Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Určitě už jste to někdy slyšeli - ten ostrý, jasný hvizd, který zachytí všechny uši v okolí a strhne pozornost. Zkoušeli jste to, ale nějak se to nedaří, že? My vám s tím pomůžeme! Zvládnete-li správnou techniku, váš pískot bude silný a hlasitý jako zvon. Jakmile celé věci přijdete na kloub, budete schopní kdykoli zapískat na prsty a vyprodukovat ten krásný zvuk také!

Část 1 ze 2:
Experimentujte s pozicí prstů

 1. 1
  Použijte kombinaci prostředníku a ukazováku. První pozice, kterou byste měli vyzkoušet, využívá prostředníků a ukazováků obou rukou.
  • Na obou rukou k sobě přitiskněte ukazovák s prsteníkem a palcem přidržujte zbylé prsty ohnuté.
  • Otočte ruce tak, aby palce směřovaly k vám a potom spojte prsteníky, aby vytvořili tvar písmene "A".
 2. 2
  Zkuste malíčky. Další oblíbená pozice prstů je trochu snadnější.
  • Zvedněte malíky na obou rukou a palcem přidržujte zbylé prsty ohnuté.
  • Otočte ruce tak, aby palce směřovaly k vám a potom spojte malíky, aby vytvořili tvar písmene "A". [1]
 3. 3
  Vyzkoušejte jednoruční techniku. Pískat na prsty je možné i za použití pouze jedné ruky.
  • Spojte palec a ukazovák jedné ruky nebo palec a prostředník, a vytvořte tak znak pro "OK". Ukazovák nebo prostředník zvolte podle svých preferencí.
  • Ačkoli můžete pro pískání na prsty použít levou i pravou ruku, pravděpodobně pro vás bude snadnější, když ze začátku použijete svou dominantní stranu.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Nacvičování pískání

 1. 1
  Nastavte správně rty. První věc, kterou musíte udělat, je navlhčit rty. To umožní zvuku dobře proudit. Potom rty stáhněte zpět přes zuby, jako byste chtěli imitovat bezzubého člověka. Udržení této pozice rtů je pro úspěšné ovládnutí pískání na prsty zcela nezbytné.[2]
 2. 2
  Přiložte prsty na špičku jazyka. Bez ohledu na to, jakou pozici prstů použijete, přiložte špičky prstů pod špičku svého jazyka.
 3. 3
  Zatlačte jazyk zpět. Použijte prsty a zatlačte jimi do špičky jazyka. Ten se tím v podstatě samovolně odrolujete zpět asi o 1/4. Pokračujte v tomto tlaku, dokud se první klouby vašich prstů nedotknout spodního rtu.
 4. 4
  Kolem prstů pevně sevřete rty. Tento krok je dalším základním úkonem pro vyprodukování jasného, vysokého hvizdu. Kolem prstů by neměly být žádné mezery, kromě té uprostřed, mezi vašemi prsty. Tudy totiž bude zvuk vycházet ven.
 5. 5
  Foukněte. Nyní, kdy je vše připraveno, nezbývá než fouknout! Zpočátku foukejte jemně a ujišťujte se, že vzduch prochází skutečně pouze skrze mezeru mezi prsty. Pokud se vám zdá, že vzduch vychází i jinudy, budete muset upravit pozici prstů nebo rtů a původní mezery utěsnit. Dejte také pozor, abyste jazykem netlačili na mezeru zevnitř a neblokovali tak její průchodnost tímto způsobem.
  • Jakmile uslyšíte zvuk podobný foukání na hrdlo lahve, jste už poměrně blízko skutečnému pískání. Začněte foukat silněji - pomůžete tím vyprodukovat výše položený, jasnější zvuk.[2]
 6. 6
  Trénujte. Pískání na prsty nepřijde automaticky, musíte pokračovat v nácviku, experimentovat s různými pozicemi prstů, měnit jejich úhel a provádět úpravy polohy rtů a jazyka. Nakonec naleznete to správné nastavení prstů i rtů a naučíte se pískat jasným a hlasitým zvukem. Užijte si to!
  Reklama

Tipy

 • Nenechte se odradit, když se vám nebude hned od začátku dařit. Tato technika pro někoho může být poměrně těžká na zvládnutí a proto pokračujte v nácviku.
 • Posunutí špičky jazyka blíže k hornímu patru způsobí po fouknutí vznik vyššího tónu.
 • Pískání na prsty může být pro některé lidi obzvláště těžké. Máme na mysli například ty s chybějícími zuby, s velkými mezerami mezi zuby, zubní protézou, částečnou zubní náhradou nebo jinými dentálními pomůckami. Nenechte se odradit - buďte trpěliví a hlavně se pískáním bavte! Sledujte svou snahu v zrcadle a v případě potřeby rovnou provádějte patřičné úpravy. Pokud se vám nepodaří vyloudit žádný zvuk, alespoň se dobře pobavíte u obličejů, které při tréninku uděláte!
 • Trénujte o samotě. Rozhodně byste svými pokusy o pískání neměli rozčilovat své blízké nebo přátele.
 • Před pískáním si umyjte ruce. Zabráníte tak přenosu bakterií z rukou do úst. Počkejte, dokud vaše ruce neuschnou a potom začněte s tréninkem.
 • Nepřikládejte prsty přímo pod nebo proti jazyku. Snažte se je přiložit tak trochu ke stranám.
 • Při pískání dvěma prsty každé ruky a vytvoření tvaru připomínajícího písmeno "A" záleží na kapacitě vašich plic. Čím větší kapacitu plic máte, tím lepší zvuk vydáte - pokračujte v nácviku a nevzdávejte se!
Reklama

Varování

 • Před nácvikem pískání na prsty si umyjte ruce.
 • Pokud se vám zpočátku nedaří, nezkoušejte to až do omdlení. Konstantní foukání může způsobit hyperventilaci a závratě. Jakmile se začnete cítit otupěle, na několik minut si odpočiňte a k tréninku se vraťte později.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 006 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 28 006 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama