Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pro některé lidi je těžké těhotenství předcházet, zatímco pro jiné může být početí dítěte nedosažitelné a frustrující. Na trhu je tolik lektvarů a produktů podporujících plodnost a slibujících fantastické výsledky a tak může být složité rozhodnout se, který je pro vás ten pravý. Několik faktorů může mít na plodnost vliv, vy ale můžete několika způsoby jít úspěchu naproti.

Část 1 ze 4:
Základy otěhotnění

 1. 1
  Přestaňte používat antikoncepci. Některé antikoncepční metody mají delší vyrovnávací čas než jiné, takže buďte připraveny, že nemusíte počít ihned. Čas, který ženské tělo potřebuje k tomu, aby otěhotnělo po přerušení přijímání antikoncepce, se liší. #* Hormonální antikoncepce, stejně jako perorální antikoncepce, hormonální injekce nebo kroužek Nuva mohou mít delší dozvuk, než se vaše tělo přizpůsobí.
  • Pokud máte implantovanou antikoncepci, jako IUD, poraďte se o odstranění s vaším lékařem.
  • Pokud jste spoléhaly na bariérové metody jako kondom, cervikální klobouček, pesar nebo houba, nemusí vás přechodná doba trápit. To ale neznamená, že počnete hned. (Také při používání těchto metod dávejte pozor na sexuálně přenosné infekce).
 2. 2
  Zjistěte, kdy máte plodné dny. Dobré načasování vaše šance na otěhotnění se zvýší. Existuje několik triků, jak vysledovat, kdy ovulujete:
  • Začněte počítat od prvního dne vaší poslední menstruace. Většinou ženy ovulují 14 dní po začátku krvácení. (Znamená to, že byste se měly začít snažit až 2 týdny po menstruaci? Ne tak docela. Přečtěte si krok 3 pro více informací!)
   • Pokud máte pravidelný cyklus, můžete mnohdy odhadnout dobu ovulace tím, že rozdělíte váš cyklus na dvě poloviny. Například, pokud máte obyčejně menstruaci 28 dní, pravděpodobně budete ovulovat kolem 14. dne vašeho cyklu (14 dní poté, co začnete menstruovat). Pokud máte delší cyklus, můžete ovulovat až 20 dní po začátku vaší periody.[1]
  • Stáhněte si aplikaci. Pokud je pro vás složité vést si kalendář vašeho cyklu, nechte za vás pracovat aplikaci. Hledejte „sledování ovulace“ a najděte tu, která vám sedí.
  • Měřte si bazální tělesnou teplotu. Ta při ovulaci lehce stoupne, takže lehký vzestup je dobrým znamením vašich plodných dnů.[2] U postele mějte teploměr a měřte se hned ráno po probuzení. (Pokuste se dodržet stejný čas). Každý den si teplotu zapisujte. Pokud zaznamenáte schodek mezi 0.5 a 1 stupněm Fahrenheita trvající déle než jeden den, zřejmě ovulujete![1]
   • Plodnost je nejvyšší dva až tři dny předtím, než vaše bazální teplota stoupne[1] takže pokud vysledujete nějaké pravidelné měsíční vzorce v období, kdy vaše teplota stoupá, můžete předvídat nejlepší dobu pro početí.
  • Všímejte si vašeho děložního hlenu. Zní to nechutně, ale funguje to. Pokud je váš vaginální výtok čirý a pružný jako syrový bílek, pravděpodobně jste plodná a měla byste mít styk tři až pět dnů ode dne, kdy jste si všimla změny. Jakmile výtok začne být zakalený a sušší, pravděpodobnost početí se snižuje.
  • Používejte soupravu k předpovědi ovulace. Ten si pořídíte v lékárně stejně jako těhotenský test. Může se prodražit, je to ale výborný způsob jak začít s mapováním kalendáře tím, že zjistíte, kdy obvykle ovulujete.
 3. 3
  Souložte. Pokud víte, že jste plodná, čiňte se! Na to, jak rychle počnete, může mít vliv i to, kdy a jak často souložíte, takže vyzkoušejte následující rady:
  • Začněte se sexem o něco dříve, než začnete ovulovat. Je to takto: vajíčko je životaschopné asi 24 hodin, ale spermie přežijí ve vejcovodech až týden. Aby nepřišlo nic nazmar, začněte se snahami počít pár dní před předpokládanou ovulací.
  • Zajistěte si čerstvé dodávky spermatu. To, že spermie přežijí až týden neznamená, že se udrží ve vrcholovém stavu. Snažte se proto mít styk alespoň obden během vašich plodných dnů. (Ale více jistě není na škodu!)
  • Nepoužívejte spermicidy, lubrikanty ani chemické stimulanty. Produktům zaměřeným na zvýšení rozkoše nebo zabránění početí byste se měli během pohlavního styku vyhnout, pokud chcete otěhotnět.[3]
  • Užívejte si. Poté, co do vás partner ejakuluje, orgasmus vám pomůže vtáhnout sperma do dělohy a usnadní tak pohyb spermatu vašeho partnera.
  • Vychutnejte si dohru. Nenuťte spermie pracovat proti zemské přitažlivosti a místo toho, abyste hned poté vstaly, zůstaňte ležet na zádech a několik minut relaxujte. Studie o účinnosti umělého oplodnění ukázaly, že horizontální poloha 15 minut po styku může zvýšit šance na oplodnění až na 50%[4]
 4. 4
  Otestujte, zda jste otěhotněla. Jakmile pomine období ovulace, začíná hra na čekání. Počkejte až do další očekávané menstruace a když se neukáže, proveďte těhotenský test a uvidíte. Pokud jste netrpělivá, vyzkoušejte tuto metodu o trochu dříve:
  • Sledujte vaši bazální tělesnou teplotu. Pokud vydrží ve zvýšeném stavu více než 14 po sobě následujících dnech, je tu velká pravděpodobnost, že jste počala.
  • Sledujte implantační příznaky. Některé ženy pozorují implantační krvácení, které je většinou jen špiněním způsobeným tím, jak s zygota ukládá do děložní stěny. To se většinou děje 6 až 12 dní po početí. Také můžete cítit slabé křeče.

Část 2 ze 4:
Posilte plodnost

 1. 1
  Nenechte se odradit. Téměř žádný pár neotěhotní hned. Ze stovky dvojic, snažících se každý měsíc o početí, uspěje 15 až 20. Zároveň ale 95% párů usilujících o početí uspěje během dvou let! Nemůžete ovládat všechny faktory vaší plodnosti, ale několik jednoduchých změn může zvýšit vaše šance.
 2. 2
  Nechte si udělat předporodní vyšetření. I když problémy nemáte, základní prohlídka před početím je dobrý nápad. Těhotenství totiž může zhoršit některé zdravotní potíže. Doktor vám pravděpodobně provede vyšetření pánevního dna a základní krevní testy. Některé z poruch, o kterých se chcete před otěhotněním dozvědět jsou:
  • Syndrom polycystických ovarií (PCOS) může narušovat ovulaci
  • Endometrióza, jež zpravidla brání oplodnění
  • Cukrovka: Pokud objevíte a zvládnete cukrovku před početím, budete schopni vyhnout se defektům novorozeněte, jež běžně s touto chorobou souvisí. .[5]
  • Onemocnění štítné žlázy: Stejně jako cukrovka, ani nemoci štítné žlázy vaše těhotenství neohrozí, pokud jsou včas diagnostikovány a léčeny.[6]
 3. 3
  Udržujte se zdravé. Pokud neotěhotníte okamžitě, využijte této příležitosti k práci na vlastním tělesném zdraví. Zvýšíte naději na otěhotnění a vykročíte pravou nohou.
  • Zhubněte. Studie prokázaly, že klinicky obézní ženy hůře otěhotní a prodělávají během těhotenství více komplikací. [7] Pokud váš body mass index (BMI) je o něco vyšší, zvažte, zda byste neměla začít s dietou a cvičením.
   • Hledejte zdravé dietní nápady na http://www.choosemyplate.gov/.
   • Hoďte se do formy. Shoďte břišní tukové zásoby, začněte běhat nebo začněte s jógou.
   • Nepřehánějte to. Ženy, které mají klinickou podváhu (s BMI pod 18.5), mohou úplně přestat menstruovat a budou mít s početím potíže. [8] Cílem je zdravá, nikoli extrémní váha.
 4. 4
  Užívejte těhotenské vitamíny. Když začnete předtím, než otěhotníte, nashromáždíte všechnu potřebnou výživu pro vývoj embrya. Například užívání doplňků s kyselinou listovou před snahami otěhotnět může snížit riziko rozštěpu páteře a jiných poruch míchy.
  • Ujistěte se, že vitamíny obsahují kyselinu listovou, vápník a železo.[9]
 5. 5
  Pozor na to, co jíte. Některé látky snižují vaše šance otěhotnět, jiné mohou poškodit plod.
  • Konzumace pesticidů také může být příčinou těhotenských komplikací,[10] takže právě teď může být pro páry pravý čas volit bio potraviny.
  • Vyhněte se trans tukům z průmyslově zpracovaného pečiva a slazených potravin. Existuje důkaz, že strava bohatá na trans tuky (obzvláště mono nenasycené tuky) může zvýšit riziko neplodnosti. [11]
  • Vyhněte se pochybně připravené syrové rybě, nepasterovaným sýrům, výhonkům, baleným potravinám, které nevypadají čerstvě či lunchmeatům obsahujícím dusičnany. Tyto a jiné nedovařené nebo nedostatečně očištěné potraviny mohou vést k otravě nebo nemoci a snížit tak naděje na zdravé těhotenství.
 6. 6
  Jezte potraviny, jež zvyšují plodnost. Tradiční medicína a folklor dlouho měly za to, že jisté potraviny podporují nebo naopak snižují plodnost a sexuální apetit. Nedávno vědecký průzkum některé potenciální účinky potravin prokázal.
  • Jezte stravu bohatou na rostlinné bio potraviny jako obiloviny, ořechy, ovoce a zeleninu. Antioxidanty, vitamíny a minerály dodávané těmito potravinami mají pečovat o buňky a také podpořit zdraví děložní stěny.
  • Správný druh proteinu může pomoci stimulovat plodnost; tofu, kuře, vajíčka a některé plodu moře jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, železo, selen a další plodnosti prospívající prvky.
  • Konzumace plnotučných mléčných výrobků jako je mléko a jogurtová zmrzlina může zlepšit plodnost spíše než mléčná strava nízkotučná či bez tuku.[12]
 7. 7
  Nabádejte partnera, aby jedl potraviny vhodné pro zdraví spermatu. Muži by měli užívat multivitaminy obsahující vitamin E a C, jíst stravu bohatou na ovoce a zeleninu a vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu, tuku a cukru. .[13]
  • Muži by si také měli zajistit dostatečný příjem selenu (55mcg denně), protože selen pravděpodobně zejména u mužů zvyšuje plodnost.[14]
 8. 8
  Vyhněte se stimulantům a antidepresivům. Rekreační látky jako cigarety, alkohol, kofein a tvrdší drogy mohou zpomalit vaše snahy o početí. Měli byste se jich vyvarovat i v těhotenství, takže proč nezačít hned? Zde najdete, jak na to:
  • Přestaňte kouřit. Zapálit si je špatný nápad nejen během těhotenství. Můžete si tak zejména brzdit vaše snahy o početí.[15] Odvykání během těhotenství může být extra stresující, proto si ušetřete utrpení tak, že přestanete už předtím.
   • To platí i pro vašeho partnera! Muži, kteří kouří pravidelně, mají menší počet spermií a častěji abnormální sperma. [16] I pasivní kouření může vaše šance otěhotnět ovlivnit.
  • Skoncujte s alkoholem. Ženy, jež se snaží počít, by se měly vyvarovat alkoholických nápojů až dva měsíce před početím, obzvláště páry, jež mají s početím problémy.
  • Vyvarujte se nadměrného příjmu kofeinu, a to jak v jídle (např. čokoláda), tak v pití (káva). Ženy, jež pijí denně více než tři šálky nápoje s kofeinem za den, mají významně nižší pravděpodobnost otěhotnět než ženy konzumující dva šálky či méně.[17]
  • Neberte drogy. Nelegální pouliční drogy jako kokain a marihuana mohou narušit schopnost vašeho těla otěhotnět a odnosit zdravé dítě.
 9. 9
  Promluvte si o sexuálních potížích. Pokud vás nebo vašeho partnera sex nezajímá, můžete mít s početím problém. Kvalifikovaný specialista reprodukční medicíny nebo sexuální terapeut vám jako páru mohou pomoci tyto potíže překonat.
  • Nenechte neplodnost zatížit váš vztah. Tlak na početí stejně jako invazivní a emocionálně stresující léčba neplodnosti může v důsledku vést k sexuální dysfunkci a zkomplikovat proces oplodnění.[18] Udržujte pohodu, nevyžadujte od partnera příliš a pokuste se soustředit na tuto dobu jako na příležitost užít si jeden druhého, než budete muset pečovat o vaše dítě.
 10. 10
  Udržujte vaši mysl ve zdraví a optimismu. Jak mnozí věří, mysl má nad tělem velkou moc. Rozhodnutí, že otěhotníte, má podle mnohých vliv na to, jak o procesu a vztahu přemýšlíte a může výsledek ovlivnit. Stres může ovlivnit vaše zdraví, i když jste na tom nejlépe, takže pozitivní přístup vám oběma pomůže být v klidu a zdraví.
  • Soustřeďte se na kladný přístup a příležitost tak často, jak to půjde. Když jste s partnerem a vaše pozornost odbíhá jinam, začněte si představovat krásné miminko, dokud se mysl nezačne znovu soustředit na vaši touhu otěhotnět. Samotný akt soustředění jeden na druhého a na cíl otěhotnět vám pomůže zapomenout na jiné problémy. Vyhněte se ale přílišnému soustředění na otěhotnění, protože to vás může stresovat ještě více. Když dosáhnete bodu, kdy samotná snaha otěhotnět je stresující nádeničina nebo přítěž, měli byste navštívit lékaře.

Část 3 ze 4:
Kdy navštívit specialistu

 1. 1
  Vytvořte si časovou osu. Není snadné být trpělivý, když se snažíte počít, ale pokuste se dát tomu čas. Tím, že si stanovíte lhůtu návštěvy doktora, se můžete vyhnout úzkostem a připravit se na další fázi těhotenství. Pomoc hledejte zde:[19]
  • Mladé páry ve věku pod 35 let provádějící pohlavní styk pravidelně (dvakrát týdně) by měly být schopny počít během 12 měsíců (plus vyrovnávací čas po vysazení antikoncepce).
  • Pokud je vám více než 35, po šesti měsících snah navštivte doktora. Ženu nad 35 a ženy v přechodu mohou mít s otěhotněním problémy kvůli přirozenému poklesu plodnosti přicházejícím s věkem. Ve většině případů mohou být pokusy úspěšné, ale mohou trvat déle a vyžadovat cílenější pohlavní styk a změny životního stylu.
  • Specialistu na oplodnění navštivte neprodleně v několika případech. Pokud máte endometriózu, zánět pánevního dna, prodělala jste léčbu rakoviny nebo potrat nebo je vám přes 40 let, domluvte si schůzku se specialistou na reprodukci hned, jak budete chtít počít.
 2. 2
  Nechte si provést testy na běžné problémy s plodností. Cokoliv od nemoci a stresu po nadměrnou fyzickou zátěž a užívání léků může způsobit snížení plodnosti.
  • Jisté léky mohou bránit či komplikovat početí. Poskytněte vašemu lékaři kompletní seznam léků, bylinek, doplňků stravy či speciálních nápojů a potravin, které jíte, aby mohl či mohla ohodnotit váš seznam a odhalit případné překážky oplodnění.
  • Nechte se otestovat na pohlavně přenosné choroby. Některé infekce mohou snížit schopnost počít, jiné mohou způsobit trvalou neplodnost, pokud jsou neléčené.
  • Nechte se vyšetřit gynekologem. V některých případech ženy mají odstranitelnou tkáňovou překážku, jež spermatu brání přístupu k vajíčkům, jindy ženy mají komplikace ovlivňující menstruační cyklus jako polycystický ovariální syndrom.[20] Obecně řečeno je dobrý nápad podstupovat gynekologické prohlídky jednou ročně, abyste se ujistila, že jste zdravá.
 3. 3
  Zvažte podstoupení hloubkového testu plodnosti. Pokud jste vy i váš partner podle vašeho praktického lékaře zdraví, uvažujte o testování spermatu a lékařský monitoring vaší plodnosti.
  • Muži by si měli nechat provést analýzu semene, aby zjistili kvalitu a množství spermií vypuštěných při ejakulaci. Dodatečné testy plodnosti u mužů jsou např. krevní test zkoumající hladiny hormonů a ultrazvuky monitorující proces ejakulace nebo překážky ve spermovodu.[21]
  • Testy plodnosti u žen často obsahují hormonální testy zjišťující hladiny hormonů štítné žlázy, hypofýzy a jiných během ovulace, jindy během menstruačního cyklu.

Hysterosalpingografie, laparoskopie a pánevní ultrazvuk jsou složitější procedury zaměřené na kontrolu dělohy, děložní sliznice a vejcovodů kvůli případným jizvám, zablokování nebo chorobám. Lze také podstoupit testování vaječníků a genetické testy pro zjištění příčin neplodnosti. [22]

Část 4 ze 4:
Podstoupení léčby neplodnosti

 1. 1
  Zvažte vaše možnosti. Léčba neplodnosti může být drahá, stresuplná a časové náročná. Dobře zvažte takový závazek, než se do něj pustíte.
  • Proberte to s partnerem. Ujistěte se, že jste oba připraveni zavázat se k tomuto vyčerpávajícímu procesu jak emocionálně, tak finančně. Promluvte si o tom, kolik času léčbě dáte a kolik jste ochotni za ni zaplatit a kdy či zda vůbec oba zvážíte jiné možnosti jako je adopce.
  • Promluvte si se zdravotníkem, jemuž důvěřujete, než navštívíte kliniku pro léčbu neplodnosti. Zdravotník, který nemá žádnou motivaci propagovat určitou terapii nebo proceduru může vám i partnerovi pochopit základní možnosti asistovaných reprodukčních terapií.
  • Posuďte vaše lékařské záznamy. Některé procedury obnášejí rizika, jiné se doporučují pouze ženám bez jistých zdravotních rysů. Lékařský profesionál, který má na mysli pouze vaše dobro, vám nebude doporučovat technologie, jež nejsou vhodné pro vaší individuální situaci.
  • Podívejte se na náklady. Mnoho lékařů vám může poradit ohledně cen a pojištění a poskytnout vám realistickou nezkreslenou představu o tom, jak dlouhá a jak úspěšná může být vámi zamýšlená reprodukční asistence.
  • Najděte toho pravého specialistu. Poptejte se po ohlasech na konkrétní specialisty přes oplodnění a pokud je to nutné, nechte si napsat doporučení.
 2. 2
  Navštivte odborníka nebo kliniku specializující se na oplodnění. Domluvte si schůzku zaměřenou pouze na rozhovor o vaší situaci a o tom, co od otěhotnění očekáváte.
  • Před schůzkou si sestavte seznam otázek. Projděte je s partnerem a zkontrolujte, že jste žádnou nevynechali. Popište i jakékoli vaše starosti s náklady, vedlejšími účinky a šance léčby na úspěch.
  • Nečekejte tělesnou prohlídku ani započetí léčby už při první návštěvě. Přijďte připraveni klást otázky a zjišťovat vaše možnosti.
  • Nemyslete si, že se k danému léčebnému zařízení musíte zavázat po jediné návštěvě. Navštivte jich více a nechejte si možnosti otevřené, dokud nenatrefíte na kliniku, která je pro vás nejlepší.
 3. 3
  Ptejte se po technologii NaPRO. [23] NaPRO se pokouší napravit jednotlivé příčiny neplodnosti prostřednictvím vylepšených, osobně zaměřeného monitorování plodnosti a cíleného chirurgického zásahu. Drobnými kroky tento proces vykazuje lepší výsledky než oplodnění in vitro, navíc procedury NaPRO mohou být často kryty pojištěním.
 4. 4
  Zvažjte oplodnění vitro (IVF). IVF je považováno za nejefektivnější a běžnou metodu oplodnění prostřednictvím asistované reproduktivní technologie.[24]
  • IVF spočívá v odebrání zralých vajíček z vašeho (nebo dárcova) těla a v jejich oplodnění partnerovým (či dárcovým) spermatem v laboratoři. Následně se oplodněná vajíčka vloží do vaší dělohy, aby se napomohlo přilnutí vajíčka ke stěně dělohy.
  • Každý cyklus může trvat 2 a více týdnů, ale většina pojišťoven pokryje jen několik cyklů IVF – pokud vůbec nějaké. Proces je invazivní a obě části procesu IVF, jak vyjmutí vajíčka, tak implantace, obnášejí riziko.

[25]

 1. 1
  • IVF má menší pravděpodobnost úspěchu u žen s endometriózou, u prvorodiček a žen používajících zmrzlá embrya. Ženám nad 40 je kvůli úspěšnosti menší než 5% často doporučováno použít dárcovská vajíčka.[26]
 2. 2
  Ptejte se po nitroděložním oplodnění (IUI). Pokud jsou vaše problémy s otěhotněním způsobeny neschopností spermií dosáhnout vajíčka nebo nedostatečností spermatu, umělé oplodnění nebo dárcovské oplodnění mohou váš problém vyřešit. .[27]
  • Umělé oplodnění obnáší zavedení spermatu do těla ženy a tím obchází mužův problém s ejakulací. Pokud má partner neplodné spermie, do těla ženy může být vloženo i dárcovské sperma. Tento proces bývá zpravidla prováděn den poté, co hladina ženských ovulační hormonů stoupne a může být uskutečněn v lékařské ordinaci bezbolestně a bez chirurgické intervence. .[28]
  • IUI můžete zkoušet až šest měsíců a poté začít s jinými, dražšími a invazivnějšími metodami. V některých případech může být terapie kombinována s léky na oplodnění, pak injekce zdravého spermatu funguje na první pokus.
 3. 3
  Ptejte se po dalších způsobech léčby plodnosti. V některých případech mohou léky na plodnost dostatečně zvýšit hladinu hormonů a umožnit tak přirozené početí. V jiných případech se doporučuje oplodnění přímým přenosem gamet do vejcovodů (GIFT) [29] or surrogacy may be recommended.

Tipy

 • Nošení spodků počet mužových spermií neohrozí. Ale horké koupele, vířivky, těsné atletické oblečení nebo nadměrné ježdění na kole a používání laptopu položeného na pánevní oblasti může počet spermií snižovat.[30]
 • Obezita jednoho z partnerů může snížit pravděpodobnost početí. Tím, že dosáhnete zdravé váhy, zvyšujete šanci na početí i na zdravý průběh těhotenství. .[31] [32]
 • Pokud jste v menopauze (přestala jste menstruovat úplně) nebo jste prodělala odstranění vaječníků či podvázání vejcovodů, otěhotnět se vám nepodaří.

Varování

 • Přílišná snaha otěhotnět, obzvláště přesným následováním plánu může být zdrojem stresu a snižovat fyzickou a citovou intimitu mezi vámi a vaším partnerem.
 • Rodičovství je velkým rozhodnutím a nemělo by se brát na lehkou váhu. Ujistěte se, že vy i váš partner jste připraveni vychovávat dítě.
 • Ujistěte se, že vy ani váš partner netrpíte žádnými infekčními chorobami, než vysadíte jakékoli bariérové antikoncepční metody.
 1. http://www.webmd.com/baby/guide/getting-pregnant-ways-to-improve-your-fertility?page=4
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17978119
 3. http://humrep.oxfordjournals.org/content/22/5/1340.long
 4. http://www.mayoclinic.com/health/fertility/MC00023
 5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002414.htm
 6. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/smoking.pdf
 7. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/smoking.pdf
 8. http://www.mayoclinic.com/health/infertility/ds00310/dsection=prevention
 9. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/Sexual_Dysfunction-Fact.pdf
 10. http://www.mayoclinic.com/health/female-infertility/DS01053/DSECTION=symptoms
 11. http://www.mayoclinic.com/health/polycystic-ovary-syndrome/DS00423/DSECTION=symptoms
 12. http://www.mayoclinic.com/health/infertility/ds00310/dsection=tests-and-diagnosis
 13. http://www.mayoclinic.com/health/infertility/ds00310/dsection=tests-and-diagnosis
 14. [http://www.naprotechnology.com/infertility.htm
 15. http://www.mayoclinic.com/health/in-vitro-fertilization/MY01648
 16. [http://www.mayoclinic.com/health/in-vitro-fertilization/MY01648/DSECTION=what%2Dyou%2Dcan%2Dexpect
 17. http://www.mayoclinic.com/health/in-vitro-fertilization/MY01648/DSECTION=results
 18. http://www.mayoclinic.com/health/intrauterine-insemination/MY00104/DSECTION=how-you-prepare
 19. http://www.mayoclinic.com/health/intrauterine-insemination/MY00104/DSECTION=what%2Dyou%2Dcan%2Dexpect
 20. http://www.americanpregnancy.org/infertility/gift.html
 21. MayoClinic.com on low sperm count
 22. http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071211233947.htm
 23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1924918/

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 271 krát
Stránka byla zobrazena 4 271 krát.

Pomohl vám tento článek?