Soubor typu .zip obsahuje jeden či více souborů, které byly zabaleny do jediného souboru, zvaného Archiv. Archiv musíte otevřít pomocí softwaru pro kompresi, jinak se do něj nedostanete. Windows, OS X a Linux mají takové programy zabudované ve svém operačním systému, můžete však použít i jiné programy. Postupujte podle tohoto návodu a dozvíte se, jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Pomocí předinstalovaného softwaru (jednoduchá metoda)

 1. 1
  Dvojklikem klikněte na soubor ZIP. U systému Windows XP nebo novějších, Mac OS X a Linux Ubuntu[1] se vám otevře soubor v novém okně. Poté můžete zkopírovat obsah do jiné složky.
  • OS X vytváří při poklepání novou složku vedle souboru ZIP. Tato složka se však nemusí otevřít automaticky.[2]
 2. 2
  Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor ZIP. U systémů Windows a Linux můžete kliknout pravým tlačítkem myši na ZIP soubor a zvolit "Extrahovat soubory..." nebo "Extrahovat zde". "Extrahovat soubory" vám umožní nastavit úložiště pro extrahované soubory, zatímco možnost "Extrahovat zde" vám rozbalí složku a nechá ji na stejném místě jako soubor ZIP.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Pomocí jiného softwaru

 1. 1
  Stáhněte si software pro kompresi. Vzhledem k tomu, že formát ZIP je snadno otevíratelný, dokáže si s ním poradit téměř jakýkoliv software. Existuje celá řada bezplatných i placených programů. Mezi ty více populární patří:
  • 7Zip
  • PeaZip
  • TUGZip
  • 7zX (Mac OS X)
 2. 2
  Otevřete soubor ZIP pomocí softwaru. Jakmile jste si nainstalovali nový software pro kompresi, klikněte pravým tlačítkem (Command - pro Mac) na soubor ZIP a vyberte "Otevřít pomocí...". Najděte si svůj software ze seznamu programů a použijte ho k otevření souboru.
 3. 3
  Extrahujte obsah. Po otevření souboru jej budete moct rozbalit do nové složky (případně zkopírovat určité položky) na jiné místo v počítači.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Pomocí Průzkumníka Windows pro soubory MP3

 1. 1
  Pravým tlačítkem myši klikněte na stažený soubor ZIP.
 2. 2
  Vyberte "Otevřít".
 3. 3
  Pravým tlačítkem myši klikněte na zvýrazněný ZIP soubor a vyberte "Otevřít pomocí" > "Průzkumník Windows".
 4. 4
  Vyberte stažené MP3 soubory a přetáhněte je do složky "Moje hudba".
  Reklama

Tipy

 • Určité typy komprimovaných souborů, jako je .7z nebo .tar budou vyžadovat specializovaný software pro otevření, např. 7-Zip nebo PeaZip.

Reklama

Související články

Pomohl vám tento článek?

Reklama