Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte láhev skvělého vína a chystáte se provést soukromou ochutnávku. Jak ale dostat korkovou zátku ven? Čtěte dál a naučte se čtyři způsoby, kterými lze láhev otevřít: someliérským nožem, otvírákem s ručičkami, kladivem a hřebíky, nebo třeba botou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Otvírání vína someliérským nožem

 1. 1
  Odřízněte vrchní obal hrdla. Someliérský nůž má na jedné straně zavírací nožík, na straně druhé rameno otvíráku a uprostřed vývrtku. Použijte nožík na odříznutí obalu od hrdla láhve, hned pod lehce vyvýšeným okrajem. Sejměte odříznutý vršek (ten už můžete vyhodit) a nožík zavřete.
  • Některé someliérské nože mají na odříznutí obalu místo nožíku ostrou destičku.
  • Obal hrdla by se měl vždy odříznout pod vyvýšeným okrajem, aby nedošlo k jeho kontaktu s nalévaným vínem. Mohlo by to ovlivnit chuť vína.
 2. 2
  Odklopte vývrtku a zašroubujte ji do zátky. Umístěte špičku vývrtky do středu korkové zátky a mírně ji zapíchněte. Pak začněte vývrtku točivým pohybem zavrtávat dokud vám nezbude jen jedna otočka.
  • Dejte si pozor na to, abyste vývrtku nezavrtali příliš hluboko. Korek by se mohl začít drolit do vína.
  • Pokud vývrtku naopak nezavrtáte dostatečně hluboko, může se vám korek při vytahování rozpadnout na dva kusy.
 3. 3
  Začněte vytahovat korek. Rozevřete rameno otvíráku a opřete první hroty na jeho konci o okraj hrdla. Zatlačte na rameno otvíráku, čímž se začne korek vytahovat nahoru. Pokud je to nutné, posuňte rameno otvíráku na druhé hroty a pokračujte ve vytahování korku.
  • Než začnete vytahovat korek, ujistěte se, že láhev držíte pevně a že rameno otvíráku je o okraj hrdla stabilně opřeno. Zabráníte tak jeho sklouznutí.
  • Pokud se korek nechce hnout, možná není vývrtka dostatečně hluboko. Zašroubujte ji až do poslední otočky a až poté začněte tlačit na rameno otvíráku.
 4. 4
  Odtraňte korek. Zatáhněte silně za držadlo someliérského nože a korek by měl jít lehce vytáhnout. Uslyšíte slabé lupnutí.
  • Pokud se vám korek nedaří vytáhnout, zkuste zavrtat vývrtku ještě hlouběji, znovu použijte rameno otvíráku k nadzvednutí korku a pak zatáhněte za držadlo someliérského nožíku.
  • V lepších retauracích se můžete setkat s tím, že someliéři vyšroubují vývrtku z korku, ještě když je v láhvi a pak ho vytáhnou jen rukou. Korek poté umístí na stůl, aby si ho hosté mohli prozkoumat a přesvědčit se tak o čerstvosti vína.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Otvírání vína otvírákem s ručičkami

 1. 1
  Odřízněte vrchní obal hrdla. Nožík většinou není součástí těchto otvíráků, proto použijte ostrý kuchyňský nůž. Po odříznutí obalu těsně pod lehce vyvýšeným okrajem ho odstraňte a vyhoďte.
 2. 2
  Umístěte otvírák. Nasměrujte špičku vývrtky do středu korkové zátky a jemně ji zatlačte dovnitř. Kovový kruh kolem zátky by měl objímat hrdlo láhve a ručičky otvíráku by měly volně ležet podél láhve.
 3. 3
  Otočte držadlem. Jednou rukou přidržujte kovový kruh na láhvi a druhou rukou otáčejte držadlem, čímž se vývrtka bude zavrtávat do korku. Během zavrtávání se začnou zvedat ručičky otvíráku. Otáčejte držadlem, dokud ručičky nebudou úplně nahoře.
 4. 4
  Zatlačte na ručičky a vytáhněte korek. Ujistěte se, že láhev stojí stabilně a oběma rukama zároveň zatlačte na ručičky. Tím dojde k vytahování korku. Tlačte na ručičky dokud nebudou opět dole podél láhve a korek nebude venku.
  • Pokud jsou ručičky už dole a korek je stále v láhvi, otočte znovu držadlem. Vývrtka se zavrtá hlouběji a ručičky otvíráku se opět zvednou. Znovu na ně zatlačte směrem dolů. Toto opakujte, dokud korek nevytáhnete.
  • Někdy stačí pevně uchopit otvírák a jen lehce zatáhnout a korek je venku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Otvírání vína kladivem a hřebíky

 1. 1
  Odřízněte vrchní obal hrdla. Použijte k tomu kuchyňský nůž a opět proveďte řez hned pod lehce vyvýšeným okrajem. Sejměte odříznutý vršek a vyhoďte jej.
 2. 2
  Zatlučte do korku pět hřebíků. Pomocí kladiva jemně zatlučte do korku pět menších hřebíků v řadě. Měly by být blízko od sebe, ale nedotýkat se. Zatlučte každý z nich tak hluboko, aby mezi hlavičkou a korkem byla malá mezera.
  • Tato metoda je nejúčinnější, pokud použijete dlouhé a tenké hřebíky. S tlustými a krátkými hřebíky se bude korek vytahovat hůř.
  • Dejte při zatloukání hřebíků pozor, abyste kladivem neuhodili láhev.
 3. 3
  Začněte vytahovat korek. Zasuňte užší konec kladiva pod první hřebík. Jednou rukou pevně držte láhev a druhou začněte pomocí kladiva vytahovat hřebík. Korek by se měl trochu vytáhnout spolu s hřebíkem. Pokračujte takto s celou řadou hřebíků, přičemž s každým povytáhnete korek o trochu víc.
 4. 4
  Vytáhněte korek. Jakmile jsou všechny hřebíky venku, korek by měl být povytažen dost na to, abyste ho zvládli vytáhnout vlastní silou. Jednou rukou pevně uchopte láhev a druhou zaberte za korek.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Otvírání vína botou

 1. 1
  Odřízněte vrchní obal hrdla pomocí kuchyňského nože. Jako obvykle těsně pod lehce vyvýšeným okrajem, pak ho sejměte a vyhoďte.
 2. 2
  Otočte láhev vína vzhůru nohama a dejte si ji mezi stehna. Posaďte se na stabilní židli a stiskněte láhev pevně mezi stehny. Dno láhve by mělo směřovat vzhůru.
 3. 3
  Klepejte na dno láhve podrážkou. Ujistěte se, že láhev držíte pevně mezi stehny a přidržte si ji jednou rukou. Do druhé ruky vezměte botu a její podrážkou klepejte na dno láhve. S každým úderem by se měl korek trošku vysunout.
  • Tlučte na dno láhve pevně a rovnoměrně. Nedělejte to vší silou a zkuste se vyhnout hranám láhve, mohla by se rozbít. Pokud se však korek nehne, můžete na síle přidat.
  • Ujistěte se, že láhev držíte pevně. Nedržte ji jen stehny, pomozte si jednou rukou.
 4. 4
  Zkontrolujte korek a vytáhněte ho. Průběžně kontrolujte, jak korek vylézá z láhve a tlučte podpatkem tak dlouho, dokud korek nebude venku dostatečně na to, abyste ho mohli chytit rukou a vytáhnout.
  • Pokud se vám nedaří korek vytáhnout, znovu láhev otočte a ještě párkrát do ní bouchněte. Pak opět zkuste korek vytáhnout.
  • Netlučte do láhve tak dlouho, že vám korek sám vypadne. Mohli byste tak ztratit pár skleniček vína.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je korek v láhvi příliš napevno a nedaří se vám ho pomocí otvíráku vytáhnout, přidržte si láhev vestoje mezi nohama. Pákový efekt by vám měl pomoci s jeho odstraněním.
 • Pokud máte nějakou starší láhev vína, ve kterém se vytvořilo hodně sedimentu, měli byste láhev skladovat naležato. Jakmile ji budete chtít otevřít, opatrně ji položte do stojanu, ve kterém zůstane v nakloněné poloze. V té samé poloze vytáhněte korek (pozor, abyste nevylili víno) a opatrně nalévejte.
Reklama

Varování

 • Při odřezávání vrchního obalu hrdla si dávejte pozor, abyste se neřízli. Někdy to může být ošemetné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Otvírák na víno
 • Láhev vína

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 995 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 10 995 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama