Jak otevřít nepoddajnou sklenici

V tomto článku:Metoda ubrousku do sušičkyMetoda čajové lžičkyMetoda příborového nožeMetoda otvíráku na láhveMetoda úderuMetoda úderu č. 2Metoda hydraulického rázuMetoda teplotyMetoda zapalovačeMetoda poklepuMetoda louskáčkuMetoda gumových rukavicMetoda díry

Pokud budete postupovat podle následujících návodů, snadno otevřete sklenice, i když máte třeba malé ruce, nebo vás trápí artróza. Sklenice jsou pod tlakem; jakmile ho narušíte a pustíte dovnitř trochu vzduchu, otvírání půjde mnohem snadněji.

Postup

 1. 1
  Najděte něco, čím sklenici uchopíte. Použijte navlhčenou utěrku, nebo gumové rukavice (třeba ty, co používáte na nádobí). Jestli máte po ruce nějaké gumičky, můžete je navléct podél víčka sklenice, pomůže vám to s tažnou silou. Stejně jsou konstruovány gumové otvíráky na sklenice a na povolení nepoddajných sklenic jsou neocenitelné.
 2. 2
  Položte dlaň na vršek víčka a zatlačte. Potom víčkem otočte.
 3. 3
  Můžete to zkusit i jinak a pevně chytit víčko a veškerou sílu použít tlakem na sklenici.
 4. 4
  Nepouštějte sklenici. Vyhnete se tak tomu, aby se obsah sklenice ocitl všude po stole, na zemi, či na vás.

1
Metoda ubrousku do sušičky

 1. 1
  Uchopte sklenici přes ubrousek do sušičky. Jeho přilnavost pomůže sklenici otevřít.

2
Metoda čajové lžičky

 1. 1
  Vezměte čajovou lžičku a zasuňte její konec pod hranu víčka.
 2. 2
  Zatlačte na lžičku tak, aby byla oblou částí proti sklenici. Těsnění by mělo povolit a můžete slyšet lupnutí.

3
Metoda příborového nože

 1. 1
  Vsuňte konec nože mezi sklenici a víčko.
 2. 2
  Zatlačte na nůž jako na páku. Opakujte několikrát z více stran.

4
Metoda otvíráku na láhve

 1. 1
  Použijte hrot trojúhelníkové části otvíráku.
 2. 2
  Zasuňte hrot pod víčko a jemným tlakem ho nadzvedněte od sklenice. Opakujte na více místech.
 3. 3
  Pokračujte podél celého víčka.

5
Metoda úderu

 1. 1
  Podržte sklenici v úhlu 45° a udeřte okrajem víčka o pevnou plochu. Zkuste to třeba o kuchyňskou linku a udělejte to z více stran po obvodu víčka.
 2. 2
  Pokud je toto z nějakého důvodu neproveditelné, zkuste nožem udeřit do okraje víčka.
 3. 3
  Jiným způsobem je otočit sklenici vzhůru nohama a udeřit celou plochou víčka o pevný povrch, třeba podlahu. Mělo by to stačit jednou či dvakrát.

6
Metoda úderu č. 2

 1. 1
  Vezměte obyčejný nůž.
 2. 2
  Uhoďte okraj víčka tupou stranou nože pod úhlem 45°.
 3. 3
  Opakujte podél obvodu víčka. Obyčejně stačí dva údery.
 4. 4
  Tato metoda funguje jak na kovová víčka, tak na ta plastová.

7
Metoda hydraulického rázu

K této metodě budete potřebovat trochu praxe, než se vám s ní podaří sklenici otevřít.

 1. 1
  Jednou rukou držte sklenici v úhlu 45°.
 2. 2
  Udeřte dno sklenice dlaní druhé ruky. To způsobí efekt hydraulického tlaku a dojde k uvolnění podtlaku ve sklenici.
 3. 3
  Použijte jen tolik síly, aby došlo k narušení podtlaku, ne abyste se poranili či rozbili sklenici.

8
Metoda teploty

Využití podtlaku

 1. 1
  Problém s otvíráním sklenic je způsoben podtlakem ve sklenici, který udržuje sklenici pevně utěsněnou. Tento podtlak je ještě silnější, když je sklenice v chladu. Zkuste proto sklenici otevřít předtím, než ji dáte vychladit do ledničky.
 2. 2
  Můžete taky využít toho, že je sklenice pevně zavřená a postavit ji vzhůru nohama na nějaký spotřebič, který hřeje. Teplo z hřejícího povrchu se přenese na víčko a způsobí roztahování kovu, čímž vám poskytne víc prostoru na jeho otáčení.

Práce s vodou

 1. 1
  (účinnější vodní metoda) Ohřejte menší množství vody až je horká, ale ne vařící. Když otočíte sklenici vzhůru nohama a ponoříte ji do vody, mělo by jí být tolik, aby hladina zakryla víčko. Nádoba na vodu by měla být o něco širší než víčko sklenice, aby se tam sklenice pohodlně vešla. Víčko se působením tepla bude roztahovat a tlak povolovat.
 2. 2
  (známější vodní metoda) Pokud je sklenice studená, dejte víčko na chvíli pod tekoucí teplou vodu. Nenechte však vodu téct přes celou sklenici. Teplá voda roztáhne víčko jen dočasně.
 3. 3
  Časem víčko s lupnutím povolí. Tuto metodu můžete použít na jakoukoli sklenici či láhev.

9
Metoda zapalovače

 1. 1
  Škrtněte zapalovačem, anebo, pokud žádný nemáte, sirkou.
 2. 2
  Objeďte plamenem víčko po obvodu v místech, kde se dotýká sklenice.
 3. 3
  Pomocí utěrky či gumových rukavic otevřete víčko, mělo by to teď jít mnohem snáz.

10
Metoda poklepu

 1. 1
  Pevně sklenici uchopte a poklepejte okrajem víčka o podlahu, kuchyňskou linku apod. (promáčknutí víčka naruší těsnění a uvolní podtlak). Otevření by teď mělo být snadné.

11
Metoda louskáčku

 1. 1
  Pokud je víčko dostatečně malé na to, aby ho louskáček obejmul, funguje to jako po másle.

12
Metoda gumových rukavic

 1. 1
  Navlečte si na otvírání sklenice gumové rukavice. Znásobí to sílu úchopu.

13
Metoda díry

 1. 1
  Vezměte šroubovák a udělejte do víčka díru. (Můžete použít i něco podobného, jako třeba otvírák na konzervy.) To uvolní podtlak a sklenici tak snadno otevřete.

Tipy

 • Metoda úderu je užitečná nejen pro otevření sklenice, ale pomáhá i když je na víčku nalepené jídlo a brání tak jeho povolení. Ohřívání zase pomůže tomu, že jídlo změkne a nebude při povolování víčka zavazet.
 • Pokud víčko nepotřebujete pro pozdější použití, proražte ho kocem rukojeti kuhyňského nože. Tímto nejjednodušeji narušíte podtlak ve sklenici, ovšem za cenu ztráty použitelného víčka.
 • Anebo...jednoduše zkuste uchopit víčko pod jiným úhlem. Někdy i tato malá změna může způsobit zázraky a sklenici otevřete v mžiku.

Varování

 • Pokud zkoušíte metodu úderu, ujistěte se po otevření, že na okraji či ve sklenici nejsou žádné střípky skla, které se mohly ze sklenice úderem odštípnout.
 • Dejte si pozor, abyste sklenici nerozbili. Při jejím otvírání byste se tak mohli pořezat. To je jeden z důvodů, proč je použití utěrky či gumových rukavic dobrý nápad.
 • Buďte opatrní při použití příborového nože. Přestože nevypadá ostře, když na něj tlačíte, abyste povolili víčko, můžete se i o něj ošklivě pořezat.
 • Nestrhejte se! Pokud žádná metoda nepomáhá, zavolejte si na pomoc někoho silnějšího.
 • Metoda vodou spotřebuje spoustu vody a energie. Zabere hodně času a tím zvyšuje spotřebu, protože voda je s víčkem v kontaktu jen chvíli, než odteče.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 52 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Jídlo

V jiných jazycích:

English: Open a Difficult Jar, Italiano: Aprire un Barattolo Sottovuoto, Español: abrir un frasco apretado, Deutsch: Ein schwer zu öffnendes Glas aufbekommen, Português: Abrir Um Frasco Apertado, Français: ouvrir un bocal facilement, Русский: открыть банку с завинчивающейся крышкой, 中文: 打开难以拧开的瓶盖, Nederlands: Een klemmende pot openmaken, 한국어: 잘 열리지 않는 병 쉽게 여는 법, العربية: فتح برطمان محكم الغلق, Bahasa Indonesia: Menyiasati Tutup Stoples yang Susah Dibuka, ไทย: เปิดฝาขวดโหลที่เปิดยาก, Tiếng Việt: Mở nắp lọ cứng, 日本語: 開けにくい瓶のふたを開ける

Stránka byla zobrazena 10 625 krát.
Byl tento článek přesný?