Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Porty jsou "dveře", které umožňují programům na vašem počítači připojovat se k jiným počítačům. Z bezpečnostních důvodů je většina portů na vašem firewallu zavřená. Pokud má váš program potíže s připojením a nepomohly vám ani různé metody jejich řešení, asi bude nutné otevřít porty pro příslušný program manuálně. V tomto návodu se naučíte otevírat porty na routeru i na Windows Firewallu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Otevírání portů na routeru

 1. 1
  Zjistěte si, které porty potřebujete otevřít. Většina programů bude fungovat bezchybně i bez otevírání portů. Občas je to ale zapotřebí, např. kvůli zvýšení výkonu počítače. Porty, které potřebujete otevřít, využívá každý program jiné. Proto je nejlepší přečíst si dokumentaci ke konkrétním aplikacím, abyste zjistili, které porty bude třeba otevřít.
 2. 2
  Otevřete konfigurační stránku routeru. Pokud máte počítač připojený k routeru, pravděpodobně k ochraně portů používá svůj firewall. Pokud chcete otevírat porty, budete muset načíst konfigurační stránku routeru. Do nastavení routeru můžete přistupovat z jakéhokoliv počítače přihlášeného do vaší sítě.
  • Do webového prohlížeče do řádku Adresa napište adresu routeru. Zpravidla to jsou adresy 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1. Konkrétní adresu routeru zjistíte tak, že si otevřete Příkazový řádek, do kterého napíšete příkaz ipconfig a budete hledat položku Default Gateway (Výchozí brána).
  • Budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla. Přednastavené uživatelské jméno je obvykle "admin" a heslo "password" nebo také "admin". Přihlašovací údaje ke konkrétnímu modelu najdete i na internetu.
  • Pokud se vám nedaří k routeru připojit, zmáčkněte tlačítko reset na jeho zadní straně, počkejte 30 sekund a pak ho zase zapněte. Tím vyresetujete router do výchozího nastavení. Pak budete moci použít přihlašovací údaje vytištěné na routeru nebo je vyhledat online.
 3. 3
  Najděte sekci Port Forwarding (Přesměrování portů). Umístění této volby se liší v závislosti na výrobci routeru, obvykle ho ale najdete v nabídce Advanced (Rozšířené). Někdy se to jmenuje "Forwarding (Přesměrování)", jindy "Applications and Gaming (Aplikace a hry)" a také ho můžete najít v nabídce "NAT".
 4. 4
  Vytvořte novou položku přesměrování portu. Postupy se opět v závislosti na výrobci routeru liší, zpravidla ale budete vkládat tytéž informace. Kliknutím na "Add Custom Service (Přidat zákaznickou službu)" nebo "Create Rule (Vytvořit pravidlo)" vytvoříte novou položku. K otevření portů budete potřebovat několik různých informací.
  • IP adresa - jedná se o IP adresu zařízení, pro které chcete porty přesměrovávat. Pokud například chcete přesměrovat porty pro váš notebook, budete potřebovat jeho IP adresu. Na internetu najdete spoustu návodů, jak IP adresu počítače zjistit.
  • Počáteční port a koncový port - jedná se o rozsah portů, které otevíráte. Některé programy vyžadují určitý rozsah portů, jiným stačí jediný. Pokus otevíráte pouze jeden port, zadejte stejné číslo pro počáteční i koncový port. Pokud se vám nabídne možnost zadat rozsah interních portů, použijte také stejná čísla.
  • Protokol - můžete si vybrat mezi TCP a UDP. Každý program, pro který budete porty otevírat, si příslušný protokol přiřazuje sám. Pokud si ale nejste jisti, zvolte společnou možnost "TCP/UDP".
 5. 5
  Uložte nové údaje. Jakmile zadáte všechny potřebné informace, klikněte na tlačítko Uložit nebo Použít. Router uloží změny, což může nějakou dobu trvat. Poté už budou vámi zadané porty pro konkrétní IP adresu otevřené.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Otevírání portů na Windows Firewallu

 1. 1
  Otevřete Ovládací panely. Windows Firewall je softwarový firewall, který funguje ve spojení s hardwarovým firewallem vašeho routeru. Windows Firewall je důležitý zejména tehdy, pokud máte více zařízení na stejné síti, protože zabraňuje šíření virů mezi počítači v místní síti.
  • Ve Windows Vista/7 klikněte na nabídku Start a vyberte Ovládací panely.
  • Ve Windows 8 zmáčkněte klávesovou zkratku Win+X a vyberte Ovládací panely.
 2. 2
  Otevřete Windows Firewall. Najdete ho na konci seznamu možností Ovládacích panelů. Pokud máte zobrazení nastaveno podle kategorií, vyberte Systém a zabezpečení a poté klikněte na Windows Firewall.
 3. 3
  Klikněte na Upřesnit nastavení. Tuto možnost najdete v levém navigačním panelu. Pokud nejste přihlášeni jako administrátor, budete vyzváni k zadání hesla. Otevře se okno "Brána Windows Firewall s pokročilým zabezpečením".
 4. 4
  Zvolte "Příchozí pravidla". Tuto možnost najdete v levém navigačním panelu. Uvidíte seznam všech dostupných programů. V panelu napravo klikněte na "Nové pravidlo".
 5. 5
  V první obrazovce průvodce novým pravidlem zvolte možnost "Port", což vám umožní otevírat porty, aniž byste museli hledat konkrétní program. Klikněte na Další >.
 6. 6
  Vyberte TCP nebo UDP. Narozdíl od většiny routerů budete v tomto případě při vytváření pravidla muset vybrat mezi TCP nebo UDP. Zkontrolujte si dokumentaci konkrétního programu, abyste zvolili správný protokol.
 7. 7
  Zadejte rozsah portů. Nezapomeňte zvolit možnost "Specifické lokální porty" a poté do tohoto pole napište čísla portů, které chcete otevřít. Můžete otevírat i více portů najednou, musíte je ale oddělit čárkou. Pokud chcete zadat rozsah portů, musíte mezi čísly počátečního a koncového portu napsat pomlčku. Klikněte na Další >.
 8. 8
  Dokončete průvodce. V sekci Akce se ujistěte, zda máte povolené připojení. V sekci Profil zkontrolujte síťové profily na které chcete toto pravidlo aplikovat (doména, privátní či veřejná síť). V sekci Název zadejte název pravidla, abyste ho později mohli snadno identifikovat. Klikněte na tlačítko Dokončit a porty budou otevřené.[1]
  Reklama

Tipy

 • Obecně platí, že většina aplikací používá TCP porty. Programy, ve kterých záleží na časovém limitu, například multiplayer video hry, mohou využívat UDP i TCP porty.
Reklama

Varování

 • Při otevírání portů buďte opatrní. Otevření špatného portu může ohrozit zabezpečení počítače, který se tak může stát zranitelným vůči virům a útokům různých hackerů.
Reklama

O tomto wikiHow

Luigi Oppido
Spoluautorem článku je :
Počítačový technik opravář & majitel Pleasure Point Computers
Tento článek spoluautorem článku je Luigi Oppido. Luigi Oppido je vlastníkem a provozovatelem firmy Pleasure Point Computers v Santa Cruz v Kalifornii. Má více než 16 let zkušeností v oblasti oprav počítačů, obnovy dat, odstraňování virů a upgradů. Je hrdý na svůj zákaznický servis a transparentní tvorbu cen. Tento článek byl zobrazen 9 431 krát
Stránka byla zobrazena 9 431 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama