Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Můžete sice granátové jablko rozříznout stejně, jako jablko či hrušku, ale ztratíte tak spoustu lahodné šťávy, která se ukrývá v dužnatých rudých jadérkách. Na této stránce vám ukážeme, jak tomu zabráníte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Řežte vertikálně

 1. 1
  Položte granátové jablko na prkénko. Protože jeho šťáva hodně špiní, zvažte obalení prkénka kusem látky, a použití gumových rukavic.
 2. 2
  Odřízněte vrcholek plodu a odklopte jej jako pokličku. Vyhoďte ho. Ovoce teď vytvořilo jakýsi kornout.
 3. 3
  Nařízněte slupku v místech,kde k ní zevnitř přiléhají bílé blány, jež rozdělují vnitřek granátového jablka na menší části. Měli byste je dobře vidět. Nezařízněte příliš hluboko, abyste nepoškodili jadérka. Potřebujete jen naříznout slupku až po bílé části.
  • Udělejte několik řezů od hrany prvního řezu až téměř po stopku na druhém konci.
 4. 4
  Opatrně jablko rozeberte - mělo by mít přibližně hvězdicovitý tvar. Pokud jste neodřízli spodní část, zůstanou jednotlivé dílky připevněné ke středu jako okvětní plátky květiny. Teď můžete granátové jablko sníst tak, jak je, nebo oddělit jednotlivá semínka.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Řežte horizontálně

 1. 1
  Udělejte tři horizontální řezy okolo jablka. První by měl být přesně uprostřed, další by vzniklé poloviny měly dělit přibližně v půlce. Neprořízněte ovoce skrz, jen nařízněte tuhou slupku. Ovoce by po naříznutí stále mělo držet pevně pohromadě.
  • Šťáva z granátového jablka hodně barví, zvažte použití gumových rukavic.
 2. 2
  Odklopte vršek a spodek jablka. Slupka by se měla oddělit od dužiny poměrně snadno, pouze s několika málo jadérky.
  • Na svrchní straně může být v ovoci stále ještě kousek tvrdého zbytku květu, záleží na konkrétním plodu a na tom, kudy přesně jste vedli řez. Je-li to váš případ, tuhou část opatrně odstraňte.
 3. 3
  Podél jedné z bílých linií, rozdělujících jablko na části, veďte vertikální řez. Opět pouze nařízněte slupku. Řez slouží k tomu, abyste mohli jablko bezpečně "rozebrat".
 4. 4
  Položte palce na středový řez a rozdělte jablko na dvě poloviny (kolečka). Pomocí vertikálního řezu pak každou polovinu rozevřete a odhalte krásné netknuté shluky šťavnatých jadérek.
 5. 5
  Vyberte je, nebo se do nich prostě zakousněte. Jak s nimi naložíte, je jen a jen na vás!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Pod vodou

 1. 1
  Rozřízněte granátové jablko napůl. Nemusíte odkrajovat stopku a zbytek květu, prostě a jednoduše ho překrojte. Pokud nechcete přijít o lahodou šťávu, nakrojte jen slupku, a poloviny od sebe odtrhněte prsty.
 2. 2
  Vezměte dostatečně velkou misku a naplňte ji vodou. Ponořte do ní rozkrojené jablko, řeznou stranou dolů. Pokud jablko otevíráte prsty, udělejte to rovněž pod vodou. Šťáva tak nebude stříkat všude okolo.
 3. 3
  Vymačkejte a vydlabejte semínka z obou polovin prsty. Bílé části budou na vodě plavat, těžká jadérka klesnou ke dnu. Až se propracujete blíž ke slupce, celou polovinu plodu obraťte naruby - dostanete se tak ke všem zrníčkům, i těm, přichyceným ke slupce. Až budete hotovi, zbudou vám dvě prázdné poloviny, jako dvě čepičky.
 4. 4
  Zahoďte slupky a bílé části, a jednoduše obsah misky přeceďte. Tadá! V misce máte jadérka. Všechny do jednoho.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Rozlomte granátové jablko horizontálně

 1. 1
  Držte ho v ruce stopkou nahoru.
 2. 2
  Lehce nařízněte slupku horizontálně v polovině plodu.
 3. 3
  Položte prsty podél řezu a tahem jablko rozpulte.
 4. 4
  Vezměte první polovinu do ruky, řeznou stranou dolů.
 5. 5
  Dejte pod jablko misku. Dřevěnou vařečkou nebo velkou lžící udeřte do slupky, a opakujte tak dlouho, až všechna semínka sama od sebe vypadnou ven. Buďte opatrní a nemějte na sobě světlé oblečení.
 6. 6
  Zopakujte s druhou polovinou. Za necelou minutu máte v misce všechna jadérka.
  Reklama

Varování

 • Granátová jablka jen čekají na to, aby jejich šťáva mohla něco ušpinit. Noste adekvátní oblečení a/nebo gumové rukavice, až budete jablko připravovat.
 • Nože jsou ostré. Buďte opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko
 • Nůž
 • Gumové rukavice (volitelné)
 • Miska s vodou (volitelné)
 • Cedník (volitelné)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 375 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 11 375 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama