Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zapáchající chodidla a boty můžou být skutečně trapnou, ale také otravnou záležitostí a můžou vám způsobovat řadu společenských problémů. V extrémních případech můžete být dokonce i vyloučeni z kolektivu. Vyzkoušejte proto několik metod, kterými své zapáchající boty osvěžíte - rozhodně je to levnější, než pravidelné kupování nových bot a jednodušší než výměna přátel. V tomto článku vám představíme tři různé metody, kterými můžete své boty nepříjemného pachu zbavit.

Část 1
Část 1 ze 2:
Osvěžení bot přírodním způsobem

 1. 1
  Hledejte příčinu. Před prvním pokusem o osvěžení svých bot se na chvíli zastavte a pokuste se zamyslet nad důvodem zápachu, který se z nich line. Jestliže zjistíte, že máte nasáklé a poškozené vložky, pak je z bot vytáhněte a vysušte nebo kupte rovnou nové vložky, speciálně navržené pro zabránění růstu bakterií.
 2. 2
  Položte své boty do blízkosti topení nebo na nějaké slunné místo a vysušte je. Boty vyschnou rychleji, když z nich vytáhnete tkaničky a zvednete jazyk. Budete-li boty udržovat v suchu, zabráníte růstu a rozmnožování zapáchajících bakterií.
 3. 3
  Kupte vložky z cedrového dřeva. Materiál těchto vložek, tedy cedrové dřevo, má antifungální účinky a pomáhá zabraňovat zápachu. Cedr má navíc osvěžující, lehké aroma, což z něj samo o sobě dělá skvělou volbu pro odstraňování nepříjemných pachů.
 4. 4
  Zmrazte své boty. Zapáchající boty vložte do plastikového sáčku a přes noc je nechte ležet v mrazáku. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je druhý den necháte přirozeně rozmrazit na sluníčku.
  • Existují mnohá neprůkazná svědectví o tom, že tato metoda funguje. Hlavní myšlenkou je to, že mráz zabije bakterie, které způsobují zápach. Někteří lidé ovšem tvrdí, že se jedná pouze o dočasné řešení pro zapáchající boty. Vyzkoušejte a rozhodněte sami, kde je pravda.
 5. 5
  Použijte aviváž nebo ubrousky do sušičky. Zmačkejte jeden nebo dva ubrousky do sušičky (nějaké běžně dostupné úplně postačí) a vložte je do bot, z kterých jste se právě vyzuli. Ubrousky by měly předat svou příjemnou vůni botám a zároveň vytáhnou veškerou vlhkost, která v nich mohla po předchozím nošení zůstat.
 6. 6
  Použijte parní čistič nebo využijte parního programu své pračky či sušičky. Pára pomůže pozabíjet bakterie a houby a tím pádem také odstraní zápach. Jestliže vám nevadí, že se boty trochu namočí, za pokus to určitě stojí.
 7. 7
  Vložte do bot čerstvou kůru z pomeranče, grepu, citronu nebo limetky. Díky svým esenciálním olejům má čerstvá citrusová kůra skvělé aroma. Nechte proto v botách kůru z některého citrusu přes noc a odstraňte ji druhý den před použitím. Boty by pak měly vonět mnohem lépe.
 8. 8
  Nakapejte do bot několik kapek levandulového oleje. Měla by postačit jedna až dvě kapky do každé boty (na vložku). Levandulový olej má antibakteriální účinky a navíc nádherně voní, takže překryje veškerý nepříjemný pach svým čerstvým aroma.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Osvěžení bot chemickou cestou

 1. 1
  Použijte antifungální prášek na chodidla nebo antibakteriální sprej. Oba tyto přípravky můžete zakoupit na internetu, ve specializovaných obchodech nebo drogeriích.
  • Antifungální prášek na chodidla je obvykle spojován hlavně s dermatomykózou (zánětlivé, infekční onemocnění kůže). Ačkoli je tento stav často zodpovědný za zapáchající boty, v mnoha případech nemusí být hlavní příčinou a boty vám můžou zapáchat i tehdy, kdy žádnými plísněmi netrpíte.
  • Pokud dermatomykózu máte, zvažte použití krému, pleťové vody nebo jiné směsi s obsahem tea tree oleje, který dokáže bojovat s houbovými infekcemi. Tea tree olej je přírodní, skvěle vonící olej s antifungálními účinky. Přípravek s jeho obsahem vetřete do chodidel a zatočte tak se svým nepříjemným onemocněním.
 2. 2
  Vytáhněte z bot tkaničky a vložky a boty pak vložte do povlaku na polštář. Vyperte je v automatické pračce na nějaký cyklus o teplotě 5-10°C. Okamžitě po ukončení prvního cyklu vyperte boty znovu a následně je nechte vyschnout na vzduchu.
 3. 3
  Do zapáchajících bot nasypte jedlou sodu. Jestliže nezabrala metoda s mrazákem, vložte do bot dostatečné množství jedlé sody a nechte ji přes noc absorbovat veškeré pachy. Jedlá soda má velmi široký záběr účinků a můžete ji využít ve spoustě domácích postupů. Jedním z takových účinků je i její antifungální působení.[1]
  • Jako alternativu můžete smíchat jedlou sodu s oxidem zinečnatým. Vytvoříte tak velmi efektivní prášek s antifungálními účinky, kterým zápach z bot určitě odstraníte. Smíchejte stejné množství jedlé sody a oxidu zinečnatého a směs nechte v botách působit přes noc. Oxid zinečnatý působí jako deodorant a zároveň má antibakteriální účinky.[2]
  • Druhý den před obutím bot nezapomeňte prášek odstranit, abyste za sebou celý den nezanechávali podivné bílé stopy.
 4. 4
  Kupte volně dostupný odstraňovač pachů. Většina takových přípravků obsahuje bakterie a/nebo enzymy, které požerou veškerý organický materiál, který způsobuje nepříjemný zápach.
 5. 5
  Použijte dezinfekční alkohol. Boty, které nemůžete prát, vytřete vatovým tamponem nebo kusem gázy s naneseným dezinfekčním alkoholem. Vysušíte tím všechny příčiny nepříjemného zápachu. Boty by pak měly být opět připravené k plnému užití. Dezinfekční alkohol je antiseptický a rychle se vypařuje. Smícháte-li ho s nějakou jinou tekutinou, pomůže jí v rychlejším vypařování také.
 6. 6
  Použijte čerstvý kočkolit. Kočkolit se může zdát jako zvláštní možnost, ale má to svou logiku - má totiž vynikající deodorační účinky. Vezměte dvě ponožky a vycpěte je čerstvým, nepoužitým kočkolitem, zavažte je na uzel a na noc je vložte do bot.
 7. 7
  Použijte vodu s octem. Smíchejte stejnou část vody a bílého destilovaného octa v rozprašovací lahvi a směs aplikujte na boty. Rozprašte ji na podšívku a vložky a nechte ji zaschnout na vzduchu asi 30 minut. Pokud pospícháte, můžete si pomoct vysoušečem vlasů. Následně byste měli pokračovat metodou s použitím jedlé sody (viz výše).
  Reklama

Tipy

 • Držte se metody s ponožkami či punčochami nacpanými kočkolitem a jedlou sodou. Nahoře ponožky zavažte a vkládejte je takto do bot. Každý večer tento postup opakujte a zápach by se již neměl objevit.
 • Před obutím bot se pokaždé ujistěte, že máte čisté nohy a čisté ponožky.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 974 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 9 974 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama