X
Spoluautorem tohoto článku je Bryan Sullivan, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
Tento článek byl zobrazen 5 862 krát
Brandy je vynikající sama o sobě, namíchaná v koktejlu nebo podávaná jako digestiv. Jedná se o nápoj plný delikátních chutí a vůní, destilovaný z vína, což z něj dělá lihovinu s obsahem alkoholu 35-60%. Naučte se něco o historii brandy, jejích typech a správném způsobu pití a pořádně si ji vychutnejte.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Základní znalosti a výběr brandy
-
1Naučte se něco o výrobě brandy. Brandy je jakákoli pálenka, destilovaná z ovocného vína. Ovoce se nadrtí nebo rozmačká a získaná šťáva se nechá fermentovat. Vzniklé ovocné víno se potom destiluje a vzniká brandy. Ta se obvykle nechává dozrát v dubových sudech, ale není to podmínkou u všech typů.
- Brandy se typicky vyrábí z hroznů, ale některé druhy jsou destilované i z jablečného, broskvového, švestkového vína, ale i mnohých dalších. V případě, že je daná brandy vyrobená z jiného ovoce než z hroznů, tento druh ovoce je na lahvi uveden. Například brandy vyrobená z jablek se jmenuje jablečná "brandy".
- Tmavá barva brandy se získává právě díky zrání v dřevěných sudech. Nevyzrálá brandy tedy nemá typickou karamelovou barvu, ale často se kvůli tomu dobarvuje uměle.
- Brandy z výlisků se vyrábí trochu odlišně. Kromě kvašení samotného ovoceného vína dochází ke kvašení a destilaci hroznových slupek, stonků a semínek. Tento typ brandy se také označuje marc (v Anglii a Francii) nebo grappa (v Itálii).[1]
-
2Získejte základní historický přehled o brandy. Název "brandy" pochází z holandského "brandewijn," tedy "spáleného vína," což evokuje teplý a pálivý pocit po prvním doušku kvalitní brandy.
- Brandy se vyrábí již od dvanáctého století, ale původně ji destilovali pouze lékárníci a lékaři, kteří ji pak podávali jako lék. V 16. století pak umožnily francouzské úřady výrobu brandy jen schváleným vinařům.
- Trh s francouzskou brandy se rozvíjel jen velmi pomalu, a to až do doby, než se do země začala dovážet holandská brandy, určená ke konzumaci. Ta se kromě toho exportovala i do jiných evropských zemí. Díky obsahu alkoholu byly její zásilky levnější než u vína, a proto byla pro obchodníky ekonomicky mnohem zajímavější.
- Holandsko zainvestovalo do výstavby palíren ve francouzských vinařských regionech, jako jsou Loire, Bordeaux a Charente. Charente se stalo nejlukrativnější oblastí produkce brandy-jedná se o lokalitu, ve které leží město Cognac.[2]
-
3Naučte se rozlišovat různé typy brandy a systém hodnocení, závislý na věku daného destilátu. Mezi populární typy patří Armagnac, Cognac, American brandy, pisco, jablečná brandy, eaux de vie a Brandy de Jerez. Brandy se kategorizují podle věku a jednotlivé typy mají rozdílné systémy hodnocení.
-
4Naučte se rozdílné systémy zrání. Brandy se zpracovává pomalým a jemným způsobem, který vyzdvihne všechny její chutě, jež se ještě prohloubí při dozrávání v dubových sudech. Pro jednotlivé druhy brandy existují rozdílné systémy kategorizace podle zrání. Obecné etikety vyzrálosti můžou obsahovat označení AC, VS (Very Special), VSOP (Very Special Old Pale), XO (Extra Old), Hors d’age a vintage. Tato označení se ovšem u různých druhů mohou značně lišit.
- Brandy s označením VS (Very Special) musí zrát minimálně dva roky. Tento druh je nejlepší na míchání. Čistý se příliš nepije.
- Brandy s označením VSOP (Very Special Old Pale) zraje obvykle 4-6 let.
- Brandy s označením XO (Extra Old) jsou obvykle starší než 6 1/2 roku.
- Brandy s označením Hors d’age jsou příliš staré na určení správného věku nebo se případně jejich stáří nedá odhadnout z jiných důvodů.
- Etikety pro některé brandy jsou regulované, pro jiné ne.
-
5Vyzkoušejte armagnac. Armagnac je hroznová brandy pojmenovaná po regionu Armagnac v jihozápadní Francii. Vyrábí se ze směsi hroznů druhu Colombard a Ugni Blanc destilací v sloupových destilačních kolonách. Následně se nechává zrát minimálně dva roky v sudech z francouzského dubu, což mu dodá na mnohem rustikálnější chuti, než má Cognac. Po dozrání se brandy míchají a vytváří se tak konzistentní produkt.
- 3 hvězdičky nebo označení VS (Very Special) nesou brandy, ve kterých jejich nejmladší složka zrála minimálně dva roky v dubových sudech.
- Označení VSOP (Very Superior Old Pale) nesou brandy, jejichž nejmladší složka zrála minimálně 4 roky v dubových sudech. Většina je ovšem mnohem starší.
- Napoleon nebo XO (Extra Old) jsou brandy, jejichž nejmladší složka zrála alespoň šest let v dubových sudech.
- Brandy s označením Hors d’age je směs, jejíž nejmladší složka zrála minimálně deset let.
- Pokud je na lahvi armagnacu uvedený věk, pak to znamená, že nejmladší brandy ve směsi je právě takto stará.
- Existují také vintage armagnacy, které jsou starší deseti let a jejich věk je uvedený na etiketě.
- Tyto věkové kategorie platí pouze pro armagnac; cognac a další brandy mají pro tato označení jiné významy.
-
6Vyzkoušejte cognac. Cognac je hroznová brandy pojmenovaná po francouzském městě, ze kterého pochází. Vyrábí se ze směsi specifických hroznů, včetně Ugni Blanc. Podmínkou je dvojitá destilace v měděných destilačních kolonách a minimálně dva roky zrání v sudech z francouzského dubu.
- 3 hvězdičky nebo označení VS (Very Special) nesou brandy, jejichž nejmladší složka je alespoň 2 roky stará.
- Označení VSOP (Very Superior Old Pale) nesou brandy, jejichž nejmladší složka zrála alespoň 4 roky, ačkoli většina dostupných cognaců je mnohem starší.
- Napoleon, XO (Extra Old), Extra nebo Hors d’age jsou označení pro brandy, jejichž nejmladší složka zrála v dubových sudech alespoň 6 let. Průměrně jsou ovšem tyto brandy staré 20 let i více.
- Některé cognacy zrají v dubových sudech 40-50 let.
-
7Ochutnejte American brandy. American brandy jsou směsi, které obsahují spoustu různých druhů brandy a neplatí pro ně téměř žádná legální omezení. To platí i pro označení stáří VS, VSOP a XO, které nejsou nijak právně kontrolovány a tudíž byste si při jejich nákupu měli dávat dobrý pozor. Existují pouze dvě nařízení Spojených států amerických, které nějak ovlivňují konzumenta americké brandy.
- Zákon stanoví, že pokud brandy nezrála alespoň dva roky, její etiketa musí nést označení “immature.”
- Další právní úpravou je to, že pokud se brandy vyrábí z jiného ovoce než hroznů, musí to být výslovně uvedeno na etiketě.
- Právě proto, že klasifikace není regulovaná zákonem, jednotlivé značky používají pro vyzrálost svých produktů různé systémy označení a zrání nemusí být příliš dlouhé. Prohlédněte webové stránky různých palíren a hledejte informace o konkrétních variantách a vyzrálosti.
- Neexistuje žádný zákonem stanovený postup destilačních technik, které by palírna musela dodržovat.
-
8Vyzkoušejte pisco brandy. Pisco je nevyzrálým typem hroznové brandy, vyráběným v Peru a Chile. Kvůli svému mládí je tato brandy čirá. Mezi Peru a Chile se vedou spory o pravý původ a o to, kdo by měl pisco produkovat a jestli by měla být její produkce omezená na určité regiony.
-
9Ochutnejte jablečnou brandy. Jablečná brandy se destiluje z jablečného vína a pochází buď z Ameriky, kde se jí říká "applejack", nebo z Francie, která jablečnou pálenku nazývá "calvados". Je velmi univerzální a dá se použít do velkého množství různých koktejlů.
- Americká verze, applejack, je velmi svěží a ovocitá.
- Francouzská verze, calvados, je celkově sofistikovanější - jemnější a rafinovanější s několika vrstvami chutí.
-
10Vyzkoušejte eaux de vie. Eaux de vie jsou nevyzrálé druhy brandy, vyráběné z ovoce jako jsou ostružiny, hrušky, švestky, třešně a mnoha dalších. Obvykle mají čirou barvu, právě kvůli své čerstvosti.
- V německu se brandy eaux de vie nazývá "Schnapps." S americkým schnappsem nemá ovšem nic společného.
-
11Ochutnejte Brandy de Jerez. Brandy de Jerez pochází ze španělského regionu Andalusie a má svou předepsanou metodu přípravy. Musí se jednou destilovat v měděných destilačních kolonách a potom dozrávat v sudech z amerického dubu.
- Brandy de Jerez Solera je nejmladší a nejovocnější s minimálním věkem alespoň jeden rok.
- Brandy de Jerez Solera Reserva zraje minimálně 3 roky.
- Brandy de Jerez Solera Gran Reserva je nejstarším typem této brandy a minimální doba zrání je 10 let.
-
12Před nákupem nejprve vyberte typ brandy a následně její stáří. Láhev může nést jedno z uvedených označení nebo na ní bude jednoduše napsáno "brandy." Pokud na etiketě nenaleznete žádné upřesňující údaje o daném typu, hledejte zemi původu a použitý zdroj (například hrozny, výlisky...). Po provedeném výběru typu zvolte správnou vyzrálost. Mějte neustále napaměti, že základní kategorie vyzrálosti jsou velmi rozdílné a mezi jednotlivými typy brandy se značně liší.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pití čisté brandy
-
1Co je to vlastně čistá brandy? Pití "čisté" brandy znamená, že do ní není přidaný žádný led ani jiný nápoj. Vychutnáváte tak skutečně samotnou brandy a nic jiného, což vám umožní plně procítit její originální chuť.
- Led roztaje a voda naředí brandy, čímž zničí její původní chuť.
-
2Brandy pijte čistou tehdy, když máte kvalitní a vyzrálý typ. Nejlepší brandy byste měli vychutnávat neředěné. Užijete si jejich plnou originální chuť, což zvýší váš požitek a umožní vám poznat skutečně pravé kouzlo tohoto nápoje.[3]
-
3Pořiďte si sklenku na brandy, zvanou snifter. Snifter nebo také brandy balloon je nízká sklenka s širokou základnou a kuželovitým tvarem, zužujícím se směrem k vrcholu. Má krátkou stopku a vyrábí se v mnoha velikostech, ačkoli se dnes nepoužívají sklenky s obsahem vyšším než 60 ml. Tyto sklenky jsou pro pití brandy nejvhodnější, protože ve své horní části zachytávají jemné vůně a vy tak můžete přičichnout a nasát skutečné aroma nápoje.
- Důkladně umyjte snifter a nechte ho oschnout na vzduchu. Jedině tak zajistíte, že se do brandy nepřimíchají žádné nežádoucí chutě.
-
4Okamžitě podávejte. Brandy nepotřebují dýchat tak jako třeba víno. Pokud necháte brandy příliš dlouho stát, vypaří se množsví těkavého alkoholu. Tím nápoj ztratí na svém originálním charakteru.
-
5Zahřejte v ruce sklenku. Většina odborníků preferuje zahřívání sklenky jednoduše proto, že teplo podpoří a zlepší aroma i chuť. Nejlepším způsobem, jak sklenku zahřát, je podržet ji v ruce a chvíli na ní působit tělesným teplem. Široká základna sklenice vám tento proces usnadní.
- Snifter můžete nahřát i tím, že ho naplníte teplou vodou, kterou před podáváním brandy ze sklenky vylijete.
- Dalším způsobem pro nahřátí je podržení sklenky přímo nad plamenem.
- Buďte opatrní a nepřežeňte to! Přílišné ohřátí způsobí nadměrné vypařování alkoholu a totální zničení chuti a vůně.
- Brandy nikdy nehltejte velkými loky. Přijdete tím o jemné aroma a nevychutnáte všechny chutě.
-
6Přidržte sklenku ve výši hrudníku a přičichněte k nápoji. Přivonění z této vzdálenosti vám umožní zachytit květinové nóty a uchvátí váš čich delikátním aromatem. Tímto šetrným přístupem předejdete zahlcení svých smyslů při ochutnávání.[4]
-
7Pozvedněte sklenku k bradě a opět přivoňte. Zvedněte snifter do úrovně brady a zhluboka se nosem nadechněte. Přičichnutím z této výšky odhalíte aroma sušeného ovoce.
-
8Následně přiveďte snifter až k nosu a nasajte vůni ústy i nosem. Z bezprostřední blízkosti pocítíte kořeněné aroma vaší brandy. Toto přičichnutí bude mnohem komplexnější a intenzivnější než předchozí dvě.
-
9Usrkněte malý doušek brandy. První doušek by měl být skutečně jen velmi malý, měl by vlastně jen smočit vaše rty, aby na vás nezapůsobil hned zkraje svou plnou silou. První doušek by měl být tedy opravdu tak malý, jak jen si dokážete představit. Jeho úkolem je přinést do vašich úst čistou chuť brandy. Pokud by vás hned zkraje zasáhl plnou silou, mohli byste dočasně ztratit správné vnímání chuti pro další ochutnávání.
-
10Pokračujte v ochutnávání - začněte malými doušky a postupně se propracujte k větším. Tímto způsobem se vaše chuťové pohárky aklimatizují a vy si budete moct vychutnat skutečně plnou chuť tohoto skvělého nápoje.
- Při pití brandy je aroma stejně důležité jako chuť, a proto si nazapomínejte s každým douškem náležitě užívat i delikátní vůni.
-
11Pokud se chystáte ochutnávat více druhů brandy, začněte od nejmladších a postupujte k vyzrálým. Testujete-li několik druhů brandy, měli byste začít tou nejmladší. Vždy si nechte malé množství každé brandy ve sklence, abyste se k ní mohli později vrátit - budete překvapeni, jak moc se může chuť i aroma změnit, když si mezitím na brandy přivyknete.
-
12Při ochutnávání se snažte nehledět na značku a cenu testovaných brandy. Znalost typu a ceny může silně ovlivnit vaše vnímání chuti a proto byste měli při ochutnávání nejlépe všechny etikety zakrýt. Jedině tak zaručíte, že objevíte chuti a vůně, které vám skutečně lahodí. Také se toho naučíte mnoho o sobě.
- Před nalitím brandy můžete zespoda označit jednotlivé sklenky. Potom je před započetím ochutnávání promíchejte, abyste nepoznali, která je která.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Pití koktejlů z brandy
-
1Brandy přidávejte do míchaných nápojů tehdy, když máte k dispozici mladší a levnější typ. To platí například pro neoznačené brandy nebo brandy s označením VS, které klidně můžete přidat do koktejlu. Brandy je částečně příslušná do rodiny vín, a proto není vhodná pro míchání s určitými druhy limonád nebo toniků, ale přesto existuje spoustu jiných výborných ingrediencí, s kterými ji míchat můžete.
- Ačkoli je cognac vyzrálým a dražším typem brandy, často se do koktejlů používá také.
-
2Zkuste si připravit Sidecar cocktail. Sidecar je klasickým koktejlem, jehož vynalezení si připisuje hotel Ritz Carlton v Paříži a datuje ho do časných let dvacátého století. Na jeho přípravu budete potřebovat 45 ml cognacu, 30 ml Cointreau nebo triple sec, 15 ml čerstvé citronové šťávy, spirálu z citronové kůry na ozdobení a volitelně také cukr pro aplikaci na okraj sklenky.
- Obalte okraj sklenice na martini cukrem. Sklenice na martini má tvar obráceného trojúhelníku, který sedí na vysoké stopce. Vychlaďte sklenici v mrazáku a potom její okraj obalte v cukru (položte ji do něj).
- Přidejte veškeré ingredience (kromě citronové spirály) do shakeru, přihoďte několik kostek ledu a důkladně vše promíchejte.
- Přiložte sítko pro zachycení ledu a nalijte koktejl do sklenice.
- Nápoj potom ozdobte citronovou spirálou. Spirálu můžete vytvořit oloupáním jednoho dlouhého a tenkého pruhu citronové kůry.
- Množství jednotlivých přísad (cognac, cointreau, citronová šťáva) můžete libovolně měnit a najít tak kombinaci, která vám bude nejvíce chutnat.
-
3Vyzkoušejte Metropolitan. Metropolitan je další klasický koktejl, jehož první recept je datován do roku 1900. Budete potřebovat 45 ml brandy, 30 ml sladkého vermutu, 1/2 lžičky jednoduchého syrupu a 2 kapky angostury (kořeněný bitter).
- Jednoduchý syrup vytvoříte smícháním jednoho šálku vody a jednoho šálku moučkového cukru ve sklenici. Sklenici uzavřete a důrazně s ní třeste, dokud se cukr úplně nerozpustí. Potom sklenici uskladněte v lednici.
- Nalijte všechny ingredience do koktejlového shakeru s několika kostkami ledu a důkladně protřepejte.
- Koktejl přes sítko nalijte do vychlazené sklenice na martini. Sklenice na martini je trojúhelníkového tvaru s dlouhou stopkou.
-
4Připravte si Gentleman’s Hot Toddy. Hot Toddy je klasickým horkým nápojem, podávaným historicky jako medicína. Můžete ho připravit z řady různých lihovin, včetně brandy a jablečné brandy. Budete potřebovat 30 ml brandy nebo jablečné brandy, 1 lžičku medu, 1/4 citronu, šálek vody, špetku hřebíčku, špetku muškátového oříšku a 2 tyčinky skořice.
- Dno velkého hrnku nebo sklenice na irskou kávu pokryjte vrstvou medu a potom přidejte brandy nebo jablečnou brandy a šťávu ze čtvrtky citronu.
- Uvařte v hrnci nebo konvici vodu a nalijte ji do sklenice.
- Potom vmíchejte směs koření, včetně hřebíčku a tyčinek skořice.
- Nechte pět minut odstát, přidejte muškátový oříšek a pak už si můžete užívat vynikajícího teplého koktejlu.
- Poměr vody a brandy si můžete upravit. Pokud použijete jablečnou brandy, budete ji pro zvýraznění chuti možná muset přidat větší množství.
-
5Připravte si Pisco Sour. Pisco Sour je nejoblíbenější metodou konzumace pisca a jedná se o typický nápoj Peru, který je ovšem velmi populární i v Chile. Budete potřebovat 95 ml pisca, 30 ml čerstvě vymačkané limetkové šťávy, 22 ml jednoduchého syrupu, 1 čerstvý vaječný bílek a kapku agnostury nebo amarga (pokud ho seženete).
- Jednoduchý syrup vytvoříte smícháním jednoho šálku vody a jednoho šálku moučkového cukru ve sklenici. Sklenici uzavřete a důrazně s ní třeste, dokud se cukr úplně nerozpustí. Potom sklenici uskladněte v lednici.
- V koktejlovém shakeru zkombinujte pisco, limetku, jednoduchý syrup a vaječný bílek. Nepřidávejte led. Potom všechno důkladně protřepejte, dokud bílek nenapění (asi 10 sekund).
- Potom přidejte led a důrazně znovu protřeste, dokud se všechno pořádně nevychladí. Opět asi 10 sekund.
- Použijte sítko, které zachytí nežádoucí led a nalijte vychlazené pisco do sklenice. Použijte speciální pisco sour sklenice. Tyto sklenice jsou relativně malé a mají tvar podobný normálním sklenkám na panáky až na to, že jejich základna je tenčí a horní okraj se začíná lehce rozšiřovat.
- Na závěr přidejte na vršek bílkové pěny několik kapek agnostury.
-
6Připravte si Jack Rose. Jack Rose je dalším klasickým koktejlem, který byl velmi populární ve dvacátých letech dvacátého století. Pro jeho přípravu se používá applejack, americká verze jablečné brandy. Budete potřebovat 60 ml applejacku, 30 ml limetkové šťávy a 15 ml grenadiny. Pravý americký applejack se těžko shání, ale když už se k němu dostanete, určitě tento koktejl vyzkoušejte.
- Nalijte do koktejlového shakeru všechny ingredience a dobře je promíchejte.
- Přeceďte nápoj do vychlazené koktejlové sklenice. Jedná se o sklenku která vypadá jako obrácený trojúhelník na dlouhé stopce.
-
7Vyzkoušejte Prescription Julep. Drink, který se poprvé objevil v roce 1857 a kombinuje cognac s žitnou whiskey, čímž dostává uklidňující a osvěžující chuť, která se perfektně hodí pro letní dny. Budete potřebovat 45 ml VSOP cognacu nebo jiné dobré brandy, 15 ml žitné whiskey, 2 lžičky cukru rozpuštěného v 15 ml vody a 2 snítky čerstvé máty.
- Cukr a vodu dejte do vysokých sklenic nebo do julep poháru (tradiční stříbrný pohár) a míchejte, dokud se cukr nerozpustí.
- Vložte do sklenice snítky máty a jemně je rozmáčkněte, aby uvolnily vonné oleje. Nerozmačkejte je příliš, z lístků by se uvolnila nepříjemná hořkost.
- Přidejte do sklenice brandy s žitnou whiskey a důkladně je promíchejte.
- Naplňte sklenici drceným ledem a míchejte ho dlouhou lžicí, dokud nezačnou stěny sklenice zamrzat.
- Ozdobte koktejl snítkou čerstvé máty a servírujte ho s brčkem.
Tipy
- Pokud vám čistá brandy nechutná, přidejte do ní před ochutnáváním co nejmenší množství vody.
- Existuje skutečně velké množství koktejlů, ve kterých je brandy obsažena a navíc si můžete vytvořit své vlastní! Udělejte si proto menší průzkum nebo buďte kreativní!
Varování
- Konzumace alkoholických nápojů snižuje vaši schopnost řídit motorová vozidla a pracovat s těžkou technikou. Také může způsobit zdravotní problémy. Při konzumaci alkoholu buďte velmi opatrní.
- Nepijte, pokud jste těhotné. Ohrožovaly byste tím významně plod.
Reference
- ↑ http://drinks.seriouseats.com/2013/02/serious-eats-guide-to-brandy-what-is-cognac-armagnac-how-brandy-is-made.html
- ↑ http://drinks.seriouseats.com/2013/02/serious-eats-guide-to-brandy-what-is-cognac-armagnac-how-brandy-is-made.html
- ↑ http://www.brandyandginger.co.za/brandy-insight/drinking-brandy-appreciation-class/
- ↑ http://www.gentlemansgazette.com/brandy-guide-cognac-armagnac/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Drink Brandy
Español:beber brandy
Italiano:Bere il Brandy
Deutsch:Weinbrand trinken
Bahasa Indonesia:Meminum Brendi
Français:boire du brandy
Nederlands:Brandewijn drinken
日本語:ブランデーを楽しむ
Tiếng Việt:Uống rượu Brandy
Stránka byla zobrazena 5 862 krát.