Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si založit zahrádku? Pak je důležité znát pH půdy. PH je hodnota kyselosti nebo zásaditost půdy. Různé rostliny potřebují různá pH, jakmile tedy budete vědět, jaké pH vaše půda má, budete moci zasadit rostliny, kterým se v ní bude dařit, nebo budete moci půdu pozměnit, abyste rozšířili množství rostlin, které do ní můžete zasadit. Měření pH je snadné a existují různé způsoby, jak ho provést.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Měření hodnoty pH půdy komerčním testovacím zařízením

 1. 1
  Vykopejte do půdy malou díru. Vykopejte lopatkou nebo rýčem díru hlubokou 5 až 10 cm. Půdu v díře oddělte od sebe a vyjměte veškeré větvičky nebo suť.
 2. 2
  Díru naplňte vodou. Použijte destilovanou vodu (ne vodu z pramene). Ta se dá sehnat v místní lékárně. Dešťová voda je trochu kyselá a voda lahvová nebo z kohoutku bývá trochu zásaditá. Díru naplňte tak, aby se na dně vytvořila blátivá louže.
 3. 3
  Vložte hrot testovacího zařízení do bláta. Ujistěte se, že je vaše měřící zařízení čisté a kalibrované (pro přesnější měření). Hrot otřete papírovým kapesníkem nebo čistou látkou a pak ho vložte do bláta.
 4. 4
  Držte ho tam 60 vteřin a pak si přečtěte naměřenou hodnotu. Hodnota pH se obvykle měří na stupnici od 1 do 14, ale přístroj nemusí celou stupnici podporovat.
  • pH rovné 7 značí neutrální půdu.
  • pH nad 7 značí zásaditou půdu.
  • pH pod 7 značí kyselou půdu.
 5. 5
  Učiňte několik měření na různých místech zahrady. U jediného měření se může jednat o odchylku, takže je dobré znát průměrné pH na celém pozemku. Pokud jsou všechny hodnoty přibližně stejné, vypočítejte průměr a půdu náležitě upravte. Pokud je hodnota na některém místě výrazně odlišná od zbytku pozemku, budete možná muset "ošetřovat konkrétní místo" jinak.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Měření hodnoty pH půdy pomocí červeného zelí

 1. 1
  Vezměte hlávku červeného zelí a nakrájejte ji najemno pomocí nože nebo kuchyňského robotu. Výluh ze šťávy červeného zelí změní barvu podle toho, s jakým pH přijde do kontaktu.
 2. 2
  Přiveďte destilovanou vodu k varu. Přesnou hodnotu pH dostanete, když použijete čistou destilovanou vodu.
 3. 3
  K vařící destilované vodě přidejte nakrájené červené zelí. Nechte ho asi deset minut máčet a pak nechte kousky zelí okapat, abyste získali fialově zbarvenou šťávu. Šťáva by měla mít neutrální pH zhruba o hodnotě 7.
 4. 4
  Šťávu z červeného zelí otestujte. Nalijte malé množství do dvou hrnků, do jednoho přidejte ocet a do druhého jedlou sodu. Ocet je kyselý a měl by barvu roztoku změnit na jasně červenou. Roztok jedlé sody je zásaditý a barva by se měla změnit na modrou nebo zelenou.
 5. 5
  Otestujte půdu. Nalijte trochu šťávy z červeného zelí do čistého hrnku a přidejte jednu až dvě lžíce půdy. Počkejte 30 minut a zkontrolujte barvu roztoku.
  • Purpurová nebo fialová značí pH 7, neutrální.
  • Růžová znamená, že má půda kyselé pH mezi 1 a 7. Čím je půda kyselejší, tím bude růžová světlejší.
  • Modrá nebo zelená značí pH mezi 8 a 14, zásadité. Čím je zelená barva výluhu světlejší, tím je půda zásaditější.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Měření pH půdy pomocí octu a jedlé sody

 1. 1
  Naplňte si hrnek půdou ze zahrady. Z něj pak dejte pár lžic do dvou různých nádob.
 2. 2
  Do jedné nádoby přidejte ocet. Pokud začne syčet, znamená to, že je půda zásaditá. V tom případě nemusíte pokračovat dalším krokem.
 3. 3
  Do druhé nádoby s půdou přidejte vodu. Měli byste počkat dostatečně dlouho, aby navlhla a zblátivěla. Do této nádoby nasypte jedlou sodu; pokud začne syčet, znamená to, že je půda kyselá.
 4. 4
  Opět překontrolujte obě nádobky. Pokud žádný ze vzorků nezačal syčet, znamená to, že máte pravděpodobně neutrální pH o hodnotě 7. To je dobře, protože se jedná o pH, které k růstu potřebuje většina rostlin. [1]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Změna pH půdy

 1. 1
  Snižte kyselost půdy. Pokud jste naměřili pH pod 7, přidejte do půdy dolomit nebo nehašené vápno. Pomáhá i přiměřené množství popele ze dřeva. Obojí se dá sehnat v obchodech se zahradními potřebami.
 2. 2
  Snižte zásaditost půdy. Pokud jste naměřili pH nad 7, přidejte organickou hmotu jako borovicové jehličí, rašeliník nebo kompostované listí ze stromů. Velice efektivní je také síra.
 3. 3
  Pozměňte pH půdy, aby vyhovovalo konkrétním rostlinám. Abyste například podpořili krásné modré květy hortenzií, které mají raději kyselejší půdu, přidejte na určená místa v zahradě síru. pH půdy nemusí být po celé zahradě stejné; nebojte se ho pozměnit, abyste podpořili různé rostliny. [2]
  Reklama

Tipy

 • Výsledky si zapište. Mohli byste je potřebovat pro pozdější porovnání, protože se hodnota pH může časem měnit.
 • Předejděte znečištění (a nepřesnému měření) tak, že se ujistíte, že je snímač testovacího zařízení a rýč čistý. Půdy se nedotýkejte holýma rukama.
 • Při každém testovaní naměřte několik hodnot. K zabezpečení správného výsledku poslouží minimálně 6 vzorků z různých částí zahrady.
 • Na některých testovacích zařízeních jsou přibližné hodnoty pH místo číslem vyznačeny barvou. V tom případě má neutrální pH obvykle zelenou barvu; žlutá nebo oranžová značí kyselou půdu; a tmavě zelená značí zásaditou půdu.
 • Pro více informací o testování půdy nebo pro profesionální asistenci při testování se obraťte na místní zemědělské družstvo nebo na jejich kancelář pro veřejnost.
 • Před měřením se ujistěte, že je testovací zařízení správně nastaveno (chcete-li přesnější měření).
 • pH upravuje dostupnost živin pro rostliny. Ideální pH je obvykle mezi 5.5 a 7.
Reklama

Varování

 • Jak bylo zmíněno výše, voda kterou do díry nalijete, může ovlivnit měřenou hodnotu, není-li její pH neutrální. Na všechna měření použijte destilovanou vodu.
 • Některá testovací zařízení budou fungovat jinak, než jak je to popsané v tomto článku. Abyste zajistili přesné měření, měli byste si vždy pečlivě přečíst návod k použití od výrobce.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • pH tester
 • Malou zahradní lopatku (často se jí také říká "rýč")
 • Vodu s pH 7 nebo destilovanou vodu
 • Červené zelí
 • Nůž
 • Sporák (nebo jiný způsob ohřátí vody)
 • Několik hrnků
 • Ocet
 • Jedlou sodu

Reference

 1. http://voices.yahoo.com/how-own-soil-ph-test-8133866.html?cat=32
 2. http://gardening.afterschooltreats.com/wfdata/frame119-1006/pressrel10.asp
 3. VideoJug.com Video s návodem, jak měřit pH půdy. Originální zdroj tohoto článku. Sdíleno s dovolením.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 58 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 640 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 7 640 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama