Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte suché a tuhé vlasy? Pokud si je barvíte, zesvětlujete, narovnáváte, nebo často foukáte fénem, postupem času se vám poničí. Všechny tyto úpravy vlasy vysušují a způsobují roztřepené konečky a lámání. Pokud máte poškozené vlasy, nejlepší je nechat si je odrůst, aby byly opět zdravé a silné. Používejte kondicionéry, které vašim vlasům dodají lesk a vyživujte je zevnitř, aby vám rostly silné a zdravé.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak ozdravit vlasy

 1. 1
  Přestaňte vlasy upravovat. Běžné úpravy vlasů je vysušují a poškozují vlasová vlákna. Až budete chtít vlasy ozdravit, budete se muset všech těchto procedur zbavit. Pokud si vlasy upravujete, nebude snadné s tím přestat. Když to ale dokážete, budete mít mnohem zdravější a krásnější vlasy. Vyhýbejte se následujícím věcem:
  • Chemické barvení vlasů (v salonu i doma). Pokud si barvíte vlasy, zkuste nějakou přírodní barvu, například hennu, která vám vlasy obarví a zároveň vyživí.
  • Zesvětlování vlasy značně poškozuje. Když si budete vlasy odbarvovat poškodíte jejich vlákna a způsobíte jejich vysychání a lámání.
  • Chemické narovnávání a vlnění vlasů, jako je trvalá, nebo foukaná, vlasy silně poškozují. Chemikálie, které vlasy narovnávají nebo zvlňují představují pro vlasy velkou zátěž.
 2. 2
  Při mytí a vysoušení s vlasy zacházejte velmi opatrně. Vlasy jsou křehké a musíte s nimi zacházet opatrně, zejména když jsou mokré. Mokré vlasy se snadno lámou, takže je nutné se k nim chovat jemně. Berte své vlasy jako hedvábné šaty, nebo kašmírový svetr. Jistě byste tyto oděvy nedřeli ručníkem, takže byste se měli stejně jemně chovat i k vašim vlasům.
  • Při mytí vlasů si masírujte konečky prstů pokožku hlavy a jemně si do vlasů vtírejte šampon. S kondicionérem postupujte stejně.
  • Nechejte z vlasů okapat přebytečnou vodou a potom si je opatrně zabalte do ručníku.
 3. 3
  Nepoužívejte šampon častěji, než jednou nebo dvakrát týdně. V pokožce hlavy se tvoří přirozené oleje, které zabraňují vysychání vlasů. Když si budete vlasy mýt příliš často, odstraníte tyto oleje a budete je mít vysušené. Snažte se mýt si vlasy co nejméně.
  • Když si přestanete mýt vlasy každý den, vaše pokožka hlavy bude nějakou dobu produkovat příliš mnoho olejů, takže budete mít chvíli mastné vlasy. Po týdnu by se to mělo upravit.
  • Pokud nechcete mít mastné vlasy mezi mytím, používejte suchý šampon. Můžete si ho koupit v drogerii, nebo si ho vyrobit sami – smíchejte si kukuřičný škrob s jedlou sodou, nasypejte si tuto směs na pokožku hlavy a po pěti minutách ji vyčešte.
 4. 4
  Nechávejte si vlasy uschnout přirozeně. Pokud jste zvyklí používat fény, žehličky a kulmy, nebude to pro vás snadné, ale pokud chcete mít opět zdravé vlasy, nesmíte je zatěžovat teplem. Nechávejte si je uschnout přirozeně a snažte se nijak si je neupravovat teplem.
  • Pokud chcete stylingové nástroje používat, nastavte si je na nejnižší teplotu a používejte je pouze výjimečně.
  • Nějakou dobu potrvá, než vaše vlasy budou opět zdravé, takže budete muset vydržet s neupravenými vysušenými vlasy. Pravděpodobně budete mít chuť si je žehlit, ale musíte tomu odolat. Rozhodně stojí za to počkat si, až budete mít zdravé vlasy.
 5. 5
  Nepoužívejte kartáče. Když si budete vlasy česat hrubým kartáčem, budete je mít poškozené. Při kartáčování se vlasy natahují a lámou se uprostřed vlákna. Pokud máte vlasy zacuchané a chcete si je rozčesat, použijte řídký hřeben. Začněte u konečků a velmi jemně vlasy pročesávejte, dokud nebudou upravené.
  • Nejdůležitější je nekartáčovat si mokré vlasy, které jsou mnohem křehčí, než suché vlasy. Když si budete kartáčovat mokré vlasy, budete mít roztřepené konečky a budou se vám lámat.
 6. 6
  Nenoste účesy, které vlasy zatěžují. Některé účesy vlasy zatěžují a způsobují jejich lámání. Nejhorší je pro vlasy připínání umělých pramenů. Když se prameny přilepí k pokožce hlavy, zatíží a vytáhnou přírodní vlasy a v některých případech mohou způsobit i lysiny. Pokud chcete vašim vlasům vrátit život, neměli byste nosit žádné účesy, které je zatěžují.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Výživa vlasů

 1. 1
  Při každém mytí používejte kondicionér. Šampony jsou určeny k tomu, aby vlasy umyly a kondicionér je zase hydratuje a dodává jim lesk. Dejte si do ruky trochu kondicionéru a naneste si ho na vlasy od konečků. Zaměřte se zejména na konečky, které vysychají rychleji, než kořínky. Nechejte kondicionér působit a potom ho z vlasů důkladně vymyjte.
  • Nepoužívejte zbytečně příliš mnoho kondicionéru, abyste neměli vlasy těžké a mastné.
  • Pokud chcete mít vlasy lesklé, vyplachujte z nich kondicionér co nejstudenější vodou. Uzavřete tím vlasové vlákno a vlasy budou hladší a lesklejší.
 2. 2
  Každých několik týdnů použijte hloubkový kondicionér. Hloubkové kondicionéry se dostanou hluboko do vlasů a hydratují je na dlouhou dobu. Naneste si hloubkový kondicionér na vlasy a pročešte je. Potom si vlasy sepněte a vezměte si koupací čepici. Nechejte kondicionér působit alespoň hodinu.
  • Můžete si koupit hloubkový kondicionér v obchodě, nebo použít olivový, mandlový, nebo kokosový olej.
  • Nepoužívejte hloubkové kondicionéry častěji, než jednou týdně – když je budete používat příliš často, poškodíte si vlasy.
 3. 3
  Vyrobte si domácí vlasovou masku. Pokud máte suché vlasy, můžete jim dodat lepší texturu a lesk pomocí masky. Naneste si masku na vlasy ve sprše a nechejte ji několik minut působit. Můžete zkusit následující věci:
  • Na vlasy bez života: lžička medu, jeden vaječný bílek
  • Na krepaté vlasy: rozmačkaný banán nebo avokádo
  • Suché vlasy: lžička mléka nebo jogurtu
  • Suché a zároveň krepaté vlasy: použijte kombinaci výše uvedených surovin
 4. 4
  Používejte oleje a séra. Po vysušení vlasů si na ně naneste olej nebo sérum, které je ochrání a vyživí. Kupte si sérum nebo olej na suché vlasy a vždy použijte jen několik kapek. Pokud si nechcete kupovat speciální sérum, použijte jeden z následujících olejů:
  • Arganový olej
  • Marocký olej
  • Jojobový olej
  • Vaječný olej
 5. 5
  Kupte si kartáč z přírodních štětin. Většina kartáčů vlasy poškozuje, ale přírodní štětiny jsou výjimkou. Kartáče vyrobené z přírodních štětin napodobují texturu lidských vlasů a vytahují z pokožky hlavy oleje, které se díky tomu dostanou až ke konečkům.
  • Nejprve si vlasy pročešte řídkým hřebenem a potom je vykartáčujte kartáčem z přírodních štětin. Budete je mít hladké a lesklé.
  • S plastovými kartáči stejných výsledků nedosáhnete.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak mít zdravé vlasy

 1. 1
  Masírujte si pokožku hlavy. Masáž zlepší krevní oběh v pokožce hlavy a zajistí, že vám vyrostou zdravé a silné vlasy. Masírujte si pokožku hlavy každý den krouživými pohyby. Kromě toho, že vám vlasy porostou rychleji, se také zbavíte stresu a bolestí hlavy.
  • Nejlepší je používat při masážích oleje. Můžete použít kokosový, mandlový, jojobový, nebo olivový olej. Namasírujte si hlavu ve sprše a potom si vlasy umyjte.
  • Některé esenciální oleje podporují růst vlasů. Zkuste například tea tree olej, vaječný olej, levandulový olej, nebo olej z cedrového dřeva.
 2. 2
  Používejte přírodní produkty pro péči o vlasy. Některé přísady v šamponech a kondicionérech mohou vlasy poškozovat. Přejděte tedy na přírodní produkty, které vlasy vyživují a nezatěžují je zbytečnými chemikáliemi.
  • Kupte si šampon bez sulfátů. Sulfáty jsou čistící látky, které se přidávají do prostředků na mytí nádobí a do pracích prášků. Pro vlasy představují značnou zátěž. Kupte si šampon bez sulfátů, který obsahuje pouze přírodní látky.
  • Kupte si kondicionér bez silikonů. Silikony se do kondicionérů přidávají proto, že vlasům dodávají lesk. Po nějaké době se ve vlasech nakupí a způsobují jejich vysychání.
 3. 3
  Pečujte o své celkové zdraví. Vaše životospráva má velký vliv na zdraví vašich vlasů. Pokud nejíte zdravě a nepijete dostatek vody, na vašich vlasech se to zákonitě projeví. Začněte o své zdraví více pečovat:
  • Jezte zdravé potraviny s obsahem bílkovin, omega-3 mastných kyselin a železa. Losos, sardinky, avokádo, ořechy a lněná semena obsahují spoustu těchto živin.
  • Pijte dostatek vody – když budete dehydrovaní, vlasy vám budou vysychat.
  • Nekuřte cigarety. Cigarety způsobují vysychání a lámání vlasů.
 4. 4
  Chraňte si vlasy před počasím. Extrémní teploty mohou poškodit vaši pleť, ale také vaše vlasy. Pokud víte, že budete trávit hodně času venku, vezměte si šátek nebo klobouk.
  • Chraňte se také před chemikáliemi. Pokud chodíte plavat do bazénu, noste koupací čepici.
  • I znečištění vzduchu má na vlasy velký vliv. Pokud trávíte hodně času ve znečištěném prostředí, chraňte si vlasy šátkem.
  • Zaplétejte si vlasy do copů, aby na ně počasí nemělo takový vliv.
 5. 5
  Nechávejte si vlasy pravidelně stříhat. Až vám začnou růst nové zdravé vlasy, choďte si pravidelně nechávat zastřihovat konečky. Když se zbavíte roztřepených konečků, budete mít objemnější a zdravější vlasy.
  Reklama

Tipy

 • Při používání kondicionéru si vlasy pročesávejte od kořínků ke konečkům a nechejte kondicionér působit 5-10 minut podle toho, jak jemné vlasy chcete mít. * Potom kondicionér důkladně vypláchněte.
 • Pokud víte, že budete trávit hodně času na slunci, v chladném počasí, nebo na nějakém větrném místě, chraňte si vlasy.
 • Oplachujte si vlasy studenou vodou, abyste je měli lesklé.
 • Snažte se nosit vlasy co nejčastěji rozpuštěné.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 30 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 878 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 12 878 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama