Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když zjistíte, že jste těhotná, je sdělení této novinky z velké části spojené s vyvoláním nadšení z očekávání toho, co přijde. Ať už se rozhodnete oznámit to světu nějakým smělým, nápaditým gestem, nebo to budete postupně odhalovat svým blízkým během speciálních rozhovorů, budete si tyto chvíle pamatovat jako významné momenty svého těhotenství. Přinášíme vám sedm způsobů, kterými se o svou radost můžete podělit s rodinou a přáteli.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak to říct partnerovi

 1. 1
  Důvěrně si promluvte. Možná se s partnerem o otěhotnění už nějakou dobu snažíte a tato novina ho štěstím rozpláče. Anebo je možná vaše těhotenství naopak naprosto neplánované a pro vašeho partnera to bude stejný šok, jaký to byl pro vás, když jste uviděla pozitivní těhotenský test. V každém případě je však upřímný a soukromý rozhovor tím nejlepším způsobem, jak to partnerovi oznámit.
  • Za běžných okolností by váš partner měl být tím prvním, komu to oznámíte. Může vás lákat hned zavolat své matce či nejlepší kamarádce, ale pokud jste ve vztahu s někým, z koho se taky stává rodič, zaslouží si dozvědět se to jako první.
  • Pokuste se partnerovi upřímně říct, jak se cítíte. Pokud se obáváte toho, co vás čeká, sdílejte to stejně, jako byste sdílela radost. Během těhotenství budete potřebovat emocionální podporu, kterou vám snad partner dokáže poskytnout, i ve chvílích, kdy toho na vás bude příliš.
 2. 2
  Prozraďte tuto novinu pomocí nějakého milého či zábavného překvapení. Možná to chcete udělat nějak nápaditě a vychutnat si tak pohled na výraz v obličeji svého partnera. Tady je pár nápadů, které můžete zkusit, pokud chcete partnera rozesmát:
  • Připravte romantickou večeři pro dva. Servírujte tematické jídlo jako třeba baby karotky jako přílohu k masu, nebo smažený sýr Babybel, a k pití třeba jablečný džus v mini kalíšcích. Váš partner brzy pochopí, co se mu snažíte naznačit.
  • Udělejte si filmový večer a zapůjčete si samé filmy o dětech – Kdopak to mluví, Prasátko Babe, Dva v tom apod. Napište tu novinu na kousek papíru a vložte ho do DVD obalu. Podejte obal svému partnerovi a sledujte, jak mu ta zpráva rozzáří obličej.
  • Dejte svému partnerovi dárek – tričko nebo hrníček s nápisem „Nejlepší tatínek na světě“ nebo „Mamince z lásky“ a s úsměvem čekejte, až ta novinka partnerovi dojde.
  • Nechte si udělat dort s nápisem „Blahopřejeme k miminku“. Potom partnera požádejte, ať dort vyzvedne a přinese domů. Když se zeptá, pro koho to je, řekněte: „Pro nás! Budeme rodiče!“
 3. 3
  Připravte se na celou škálu reakcí. Pokud je těhotenství nečekané, a možná i nechtěné, snažte se zachovat klid a dejte svému partnerovi dostatek času na to, aby tuto zprávu strávil. První reakce nemusí vždy odrážet ty skutečné pocity.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak to říct blízkým

 1. 1
  Oznamte to, až na to budete připravena. Ženy často čekají do konce prvního trimestru, než to oznámí všem ostatním. Potraty jsou nejčastější právě v prvním trimestru a po jeho skončení toto riziko významně klesá. Mnoho žen ovšem nechce čekat tři měsíce na gratulace a podporu rodiny a přátel. Je jen na vás a vašem partnerovi, kdy nastane ta správná doba na oznámení této novinky.
 2. 2
  Než z toho uděláte oficiální informaci, sdělte to svým blízkým. Vaše rodina, rodina partnera a blízcí přátelé určitě ocení, když se novinku dozví od vás, než aby si ji přečetli na Facebooku, Twitteru, nebo vašem blogu.
  • Zvažte oznámení blízkým osobně, či individuálně po telefonu. Když jim o tom jen napíšete email, nebo dopis, ochudíte se tak o jejich projevy překvapení a radosti.
  • Oznámit těhotenství lze i formou poslání speciálního oznámení. V poslední době je tato metoda čím dál populárnější a tato těhotenská oznámení už nabízí většina papírnictví a obchodů, které prodávají různá narozeninová přání, svatební oznámení apod.
  • Chcete-li mít památku na reakce všech svých blízkých, počkejte, až se všichni sejdete a navrhněte společnou fotografii. Místo toho, abyste pak všechny vyzvala k úsměvu klasickým „sýr“, řekněte těsně před stisknutím spouště: „(vaše jméno) je těhotná!“
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak to říct všem ostatním

 1. 1
  Využijte ke sdělení této novinky sociální média. Pokud používáte Facebook či Twitter, můžete sdílet oznámení o těhotenství, nebo třeba svou fotku, na které bude vidět těhotenské bříško. Některé páry sdílí dokonce i první fotku z ultrazvuku. Je mnoho nápaditých způsobů, jak to oznámit – jen buďte sama sebou!
  • Nezapomeňte, že pokud tuto informaci budete sdílet veřejně, může se to dovědět opravdu kdokoli. Neuveřejňujte to, pokud nejste opravdu připravená na to, aby to všichni věděli.
 2. 2
  Pamatujte na svou práci. Vaši kolegové budou z vašeho těhotenství určitě nadšení, ale je třeba uvědomit si pár drobností, které souvisejí s oznamováním těhotenství kolegům a nadřízeným.
  • Než se svěříte kolegům, měla byste to nejdřív sdělit svému šéfovi. Není neobvyklé čekat s oznámením do konce prvního trimestru, nebo až těhotenství začne být vidět. Pokud ale máte v práci kolegy, kterým to chcete sdělit dříve, domluvte si s šéfem schůzku ještě předtím.
  • Zjistěte si, jak je to ve vaší firmě s mateřskou dovolenou, abyste na schůzce s šéfem byla už dobře informovaná. Připravte si odpovědi na otázky, jak těhotenství ovlivní vaši práci a jaké máte plány s mateřskou dovolenou.
 3. 3
  Uspořádejte party na odhalení pohlaví miminka. Tyto party jsou v dnešní době velmi oblíbené. Je spousta skvělých možností, jak odhalit pohlaví miminka a zároveň i fakt, že jste vlastně těhotná. Například:
  • Kupte několik fotoalb (pro každého člena rodiny) a na první stránku dejte fotku z ultrazvuku a připište oznámení: „Naše miminko XY se narodí v říjnu 2014.“ Vytiskněte fotku s ultrazvukem i oznámením (z obou stran), srolujte to do ruličky a vložte do nafukovacího balonku či třeba do krabice s ubrousky a nechte příbuzné, ať si překvapení sami najdou. Nakonec natočte jejich reakce a udělejte z toho video, které pak budete s rodinou sdílet na Facebooku. Je to spousta práce, ale stojí to za to.
  • Nechte svého partnera, ať si namočí ruce do modré či růžové barvy. Oblékněte si bílé tričko, které chcete obarvit. Nechte se vyfotit s partnerem, jak vám zezadu objímá břicho. A potom udělejte druhou fotku, na které bude vidět, jak váš partner ruce sundává a pod nimi je na tričku vidět jejich barevný otisk. A pohlaví miminka je hned jasné.
  • Podívejte se na Pinterest na obrázky související s odhalováním pohlaví miminka („gender reveals“); objevíte spousty nápadů, jak odhalit těhotenství a pohlaví miminka a oznámit to tak svým blízkým a přátelům zároveň.
  Reklama

Tipy

 • Připravte se i na negativní či nepříjemné reakce. Těhotenství vyvolává v lidech mnoho různých pocitů. Neberte si osobně, pokud má někdo zcela nevhodný komentář.
 • Popusťte uzdu tvořivosti a zkuste vymyslet nějaké další nápady. Vytvořte si zcela osobité oznámení. Je to vaše dítě a měla byste si to náležitě užít!
 • Čím dříve své těhotenství odhalíte, tím dříve můžete začít plánovat party na oslavu miminka, vybírat jména a kupovat nezbytné vybavení a oblečení. Je toho ještě spousta, co je za těch 9 měsíců, než se miminko narodí, potřeba udělat.
Reklama

Varování

 • Zvolte vhodné načasování. Vaše radostná novinka může být pro někoho trnem v oku. Nepotratila třeba nedávno vaše kamarádka či příbuzná? Berte ohled i na její pocity. Představte si, jak byste se cítila na jejím místě.
 • Pokud si těhotenství chcete zatím nechat pro sebe, pamatujte, že ranní nevolnosti, rostoucí bříško a časté návštěvy lékaře mohou vše bezděčně vyzradit za vás. Je-li čím dál těžší těhotenství maskovat, možná byste ho měla oznámit zavčas, dokud je ještě šance všechny překvapit. V opačném případě se připravíte o tu radost z nečekané zprávy.
 • Uvědomte si, jaký je váš partner. Někteří lidé jsou možná nadšení ze zmíněných zábavných způsobů jak těhotenství oznámit, ale jiní by možná dali přednost konzervativnějšímu přístupu. Ujistěte se, že z toho bude moment, který si budete pamatovat z dobrých a ne z těch špatných důvodů.
 • Během druhých a dalších těhotenství je mnohem těžší rodinu a blízké překvapit, protože ženské tělo už je většinou ukazuje mnohem rychleji. Už jen z toho důvodu může být potřeba oznámit to o něco dříve.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 748 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 7 748 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama