Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zámky u dveří zajišťují bezpečí a klidné spaní, když však nefungují, nebo když si omylem zabouchnete klíče, mohou vás také dost rozčílit. Než si začnete hrát se šperháky a rozbíjet dveře, ujistěte se nejprve, že opravdu nemáte žádnou jinou možnost. Osvojit si následující tři metody vám bude chvíli trvat, takže zachovejte chladnou hlavu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Vyklepání zámku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Otevření vložkového zámku s blokovacími kolíčky vyklepáním. Vyklepání je rychlá a snadná metoda překonání zámku, která se hodí při otvírání dveří, které byly dlouho zavřené (například u neobydleného domu nebo na rodinném pozemku). Nebo také, když se potřebujete dostat do domu obývaného seniory, abyste zkontrolovali, že jsou v pořádku. [1]
    • Vyklepání zámku chce trochu praxe a může zámek poškodit (zvláště pokud jde o jeden z těch levnějších), proto ji nepoužívejte, pokud nemáte opravdu důvod.
  2. 2
    Sežeňte si vyklepávací klíč. Jde o klíč, který sice do zámku, který chcete vyklepat, zapadne, sám o sobě jej však neodemkne. Každý klíč, který do zámku pasuje, můžete proměnit na klíč vyklepávací. Stačí každý z jeho zářezů upilovat na nejmenší přípustnou výšku.
    • Většina seriózních zámečníků vám vyklepávací klíč nevyrobí, často jej však můžete sehnat na internetu. Budete-li si jej chtít vyrobit sami, budete potřebovat trochu trpělivosti a nástroje na obrábění kovu.
  3. 3
    Zasuňte vyklepávací klíč do zámku až po poslední kolíček. Zámky s kolíčky a stavítky obsahují válcovitý segment, kterým lze otočit, když jsou kolíčky uvnitř seřazené tak, že pohybu nebrání. Každé měkké cvaknutí, které slyšíte při zastrčení klíče do zámku, vydává kolíček, který je vyzvednutý zubem klíče, a pak zapadne zpět do otvoru za zubem. Zastrčte vyklepávací klíč tak hluboko, dokud vám nezůstanete jediný dosud nezvednutý kolíček.
  4. 4
    Do vyklepávacího klíče bouchněte a otočte s ním. Použijte malou gumovou palici nebo podobný nástroj, kterým silně bouchnete do vyklepávacího klíče. Okamžitě poté s klíčem otočte. Jelikož jsou kolíčky v zámku dělené na dvě části, pohyb z bouchnutí přenese sílu na nižší část (která spočívá ve vložce), odkud se pak přenese do horní sekce (která brání vložce v otočení). Pokud se takto zvednou všechny kolíčky, půjde zámkem otočit.
    • Správně sladit načasování může vyžadovat několik pokusů, takže pokračujte, dokud se vám to nepovede.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Pomocí sady šperháků

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vyháčkujte zámek pomocí sady šperháků s napínákem. Tato technika vyžaduje speciální schopnosti a spoustu praxe, protože se ji obyčejně učí bona fide zámečníci. Stejně tak prodej šperháků je vyhrazen jen jistým lidem, s trochou kreativity si však můžete podobný nástroj sami vyrobit. [2]
  2. 2
    Připravte si nástroje. Na slabé zámky by měl stačit pár kancelářských svorek, na odolnější zámky je třeba vzít pinetku, drátové svorky a kleště. Klíčem k úspěchu je použít na výrobu obou dílů tohoto nástroje, tedy šperháku a napínáku, dostatečně pevný kov. [3]
    • Nejlepším materiálem je pružinová ocel, protože se tak snadno neláme a lze ji opracovat pilníkem. Najdete ji v čepelích pilek na železo. Uvažte tloušťku čepele, protože bude omezovat velikost zámků, do kterých půjde váš šperhák zasunout.
    • Napínák má tvar písmene “L” a slouží k napínání spodní části zámku. Můžete si jej vyrobit tak, že vezmete inbus, který vypilujete do plocha.
    • Samotný šperhák má rukojeť mnohem kratší a tvarem připomíná spíše malé písmeno “r.” Slouží k vyzvedávání kolíčků tak, aby bylo možné otočit vložkou.
  3. 3
    Zasuňte napínák. Přimáčkněte jej do spodní části zámku a po celou dobu práce se šperhákem na napínák rovnoměrně tlačte. Pokud tak neučiníte, zabere vám vyháčkování dveří delší dobu a může jej být nutné několikrát opakovat od začátku.
    • Pokud si nejste zcela jistí, kterým směrem napínákem otáčet, vložte jej do zámku a otočte jím jedním směrem. Rychle vytáhněte šperhák a pozorně poslouchejte. Pokud jste otočili správným směrem, uslyšíte, jak kolíčky zapadají zpět na místo.
  4. 4
    Šperhák vložte nad napínák. Použijte nožičku šperháku k nadzvednutí každého kolíčku a jeho vytlačení z vložky. Jakmile pohnete všemi kolíčky, měl by se zámek otevřít. Jak však již bylo zmíněno, osvojení si této schopnosti vyžaduje hodně praxe. Pokud se tedy chcete ve vyháčkování zámku stát mistry, najděte si spoustu levných zámků, na kterých můžete trénovat.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Otevření vnitřních dveří šestihranným klíčem

Stáhnout PDF
  1. 1
    Otevřete interiérové dveře šestihranným klíček. Většina vnitřních dveří vyrobených v posledních několika dekádách je opatřena speciální kulovitou klikou, kterou lze dveře otevřít v případě, že si je omylem zabouchnete. Pokud máte na ve středu kliky interiérových dveří malou kulatou díru, je to přesně tento typ kliky. [4]
  2. 2
    Najděte nebo kupte sadu šestihranných klíčů. Tyto šestihranné klíče, někdy taky zvané “inbus”, obvykle stojí v řadě hobby obchodů a prodejen nářadí méně, než dobrá káva. Jde o malé kovové klíče ve tvaru písmene L, které se prodávají v celé řadě metrických i coulových velikostí.
  3. 3
    Delší konec šestiramenného klíče zastrčte do díry v kulové klice dveří. Možná budete muset vyzkoušet jednu nebo dvě velikosti, než najdete tu správnou, většinou to však lze poměrně snadno odhadnout. Klíč by měl dovnitř hezky pevně zapadnout, neměli byste jej však dovnitř cpát násilím. Když budete klíč tlačit dovnitř a zároveň s ním mírně otáčet tam a zpět, měli byste cítit, že se na něčem zachytil.
  4. 4
    Otočte klíčem a otevřete dveře. Jakmile je klíč v klice, odemknete jednoduchý otočením. Nemělo by to jít příliš ztuha.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Otevření dveří platební kartou

Stáhnout PDF
  1. 1
    Otevřete jednoduchý zámek platební kartou. Tento oblíbený trik funguje s moderními dveřmi méně a méně, stále je to však užitečný způsob, jak se dostat do domu se staršími dveřmi, ze kterého jste odešli bez klíčů.
    • Nejlépe se osvědčili laminované karty. Najděte si pružnou kartu (třeba dárkovou poukázku), u které vám nevadí, že se zničí. Někdy se stane, že platební kartu poničíte tak, že přestane fungovat.
  2. 2
    Kartu zasuňte do boku dveří. Delší konec platební karty zasuňte mezi dveře a zárubeň na té straně, kde je zámek, a to přímo nad místem, kde se zámek opírá do rámu.
    • Nahněte kartu dolů a dostaňte ji za střelku zámku. Dbejte na to, aby byla karta na dveře kolmo.
  3. 3
    Kartu pomalu ale pevně přitáhněte směrem k sobě, zatímco otáčíte klikou. Budete-li mít štěstí, zajede karta mezi zkosenou vnitřní stranu střelky a zárubeň, takže se vám vytahováním karty podaří střelku zcela vytlačit z rámu. Dokud budete mít kartu mezi střelkou a dírou v zárubni, půjdou dveře otevřít.
    • Tento trik samozřejmě nebude fungovat, pokud je zasunutá západka zámku. Západky žádnou zkosenou stranu nemají. Naštěstí – proto taky západku nelze zvenčí bez klíčů zasunout.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Vyháčkování dveří auta

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vyháčkujte dveře u auta. Ačkoliv jsou “planžety” (speciální kovové nástroje pro získání přístupu do auta) většinou ilegální, můžete si zhruba stejný nástroj vyrobit rozmotáním kovového věšáku na šaty. Pokud jste si tedy zamknuli klíče v autě a poblíž máte obchod, nebo kamaráda s věšákem, může vám tento trik ušetřit čas a peníze za přivolání zámečníka nebo asistenční služby.
  2. 2
    Věšák na šaty rozmotejte a narovnejte. Horní háček můžete nechat jak je, rozmotejte však “krk” a narovnejte zbytek věšáku. Dostanete tak dlouhý kovový nástroj s hákem na konci.
  3. 3
    Nadzvedněte gumové těsnění na spodní straně řidičova okýnka. Měkkým gumovým těsněním na spodku okýnka prostrčte konec věšáku. Věšák je nyní uvnitř konstrukce dveří.
  4. 4
    Zašátrejte věšákem ve dveřích a hledejte páčku. Ta by měla být jen několik centimetrů pod oknem poblíž vnitřního knoflíku na zamykání dveří.
  5. 5
    Páčku zahákněte a zatáhněte za ni. Zahákněte věšák za páčku a zatáhněte směrem k zadku auta. Manuálně zamčené dveře auta by se tím měly odemknout.
    • Pokud máte v autě elektrický odemykací mechanismus s tlačítkem, můžete také zkusit drát prostrčit od horní strany okna a šťouchnout jím do tlačítka uvnitř.
    Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

S použitím hrubé síly

Stáhnout PDF
  1. 1
    Vylomte dveře. V krizových situacích může být vaší jedinou možností k otevření dveří hrubá fyzická síla. Vezměte však na vědomí, že tím zničíte zárubeň, zámek, a obvykle i samotné dveře. Tento způsobem je také v porovnání s ostatními metodami nebezpečnější, takže jej využívejte jako poslední možnost.
    • Zaujměte pevný postoj. Postavte se kolmo ke dveřím, rozkročení zhruba na šířku ramen a s mírně prohnutými koleny. Pokud je to možné zapřete se dlaněmi nebo rukama o zeď, nábytek či cokoliv jiného, co by nemělo uhnout, když se o to opřete.
    • Zvedněte svou dominantní nohu v koleni. Koleno zvedněte přímo vzhůru a druhou nohu společně s tím napínejte. Stůjte čelem ke dveřím a neotáčejte se bokem, ani nedělejte žádné jiné akční pohyby.
    • Spodkem chodidla kopněte do dveří. Tento typ kopu se někdy nazývá “snap kick.” Švihněte nohou přímo před sebe tak, abyste plochou chodidla trefili dveře v místech, kde se nachází mechanismus zámku.
    • Kopnutí do dveří je bezpečnější. Vaše chodidla jsou schopná absorbovat velké množství energie a vaše boty poslouží jako dodatečná ochrana. NIKDY nenarážejte do dveří ramenem – je pravděpodobnější, že si rameno vykloubíte, než že tak otevřete dveře.
    • Kopejte, dokud se zámek nevylomí ze zárubně. Po chvíli tento postup zafunguje takřka u jakýchkoliv dřevěných dveří.
    • Pokud neuvidíte maximálně do pár minut žádné výsledky, je možné, že jsou dveře nebo zárubně vyztužené. Odpočiňte si a pokračujte v kratších sériích s přestávkami, aby vaše kopy nezeslábly.
  2. 2
    Odolné dveře vyrazte beranidlem. Pokud byste na extra odolné dveře (z nějakého důvodu) namísto zámečníka poslali raději beranidlo, lze vcelku efektivně použít zatloukací palici, kterou se zabíjí kůly do země.
    • Pořiďte si ruční zatloukací palici. Měla by mít okolo metru a po obou stranách delší madla.
    • Naplňte ji celou nebo částečně betonem. Beton musíte nechat před použitím zatloukačky vyschnout.
    • Palici rozhoupejte a naveďte ji do zámku dveří. Postavte se bokem ke dveřím. Palicí oběma rukama švihněte před tělem směrem dozadu, a pak se nakloňte, abyste s ní trefili dveře. Většina dveří povolí po pár úderech.
    • Myslete na to, že budou dveře po tomto zásahu takřka jistě úplně rozbité a budete je muset vyměnit.
    Reklama

Tipy

  • Pokud můžete, zavolejte si na pomoc profesionála. Když si zabouchnete dveře zvenčí, těžko v tu chvíli někdo nahradí zámečníka (nebo domovníka s univerzálním klíčem). Nejbezpečnějším způsobem otevření zamčených dveří je vždy vzít telefon a zavolat někomu, kdo má k jejich otevírání profesní vzdělání.
  • Vždycky začněte od nejméně invazivní možné metody. Pokud lze dveře otevřít platební kartou, nemusíte vyrážet podomácku vyrobeným beranidlem.
  • Trénujte. Pokud se chcete naučit otevírat zámky vyklepáváním nebo pomocí šperháku a napínáku, můžete tyto schopnosti získat jedině praxí. Zkušenost je nejlepším učitelem.
Reklama

Varování

  • Nesnažte se dveře vyrazit ramenem, to funguje jen ve filmech.
  • Nesnažte se zámek rozstřílet, nebo něco podobného. Spíše než cokoliv jiného, zasáhne vás potenciálně smrtící odražená kulka. Kvůli promáčklině, kterou střelbou vytvoříte, můžete také zámek trvale zaseknout v zamčené poloze.
  • Vloupávat se na místa, která vám nepatří, je totálně protizákonné. Nedělejte to.
  • V některých zemích je dokonce nelegální i vlastnit vybavení na vyháčkování zámků, pokud nemůžete prokázat, že se živíte jako zámečník. V závislosti na tom, jakou bude mít náladu zatýkající policista, může do tohoto vybavení spadat i podomácku vyrobené náčiní. Proto takovéto nástroje nepoužívejte, pokud opravdu nemusíte.
  • Pokud jste si zabouchli dveře v pronajaté budově, zavolejte správci, manažerovi nebo domovníkovi dříve, než se pokusíte vlámat dovnitř. Je šance, že jeden z nich bude mít klíč, kterým vám byt otevře. Navíc může být vlámání se do pronajatého bytu právně nejisté, zvlášť, pokud něco poškodíte.
Reklama

O tomto wikiHow

Robert Vallelunga
Spoluautorem článku je :
Zámečník
Tento článek spoluautorem článku je Robert Vallelunga. Robert Vallelunga je zámečník a vlastník ACME Locksmith v oblasti metra Phoenix. Robert má více než 15 let zkušeností v oboru a specializuje se na práci s automobilovými zapalováními, zámky, klíči a systémy generálního klíče. Robert a tým ACME jsou #1 hodnoceným zámečnickým servisem Phoenix a vítězem ceny Better Business Bureau Ethics Award. Robert má licenci pro rezidenční a komerční dodavatele a bakalářský titul v oboru elektrotechnika z Arizona State University. Tento článek byl zobrazen 43 845 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 43 845 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama