X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 3 272 krát
Rány se ovazují většinou sterilní gázou, která absorbuje krev vytékající ze zranění a ochrání místo zranění před infekcí. Díky tomu se rána zahojí rychleji. Špatně zavázané zranění se může zahojit špatně, takže je důležité naučit se rány správně ovazovat.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Jak ovázat otevřené zranění
Metoda 1
-
1Nachystejte si vše, co budete potřebovat. Pokud pečujete o otevřenou ránu, budete potřebovat spoustu následujících věcí. Budete muset měnit obvazy jednou nebo dvakrát denně a spotřebujete spoustu gázy a solného roztoku, takže si nachystejte vše, co budete potřebovat, abyste nemuseli v jednom kuse chodit do obchodu. Zde jsou věci, které budete potřebovat:
- Sterilní roztok. Kupte si solný roztok v drogerii, nebo si ho vyrobte – alespoň pět minut vařte litr vody se lžičkou soli.
- Budete potřebovat gumové rukavice, čisté ručníky a čistou misku. Také si nachystejte sterilní nůžky nebo pinzetu.
- Budete potřebovat gázu, obvazy, náplasti a vatové tamponky nebo tyčinky.
-
2Důkladně očistěte místo, na které budete pokládat věci, které budete potřebovat. Ránu musíte ovazovat v čistém, sterilním prostředí. Pokud jste doma, umyjte si stolek v koupelně, nebo kuchyňskou linku. Pokud jste venku, najděte si co nejčistší místo a vydesinfikujte ho. [1]
- Umyjte si ruce mýdlem a horkou vodou až po lokty a v případě potřeby si ostříhejte nehty.
-
3Připravte si obvazy. Po vyčištění pracovní plochy si pod ránu položte čistý ručník a do misky si nalejte dostatek solného roztoku. Nebudete ho potřebovat moc – jen tolik, abyste do něho mohli namočit obvazy. Rozbalte si čistou gázu a položte ji na ručník. Dejte si pozor, aby se nenamočila.
- Odstřihněte si kus obvazu a opatrně ho namočte do solného roztoku. Nenamáčejte ho příliš, jen ho lehce navlhčete. Z obvazu by neměla kapat žádná voda.
- Některé zdravotní sestry si stříhají náplasti na požadovanou délku a lepí si je na okraj stolu, aby je měly po ruce, až je budou potřebovat. Můžete to tak udělat také.
-
4Znovu si důkladně umyjte ruce. Snažte se dodržovat zásady hygieny, zejména pokud máte velkou otevřenou ránu – kdyby se rána infikovala, mohlo by dojít ke smrtelným komplikacím. Ještě jednou si tedy umyjte ruce a vezměte si sterilní gumové rukavice.
-
5Jemně přiložte navlhčenou gázu na ránu. Vymačkejte z gázy přebytečný roztok – měla by být vlhká, ale ne mokrá. Přikryjte celé zranění, ale netlačte na něho. Opatrně gázu přiložte na ránu a v případě potřeby ji upravte pomocí vatového tamponku.
- Gáza by měla přikrýt celé zranění, ale neměli byste ji na ránu tlačit. Části gázy, které ránu přesahují, opatrně přeložte a omotejte ji horní vrstvou obvazu.
- Postupujte opatrně a rychle. Není těžké ovázat otevřenou ránu – musíte pouze postupovat jemně. Někdy je snadné ránu ovázat, jindy je potřeba se zamyslet nad tím, jak na ni gázu přiložíte. Komunikujte s pacientem a ujistěte se, že na ránu příliš netlačíte.
-
6Ovažte ránu zvenku. Vnější obvaz by měl být z gázy, kterou se přikryje vlhký kus obvazu na ráně, aby byl obvaz chráněn před nečistotami. Navrstvěte na ránu čtvercové kousky gázy tak, aby byla celá zakrytá.
- Přilepte obvaz na místo pomocí náplasti, kterou jste si nachystali. Gázu vždy držte za okraje a snažte se dotýkat se jí co nejméně.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Jak vyměnit obvaz
Metoda 2
-
1Sundejte vnější obvaz. Začněte tím, že opatrně sundáte vnější obvaz a vytáhnete z něho čtvercové kousky gázy. Jednou rukou si držte kůži okolo rány a druhou rukou sundejte obvaz.
- Dávejte si pozor na krvavé strupy, které by se mohly ke gáze přilepit. V případě potřeby obvaz sundejte pomocí vatové tyčinky namočené v solném roztoku. Postupujte velmi jemně a pomalu.
- Vyhoďte použité obvazy do odpadkového koše a dejte si pozor, aby se k nim nedostaly děti nebo zvířata.
-
2Sundejte obvaz z rány. Vezměte si sterilní pinzetu a velmi opatrně sejměte spodní obvaz. Postupujte opatrně a dávejte si pozor na strupy, které se pod obvazem mohly vytvořit. V případě potřeby obvaz uvolněte navlhčenou vatovou tyčinkou. Po sejmutí obvazu se ujistěte, že v ráně nezůstaly žádné kousky gázy. [2]
-
3Pokud rána začne krvácet, přitlačte na ni. Při výměně obvazu se někdy může stát, že rána začne krvácet, zejména pokud obvaz měníte poprvé. Když se to stane, vezměte si kus gázy a přitiskněte ho přímo na ránu alespoň na pět minut, aby se utvořila krevní sraženina a krvácení se zastavilo. Potom postupujte jako při běžné výměně obvazu.
- Pokud se vám nepodaří krvácení zastavit, nebo rána krvácí několik dní po tom, co vám ji zkontroloval lékař, okamžitě jeďte do nemocnice.
-
4Dávejte si pozor na příznaky infekce. Po sejmutí obvazu si musíte ránu dobře prohlédnout a přesvědčit se, že nejeví známky infekce. Špatné zabarvení, příliš mnoho hnisu, nebo nepříjemný zápach patří mezi příznaky infekce, kterou byste měli okamžitě řešit. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, jeďte do nemocnice. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a ránu vám znovu ováže.
- V následující sekci se dozvíte, jak pečovat o otevřené rány.
-
5Opatrně si okolí rány omyjte mýdlem a vodou. Použijte velmi jemné antibakteriální mýdlo a čistou houbu. Nedávejte vodu ani mýdlo přímo do rány, omyjte jen její okolí.
-
6Vyměňte obvaz. Po sejmutí obvazu a očištění okolí rány zranění opět ovažte. Řiďte se postupem uvedeným v první sekci. Pokud vám lékař doporučil něco jiného, dodržujte jeho rady. U některých zranění se obvazy musejí měnit několikrát denně, jindy zase stačí je měnit jednou za několik dní.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Jak pečovat o otevřené rány
Metoda 3
-
1Jednou nebo dvakrát denně vyměňte obvazy a řiďte se doporučením lékaře. Až se rána začne hojit, bude stačit měnit obvazy jednou denně a nakonec budete moci ránu nechat otevřenou, aby se k ní dostal vzduch. Až se rána téměř zacelí, bude stačit ji ovázat pouze vnější gázou, aby se dobře zahojila. [3]
- Většinu zranění byste neměli mít zavázanou déle než 10 dní. Všímejte si všech příznaků a řiďte se zdravým rozumem – pokud se rána nehojí dobře, jděte k lékaři. Pokud se rána hojí příliš dlouho, také navštivte lékaře.
-
2Dávejte si pozor na známky infekce. Při výměně obvazu je důležité všímat si následujících příznaků infekce. Pokud některým z nich trpíte, ihned jeďte k lékaři:
- Teplota přes 38.6 °C
- Zimnice
- Tkáň v místě rány mění barvu z růžové na bílou, žlutou, nebo černou
- Zapáchající výtok z rány
- Extrémní otok a zarudlost v místě rány
- Zvýšená citlivost nebo bolest v místě rány
-
3Nenamáčejte ránu do vody. Při výměně obvazů je důležité zajistit, aby se rána moc nenamočila. Vlhkost může způsobit infekci a zabránit správnému hojení. Nenamáčejte ránu a počkejte, až se sama zahojí.
- Můžete se sprchovat, ale nesmíte si ránu namočit. Zabalte si ji do potravinové folie, nebo poraněnou končetinu vystrčte z vody ven. Lékař vám pravděpodobně doporučí přesný postup čištění rány.
-
4Pokud máte nějaké otázky, poraďte se s lékařem. Péče o otevřenou ránu je vážný věc. Pokud vás něco zajímá, zavolejte svému lékaři. Nečekejte na to, až dostanete infekci. Když se o ránu nebudete dobře starat, můžete dostat krevní infekci nebo gangrénu.
Věci, které budete potřebovat
- Obvazy
- Solný roztok
- Nůžky
- Čistá miska
- Čistý ručník
- Gáza
- Vatové tyčinky
- Pytel na odpadky
Tipy
Tyto tipy jsou určeny pro obecnou péči o zranění.
- Netlačte na ránu.
- Ujistěte se, že je obvaz suchý.
- Pokud máte ránu na noze, neležte na ní.
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Pack a Wound
中文:包扎伤口
Italiano:Medicare una Ferita
Français:mécher une plaie ouverte
Русский:перевязать рану
Deutsch:Eine Wunde tamponieren
Nederlands:Een wond verbinden
العربية:تكميد جرح
Stránka byla zobrazena 3 272 krát.