, DACVD.
- ↑ Handbook of Veterinary Procedures and Emergency Treatment. Ford and Mazzaferro. Elsevier, Inc.
- ↑ http://dogcare.dailypuppy.com/purpose-dewclaw-dogs-2110.html