Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Otočení displeje vaší počítačové obrazovky vám umožní zobrazit váš monitor v režimu portrét, nebo jej zobrazit vzhůru nohama. Tato možnost může být skvělá pro čtení dokumentů nebo eKnih nebo pro montování monitorů v těžko dosažitelných místech. Otáčení displeje ve Windows nebo Mac je většinou jednoduché, ale někdy výrobci počítačů to dělají těžší.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Windows

 1. 1
  Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte "Otočení obrazovky" nebo "Nastavení displeje". Možnost, kterou uvidíte, budete záležet na verzi vašeho Windows. Všechny tyto možnosti vás zavedou do stejného všeobecného okna.
  • Pokud používáte Windows XP, nebude to fungovat. Přeskočte dolů ke kroku této sekce.
 2. 2
  Najděte nabídku "Orientace". Měla by být umístěna ke konci okna. Výchozím, vám u většiny počítačů přijde informace "Krajina". Většina grafických karet vám umožní otočit obrazovku použitím této nabídky.
  • Pokud tuto nabídku nevidíte, může být chyba ve vašich ovladačích nebo výrobce vašeho počítače možná zrušil tuto možnost. Přejděte dolů do kroku pro více způsobů jak otáčet obrazovku.
 3. 3
  Vyberte polohu, kterou chcete použít. Budete si moci vybrat ze čtyř možností:
  • Krajina- toto je výchozí možnost pro standardní monitory.
  • Portrét – Toto otočí displej o 90° napravo, takže pravý kraj monitoru je nyní dole na displeji.
  • Krajina (převrácená) – Tato možnost převrátí vaši obrazovku shora dolů, takže horní roh monitoru je nyní dole.
  • Portrét (převrácený) - Tato možnost převrátí vaši obrazovku o 90°obráceně, takže levý okraj bude na dolní části displeje.
 4. 4
  Zkuste zkratkové klíče (Intel). Některé adaptéry grafických karet podporují zkratkové klíče pro změnu pozice displeje. Tyto zkratkové klíče můžete použít pro rychlé přepnutí mezi módy pozic. Tyto zkratkové klíče nejčastěji fungují pokud používáte integrovaný grafický adaptér Intel. U mnoho uživatelů karet Nvidia nebo karet AMD tyto zkratkové klíče nebudou fungovat.
  • Ctrl+Alt+ – Převrátí obrazovku shora dolů.
  • Ctrl+Alt+ - Převrátí obrazovku o 90° doprava.
  • Ctrl+Alt+ - Převrátí obrazovku o 90° doleva.
  • Ctrl+Alt+ – Vrátí obrazovku do standardní pozice krajiny.
 5. 5
  Zkontrolujte váš panel pro video kartu. Nvidia, AMD a grafické adaptéry Intel běžně instalují kontrolní panel, který vám umožní udělat úpravy specifické adaptéru. Tento kontrolní panel můžete většinou otevřít z nabídky, která se zobrazí, když kliknete pravým tlačítkem myši na plochu, ale také ji můžete najít v nabídce Start nebo v kontrolním panelu Windows.
  • Hledejte možnost "Otočit" nebo "Pozice". V kontrolním panelu Nvidia vyhledejte možnost v levé nabídce "Otočit displej". V AMD Catalyst kontrolním panelu najdete nabídku "Otočit" v sekci Vlastnosti Plochy. U Intelu najdete výběr "Otáčení" v nabídce "Nastavení displeje".
 6. 6
  Vytvořte zkratkové klíče (AMD). Pokud používáte kartu AMD nebo ATI, software Catalyst kontrolní centrum vám umožní vytvořit zkratkové klíče pro klávesnici pro rotaci obrazovky.
  • Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte "Catalyst kontrolní centrum".
  • Klikněte na tlačítko "Vlastnosti" a vyberte "Klávesové zkratky".
  • Vyberte z rozbalovací nabídky "Manažer displeje" a potom nastavte kombinace klíčů, které chcete pro použití různých možností otočení. Kombinace klíčů v kroku 4 nejsou obvykle používané pro jiné funkce, proto jsou dobrou variantou.
  • Ujistěte se, že jste zaškrtli všechny políčka pro umožnění fungování vaši nových klávesnicových zkratek.
 7. 7
  Proveďte aktualizaci vašich ovladačů v případě, že nemáte žádné možnosti otáčení. Pokud nevidíte žádné možnosti otáčení a klávesnicové zkratky nefungují, možná, že budete moci povolit funkci tím, že aktualizujete vaše ovladače karet videí. Budete muset stáhnout nejnovější ovladače přímo od výrobce, než abyste provedli aktualizaci Windows.
  • AMD a Nvidia dokáží detekovat nástroje hardware, které automaticky rozpoznají grafickou kartu, kterou používáte, a nabídnou vám nejnovější ovladače. Tyto nástroje můžete nastartovat z jejich stránek pro stahování ovladačů, nebo můžete vyhledat specifický model, který znáte.
  • Pokud chcete zjistit, jaký model grafického adaptéru máte, stiskněte Win+R a napište dxdiag. Klikněte na záložku "Displej" a uvidíte výrobce vašeho grafického adaptéru a model.
 8. 8
  Mějte na paměti, že výrobce počítače může zrušit možnost obracení obrazovky. Tato možnost není nabízena společností Windows; záleží na výrobci hardwaru, aby ji povolil. Většina počítačů má tuto možnost povolenou, ale váš počítač nemusí podporovat otáčení obrazovky. Laptopy jsou nejčastějšími oběti, ztrácející možnost otáčet obrazovku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Mac

 1. 1
  Klikněte na nabídku Apple a vyberte "Vlastnosti systému". Můžete pouze otáčet externí displeje a displej musí podporovat otáčení (ne všechny to dělají). Pokud máte starší OS X, můžete zkusit manuálně otočit zabudovaný displej, nicméně toto nefunguje u nových verzí.
 2. 2
  Klikněte na možnost "Displeje". Tato možnost zobrazí všechny připojené displeje.
 3. 3
  Vyberte externí displej. Vyberte externí displej z dostupných displejů.
  • Pokud chcete zkusit otočit interní displej, jako například MacBook nebo iMac, podívejte se na krok 6.
 4. 4
  Nastavte nabídku "Otáčení" na možnost, kterou potřebujete v záložce "Displej". Můžete vybrat 90°, 180°, nebo 270°. Tyto možnosti reprezentují o kolik stupňů se bude displej otáčet napravo.[1]
 5. 5
  Zkontrolujte, aby zrcadlení nebylo povoleno. Pokud se všechny vaše obrazovky otáčejí, když povolíte otáčení na jedné z nich, zrcadlení může být povoleno. Tímto budou všechny vaše obrazovky napodobovat jedna druhou. Klikněte na záložku "Uspořádání" a nechte odkliklé okno "Zrcadlové displeje".[2]
 6. 6
  Zkuste otočit zabudovaný monitor (OS 10.9 a nižší). Pokud používáte Mavericks nebo novější, můžete zkusit manuálně otočit zabudované displeje otevřením speciální verze nabídky Displeje. Ujistěte se, že Systémové vlastnosti jsou zavřené před tím, než začnete. Nezkoušejte to u OS X 10.10 (Yosemite) nebo pozdější, protože to může zapříčinit vážný eror.[3]
  • Klikněte na nabídku Apple a vyberte Vlastnosti systému.
  • Klikněte a podržte Cmd+ Opt a klikněte na možnost "Displeje".
  • Váš zabudovaný displej by měl mít k dispozici nabídku pro otáčení.[4]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 455 krát
Stránka byla zobrazena 7 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama