X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 11 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 8 942 krát
Absint je dříve zakázaný alkoholický nápoj, který se vyrábí z pelyňku a dalších bylin. Často se mu také říká „zelená víla“. Během 19. století si absint získal velkou popularitu ve Evropě, přestože ho nakonec zakázali. Mnoho let byl ilegální, ale dnes je skutečný absint v mnoha zemích povolen. Absint je opředen mnoha legendami a rituály. Zkuste si je klidně všechny, ale dejte si pozor, abyste nezačali vidět zeleně.
Postup
-
1Vyberte si kvalitní lahev absintu. Absint se vyrábí různými metodami a z různých ingrediencí. Existuje několik standardů, které určují, kvalitu a autenticitu absintu. Je možné si absint i vyrobit, ale je to velmi nebezpečné a rozhodně to nedoporučujeme.
- Různé značky absintu obsahují různé množství thujonu (až do 35 mg/kg). V tipech níže uvádíme význam a roli thujonu v absintu. Mezinárodní standardy vyžadují, aby alkoholické nápoje s více než 25% alkoholu obsahovaly nejvíce 10 mg thujonu na kilogram, ale hořké likéry mohou obsahovat až 35 mg thujonu na kilogram. Pokud je absint označen slovem „hořký“, bude mít pravděpodobně vyšší obsah této látky.
- Thujon je ve Spojených Státech ilegální jako přísada do jídel, ale koupit ho můžete. Můžete získat i staré lahve absintu z doby, kdy byl absint legální. Říká se, že některé méně kvalitní verze obsahují vysoké množství thujonu a také další škodlivé látky, jako jsou soli mědi, anilinové barvivo nebo trichlorid antimonu. Tyto okolnosti se výrazně podílely na diskreditaci absintu.
-
2Kvalitní absint by měl mít „pochybný efekt“. Kvalitní absint by měl postupem času získávat neprůhlednou barvu, nebo zprůhlednit, když se do něho přidá kostka ledu. Říká se tomu „pochybný efekt“. Tato barva poukazuje na vlastnosti absintu.
- Nekvalitní absint se stane neprůhledným rychle a pochybný efekt je výsledkem použitých bylin jako je anýz a fenykl. Absint většinou chutná jako lékořice, protože obsahuje právě tyto byliny. Pochybný efekt je způsoben odpařováním esenciálních bylinných olejů.
-
3Vyberte si absint, který se vyrábí z přírodních bylinných přísad. Nejlepší absint se vyrábí z přírodních bylin a neobsahuje žádné umělé přísady, barviva a příchutě. Byliny se pouze nadrtí, aby se s nimi při destilaci dobře pracovalo. Světle zelená barva kvalitního absintu je ovlivněna chlorofylem, který se extrahuje z těchto bylin.
- Jasně zelený absint může být chemicky dobarvován. Ne všechny absinty ale mají zelenou barvu. Kvalitní absint může být i čirý, oranžový nebo červený. Barva se vždy řídí tím, jaké byliny daný absint obsahuje.
- Starý absint má často jantarovou barvu, protože chlorofyl v průběhu času bledne. Pokud máte štěstí a podařilo se vám sehnat starou lahev absintu, otevřete ji v přítomnosti specialisty na alkohol, abyste měli jistotu, že je bezpečné ho pít.
-
4Vyberte si absint s vyšším obsahem alkoholu. Nejlepší absint má 45-68% alkoholu. Vysoký obsah alkoholu je žádaný, protože absint se původně rozpouštěl ve vodě a měl by se pomalu srkat, aby účinky alkoholu nepřebily příjemnou chuť bylin.Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Klasický francouzský styl
-
1Nalijte si panáka (30 ml) absintu do sklenice. Můžete použít různé sklenice – starožitné, ale i moderní. Francouzské sklenice na absint se pro tento styl pití hodí nejvíce. Seženete různé druhy takových sklenic, ale všechny mají baňkovitou spodní část s ryskou, která značí množství absintu, které do ní máte nalít.
-
2Položte na okraj skleničky placatou perforovanou lžíci a položte na ni kostku cukru. Je to tradiční způsob, ale není nutné to dělat. Cukr se používá pro vyrovnání hořké chuti pelyňku.
-
3Nakapejte do absintu pomalu velmi studenou vodu. Toto pomalé kapání studené vody je jádrem tohoto rituálu. Můžete kapat vodu na cukr, ale pokud cukr nepoužíváte, kapejte ji pomalu přímo do absintu a sledujte, jak se v něm rozpouští. Vysoce kvalitní absint si můžete užít jen s trochou studené vody.
- Do jednoho panáka se přidává asi 100 ml vody. Můžete vodu kapat z ledové kostky, ale dejte si pozor, aby nespadla do absintu celá.
- Po přidání vody by se měl absint začít kalit.
- V minulosti se používaly absintové fontány.
- Můžete použít i brouilleur, který vám nakape vodu do jednotlivých sklenic. #*Brouilleur se položí na sklenici a voda z ledu nebo samotná voda se pomalu kape do sklenice. Před pitím drinku se brouilleur sundá.
- Zamíchejte drink lžičkou na absint. Do hotového drinku můžete přidat jednu nebo dvě kostky ledu, ale většina znalců absintu to nedělá.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Český styl
-
1Nalijte si panáka absintu do sklenice a položte na ni lžičku s kostkou cukru.
-
2Namočte kostku cukru v absintu, nebo ji trochou absintu pokapejte.
-
3Zapalte kostku cukru a nechejte ji hořet asi minutu, aby cukr zkaramelizoval. (Nedoporučujeme to, protože absint obsahuje hodně alkoholu a je velmi hořlavý.) Pokud používáte lžičku na absint, dejte si pozor, aby nezačala hořet a nevkládejte ji do sklenice, abyste nezničili chuť absintu.
-
4Než cukr začne hnědnout a hořet, zalejte ho trochu studené vody. Díky tomu by se měl absint začít kalit.
-
5Tuto metodu používejte správně. Někteří znalci absintu tuto metodu nemají rádi, ale v poslední době si získává své příznivce. Absint s vysokým obsahem alkoholu hoří lépe, ale přesto nedoporučujeme zapalovat takto silný alkohol.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Sklenice ve sklenici
-
1Vložte malou sklenici absintu (s jedním panákem) do větší prázdné sklenice.
-
2Nakapejte do menší sklenice studenou vodu, aby se obsah přelil do větší sklenice. Až do absintu přidáte asi 100 ml vody, směs vody a absintu bude ve větší sklenici a v menší sklenici zůstane jen voda.
-
3Vyndejte malou sklenici z velké a vypijte drink.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
"Backdraft"
-
1Tato metoda může být velmi nebezpečná, když se nepoužívá správně. Protože zahrnuje zapálení absintu a přikrytí hořící sklenice rukou, v podstatě si při ní hrajete s ohněm. Pokud si nejste jistí nebo se bojíte, nepokoušejte se o to. Jistě si nechcete ublížit.
- Tato metoda také zahrnuje vypití čistého panáka absintu bez naředění vodou. Protože je absint velmi silný, doporučuje se tedy pouze pro lidi, kteří mají zkušenosti s pitím alkoholu.
-
2Vezměte si malou sklenici na panáka a naplňte ji do tří čtvrtin absintem. Dejte si pozor, aby nebyla úplně plná. Měli byste být schopni pohodlně přikrýt okraj sklenice rukou. Pokud je sklenice větší, než vaše dlaň, nebude možné tuto techniku provést.
-
3Zápalkami nebo zapalovačem zapalte panáka absintu. Měl by okamžitě chytnout a dobře hořet díky svému vysokému obsahu alkoholu.
- Poznámka: Nenechávejte absint hořet moc dlouho. Když ho přepálíte, zničíte jeho chuť, sklenička bude horká a vy ji nebudete moci přikrýt rukou. Navíc plamen spaluje alkohol i byliny v drinku. Když to přeženete, sklenička vám praskne a mohli byste se opařit. Plastový šálek se vám vlivem plamenu zase roztaví a bude uvolňovat toxické plyny.
-
4Rychle přikryjte sklenici s absintem rukou, abyste uhasili oheň. Nečekejte s tím dlouho, udělejte to během 5 vteřin po zapálení absintu. Měli byste cítit mírný podtlak.
- Nebojte se, že se spálíte – plamen se po zakrytí sklenice téměř okamžitě uhasí, protože bez kyslíku nebude moci hořet. Nemělo by vás to vůbec bolet. Absint by také neměl hořet moc dlouho.
-
5Vezměte sklenici do ruky a dejte si ji k nosu, posuňte ruku a nasajte alkoholové výpary. Nesundávejte celou ruku, posuňte ji jen o kousek.
-
6Popíjejte absint, nebo ho vypijte najednou. Užívejte si ho tak, jak to máte rádi.Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Čistý absint
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Absint v koktejlech
-
1Odpolední smrt. Tento jednoduchý a sofistikovaný nápoj proslavil Ernest Hemingway. Citujeme slavného mistra: „Nalijte panáka absintu do sklenice na šampaňské, přidejte chlazené šampaňské a počkejte, až se tekutina mléčně zakalí. Pomalu vypijte 3-5 těchto drinků.“[1]
-
2Absintový sazerac. Tento drink vymyslel v 19. století Antoine Amédée Peychaud a jde o jeden z nejdéle známých koktejlů. [2] K tomuto receptu přidejte trochu absintu, aby jeho chuť vynikla.
- Přidejte trochu absintu do sklenice naplněné ledovými kostkami a směs důkladně protřepejte:
- 2 panáky Osocalis brandy
- ¼ panáku sirupu
- 2 kapky Peychaudova likéru
- Obsah koktejlu nalijte do sklenice. Promíchejte a okraj sklenice potřete citronovou dření a posypejte cukrem.
- Přidejte trochu absintu do sklenice naplněné ledovými kostkami a směs důkladně protřepejte:
-
3Zkuste kyselý absint. Čerstvý citron se hodí k bylinám v absintu i v ginu. Pokud máte po ruce citrony, absint a gin, zkuste si tento zajímavý koktejl!
- Smíchejte následující ingredience a důkladně je protřepejte v shakeru. Potom je nalijte do sklenic na martini:
- ½ panáka absintu
- 1 lžíce třtinového cukru
- šťáva z půlky citronu
- 1 panák ginu
- Smíchejte následující ingredience a důkladně je protřepejte v shakeru. Potom je nalijte do sklenic na martini:
-
4Zkuste Francouzský polibek. Namíchejte si absint klasickým francouzským stylem, ale vodu nahraďte horkým mátovým čajem. Pijte podle návodu pro francouzský styl.Reklama
Tipy
- Hlavní aktivní bylinná součást absintu byl až donedávna thujon. Stále více se ale hovoří o tom, že jde o efekt mnoha bylin jako je kozlík lékařský, který způsobuje deprese společně s dalšími bylinami. Thujon se vyrábí z pelyňku, ale existují odrůdy pelyňku, které pro výrobu absintu nejsou vhodné, protože obsahují thujonu příliš mnoho, ale i jiné bylinky jako je šalvěj mají určitý obsah thujonu. Autentický absint tedy nemusí obsahovat měřitelné množství této látky. Římský pelyněk také obsahuje thujon a používá se jako přísada spolu s Artemisia absinthium. Ten se objevuje po primární destilaci absintu, zatímco Artemisia pontica se používá pro dobarvení destilovaného nápoje. Thujon je možné vyextrahovat během destilace a barvení.
- Kupte si absint vyrobený nějakou přední evropskou palírnou. Ve Francii. Španělsku, Švýcarsku a České republice se vyrábí velmi kvalitní autentický absint.
- Pelyněk je hořký a další byliny slouží k tomu, aby jeho chuť trochu zjemnily. Kvalitní absint se destiluje určitým způsobem, aby výsledný produkt nebyl tak hořký. Stejně jako kvalitní koňaky se musí absint destilovat šetrně a důkladně a jeho „srdce“ tvoří nejlepší nápoj, zatímco z „ocasu“ se dělají méně kvalitní absinty. Autentický absint by měl ovšem chutnat dost hořce, protože hořká chuť je známkou toho, že obsahuje pelyněk.
- Pelyněk a další byliny mohou být k absintu přidány v průběhu destilačního procesu a je možné použít různé metody. Výsledek se liší příchutí, barvou a koncentrací thujonu. Různé palírny tedy produkují absint s různým obsahem thujonu.
- Některé moderní palírny vyrábějí absint, který se velmi podobá původnímu absintu. Protože byl tento nápoj dlouho zakázán, umění jeho výroby se stále ještě piluje. Proto se nejkvalitnější absint vyrábí s použitím starého vybavení a s dodržením historických receptů a metod. Některé z těchto technik jsou velmi složité a není snadné je dnes napodobit.
- Kvalitní absint se vyrábí tak, že se byliny přidávají při destilaci. Byliny by neměly pouze vytvořit charakteristickou barvu nápoje. Barvu nápoj dostává až později, kdy se byliny pouze namáčejí do již destilovaného alkoholu. Tomuto postupu se říká bylinná macerace (bez další destilace). Absint horší kvality se vyrábí většinou z bylinné macerace a během destilace se žádné byliny nepřidávají. Velmi nekvalitní absint se může vyrábět z levných bylinných extraktů a často obsahuje také umělé přísady a barviva. Takový absint může být paradoxně docela drahý a obsahovat zavádějící informace na etiketě. Tradiční recepty na absint si žádají maceraci přírodních bylin, celého pelyňku, anýzu, lékořice, rozrazilu, fenyklu, meduňky a anděliky. Původní macerace může být destilovaná, z čehož vznikne alkohol vhodný pro další maceraci bez destilace.
- Při nákupu absintu a podobných produktů si přečtěte etiketu a kupujte jen absint z důvěryhodných zdrojů.
- Pokud vám absint nechutná, existují varianty bez anýzu a dalších bylin, které způsobují lékořicovou chuť.
Reklama
Varování
- Absint s vysokým obsahem thujonu může být škodlivý. Thujon je toxický (hlavně ve vysokých koncentracích). Způsobuje křeče a váže se na receptory gamma-aminobutyrické kyseliny 1 (GABAA) v centrálním nervovém systému. Obsah thujonu v evropských absintech je regulován a tyto nápoje tedy nejsou škodlivé. Absint není ilegální drogou, ale thujon je kvůli své toxicitě regulován. Nedoporučuje se vypít více než 2-4 drinky s absintem na posezení. Akutní příjem absintu není škodlivý, ale chronická konzumace může způsobit problémy (stejně jako každý jiný alkohol).
- Absint s označením „hořký“ může obsahovat větší množství thujonu, až 35 mg/kg.
- Nikdy nepijte absint jen proto, že obsahuje thujon. Receptory GABAA, na které thujon působí, jsou také pod vlivem antioxidantů. Tyto látky nejsou toxické, ale najdete je v netoxických bylinách, jako je heřmánek nebo kozlík.
- Pijte alkohol s rozumem. Nikdy po jeho konzumaci neřiďte motorová vozidla a neoperujte s těžkými stroji.
- Nikdy nepijte extrakt z pelyňku, je velmi jedovatý.
- Absint má velmi vysoký obsah alkoholu.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.esquire.com/drinks/ernest-hemingway-drink-recipe
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/2010/10/11/absinthe-cocktails-recipes_n_758553.html#s152399&title=Local_Sazerac
- http://www.wormwoodsociety.org – research source
- http://absinthe.lu – research source
- http://oxygenee.com – research source
- http://feeverte.net – research source
- http://www.codexalimentarius.net – research source
- Lachenmeier, DW. Behaviour of thujone during distillation and possible concentration ranges in pre-ban absinthe. Journal of the science of food and agriculture. 2007 87(11):2147-2151 – research source
- Lachenmeier, DW. Assessing the authenticity of absinthe using sensory evaluation and HPTLC analysis of the bitter principle absinthin. Food research international. 2007 40(1):167-175 – research source
- Lee RA, Balick MJ. Absinthe: la fée vert. Explore (NY). 2005 May;1(3):217-9.
- Johnston GAR. Dietary chemicals and brain function. Journal & Proceedings of the Royal Society of New South Wales. 2003 135:57-71 – research source
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Drink Absinthe
Italiano:Bere l'Assenzio
Español:beber absenta
Português:Beber Absinto
Deutsch:Absinth trinken
Français:préparer et boire de l’absinthe
Nederlands:Absint drinken
中文:喝苦艾酒
Русский:пить абсент
Stránka byla zobrazena 8 942 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama