Máte suché a tuhé vlasy? Pokud si je barvíte, zesvětlujete, narovnáváte, nebo často foukáte fénem, postupem času se vám poničí. Všechny tyto úpravy vlasy vysušují a způsobují roztřepené konečky a lámání. Pokud máte poškozené vlasy, nejlepší je nechat si je odrůst, aby byly opět zdravé a silné. Používejte kondicionéry, které vašim vlasům dodají lesk a vyživujte je zevnitř, aby vám rostly silné a zdravé.

Metoda 1 ze 3:
Jak ozdravit vlasy

 1. 1
  Přestaňte vlasy upravovat. Běžné úpravy vlasů je vysušují a poškozují vlasová vlákna. Až budete chtít vlasy ozdravit, budete se muset všech těchto procedur zbavit. Pokud si vlasy upravujete, nebude snadné s tím přestat. Když to ale dokážete, budete mít mnohem zdravější a krásnější vlasy. Vyhýbejte se následujícím věcem:
  • Chemické barvení vlasů (v salonu i doma). Pokud si barvíte vlasy, zkuste nějakou přírodní barvu, například hennu, která vám vlasy obarví a zároveň vyživí.
  • Zesvětlování vlasy značně poškozuje. Když si budete vlasy odbarvovat poškodíte jejich vlákna a způsobíte jejich vysychání a lámání.
  • Chemické narovnávání a vlnění vlasů, jako je trvalá, nebo foukaná, vlasy silně poškozují. Chemikálie, které vlasy narovnávají nebo zvlňují představují pro vlasy velkou zátěž.
 2. 2
  Při mytí a vysoušení s vlasy zacházejte velmi opatrně. Vlasy jsou křehké a musíte s nimi zacházet opatrně, zejména když jsou mokré. Mokré vlasy se snadno lámou, takže je nutné se k nim chovat jemně. Berte své vlasy jako hedvábné šaty, nebo kašmírový svetr. Jistě byste tyto oděvy nedřeli ručníkem, takže byste se měli stejně jemně chovat i k vašim vlasům.
  • Při mytí vlasů si masírujte konečky prstů pokožku hlavy a jemně si do vlasů vtírejte šampon. S kondicionérem postupujte stejně.
  • Nechejte z vlasů okapat přebytečnou vodou a potom si je opatrně zabalte do ručníku.
 3. 3
  Nepoužívejte šampon častěji, než jednou nebo dvakrát týdně. V pokožce hlavy se tvoří přirozené oleje, které zabraňují vysychání vlasů. Když si budete vlasy mýt příliš často, odstraníte tyto oleje a budete je mít vysušené. Snažte se mýt si vlasy co nejméně.
  • Když si přestanete mýt vlasy každý den, vaše pokožka hlavy bude nějakou dobu produkovat příliš mnoho olejů, takže budete mít chvíli mastné vlasy. Po týdnu by se to mělo upravit.
  • Pokud nechcete mít mastné vlasy mezi mytím, používejte suchý šampon. Můžete si ho koupit v drogerii, nebo si ho vyrobit sami – smíchejte si kukuřičný škrob s jedlou sodou, nasypejte si tuto směs na pokožku hlavy a po pěti minutách ji vyčešte.
 4. 4
  Nechávejte si vlasy uschnout přirozeně. Pokud jste zvyklí používat fény, žehličky a kulmy, nebude to pro vás snadné, ale pokud chcete mít opět zdravé vlasy, nesmíte je zatěžovat teplem. Nechávejte si je uschnout přirozeně a snažte se nijak si je neupravovat teplem.
  • Pokud chcete stylingové nástroje používat, nastavte si je na nejnižší teplotu a používejte je pouze výjimečně.
  • Nějakou dobu potrvá, než vaše vlasy budou opět zdravé, takže budete muset vydržet s neupravenými vysušenými vlasy. Pravděpodobně budete mít chuť si je žehlit, ale musíte tomu odolat. Rozhodně stojí za to počkat si, až budete mít zdravé vlasy.
 5. 5
  Nepoužívejte kartáče. Když si budete vlasy česat hrubým kartáčem, budete je mít poškozené. Při kartáčování se vlasy natahují a lámou se uprostřed vlákna. Pokud máte vlasy zacuchané a chcete si je rozčesat, použijte řídký hřeben. Začněte u konečků a velmi jemně vlasy pročesávejte, dokud nebudou upravené.
  • Nejdůležitější je nekartáčovat si mokré vlasy, které jsou mnohem křehčí, než suché vlasy. Když si budete kartáčovat mokré vlasy, budete mít roztřepené konečky a budou se vám lámat.
 6. 6
  Nenoste účesy, které vlasy zatěžují. Některé účesy vlasy zatěžují a způsobují jejich lámání. Nejhorší je pro vlasy připínání umělých pramenů. Když se prameny přilepí k pokožce hlavy, zatíží a vytáhnou přírodní vlasy a v některých případech mohou způsobit i lysiny. Pokud chcete vašim vlasům vrátit život, neměli byste nosit žádné účesy, které je zatěžují.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Výživa vlasů

 1. 1
  Při každém mytí používejte kondicionér. Šampony jsou určeny k tomu, aby vlasy umyly a kondicionér je zase hydratuje a dodává jim lesk. Dejte si do ruky trochu kondicionéru a naneste si ho na vlasy od konečků. Zaměřte se zejména na konečky, které vysychají rychleji, než kořínky. Nechejte kondicionér působit a potom ho z vlasů důkladně vymyjte.
  • Nepoužívejte zbytečně příliš mnoho kondicionéru, abyste neměli vlasy těžké a mastné.
  • Pokud chcete mít vlasy lesklé, vyplachujte z nich kondicionér co nejstudenější vodou. Uzavřete tím vlasové vlákno a vlasy budou hladší a lesklejší.
 2. 2
  Každých několik týdnů použijte hloubkový kondicionér. Hloubkové kondicionéry se dostanou hluboko do vlasů a hydratují je na dlouhou dobu. Naneste si hloubkový kondicionér na vlasy a pročešte je. Potom si vlasy sepněte a vezměte si koupací čepici. Nechejte kondicionér působit alespoň hodinu.
  • Můžete si koupit hloubkový kondicionér v obchodě, nebo použít olivový, mandlový, nebo kokosový olej.
  • Nepoužívejte hloubkové kondicionéry častěji, než jednou týdně – když je budete používat příliš často, poškodíte si vlasy.
 3. 3
  Vyrobte si domácí vlasovou masku. Pokud máte suché vlasy, můžete jim dodat lepší texturu a lesk pomocí masky. Naneste si masku na vlasy ve sprše a nechejte ji několik minut působit. Můžete zkusit následující věci:
  • Na vlasy bez života: lžička medu, jeden vaječný bílek
  • Na krepaté vlasy: rozmačkaný banán nebo avokádo
  • Suché vlasy: lžička mléka nebo jogurtu
  • Suché a zároveň krepaté vlasy: použijte kombinaci výše uvedených surovin
 4. 4
  Používejte oleje a séra. Po vysušení vlasů si na ně naneste olej nebo sérum, které je ochrání a vyživí. Kupte si sérum nebo olej na suché vlasy a vždy použijte jen několik kapek. Pokud si nechcete kupovat speciální sérum, použijte jeden z následujících olejů:
  • Arganový olej
  • Marocký olej
  • Jojobový olej
  • Vaječný olej
 5. 5
  Kupte si kartáč z přírodních štětin. Většina kartáčů vlasy poškozuje, ale přírodní štětiny jsou výjimkou. Kartáče vyrobené z přírodních štětin napodobují texturu lidských vlasů a vytahují z pokožky hlavy oleje, které se díky tomu dostanou až ke konečkům.
  • Nejprve si vlasy pročešte řídkým hřebenem a potom je vykartáčujte kartáčem z přírodních štětin. Budete je mít hladké a lesklé.
  • S plastovými kartáči stejných výsledků nedosáhnete.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak mít zdravé vlasy

 1. 1
  Masírujte si pokožku hlavy. Masáž zlepší krevní oběh v pokožce hlavy a zajistí, že vám vyrostou zdravé a silné vlasy. Masírujte si pokožku hlavy každý den krouživými pohyby. Kromě toho, že vám vlasy porostou rychleji, se také zbavíte stresu a bolestí hlavy.
  • Nejlepší je používat při masážích oleje. Můžete použít kokosový, mandlový, jojobový, nebo olivový olej. Namasírujte si hlavu ve sprše a potom si vlasy umyjte.
  • Některé esenciální oleje podporují růst vlasů. Zkuste například tea tree olej, vaječný olej, levandulový olej, nebo olej z cedrového dřeva.
 2. 2
  Používejte přírodní produkty pro péči o vlasy. Některé přísady v šamponech a kondicionérech mohou vlasy poškozovat. Přejděte tedy na přírodní produkty, které vlasy vyživují a nezatěžují je zbytečnými chemikáliemi.
  • Kupte si šampon bez sulfátů. Sulfáty jsou čistící látky, které se přidávají do prostředků na mytí nádobí a do pracích prášků. Pro vlasy představují značnou zátěž. Kupte si šampon bez sulfátů, který obsahuje pouze přírodní látky.
  • Kupte si kondicionér bez silikonů. Silikony se do kondicionérů přidávají proto, že vlasům dodávají lesk. Po nějaké době se ve vlasech nakupí a způsobují jejich vysychání.
 3. 3
  Pečujte o své celkové zdraví. Vaše životospráva má velký vliv na zdraví vašich vlasů. Pokud nejíte zdravě a nepijete dostatek vody, na vašich vlasech se to zákonitě projeví. Začněte o své zdraví více pečovat:
  • Jezte zdravé potraviny s obsahem bílkovin, omega-3 mastných kyselin a železa. Losos, sardinky, avokádo, ořechy a lněná semena obsahují spoustu těchto živin.
  • Pijte dostatek vody – když budete dehydrovaní, vlasy vám budou vysychat.
  • Nekuřte cigarety. Cigarety způsobují vysychání a lámání vlasů.
 4. 4
  Chraňte si vlasy před počasím. Extrémní teploty mohou poškodit vaši pleť, ale také vaše vlasy. Pokud víte, že budete trávit hodně času venku, vezměte si šátek nebo klobouk.
  • Chraňte se také před chemikáliemi. Pokud chodíte plavat do bazénu, noste koupací čepici.
  • I znečištění vzduchu má na vlasy velký vliv. Pokud trávíte hodně času ve znečištěném prostředí, chraňte si vlasy šátkem.
  • Zaplétejte si vlasy do copů, aby na ně počasí nemělo takový vliv.
 5. 5
  Nechávejte si vlasy pravidelně stříhat. Až vám začnou růst nové zdravé vlasy, choďte si pravidelně nechávat zastřihovat konečky. Když se zbavíte roztřepených konečků, budete mít objemnější a zdravější vlasy.
  Reklama

Tipy

 • Při používání kondicionéru si vlasy pročesávejte od kořínků ke konečkům a nechejte kondicionér působit 5-10 minut podle toho, jak jemné vlasy chcete mít. * Potom kondicionér důkladně vypláchněte.
 • Pokud víte, že budete trávit hodně času na slunci, v chladném počasí, nebo na nějakém větrném místě, chraňte si vlasy.
 • Oplachujte si vlasy studenou vodou, abyste je měli lesklé.
 • Snažte se nosit vlasy co nejčastěji rozpuštěné.

Reklama

Související články

Jak si sestříhat vlasy
Jak používat ricinový olej na vlasy
Jak si učesat nedbalý drdol
Jak si odbarvit vlasy na bílo
Jak zrychlit růst nehtů
Jak si obarvit vlasy ve stylu ombré
Jak zesvětlit tmavé vlasy
Jak připravit vlasovou masku z vajec a olivového oleje
Jak si obarvit vlasy kávou, čajem a kořením
Jak uplést francouzský cop
Jak odstranit gelové nehty
Jak mít hebké a lesklé vlasy díky octu
Jak si doma zesvětlit vlasy
Jak si postupně sestříhat vlasy
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 855 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 8 855 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama