Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Díky vzrůstajícímu počtu videí pořízených chytrými telefony jste se už určitě setkali se záběry, které jsou otočené o 90 stupňů. Kvůli tomu se obtížně zobrazují a špatně se na ně kouká. Natočení videa je ale naštěstí úplná hračka a existuje několik řešení jak to napravit. V tomto návodu se naučíte, jak se to dělá, a váš krk vám ještě poděkuje.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Pomocí programu Windows Live Movie Maker

 1. 1
  Otevřete Movie Maker. Je možné, že se setkáte se starším názvem Windows Live Movie Maker. Ve Windows Vista a 7 otevřete nabídku Start a poté kliknete na položku "Všechny programy". V seznamu programů najděte "Windows Live Movie Maker" a klikněte na něj. Ve Windows 8 můžete v úvodní Start obrazovce rovnou napsat “Movie Maker”.
  • Jelikož už Movie Maker není standardní součástí Windows, možná si ho budete muset stáhnout. To ale můžete učinit zdarma z webových stránek Microsoftu.
 2. 2
  Naimportujte video do Movie Makeru. Na kartě Domů klikněte na "Přidat videa a fotografie". Najděte video, které chcete otočit, a dvakrát na nalezený soubor poklepejte. Tím video naimportujete a uvidíte ho v náhledu.
 3. 3
  Otočte video. V kartě Domů v sekci Úpravy najděte možnost otočit video. Klikněte na “Otočit doleva” nebo “Otočit doprava”. Video se otočí o 90° stupňů.
 4. 4
  Uložte změny. Provedené změny uložíte kliknutím na tlačítko “Uložit film” na kartě Domů a zvolením požadovaného formátu, nebo kliknutím na Soubor, poté na “Uložit film” a opět zvolením požadovaného formátu. Následně také vyberte umístění, do kterého video uložíte.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Pomocí iMovie

 1. 1
  Stáhněte si iMovie. Program iMovie je dostupný v Mac App Store, přičemž už k otočení videa nepotřebujete žádné další pluginy.
 2. 2
  Naimportujte videosoubor. Spusťte iMovie, klikněte na nabídku File, zvolte Import a poté vyberte Movies. Najděte v počítači videosoubor a otevřete ho. Video se zobrazí v náhledu a na editační časové ose.
 3. 3
  Otevřete nabídku Crop. Nabídku Crop můžete otevřít tak, že označíte video a na klávesnici zmáčknete “C”, nebo kliknutím na tlačítko Crop uprostřed panelu nástrojů.
 4. 4
  Otočte video. Když otevřete nabídku Crop, nad oknem náhledu uvidíte tlačítka pro otočení videa. Kliknutím na tlačítko s levou nebo pravou rotací otočíte video o 90° stupňů. Až budete s otočením spokojeni, klikněte na tlačítko Hotovo.
  • Nezapomeňte na volbu “Fit”. Ta zařídí, aby se na okrajích videa po jeho otočení neobjevily černé okraje.
 5. 5
  Uložte změny. Když jste s rotací videa spokojeni, klikněte na File a vyberte možnost Export. Můžete si vybrat formát a složku, do které video uložíte.[2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Pomocí VLC Playeru

 1. 1
  Spusťte video v programu VLC player. VLC Player je bezplatný open-source video přehrávač, který můžete stáhnout ze stránek jeho vývojářů. Video otočené v programu VLC player zůstane takto otočené pouze při jeho přehrávání v tomto programu. Úpravy provedené ve VLC playeru nemají vliv na přehrávání videa v jiných přehrávačích.
 2. 2
  Otevřete okno “Úpravy a efekty”. Dostanete se do něj kliknutím na tlačítko ve spodní části přehrávače, které vypadá jako tři vertikální posuvníky, nebo kliknutím na Nástroje a výběrem možnosti “Efekty a filtry”.
 3. 3
  Klikněte na záložku “Efekty videa”, poté na podzáložku “Geometrie”.
 4. 4
  Zaškrtněte volbu “Převést”. Tím se zaktivní nabídka níže. V rozbalovacím menu si vyberte, o kolik stupňů chcete video natočit. Máte na výběr 90°, 180°, 270°, dále možnost převrácení videa horizontálně i svisle. Poté okno “Úpravy a efekty” zavřete.
  • Pokud chcete video volně otáčet, zaškrtněte možnost “Otočit”. Tím se zaktivní kruhový číselník, kterým můžete provádět rotaci videa v jakémkoliv úhlu.[3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Pomocí chytrého telefonu

 1. 1
  Vyhledejte aplikaci na rotaci či editaci videa. Pro platformy iOS i Android exstuje celá řada zdarma dostupných i placených aplikací. Než se pro nějakou rozhodnete, zjistěte si její funkce a recenze, zejména jestli za ni budete muset platit. Populární jsou například:[4]
  • Video Rotate Free – iOS
  • Video Rotate and Flip – iOS
  • mVideoCut – Android
  • Video Toolbox – Android
 2. 2
  Otevřete videosoubor v dané aplikaci. Když aplikaci nainstalujete, spusťte ji a otevřete videosoubor. Proces je u každé aplikace trochu odlišný, ale měli byste vyhledat videa uložená v mobilu a vybrat to, které chcete otočit.
 3. 3
  Otočte video. Jakmile soubor naimportujete, můžete začít s otáčením. Vaše možnosti závisí na konkrétní aplikaci, kterou jste si nainstalovali, ale každá by měla umět alespoň základní otočení o 90° stupňů.
 4. 4
  Exportujte soubor. I v tomto kroku se vše liší v závislosti na stažené aplikaci, obvykle je ale možné exportovat video zpět do telefonu, abyste ho mohli kdykoliv zhlédnout.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Pomocí programu Windows Movie Maker 2.6

 1. 1
  Spusťte Windows Movie Maker 2.6. Přes Start menu otevřete možnost "Všechny programy". V seznamu programů najděte a spusťte "Windows Movie Maker."
  • Pokud Windows Movie Maker 2.6 nemáte, můžete si ho zdarma stáhnout na stránkách Microsoftu.
 2. 2
  Naimportujte video do Movie Makeru. V nabídce Import zvolte možnost "Video". Vyhledejte video, které chcete otočit, a dvojklikem ho otevřete. Video se naimportuje a uvidíte ho v horní části vedle náhledu.
 3. 3
  Vložte video na časovou osu. Přetáhněte video na časovou osu. To se následně zobrazí na časové ose ve stopě Video.
 4. 4
  Otočte video. Na video na časové ose klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "Efekty." Objeví se okno "Přidat nebo odebrat efekty". V nabídce dostupných efektů vyhledejte 3 možnosti: Otočit o 90°, 180° nebo 270°. Klikněte na Přidat a zvýrazněný efekt se projeví v náhledu vpravo. Pokud jste s výběrem spokojeni, klikněte na OK.
 5. 5
  Uložte změny. Z menu zvolte možnost "Publikovat film". Nezapomeňte zvýraznit možnost "Tento počítač" a klikněte na "Další." Do příslušného políčka zadejte název videa, zvolte umístění a klikněte na "Další." Zvolte formát a klikněte na "Publikovat."
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Pomocí programu VLC media player (pouze dočasná úprava)

 1. 1
  Stáhněte si VLC media player. Nainstalujte ho dle pokynů.
  • Tento přehrávač najdete po pár okamžicích brouzdání na internetu.
 2. 2
  Otevřete video pomocí programu VLC media player.
 3. 3
  Zvolte Nástroje. Poté Efekty a filtry -> Efekty videa.
 4. 4
  V Efektech videa jděte na podzáložku Geometrie. Klikněte na Otočit a zvolte si úhel rotace.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Pomocí RotateMyVideo.net

 1. 1
  Navštivte RotateMyVideo.net a klikněte na tlačítko "Pick Video" uprostřed stránky.
 2. 2
  Vyberte video na počítači nebo mobilním zařízení. Když se dialogové okénko zavře, video je nahráno na stránky RotateMyVideo. Může to trvat několik sekund i minut. Vše záleží na rychlosti vašeho připojení a velikosti videa.
 3. 3
  Klikejte na tlačítka v sekci Rotation (mají na sobě šipky vlevo a vpravo), dokud nejste s rotací spokojeni. Použitý efekt vidíte v náhledu napravo.
 4. 4
  Klikněte na tlačítko "Rotate Video". RotateMyVideo nyní video zpracuje, což může trvat několik sekund.
 5. 5
  Pro stažení otočeného videa klikněte na "Download".
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 819 krát
Stránka byla zobrazena 4 819 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama