Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Špíz plná konzerv a žádný otvírák nemusí být žádná katastrofa. Je to sice trochu výzva, ale uvidíte, že k otevření konzervy nebudete potřebovat více, než kousek betonu, nebo lžíci. Je pochopitelně jednodušší otevřít konzervu otvírákem, ale pokud vám to připadá příliš složité, můžete ji klidně rozervat holýma rukama!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak otevřít konzervu bez otvíráku

 1. 1
  Přejeďte konzervou vzhůru nohama po kameni nebo po betonu. Najděte si rovný kus betonu nebo kámen. Otočte konzervu vzhůru nohama a přejíždějte jejím vyvýšeným okrajem po tomto hrubém povrchu. [1]
  • Pokud je v konzervě tekutina, můžete ji nechat otočenou správně a třít o ni špičku lžíce. Rukou ji přidržujte za vyvýšený okraj. [2]
 2. 2
  Pokračujte tak dlouho, dokud se okraj konzervy neotevře a z konzervy nezačne vytékat tekutina. V tuto chvíli ji otočte tak, aby stála rovně.
 3. 3
  Zmáčkněte strany konzervy. Položte si konzervu na plochý povrch a oběma rukama ji zmáčkněte. [3] Ze začátku postupujte jemně a potom mačkejte konzervu pevněji. Dávejte si pozor, aby vám víčko nepořezalo prst.
  • Můžete také konzervou praštit o nějaký tvrdý předmět. Naděláte sice více nepořádku, ale nebudete riskovat, že se zraníte.
  • Další možností je najít v konzervě díru a vypáčit víčko lžící, šroubovákem, nebo jiným nástrojem. Nepoužívejte nůž – mohl by vám uklouznout a poranit ruce.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak otevřít konzervu otvírákem

 1. 1
  Přiložte ozubené kolečko otvíráku k víčku konzervy. Přiložte otvírák k vnějšímu okraji víčka konzervy. Některé otvíráky mají kolečko udělané tak, že ho jen položíte k okraji konzervy, jiné otvíráky mají kolečko z vnější strany konzervy a malý nožík na vnitřní straně víčka.
  • Pokud máte otvírák bez kolečka, podívejte se do sekce Tipy.
  • U některých elektrických otvíráků je nejprve nutné odstranit ochranný obal kolečka.
 2. 2
  Zmáčkněte k sobě rukojeť otvíráku. Pokud používáte ruční otvírák, zmáčkněte k sobě obě jeho ručky. Měli byste slyšet zvuk propíchnutí kovu.
  • Pokud máte elektrický otvírák, stiskněte tlačítko On. Některé modely konzervu dokonce detekují samy a otevřou ji automaticky.
 3. 3
  Otočte rukojetí. Jednou rukou držte obě ručky otvíráku a druhou rukou otáčejte klíčem nebo knoflíkem na jeho boční straně. Ozubené kolečko by mělo postupně projet okolo okraje celé konzervy a otevřít ji.
  • Když necháte kousek víčka zavřený, bude se vám s konzervou lépe zacházet. Budete víčko moci vypáčit vidličkou a ohnout ho, místo abyste ho museli lovit z obsahu konzervy.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak otevřít konzervu holýma rukama

 1. 1
  Najděte si rýhy uprostřed velké konzervy. Moderní kovové konzervy se vyrábějí s rýhami po obvodu. Tyto rýhy jsou slabými místy, díky kterým se vám může podařit konzervu roztrhnout. [4] Odtrhněte etiketu, abyste na rýhy dobře viděli.
  • Malé konzervy bez rýh tímto způsobem bohužel neotevřete.
 2. 2
  Zatlačte do rýh, abyste konzervu trochu promáčkli. Pokud máte silné ruce, můžete zatlačit prsty do rýh konzervy a z obou stran ji trochu promáčknout. Pokud nemáte dostatečnou sílu, položte konzervu na zem a promáčkněte ji spodní stranou dlaně. Tlačte na okraje promáčknutého místa, aby byly co nejširší. Jakmile bude konzerva z obou stran promáčknutá tak, že bude připomínat přesýpací hodiny, pokračujte s následujícím krokem.
 3. 3
  Promáčkněte konzervu i na druhé straně. Otočte si konzervu na druhou stranu o 180 stupňů tak, aby promáčklina směřovala dolů a promáčkněte ji i na druhé straně. Nakonec byste měli mít konzervu z obou stran promáčknutou.
 4. 4
  Promáčkněte konzervu ještě více. Vezměte si konzervu tak, abyste ji měli horizontálně a oběma rukama zatlačte na víčka. Dejte je tak, abyste tlačili rukama na okraj, ne na střed. Propleťte prsty a zmáčkněte konzervu na obou koncích. [5] Pro další promáčklinu postup zopakujte.
  • Pokud se vám to nepodaří, položte si konzervu na zem a zmáčkněte ji rukou, nebo kolenem.
 5. 5
  Pomalu konzervu roztrhněte. Nyní byste měli mít konzervu ve tvaru přesýpacích hodin. Chytněte si ji za oba konce a začněte ji trhat na poloviny. Uslyšíte zasyčení, když zátka povolí. Jakmile se v konzervě udělá díra, měla by jít snadno otevřít.
 6. 6
  Odstraňte kousky kovu. Protože jste konzervu uprostřed roztrhli, pravděpodobně se do ní dostaly malé kousky kovu. Dávejte si na ně pozor a všechny je vyberte. Je dobré obsah konzervy přesunout do jiné misky.
  Reklama

Tipy

 • Pokud nemáte otvírák s kolečkem, pravděpodobně jde o zastaralý model. Tyto modely mají ostré břity, kterými víčko konzervy proříznou. Naklánějte otvírák podél okraje konzervy nahoru a dolů a použijte kovovou část nad břitem ke stabilizaci otvíráku.
Reklama

Varování

 • Elektrické otvíráky většinou otevřou celé víčko a zvednou ho magnetem. Pokud konzervu nebudete držet, po odříznutí víčka spadne.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 785 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 10 785 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama