Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste někdy stahovali velké soubory (například filmy nebo zvukové soubory s dlouhými skladbami), asi jste se setkali s příponou .rar. Pomocí formátu .rar se totiž velké soubory zabalují do jakéhosi archívu, který se snadněji přenáší i ukládá. V komprimované podobě soubory nelze normálně otevřít. V tomto článku se ale naučíte, jak RAR soubory otevírat, a uvidíte, že to není vůbec nic těžkého.

Metoda 1 ze 3:
Pochopení komprese

 1. 1
  Pokuste se pochopit rozdíl mezi kompresními formáty. Kompresi souborů nabízí celá řada různých formátů. Komprese znamená, že několik souborů je v podstatě zabaleno do jednoho souboru, kterému se říká archív. Kompresní software soubory zabalí tak, aby archív zabíral menší prostor na disku než jednotlivé soubory. Díky tomu je přenos velkého množství souborů mnohem snadnější.
  • Nejběžnější kompresní formáty jsou .zip a .rar. Zatímco soubory ZIP operační systém Windows otevírat umí, k rozbalení souborů RAR budete potřebovat speciální software.
 2. 2
  Seznamte se s formátem RAR. Soubor s příponou .rar je zkomprimovaný soubor (obvykle se mu říká "archív"), který obsahuje jeden nebo více souborů. Soubor s příponou .rar může například obsahovat stovky fotek zkomprimovaných do jednoho archívu. Abyste mohli tyto soubory zobrazit, musíte .rar archív nejprve extrahovat, neboli rozbalit.
  • Pokud je původní RAR archív příliš velký, může být rozdělen na několik menších kusů, neboli svazků. Každý z těchto svazků může být přenášen zvlášť, protože kompresní program je po přenosu dokáže opětovně spojit dohromady. RAR archív rozdělený do několika svazků má obvykle přípony "soubor.part1.rar," "soubor.part2.rar," atd. nebo "soubor.rar," "soubor.r01," "soubor.r02," atd.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Otevření .rar archívu

 1. 1
  Stáhněte si software pro kompresi a nainstalujte ho. Program pro kompresi souborů umožňuje extrahovat RAR archívy a získat tak původní soubory, se kterými se dá normálně pracovat. Vestavěnou podporu pro soubory RAR nemá žádný operační systém, proto bude zapotřebí si stáhnout nějakou aplikaci třetí strany.
  • Pro extrahování souborů z .rar archívů je na internetu dostupná celá řada bezplatných programů. Pokud však chcete .rar archívy vytvářet, budete si muset nějaký program pro komprimaci zakoupit.
 2. 2
  Extrahujte soubor RAR. Jakmile si nějaký komprimovací software nainstalujete, můžete soubory z archívu extrahovat. Buď na příslušný soubor .rar dvakrát klikněte nebo na něj klikněte pravým tlačítkem a z kontextového menu zvolte komprimovací program. Ten se vás zeptá, kam budete chtít rozbalené soubory uložit.
  • Spousta kompresních programů umožňuje při kliknutí pravým tlačítkem myši rychle extrahovat archív do aktuální složky.
  • V případě, že původní vlastník souboru nastavil při komprimaci souborů do archívu heslo, bude třeba při rozbalování takového archívu heslo zadat.
 3. 3
  Otevřete extrahované soubory. Výchozí umístění pro extrahování souborů .rar je složka, ve které je uložen archív. Obvykle se zde vytvoří složka se stejným názvem, jaký má soubor .rar (pokud tedy při rozbalování .rar souboru není určeno jinak). Po rozbalení souborů můžete původní .rar archív bezpečně smazat.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Otevření .rar archívu o více svazcích

 1. 1
  Otevřete složku se soubory RAR. K otevření těchto souborů je zapotřebí mít všechny části. Pokud vám bude nějaká část chybět, kompresní program nebude schopný původní soubor obnovit.
 2. 2
  Dvakrát klikněte na první soubor v archívu. Otevře se stejné okno pro extrahování, jako byste rozbalovali jeden soubor. Pokud máte všechny části ve stejné složce, stačí kliknout na položku Extrahovat nebo Rozbalit a vše ostatní už proběhne automaticky.
  • Pokud je nějaká část archívu v jiné složce, program vás vyzve k zadání umístění souboru, který mu ve frontě chybí.
  • Jakmile jsou soubory extrahovány, jsou automaticky poskládány do podoby původního souboru (souborů) či složky (složek).
 3. 3
  Otevřete extrahované soubory. Po rozbalení můžete původní .rar archívy bezpečně smazat.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte s formátem .rar problémy, zkuste komprimovat soubory do jiného formátu. Soubory ZIP (archívy s příponou .zip) jsou běžnější a dokáže s nimi pracovat mnohem více programů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bezplatný software na komprimaci souborů

Související články

Jak smazat prázdnou stránku ve Wordu
Jak přehrávat soubory MKVJak přehrávat soubory MKV
Jak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisuJak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisu
Jak zjistit hesloJak zjistit heslo
Jak si změnit IP adresu (Windows)Jak si změnit IP adresu (Windows)
Jak kopírovat soubory v příkazovém řádkuJak kopírovat soubory v příkazovém řádku
Jak převést obrázek do formátu JPEGJak převést obrázek do formátu JPEG
Jak vložit video do PowerPointuJak vložit video do PowerPointu
Jak změnit adresář v Příkazovém řádkuJak změnit adresář v Příkazovém řádku
Jak zjistit, zda máte na počítači BluetoothJak zjistit, zda máte na počítači Bluetooth
Jak ve Wordu otočit textJak ve Wordu otočit text
Jak kopírovat a vkládatJak kopírovat a vkládat
Jak vynuceně aktualizovat webovou stránku v prohlížečiJak vynuceně aktualizovat webovou stránku v prohlížeči
Jak používat slepou kopii v emailuJak používat slepou kopii v emailu
Reklama

O tomto wikiHow

JL
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Jack Lloyd. Jack Lloyd je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s tvorbou a editací článků souvisejících s technologiemi. Je technologickým nadšencem a učitelem angličtiny. Tento článek byl zobrazen 6 418 krát
Stránka byla zobrazena 6 418 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama