Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vykloubené rameno je bolestivý stav, který nastává, když ramenní kloub vyskočí z místa. Když ovážete vykloubené rameno lékařskou páskou, urychlíte hojení vazů a šlach a rameno bude stabilizované. Kromě toho můžete pomocí lékařské pásky vykloubení ramene také předcházet. [1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Ovazování ramene

 1. 1
  Pokud zatím nemáte rameno zpět na místě, navštivte lékaře. Rameno je nutné nejprve podrobit lékařské prohlídce a vrátit zpět na místo – teprve potom ho můžete ovázat páskou. [2] Není dobré ovazovat rameno, které je stále vykloubené. V podstatě byste tím podpořili hojení s kloubem na nesprávném místě. Pokud jste tedy ještě nebyli u lékaře, nejprve ho navštivte, aby vám rameno vrátil zpět na místo.
  • Kromě navrácení ramene na místo vám lékař dá také léky proti bolesti. Pravděpodobně vám píchne lokální anestetikum a předepíše vám léky proti bolesti, které budete brát doma.
  • Pravděpodobně budete muset jít na rentgen, který odhalí, zda nemáte zlomenou kost, nebo problémy s nervy či krevním oběhem.
  • Pokud vám rameno, paže, nebo ruka oteče, nebo pokud se vaše bolest zhoršuje, trpíte horečkou, ztrácíte cit v ruce, nebo máte neobvykle zbarvenou pokožku, okamžitě jeďte k lékaři.
 2. 2
  Nachystejte si vše, co budete potřebovat. Všechny věci, které potřebujete k ovázání ramene, seženete v obchodech se zdravotnickými potřebami a v některých lékárnách. Nachystejte si:
  • Lepící sprej, který pásku udrží na místě
  • Ortopedickou pěnu, která vám ochrání bradavky
  • Pevnou lékařskou pásku (38 mm)
  • Elastický lepící obvaz (75 mm)
 3. 3
  Oholte si chloupky na ramenou a na paži. Když má pacient na rameni chloupky, páska mu na kůži často nedrží, nebo je její odlepování bolestivé. Oholte si tedy rameno, lopatky, bradavky a krk.
  • Při holení pacienta položte na rovný stůl s uvolněnou paží a zraněnou ruku mu opřete o bok. Tato poloha je většinou nejpohodlnější, takže v ní pacient může zůstat i během ovazování.
  • Pokožka nemusí být úplně hladká – důležité je pouze zajistit, aby se páska pevně přilepila. U vykloubeného ramene jde o čas – bolest a otok se většinou zhoršují, dokud není rameno pevně ovázáno, takže stačí, když chloupky v rychlosti oholíte žiletkou a budete se věnovat ovazování.
 4. 4
  Nastříkejte na rameno lepící sprej a naneste na bradavku ortopedickou pěnu. Použijte lepící sprej, který zajistí, že páska zůstane pevně přilepená na kůži. Postříkejte sprejem rameno, lopatku a hrudník a nechejte ho trochu uschnout.
  • Potom si odstřihněte malý kousek ortopedické pěny ve tvaru koblihy a přilepte ho na bradavku. Tato pěna ochrání citlivou pokožku před poškozením při odlepování pásky.
  • Pokud tyto věci nemáte po ruce, ovažte rameno i bez nich – bude to nepříjemné a páska nebude držet tak dobře, ale je to lepší, než nic.
 5. 5
  Přilepte základní kusy pásky. Začněte lepit pásku na rameno a na biceps. Jeden konec pásky nalepte k bradavce a přetáhněte ho přes rameno zhruba doprostřed lopatky. Tento kus přelepte ještě dvěma dalšími kusy, aby pevně držel. Potom omotejte dva nebo tři kusy pásky okolo bicepsu. [3]
  • Až budete mít pásku nalepenou, pacient bude mít jeden kus pásky od bradavky přes rameno až k lopatce a druhý kus kolem bicepsu. Dejte si pozor, abyste druhý kus pásky nepřilepili příliš těsně, jinak byste mohli omezit krevní oběh v paži.
 6. 6
  Nalepte pásku přes rameno ve tvaru písmene X. Podepřete rameno dvěma nebo třemi kusy pásky diagonálně přes sebe do tvaru kříže. Tyto dva kusy pásky by se měly protínat uprostřed ramenního svalu. [4]
 7. 7
  Nalepte pásku jako vývrtku od hrudníku směrem k bicepsu. Začněte u bradavky a přelepte páskou rameno, omotejte ji okolo bicepsu a připojte ji k ukotvující pásce, kterou máte na bicepsu. Výsledek by měl vypadat jako vývrtka. Stejným způsobem přilepte ještě další dva nebo tři kusy pásky.
  • Až budete hotovi, připevněte kusy pásky ještě jedním kusem, který nalepíte přes původní „kotvy.“
 8. 8
  Zavažte pásku elastickým obinadlem. Odložte si pásku a vezměte si elastické obinadlo. Rozmotejte si ho a ovažte jím pacientovi hrudník, rameno a biceps. Omotávejte obinadlo dále přes záda směrem k opačnému podpaží. Obinadlo omotejte přes hrudník, pod rameno zraněné ruky, opět přes záda, opět okolo druhého podpaží a nakonec ho připevněte k hrudníku.
  • Až budete hotovi, pacient bude mít okolo zraněného ramene, bicepsu, trupu a hrudníku omotané obinadlo.
 9. 9
  Připevněte obinadlo. Ustřihněte zbývající kus obinadla a přilepte ho náplastí k sobě. Pokud máte pocit, že potřebujete více pásky, nalepte ji nyní.
 10. 10
  Ovaz by měl být pohodlný, ale měl by pevně držet na místě. Zeptejte se pacienta, zda mu pásky a obvaz dobře sedí. Obvaz by neměl působit bolest a měl by pacientovi umožňovat pohyb. Dejte si pozor, abyste neodřízli krevní oběh a nezpůsobili tak pacientovi další zdravotní problémy.
  • Všechny nutné úpravy proveďte nyní. Bude to sice trvat déle, ale vyplatí se to – pohodlí a bezpečí pacienta by mělo být na prvním místě.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Oblepování páskou

 1. 1
  Můžete použít i tuto alternativní metodu. Cílem této techniky je omezit zbytečné pohyby kloubů, takže můžete použít pouze lepící neelastickou lékařskou nebo fyzioterapeutickou pásku.
  • Na rozdíl od první metody nebudete potřebovat lepící sprej ani elastické obinadlo. To jediné, co budete potřebovat, je role neelastické lékařské pásky.
 2. 2
  Požádejte pacienta, aby se nastavil do stabilizované polohy a položte mu zraněnou ruku na bok. Pokud chce pacient ležet, položte ho na stůl, nebo na jiný rovný tvrdý povrch. Ujistěte se, že má ruku uvolněnou a že leží kousek přes stůl, abyste mu mohli rameno ovazovat z různých úhlů.
  • Pokud pacient trpí silnou bolestí, dejte mu ledový obklad. Omotejte mraženou zeleninu nebo ledový obklad utěrkou a přiložte ho pacientovi na 15 minut na rameno.
 3. 3
  Vytvořte „kotvu“ a omotejte pacientovi rameno páskou. Pacient by měl mít částečně pokrčenou ruku. Omotejte mu pásku kolem paže (začněte u zad) přes rameno z vnější strany a spodem pod loktem. Páska by měla ruku podpírat jako závěs. Potom omotejte pásku pacientovi dvakrát kolem bicepsu. Tento kus pásky bude sloužit jako kotva.
  • Páska by měla být těsně, ale pacient by měl mít pohodlí. Pokud pacientovi páska působí bolest, sejměte ji a začněte znovu.
  • Pokud má pacient ochlupení na ramenou a na pažích, budete ho nejprve muset oholit. Použijte žiletku, nebo holicí strojek.
 4. 4
  Omotejte pásku pacientovi přes rameno. Vezměte si nový kus pásky a přilepte ji od středu lopatky přes rameno směrem ke středu hrudníku. Tento kus pásky je druhou kotvou. Přelepte ho ještě několika dalšími kusy pásky.
  • Všechny kusy pásky by se měly překrývat. Obecně platí, že čím více pásky použijete, tím pevněji bude rameno zafixováno.
 5. 5
  Spojte obě kotvy. Přidejte další dva kusy pásky. První z nich by měl jít diagonálně od zadní strany paže přes rameno dolů směrem k hrudníku a u lopatky by se měl protnout s ukotvující páskou.
  • Přidejte ještě jeden kus pásky, který bude začínat u bicepsové kotvy a bude procházet po vnější straně paže a končit u nejvyššího bodu lopatky.
 6. 6
  Vytvořte na přední straně ramene X. Budete potřebovat další dva kusy pásky:
  • Přidejte nový kus pásky, který bude začínat na vnější straně bicepsové kotvy a bude procházet horizontálně přes paži a hrudník směrem k hrudníkové kotvě.
  • Přidejte další kus pásky, který bude začínat na přední straně bicepsové kotvy a bude procházet diagonálně přes paži směrem k nejvyššímu bodu hrudníkové kotvy.
 7. 7
  V případě potřeby přidejte další kusy pásky. Pokud je nutné na některých místech rameno podepřít více, přidejte další pásku. Pokud máte k dispozici elastické obinadlo, můžete ho omotat dvakrát kolem paže, ramene a celého trupu podle postupu z první sekce.
  • Nakonec zjistěte, zda se pacient může pohybovat. Páska by měla držet rameno pevně na místě, ale neměla by omezovat krevní oběh nebo působit bolest.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak pečovat o vykloubené rameno

 1. 1
  Nechejte si vykloubené rameno co nejdříve vrátit na místo. Pokud se vám rameno nevrátí ihned na své místo, je nutné to udělat lékařským zásahem – až potom se můžete začít léčit. Tento zásah by měl provádět lékař. Zde jsou tři základní metody, které se používají pro navrácení ramene do kloubní jamky: [5]
  • Hippokratova metoda: Pacient leží na zemi a podpaží má podepřené polštářem. Lékař pacienta chytne oběma rukama za zápěstí a pomalu stejnoměrným pohybem v úhlu 45 stupňů táhne. Přitom si chodidlo opírá o polštář pod pacientem a zaklání se dozadu.
  • Externí rotační metoda: Pacient leží na posteli a lékař mu pomalu vytáčí ruku směrem pryč od těla.
  • Stimsonova metoda: Lékař pacienta uloží na postel, podepře mu rameno polštářem a nechá zbytek paže volně viset k zemi. Potom k zápěstí nebo k lokti připojí závaží a vlivem gravitace se svaly uvolní a kloub se vrátí na své místo.
 2. 2
  Používejte obklady, které vás zbaví bolesti a otoků. Ledové obklady přikládejte na rameno vždy na 20 minut asi třikrát denně, abyste se zbavili otoků a bolesti. Nikdy nedávejte led přímo na pokožku, ale vždy ho obalte do ručníku nebo do utěrky, abyste pacientovi nepřivodili omrzliny. [6]
  • Speciální zařízení, kterému se říká kryo-manžeta, vám může pomoci, proton vám bude rameno chladit osm hodin v kuse. Zeptejte se lékaře, zda by vám tuto manžetu doporučil, ale uvědomte si, že je mnohem dražší, než běžné ledové obklady.
 3. 3
  Berte léky proti bolesti a zánětům. Lékař vám pravděpodobně předepíše léky, které vám pomohou zvládat bolest spojenou s vykloubeným ramenem. Můžete ovšem brát i volně prodejné léky. Například nesteroidní protizánětlivé léky vás zbaví bolesti a zmírní záněty ve tkáních. Tyto léky mají bohužel vedlejší účinky. Pokud zaznamenáte nějaké příznaky, jako jsou žaludeční vředy, nemoci ledvin, srdeční choroby, nebo pokud jste těhotná žena, poraďte se nejprve s lékařem. [7]
  • Mezi volně prodejné nesteroidní léky proti bolesti patří ibuprofen a voltaren. Voltaren seženete v mnoha různých formách – tablety, gely a dokonce i injekce pro rychlou úlevu.
  • Tylenol se také často používá proti bolesti. Pokud ovšem máte v rodině nemoci jater, tento lék nedoporučujeme. [8]
 4. 4
  Začněte chodit na rehabilitaci. Lékař vám pravděpodobně předepíše rehabilitaci. Během 2-3 týdnů po ovázání ramene budete společně s terapeutem muset postupně rozhýbat loket, paži a prsty na ruce, aby vám neztuhly svaly. Terapeut vám nakonec ukáže cviky, které budete provádět i doma a díky kterým brzy rozhýbejte i rameno. Pod dohledem budete postupně posilovat svaly tak dlouho, dokud nedosáhnete plné pohyblivosti.
  • Každému se vykloubené rameno zahojí za jinou dobu, ale obecně platí, že trvá 1-3 měsíce, než se pacient zotaví. [9] Většina pacientů se brzy vrátí k běžné tělesné činnosti a zároveň dodržují rady fyzioterapeuta, aby rameno příliš nezatěžovali.
 5. 5
  Během léčby na rameno dávejte velký pozor. Pokud jste byli u lékaře, máte rameno zpět na místě a máte ho oblepené a zavázané, nemůžete dělat nic jiného, než brát léky proti bolesti a dávat na rameno pozor. Léčit se budete zhruba měsíc, ale 100% pohyblivosti dosáhnete pravděpodobně až na 4-6 měsíců.
  • Vyhýbejte se náročným fyzickým aktivitám, které oslabené rameno zatěžují. Mezi tyto činnosti patří kontaktní sporty (fotbal, rugby, hokej atd.), zvedání činek atd.
  • Pokud bolest přetrvává a rameno se špatně hojí, jděte opět k lékaři. V nejhorším případě se může stát, že se uvolní vazy v rameni a bude nutné provést operaci.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Vzdělávejte se

 1. 1
  Naučte se rozpoznávat příznaky vykloubeného ramene. Protože je v případě vykloubeného ramene nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, měli byste umět rozpoznat příznaky tohoto stavu: [10]
  • Silná bolest, která se s pohybem zhoršuje
  • Necitlivá paže a prsty na ruce, někdy i záda
  • Nemožnost pohnout postiženou rukou
  • Viditelná „boule“ na postiženém rameni
  • Někdy také svalové křeče
 2. 2
  Naučte se rozpoznávat rozdíly mezi předním a zadním vykloubením. Přední vykloubení ramene se stává mnohem častěji, než zadní vykloubení. Z 95% jde o přední vykloubení.[11] Oba typy ovšem vyžadují léčbu. Zde uvádíme rozdíly mezi nimi:
  • Přední dislokace:
   • „Boule“ na rameni směrem ven od těla
   • Při pokusu o rotaci kloubu bolestivý odpor
   • Oslabený palec a zápěstí
   • Slabý puls
   • Omezení krevního oběhu
  • Zadní dislokace:
   • „Boule“ na rameni směrem k tělu
   • Bolest u lopatky
   • Bolestivá externí rotace
   • Deformace ramene připomínající tvar žárovky
 3. 3
  Naučte se rozdíly mezi dislokací a separací. Separované rameno se podobá dislokovanému rameni, ale technicky jde o něco jiného. V případě separace se vaz, který spojuje ramenní kloub s klíční kostí natrhne, ale ramenní kloub zůstane nedotčen. Zde jsou rozdíly mezi těmito dvěma zraněními (která obě vyžadují odbornou pomoc):
  • Dislokace:[12]
   • Bolest sílí při pokusu o pohyb
   • Většinou lze na rameni vidět „bouli“ dislokovaného kloubu
  • Separace:[13]
   • Okamžitá silná bolest
   • Bolest v okolí klíční kosti
   • Otok a modřiny
   • Deformace v okolí klíční kosti
  Reklama

Tipy

 • Je nutné podstoupit RTG vyšetření, při kterém se zjistí, zda nejsou šlachy, vazy, svaly a nervy v okolí vykloubeného ramene poškozené.
 • Nikdy nedovolte kamarádovi, nebo někomu cizímu, aby vám vykloubené rameno vracel zpět na místo. Nesprávné provedení tohoto manévru může způsobit mnohem vážnější zdravotní potíže.
Reklama

Související články

Jak si vytáhnout cizí předmět z okaJak si vytáhnout cizí předmět z oka
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak odstranit znaménka bez chirurgického zákrokuJak odstranit znaménka bez chirurgického zákroku
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkamiJak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami
Jak vyléčit požahání od medúzyJak vyléčit požahání od medúzy
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak obvázat ránu při první pomociJak obvázat ránu při první pomoci
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 074 krát
Stránka byla zobrazena 8 074 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama