Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Testosteron je hormon, který se vytváří mužům ve varlatech a ženám ve vaječnících. Muži ho mají v těle průměrně 7-8x více, než ženy. [1] Přestože se tento hormon přirozeně vytváří v těle, někdy se musí pacientům podávat i ve formě injekcí jako součást léčby některých nemocí. Stejně jako v případě podávání podkožní injekce je nutné postupovat opatrně, abyste zmírnili riziko infekce. V tomto článku se dozvíte, jak začít.

Část 1
Část 1 ze 2:

Zjistěte, zda je terapie testosteronem vhodná

  1. 1
    Kdy se pacientům předepisuje testosteron. Testosteron se pacientům předepisuje v případě různých zdravotních problémů. Testosteron se běžně předepisuje při léčbě hypogonadismu, což je porucha, při které varlata nefungují správně. [2] Nejde ovšem o jediný případ, kdy se pacientům předepisují injekce testosteronu. Zde jsou další nemoci, při jejichž léčbě se používá testosteron:
    • Testosteron se někdy dává transsexuálním lidem jako součást jejich změny pohlaví.
    • Některé ženy dostávají testosteron při léčbě nedostatku androgenu, který se může objevit po menopauze. Nejčastějším příznakem této poruchy je ztráta libida. [3]
    • Někteří muži požadují testosteronovou terapii k odvrácení běžných důsledků přirozeně se snižující hladiny tohoto hormonu, která přichází s věkem. Tato metoda ovšem ještě nebyla dostatečně prozkoumána, takže ji mnoho lékařů nedoporučuje. Některé studie přinesly smíšené výsledky. [4]
  2. 2
    Zjistěte si, jaké jsou alternativní metody podávání testosteronu. Nejčastěji se testosteron pacientům podává ve formě injekce. Existují ovšem i alternativní metody podání tohoto hormonu, z nichž některé mohou být pro některé pacienty vhodnější. Patří mezi ně: [5]
  3. 3
    Kdy není vhodné pacientovi podávat testosteron. Protože je testosteron hormon, který může způsobit značné změny v tělesných funkcích, v některých případech může zhoršit určité nemoci. Testosteron byste nikdy neměli podávat pacientům s rakovinou prostaty nebo s rakovinou prsu. Všichni kandidáti pro testosteronovou terapii by měli projít vyšetřením prostaty a screeningovým testem na antigen prostaty (PSA) před terapií i po jejím ukončením, aby měli lékaři jistotu, že pacient netrpí rakovinou prostaty. [6]
  4. 4
    Uvědomte si, že testosteronová terapie má vedlejší účinky. Testosteron je silný hormon. I při bezpečném užívání doporučeném lékařem může mít značné vedlejší účinky. Mezi nejčastější vedlejší účinky testosteronu patří: [7]
  5. 5
    Proberte terapii s lékaře. Stejně jako jakákoli jiná léčba, i testosteronová terapie by měla být stanovena zkušeným lékařem. Než ji podstoupíte, proberte s lékařem všechny své obavy. Lékař zhodnotí váš stav a určí, zda je pro vás testosteron vhodný.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak píchnout injekci testosteronu

  1. 1
    Zjistěte, jakou koncentraci testosteronu máte použít. Testosteron pro injekční podání je většinou ve formě cypionátu testosteronum nebo enanthátu testosteronu. Tyto tekutiny existují v různých koncentracích, takže než pacientovi píchnete injekci, musíte se ujistit, že máte dávku ve správné koncentraci séra. Většinou se testosteron podává v koncentraci 100 mg/ml, nebo 200 mg/ml. Jinými slovy některé dávky obsahují dvakrát tolik testosteronu, než jiné. Než pacientovi píchnete injekci, alespoň dvakrát si zkontrolujte, že máte správnou dávku ve správné koncentraci.
  2. 2
    Použijte vhodnou sterilní jehlu a stříkačku. Stejně jako u všech ostatních injekcí je nezbytně nutné použít sterilní jehlu i stříkačku, která nebyla nikdy předtím použitá. Špinavé jehly mohou přenášet nemoci, jako je žloutenka, nebo virus HIV. Při každém podávání injekce použijte čistou, uzavřenou jehlu v obalu.
    • Musíte vzít v úvahu také to, že testosteron je v porovnání s jinými léky relativně viskózní a mastný. Proto byste měli ze začátku použít o něco silnější jehlu, než normálně (například jehlu o velikosti 18 nebo 20) a natáhnout s ní dávku do stříkačky. Silné jehly jsou pro pacienty velmi bolestivé, takže je dobré silnější jehlu vytáhnout a vyměnit ji za tenčí, kterou použijete při samotném píchání injekce.
    • Stříkačky o objemu 3 ml jsou pro většinu testosteronových injekcí dostačující.
  3. 3
    Umyjte si ruce a vezměte si sterilní gumové rukavice. Pokud chcete zmírnit riziko infekce, musíte si důkladně umýt ruce. Použijte antibakteriální mýdlo a vodu a potom si vezměte sterilní rukavice. Pokud se omylem dotknete něčeho nesterilního, vyhoďte své rukavice a vezměte si nové.
  4. 4
    Natáhněte do stříkačky dávku. Lékař vám určí doporučenou dávku testosteronu – objem dávky v poměru ke koncentraci hormonu. Pokud vám například lékař doporučí dávku 100 mg, budete potřebovat 1 ml roztoku o koncentraci 100 mg/ml, nebo ½ roztoku o koncentraci 200 mg/ml. Nejprve si do stříkačky natáhněte vzduch o objemu dávky testosteronu, kterou chcete pacientovi píchnout. Potom si otřete hrdlo lahvičky s lékem alkoholovým ubrouskem, píchněte jehlu do víčka lahvičky a vytlačte vzduch ze stříkačky do lahvičky. Otočte lahvičku vzhůru nohama a natáhněte si do stříkačky přesnou dávku testosteronu.
    • Když do lahvičky vstříknete vzduch ze stříkačky, zvýšíte její vnitřní tlak, takže se vám lék bude do stříkačky snáze natahovat. U testosteronu je to obzvláště důležité, protože je velmi hustý a není snadné ho natahovat do stříkačky.
  5. 5
    Vyměňte si jehlu za menší. Silné jehly jsou bolestivé, takže není nutné pacientovi působit zbytečnou bolest, zejména pokud je nutné mu injekce podávat často. Nejprve vytáhněte jehlu z lahvičky a podržte si ji špičkou nahoru před sebou. Natáhněte do stříkačky malé množství vzduchu, aby se mezi lékem a hrdlem stříkačky vytvořil prostor a lék se vám nevylil. Rukou, kterou nedržíte stříkačku, opatrně odšroubujte jehlu a vyměňte ji za menší (například za jehlu o velikosti 23).
    • Také druhá jehla musí být nová a sterilní.
  6. 6
    Vystříkněte ze stříkačky vzduch. Když do těla pacienta vstříknete vzduchové bubliny, mohli byste mu způsobit vážnou poruchu zvanou embolismus. Proto je velmi důležité ze stříkačky dostat všechen vzduch ven. Tomuto procesu se říká aspirace a provádí se následovně:
    • Držte si stříkačku s otevřenou jehlou směrem nahoru před sebou.
    • Podívejte se do stříkačky a najděte vzduchové bublinky. Několikrát do stříkačky pinkněte prstem, aby se bublinky dostaly nahoru.
    • Až nebude v léku žádný vzduch, pomalu vytlačte ze stříkačky vzduch. Až vám z jehly vyteče malá kapka léku, přestaňte tlačit. Dejte si pozor, aby vám z jehly nevyteklo příliš mnoho léku.
  7. 7
    Připravte si místo vpichu. Testosteron se většinou píchá přímo do svalové tkáně. Dvě vhodná a snadno přístupná místa jsou vastus lateralis (boční strana stehna) a gluteus maximus (horní část hýždí). Nejde o jediná místa, kam můžete testosteron píchnout, ale jsou to ta, která se používají nejčastěji. Ať už si zvolíte kterékoli z nich, vezměte si sterilní alkoholový tamponek a otřete s ním místo vpichu. Zabijete tím bakterie na kůži a vyhnete se infekci.
    • Pokud podáváte injekci do hýždě, vyberte si místo na horní straně tohoto svalu. Jinými slovy si zvolte buď levou horní, nebo pravou horní část hýždě. Tato místa mají nejlepší přístup ke svalu a umožní vám vyhnout se tomu, že byste píchli do nervu nebo do cévy v jiné části svalu.
  8. 8
    Píchněte pacientovi injekci. Podržte si stříkačku v pravém úhlu k místu vpichu a rychle ji vpíchněte do kůže. Než začnete tlačit na píst stříkačky, mírně ho vytáhněte dozadu. Pokud se do stříkačky dostane krev, vyndejte jehlu a vyberte si jiné místo – znamená to, že jste se dostali k žíle. Lék do svalu vstříkněte plynulým pohybem a stále stejnou rychlostí.
    • Pacient pravděpodobně pocítí mírné nepohodlí, tlak, nebo pálení. Je to naprosto normální reakce.
  9. 9
    Po injekci se o místo vpichu postarejte. Až vytlačíte lék ze stříkačky, pomalu vytáhněte jehlu ven. Přitlačte na místo vpichu sterilní vatový tamponek, aby jehla nezatáhla za kůži a nezpůsobila zbytečnou bolest. Podívejte se na místo vpichu a zalepte ho sterilní náplastí a vatovým tamponkem. Použitou jehlu a stříkačku vyhoďte do nádoby na ostré materiály.
    • Pokud pacient po injekci bude mít pokožku zarudlou, oteklou, nebo ho bude značně bolet, ihned ho odvezte do nemocnice.
    Reklama

Tipy

  • Lék byste do stříkačky měli natahovat dostatečně silnou jehlou. Na podání injekce pacientovi můžete použít tenčí jehlu.
  • Čím menší je číslo na obalu jehly, tím větší jehla je. Například velikost 18 je větší, než velikost 25.
  • Můžete použít také inzulinové pero, protože nezáleží na velikosti jehly. Olej není tak hustý, aby z jehly nevyšel ven, ale bude pro vás mnohem obtížnější ho do menší jehly natáhnout.
  • Nepoužívejte jehlu menší než o velikosti 23. Když budete chtít použít menší jehlu, lék se ze stříkačky nedostane a mohl by pod kůží dokonce „vybuchnout.“
  • Existují také různé délky jehel. Většina jehel je dlouhá 2.5 cm, nebo 2.5 cm. Pokud jste větší, použijte jehlu o délce 3.8 cm a pokud nemáte příliš mnoho podkožního tuku, použijte menší jehlu o délce 2.5 cm.


Reklama

Varování

  • Léky vždy skladujte ve správné teplotě a před každým podáním si zkontrolujte jejich expirační dobu. Pokud je lék prošlý, nepoužívejte ho.
  • Všechny léky skladujte tak, aby se k nim nedostaly děti.
  • Nikdy neměňte dávkování svých léků bez předchozí konzultace s lékařem.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 674 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 17 674 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama