Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zdá se vám, že do každého dne vykračujete špatnou nohou? Pokud vám přijde, že negativní myšlenky začínají ovládat váš život, něco proti tomu udělejte, než se začnete příliš stresovat. Naučte se negativní myšlenky rozpoznat, zbavit se jich a poté je můžete nahradit cvičením pozitivního myšlení. Díky tomu se se před vámi objeví nové příležitosti a budete moct změnit své myšlení i celý den.

Metoda 1 ze 3:
Zbavte se negativního myšlení

 1. 1
  Rozpoznejte negativní myšlenky. Některé se vám okamžitě objeví v hlavě, ale pokud máte problém je identifikovat, zkuste si vést deník. Napište větu nebo dvě o svých negativních myšlenkách, kdykoliv vás nějaká napadne. [1]
  • Pátrejte po myšlenkách, kvůli kterým se cítíte smutně nebo sklíčeně. Mezi ně může patřit sebeobviňování nebo pocity studu za věci, které nejsou vaší vinou, považování prostých chyb za osobní selhání nebo zvětšování malých problémů („dělat z komára velblouda“).
 2. 2
  Negativní myšlenku okamžitě zapuďte. Jakmile negativní myšlenku rozpoznáte, okamžitě místo ní o sobě řekněte něco pozitivního. Místo „Tohle ráno nestojí za nic.“ zkuste říct „Tohle ráno je sice náročné, ale zbytek dne bude lepší.“ [2]
  • Pokud vám to dělá problémy, zkuste tenhle trik: neříkejte sami sobě to, co byste neřekli jiným.[3] Připomínejte si, že chcete být pozitivní, a může se z toho stát návyk.
 3. 3
  Dávejte pozor na to, jak se vyjadřujete. Používáte často extrémní výrazy jako „Tohle nikdy nedokážu.“ nebo „Vždycky to pokazím.“? Tyto výrazy jsou často přehnané a nedávají vám prostor pro vysvětlení nebo porozumění.[4]
  • Tyto výroky také zahrnují způsob, jak mluvíte k sobě (v duchu nebo nahlas) a i k ostatním.
 4. 4
  Ze svého slovníku odstraňte negativní výrazy. Přehnaná slova jako „hrozné“ a „katastrofa“ by neměla být používána v souvislosti s drobnými nepříjemnostmi nebo mrzutostmi. Když zmírníte své vyjadřování, získáte na negativní zážitky zdravější náhled. Nahraďte tyto výrazy povzbuzujícími myšlenkami nebo pochvalou.[5]
  • Když přijdete na to, že jste jedno z těchto slov použili, okamžitě jej v myšlenkách nahraďte nějakým mírnějším výrazem. Ze slova „hrozné“ se může stát „politováníhodné“ a z „katastrofy“ třeba „nepříjemnost“ nebo „výzva“.
 5. 5
  Špatné změňte v dobré. Jen málo situací je úplně dobrých nebo špatných. Když na špatných situacích zkusíte najít něco pozitivního, bude situace působit méně dramaticky. Když se tedy přistihnete, že vás napadla nějaká negativní myšlenka, okamžitě se zastavte a zkuste na ní najít něco pozitivního.[6]
  • Například si představte, že vám přestane fungovat počítač a musíte v něm nějakou součást vyměnit. Sice je to nepříjemná věc, ale aspoň jste dostali možnost naučit se něco nového nebo se utvrdit ve svých stávajících dovednostech.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Prožívejte den pozitivně

 1. 1
  Začněte den tak, že pomyslíte na pět pozitivních věcí. Nemusí to být nic náročného ani ambiciózního. Může se jednat o něco prostého, jako je například vůně kávy nebo vaše oblíbená písnička. Když na tyhle věci budete myslet a řeknete si je nahlas, začnete den tak, že se zaměříte na něco pozitivního. Díky tomu se celý den budete cítit lépe a negativita nebude mít tak velkou šanci.[7]
  • I když se vám může zdát hloupé říkat pozitivní výroky nahlas, studie dokazují, že když něco pozitivního opravdu vyslovíte, budete tomu pravděpodobně víc věřit.[8] Díky pozitivním myšlenkám budete možná šťastnější a soustředěnější.
 2. 2
  Užijte si den. I když jste možná zaneprázdnění, můžete si dobrou náladu udržovat drobnostmi a budete tak mít méně důvodů k tomu, abyste se zapadli zpátky do zajetých kolejí se špatnými návyky. Neberte věci příliš vážně. Relaxujte, usmívejte se a užívejte si. Setkávejte se s ostatními a obklopte s pozitivními lidmi, kteří vás budou podporovat.[9]
  • Pokud se cítíte ve stresu, na chvíli si odpočiňte a myslete na něco jiného, než je zdroj vašeho stresu.
 3. 3
  Vytvořte si zdravé návyky. Negativní myšlení a stres se navzájem ovlivňují. Negativní přemýšlení může způsobit stres, ale vliv na něj mají i další nezdravé životní návyky. Snažte se jíst čerstvé, výživné jídlo, kdykoliv je to možné. Pravidelně cvičte a dostatečně spěte.
  • Možná zjistíte, že cvičení je dobrý způsob, jak odvést pozornost od negativních myšlenek.[10]
  • Nekuřte, nepijte příliš alkoholu a nepožívejte další látky, které zatěžují tělo.
 4. 4
  Buďte pány svého okolí. Vaše myšlenky vás nemusejí ovládat. Pokud jste z něčeho smutní, změňte to. Můžete si pouštět hudbu, vrstvit oblečení, aby vám bylo příjemně, a upravovat světla. Dodáte si tak víc síly a vyhnete se pocitům bezmoci, které jsou spojeny se stresem.
  • Když uděláte změnu, pogratulujte si, že se vám podařilo zlepšit si náladu. Když aktivně změníte své smýšlení, snáze se zbavíte negativních myšlenek.
 5. 5
  Večer se uvolněte a odpočívejte. Najděte si tiché, příjemné místo, a vyhraďte si čas na relaxaci. V duchu si přehrajte celý den a vyberte pět pozitivních věcí, které jste zažili. Každou pozitivní věc si řekněte nahlas nebo ji napište do deníku.
  • Můžete si také zapsat věci, za které jste vděční. Když to uděláte, pravděpodobně na věci začnete nahlížet pozitivněji.[11]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Vyhledejte odbornou pomoc

 1. 1
  Vyhledejte poradce nebo terapeuta. Pokud vám přijde, že vás negativní emoce pohlcují, může pro vás být přínosné, když si kromě cvičení pozitivního myšlení promluvíte s poradcem. Zkuste si sehnat poradce vyškoleného v kognitivně-behaviorální terapii. Pomůže vám vaši mysl vycvičit tak, aby myslela pozitivně.[12]
  • Chcete-li sehnat terapeuta, kterému můžete důvěřovat, zeptejte se kamarádů, kteří už terapii nebo konzultaci absolvovali. Také můžete získat doporučení od svého lékaře.
 2. 2
  Objednejte se na jedno sezení. Berte to jako preventivní prohlídku pro svou mysl. Nejste povinni v terapii pokračovat, pokud vám bude příliš nepříjemná, a nemusíte také docházet pravidelně zrovna za tímto terapeutem.
  • Objednejte se a myslete otevřeně. Doufejte, že vám poradce pomůže. Pokud ne, můžete vždycky zkusit najít jiného terapeuta.
 3. 3
  Poradci popište své negativní pocity. Pamatujte, že terapie je bezpečná a vyřčené věci zůstanou jen mezi vámi a poradcem, takže můžete být upřímní. Čím upřímnější k terapeutovi budete, tím lépe vám dokáže pomoct.
  • Popište také, jak se kvůli těmto negativním myšlenkám cítíte. Vysvětlete, jak často je zažíváte a jak se s nimi obvykle srovnáváte.
 4. 4
  Podle potřeby si domluvte další sezení. Pokud je vám terapeut sympatický, objednejte se na další sezení. Chcete-li na svých negativních myšlenkách pracovat, budete pravděpodobně potřebovat více než jedno sezení.
  • Nenechte se odradit, pokud vám čas s poradcem připadal neproduktivní. Vždycky můžete zkusit někoho jiného.
  Reklama

O tomto wikiHow

Tracy Carver, PhD
Spoluautor od:
Licencovaná psycholožka
Tento článek spoluautor od Tracy Carver, PhD. Dr. Tracy Carver je oceněná licencovaná psycholožka se sídlem v Austinu v Texasu. Dr. Carver se specializuje na poradenství v otázkách souvisejících se sebeúctou, úzkostí, depresí a psychedelickou integrací. Je držitelkou titulu BS v psychologii z Virginie Commonwealth University, magisterského titulu v pedagogické psychologii a titulu Ph.D. v poradenské psychologii z University of Texas v Austinu. Dr. Carver také absolvovala stáž v klinické psychologii prostřednictvím lékařské fakulty Harvardské univerzity. Podle časopisu Austin Fit Magazine byla čtyři roky po sobě zvolena jednou z nejlepších profesionálů v oboru duševního zdraví v Austinu. Dr. Carver byla uvedena v Austin Monthly, Austin Woman Magazine, Life in Travis Heights a KVUE (austinská pobočka pro ABC News). Tento článek byl zobrazen 2 659 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 659 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama