Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Podle buddhistické a hinduistické víry jsou čakry velkými zásobníky energie, které řídí naše psychologické vlastnosti. Existuje sedm hlavních čaker – čtyři z nich jsou v horní části těla a zodpovídají za naše duševní vlastnosti a tři jsou v dolní části těla a mají na starosti instinktivní vlastnosti.

Muladhara (kořenová) čakra. Svadhisthana (sakrální) čakra. Manipura (solar plexus) čakra. Anahata(srdeční) čakra. Visuddhi (hrdelní) čakra. Ajna (třetí oko) čakra. Sahasrara (korunní) čakra.
Podle buddhismu a hinduismu všechny čakry přispívají k dobrému zdraví člověka. Naše instinkty spolupracují s pocity a myšlenkami. Některé z čaker většinou nejsou plně otevřené (například fungují pouze krátce po narození), jiné mohou být příliš aktivní, nebo dokonce uzavřené. Pokud čakry nejsou v rovnováze, není možné dosáhnout vnitřního míru.

V tomto článku najdete návod k tomu, jak se naučit vnímat čakry a také je otevírat.

Postup

 1. 1
  Uvědomte si, že při otevírání čaker se musíte snažit zklidnit příliš aktivní čakry. Tyto čakry se snaží kompenzovat nedostatečnou činnost oslabených čaker. Když jsou všechny čakry v rovnováze a otevřené, energie se vyrovnají.
 2. 2
  Jak otevřít kořenovou čakru (červená): Tato čakra je založena na fyzickém vnímání a dobrých pocitech v mnoha situacích. Když je otevřená, měli byste se cítit vyrovnaně a rozumně, stabilně a sebejistě. Nemáte důvod nevěřit lidem okolo vás, užíváte si přítomnou chvíli a cítíte pevné spojení se svým tělem. Pokud je čakra oslabená, máte strach a jste nervózní a necítíte se dobře. Když je příliš aktivní, chováte se materialisticky a sebestředně. Také máte pocit, že se nedokážete změnit.
 3. 3
  Jak otevřít sakrální čakru (oranžová): Tato čakra má na starosti pocity a sexualitu. Když je otevřený, dokážete vyjádřit své pocity a netrpíte přecitlivělostí. Jste otevření náklonnosti a dokážete být vášniví a společenští. V milostném životě nemáte žádné problémy. Když je tato čakra oslavená, cítíte se přecitlivěle nebo pasivně a nejste otevřeni ničemu. Když je příliš aktivní, jste neustále přecitlivělí a někdy také můžete mít velkou chuť na milování.
 4. 4
  Jak otevřít čakru solar plexus (žlutá): Tato čakra má na starosti sebevědomí, hlavně mezi lidmi. Když je otevřená, cítíte se dobře a sebejistě i mezi lidmi. Když je oslabená, jste pasivní a nerozhodní. Často propadáte strachu. Když je příliš aktivní, chováte se agresivně a vznětlivě.
 5. 5
  Jak otevřít srdeční čakru (zelená): Tato čakra se celá točí kolem lásky, péče a podpory. Když je otevřená, jsme soucitní a přátelští a máme harmonické vztahy s ostatními lidmi. Když je oslabená, chováme se chladně a nepřátelsky. Když je příliš aktivní, jsme tak „milující“, že své blízké svojí láskou dusíme a chováme se sobecky.
 6. 6
  Jak otevřít hrdelní čakru (světle modrá). Tato čakra řídí vyjadřování a komunikaci. Když je otevřená, vyjadřujeme se snadno a užíváme si také umění. Když je oslabená, máme problémy se vyjádřit a chováme se zdrženlivě. Pokud často lžete, je možné, že máte zablokovanou hrdelní čakru. Když je tato čakra příliš aktivní, mluvíme tak moc, že to lidi obtěžuje a také nejsme schopni naslouchat.
 7. 7
  Jak otevřít čakru třetího oka (modrá): Tato čakra řídí vhled a porozumění. Když je otevřená, dokážete předvídat budoucnost a často sníte. Když je oslabená, hledáte lidi, kteří by za vás přemýšleli. Spoléháte se na ostatní a cítíte se zmatení. Když je příliš aktivní, žijete ve svém vlastním vymyšleném světě. V extrémních případech mohou tito lidé trpět i halucinacemi.
 8. 8
  Jak otevřít korunní čakru (fialová): Korunní čakra je poslední a nejvyšší čakrou. Obsahuje moudrost bytí a jednoty s vesmírem. Když je tato čakra otevřená, nemáme žádné předsudky a lépe si uvědomujeme celý svět okolo nás. Když je oslabená, nejsme spirituálně založení a trpíme předsudky. Když je příliš aktivní, máme sklony každou situaci intelektualizovat. Spiritualita je pro nás na prvním místě a v extrémních případech se může dokonce stát, že ignorujeme tělesné potřeby (jídlo, voda atd.).
  Reklama

Tipy

 • Sedněte si na klidné a teplé místo a berte toto cvičení jako meditaci. V létě můžete jít ven do zahrady nebo na louku. V zimě si najděte klidnou místnost, kde vás nebude nic rušit. Pokud máte saunu, je to skvělé místo na meditaci a pročištění energií.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 47 132 krát
Stránka byla zobrazena 47 132 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama