wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 6 531 krát
V určitých kruzích lze pití skotské whisky připodobnit k téměř kultovní oddanosti. Pronikavá chuť s jemným rašelinovým aroma a dlouhým dozníváním je určená pro pomalé usrkávání. Ačkoli si whisky (nebo "whiskey") může zodpovědně vychutnat skutečně kdokoli se zájmem o destiláty, nejlépe si ji užijete se svými přáteli zastříknutou troškou vody. Pokud jste si právě nalili sklenku a chystáte se vychutnat tu sametově hebkou chuť úplně novým způsobem, pokračujte ve čtení.
Postup
Seznamte se se základními informacemi o skotské whisky
-
1Rozlišujte single-malt a blended whisky. Jeden z nejvýznamnějších rozdílů ve světě skotské whisky je technického rázu. Může se to zdát jako marginální záležitost, ale identifikací single-malt nebo blended whisky se ve skutečnosti o svém nápoji dozvíte mnoho informací ještě než předtím, než usrknete první doušek. Tak cože to je vlastně ten rozdíl mezi single-malt a blended?
- Single-malt skotská whisky je vyrobena pouze z vody a 100% ječmene. Ačkoli se jedná o whisky pocházející z jedné palírny, může být namíchána z několika různých sudů nebo dokonce různých várek.[1] Tím pádem může například palírna Bruichladdich nabízet single-malt whisky z různých sudů, ale vždy se bude jednat o whisky destilovanou pouze v Bruichladdich.
- Blended malt skotská whisky se skládá z jedné nebo více single-malt whisky, destilovaných v různých palírnách. [2] Většina palíren prodává své whisky pro použití do směsí (blends). Několik nezávislých stáčíren uvádí, z jakých destilátů a kterých palíren jsou jejich blended whisky složené, ale obvykle se uvádí pouze geografická oblast původu.
-
2Neupřednostňujte za každých okolností single-malt před blended. Ačkoli jsou single-malt whisky obecně považované za prestižnější než blended - cenovky se nás o tom snaží přesvědčovat - existuje mnoho velmi chutných a kvalitních blended whisky, které svou příjemnou chutí single-malt často převyšují. Celkově musíme přiznat, že více kvality najdete mezi single-malt whiskami, které jsou ale mnohem dražší než blended a jak už jsme říkali, neznamená to, že by byly vždy nutně lepší.[3] Při pití skotské buďte soudní. Nenechte se strhnout k nezřízenému snobství.
-
3Uvědomte si, že skotská whisky se zráním zlepšuje. Skotská zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Tyto sudy byly v některých případech původně používány pro dozrávání sherry nebo bourbonu.[4] Původ samotných dubů použitých pro výrobu sudů se značně liší: Některé palírny používají americké duby, zatímco jiné dávají přednost evropským. Proces zrání v dubových sudech, mnohdy i desítky let dlouhý, často podporuje rozvoj jemnější chuti. Jak kdysi řekl jeden moudrý muž, "Nikdy se na skotské nedopouštějte pedofilie!"
- Proč se whisky s věkem zlepšuje? Duby jsou, stejně jako jiné stromy, porézní. Skotská, která je uskladněná v dubových sudech, se pak dostane do pórů a nabere něco z jejich unikátní chuti. Postupem zrání se část alkoholu vypaří a chuť se celkově zjemní. Whisky odpařená při procesu zrání se hovorově nazývá "andělský podíl." [5]
- Před uskladněním whisky se dubové sudy někdy vypalují, což nápoji dodá na další specifické příchuti. Vypálené dřevo také zvyšuje čistotu whisky, protože uhlík postupem času filtruje nečistoty.
- Whiskám se často dodává, řekněme, "dovršení". Whisky celou dobu zrají v jednom sudu a na závěr se přepouští do jiného sudu, ve kterém po dobu 6-12 měsíců dozrají.[6] Tento postup dodá whisky na bohatším chuťovém profilu.
- Obecně se uvádí, že whisky již po stočení do lahví nepokračuje ve zrání. Stále ještě může docházet k částečnému vypařování alkoholu a následnému "zjemnění", ale většinu své hluboké chuti destilát získá během uskladnění v sudech.
-
4Vybírejte kompletně přírodní whisky bez přidaných barviv. Do některých skotských bývá před stočením do lahví přidáváno karamelové barvivo, které má nápoji dodat na vizuální konzistenci v jednotlivých dávkách a lahvích. Těmto destilátům se úplně vyhněte. Když whisky chutná dobtře, proč by mělo záležet na tom, jak vypadá? Právě toto je jednou z negativních stránek pálení whisky-když vám stáčírna lže ohledně barvy destilátu, o čem všem dalším je vám ochotna lhát?
-
5Zjistěte, odkud whisky pochází. Ačkoli se whisky dají technicky vzato vyrábět kdekoli na světě-výborné whisky produkuje Kanada, Austrálie a dokonce i Japonsko - měli byste začít s whisky pocházející z některé oblasti Skotska. Tam v podstatě nemůžete sáhnout vedle. Následující tabulka uvádí stručný přehled regionů Skotska, jejich charakteristiku a nejvyhlášenější whisky:Reklama
Region | Originální chutě regionu | Příklady značek |
---|---|---|
Nížina (Lowland) | Lehké, jemné, sladové, travnaté | Glenkinchie, Blandoch, Auchentoshan |
Vysočina (Highland) | Těžší, kořeněné, suché i sladké | Glenmorangie, Blair Athol, Talisker |
Speyside | Sladké, jemné, často ovocné | Glenfiddich, Glenlivet, Macallan |
Islay | Těžce rašelinové, kouřové, ostřejší | Bowmore, Ardbeg, Laphroaig, Bruichladdich |
Campbell | Střední až plné, rašelinové, slané | Springbank, Glen Gyle, Glen Scotia |
Přičichávání, ochutnávání a vychutnávání
-
1Připravte si správnou sklenku na whisky. Ačkoli se whisky dá pít z jakékoli staré sklenky, výběrem té "správné" svůj zážitek z ochutnávky celkově pozvednete. Odborníci se shodují, že nejvhodnější je sklenka tvaru tulipánu: umožní vám kroužit nápojem, aniž byste ho rozlili a navíc skvěle udrží aroma dané whisky.[8]
- Pokud zrovna žádnou podobnou sklenku nemáte po ruce, použijte sklenice na víno nebo šampaňské.
-
2Nalijte do sklenky trochu whisky a jemně s ní kružte. Nalijte si malou sklenku - podle vašeho rozhodnutí, samozřemě - obvykle ne více než 30 ml. Jemně zakružte sklenicí a pokryjte její stěny tenkou vrstvou whisky. Umožníte tím nápoji dýchat. Užívejte si barvu a texturu whisky při pohledu na destilát, stékající po stěnách sklenky.
-
3Přičichněte. Přivoňte ke své whisky. Pozvedněte sklenku k nosu a zhluboka se nadechněte. Oddalte svůj nos (první přičichnutí bude plně alkoholové) a potom se vraťte k whisky. Ve vnímání vůně své whisky pokračujte 20-30 sekund. Vždy přivoňte, odtáhněte nos a opět se vraťte ke sklence. Během celého procesu si snažte vybavovat asociace, které dané aroma evokuje. Buďte soustředění a všímejte si hlavně následujících vůní[9] :
- Kouřová vůně. Mezi tyto vonné nóty spadá i rašelinová vůně, kterou již při výrobě vyvolává sladový ječmen, který se přehazuje přes hořící rašelinu.
- Slanost. Dokážete rozeznat jakousi mořskou slanost u destilátů z ostrova Islay? Spousta skotských whisky má tento originální přímořský nádech.
- Ovocitost. Rozpoznáte ve své whisky tóny sušeného rybízu, meruňky nebo třešní?
- Sladkost. Velké množství skotských whisky spoléhá na karamelové, vanilkové nebo medové tóny. Jaké cukrovinky cítíte ve své whisky vy?
- Dřevitost. Ve skotských je často přítomná silná dřevitá vůně, a to hlavně díky dlouhému zrání v dubových sudech. Toto aroma se často doplňuje s typickou sladkostí.
-
4Usrkněte malý doušek. Napijte se takového množství whisky, které pokryje celý jazyk, ale ne zase tolik, aby alkohol otupil vaše chuťové pohárky. Nápojem chvíli v ústech kružte a snažte se vyvolat co nejlepší chuťový vjem. Jak whisky chutná? Připomíná vám její chuť něco?
-
5Vychutnejte si "ocas". Spolkněte doušek a lehce otevřete ústa. Lépe tak vychutnáte doznívající chuť whisky. Jaké chutě, pokud vůbec, se po požití celého doušku rozvinuly? Tento požitek se označuje za jakýsi "závěr" nebo "dovršení." U elegantních a kvalitních destilátů se rozvinou další chutě, odlišné od předchozího prožitku při ochutnávání uvnitř úst, a dotvoří tak komplexnost chuťového zážitku.
-
6Přidejte do whisky malé množství vody. Spousta nadšenců svou whisky ředí vodou, aby celkový obsah alkoholu snížili zhruba na 30%. [10] Obvykle se jedná o množství menší než by se vešlo na jednu čajovou lžičku. Některé whisky potřebují více vody, jiné méně, a stejně jako u jiných delikátních destilátů je lepší, když přidáte spíše méně než příliš mnoho.
- Pro určení potřebného množství vody zkuste použít následující tip. Přidávejte najednou vždy jen několik málo kapek vody a pokračujte v tom, dokud nezmizí typická štiplavost a pálivost v nose.
- Proč do whisky přidávat vodu? Voda whisky zředí. U destilátů s vyšším obsahem alkoholu může docházet k úmyslnému přebití některých nepříjemných příchutí nebo vůní. Teprve když pocítíte silné alkoholové aroma a ochutnáte, začne pomalu probleskávat skutečný profil daného nápoje. Řekněme, že přidávání vody tedy odděluje muže od chlapců.
- Zkuste po přidání vody sklenku whisky něčím překrýt (například čistým táckem) a nechte ji po dobu 10-30 sekund zjemnit. Dáte tím destilátu dostatek času na plné propojení s vodou a opět o něco více obohatíte svůj prožitek z daného nápoje.
-
7Opakujte celý proces ochutnávání, tentokrát se zředěnou whisky. Kružte sklenkou, přivoňte, usrkněte a vychutnejte svou whisky znovu. Jak vám zředěná whisky chutná? Rozeznáte rozdíl mezi zředěnou a nezředěnou whisky? Dokážete objevit nějaké nové aroma nebo příchuť, kterou jste v nezředěném stavu nezaznamenali? Pokračujte v pomalém ochutnávání, nejlépe se skupinou přátel.Reklama
Povýšení zážitku z pití skotské whisky
-
1Vytvořte si vlastní směs. Kdo tvrdí, že se musíte spoléhat jen na směsi, které pro vás připravila palírna? Zvláště když si můžete svou vlastní směs vytvořit snadno a rychle. S trochou tréninku i velmi efektivně. Postupujte následujícím způsobem:
- Začněte se dvěma whiskami, nejlépe ze stejné palírny. Hodit se k sobě budou třeba dva různé druhy od Bruichladdich nebo dvě různé vintage whisky z Taliskeru. Vždy je jednodušší míchat whisky od stejného producenta.
- Smíchejte velmi malé množství dvou nebo tří whisek a nechte je na několik týdnů usadit stranou. To bude vaše "testovací várka" k určení kvality finálního produktu. Pokud budete po dvou až třech týdnech spokojeni s výsledkem, můžete těchto přísad smíchat větší množství beze strachu, že způsobíte pohromu.
- Připravte si prázdnou láhev na whisky a naplňte ji téměř po okraj svou novou směsí. Můžete použít poměry 50/50, 45/55, nebo u tří dokonce 33/33/33. Volba je jen na vás. Plnění až po okraj sklenice zamezí oxidaci, která by mohla negativně ovlivnit chuť vaší nové whisky.
-
2Jakmile otevřete láhev whisky, vypijte ji do jednoho roku. Po přímém vystavení whisky kyslíku začne destilát okamžitě ztrácet svůj charakter. Kyslík totiž začne rozkládat alkohol na ocet. Pijte proto s rozvahou, ale ne zase příliš pomalu, aby se vaše zásoby neproměnily na nepitelnou kyselinu. Takže až do dna!
-
3Experimentujte se zráním za pomoci dřeva. Whisky sice dozrávají v dubových sudech, ale producenti ještě často poskytují informace, jak si každý konzument může vyladit nápoj podle svého za pomoci opečeného dřeva a provázku. Zkuste experimentovat s dřevem jako je bříza, třešeň nebo dub a přidejte své whisky extra příchuť. Takové úpravy ovšem dělejte jen s whisky, která je podle vašeho úsudku skutečně potřebuje. Velmi dobré whisky dodatečné zrání pravděpodobně potřebovat nebudou.
- Ujistěte se, že vybraná větev nebo dřívko je dostatečně malé, aby se vešlo do vaší lahve s whisky.
- Zahřívejte větvičku několik hodin ve své horkovzdušné troubě a vysajte z ní tak všechnu vlhkost.
- Opalovací lampou větvičku ještě trochu opražte. Cílem není úplné seškvaření, ale pouze lehké ohoření, které otevře cestu vonným složkám.
- Přivažte k větvičce provázek a ponořte ji do whisky. Tu potom každých třicet minut ochutnávejte. K dosažení velkého efektu není potřeba dlouhodobé namáčení. Třicet minut až jedna hodina je často více než dostatečná doba pro příjemné vylepšení chuti.
- Poznámka: Ujistěte se, že použité dřevo je bezpečné pro kontakt s destilátem určeným ke konzumaci. Některé typy dřeva jsou pro člověka jedovaté a/nebo negativně ovlivňují chuť či aroma dané whisky. Vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě.
-
4Zkuste se zdržet přidávání ledu. Samozřejmě v případě, že máte rádi whisky ledově vychlazenou a velmi zředěnou, ledu se nebraňte. Většina odborníků už dnes ovšem považuje led ve whisky za přežitek. Chladné teploty mají tendenci překrývat určité chutě a příliš zředěná whisky je stejně ve výsledku více voda než whisky, nemyslíte?
- Pokud chcete svou whisky skutečně chladnou, použijte raději speciální kameny do whisky. Ty nejprve vložíte do lednice nebo mrazáku a nachlazené pak vhodíte do whisky. Kvalitní, správně vyrobené kameny by neměly zanechat v nápoji žádnou pachuť.
-
5Zkuste hned od počátku založit vlastní sbírku. Pokud jste úplný začátečník, může vám to znít jako podivná rada, ale mnoho lidí si ze sbírání whisky vytvořilo velmi zábavný a povznášející koníček. Nabízíme vám několik tipů, které byste před založením vlastní sbírky měli vzít do úvahy:
- Kupujte jen to, co vám bude chutnat, a ne to, o čem si myslíte, že se za vynaložené peníze vyplatí. Aukční trh s whisky je velmi volatilní a ceny často značně kolísají. Při doplňování sbírky je nejdůležitější kupovat jen to, co vám chutná; pokud potom cena v průběhu deseti let klesne nebo nepředběhne inflaci, budete si moct svou whisky stále užívat.
- Nechávejte si účtenky. Schovávejte si účtenky za své lahve whisky. Je to hezká malá vzpomínka na to, za co jste zaplatili a pomůže vám užít si nápoj, když už se ho konečně rozhodnete odšpuntovat.
- Rozdělte svou sbírku a schovávejte jednotlivé lahve na různých místech. Pro případ, že vám neopatrné dítě nebo devastující požár zlikviduje část domu, je lepší diverzifikovat svou sbírku. Nenechávejte všechno na jednom místě.
Reklama
Tipy
- Skotská whisky se dá použít do chutných koktejlů, ale kvalitní whisky je lepší vychutnávat čisté.
- Při pití skotské buďte společenští. Skotská, kterou si vychutnáte se svými přáteli je mnohem lepší než o samotě vypitá sklenka.
Reference
- ↑ drinks.seriouseats.com/2012/02/what-is-single-malt-scotch-what-is-blended-whisky.html
- ↑ http://www.askmen.com/top_10/entertainment/the-expert-10-things-to-know-about-drinking-whiskey_7.html
- ↑ http://www.forbes.com/2004/04/14/cx_np_0414feat.html
- ↑ http://www.maltmadness.com/malt-whisky/beginners-guide-05-maturation.html
- ↑ http://www.whiskymag.com/glossary/angels_share.html
- ↑ http://www.whisky-distilleries.info/Fabrication_EN.shtml#vieillissement
- ↑ http://www.scotlandwhisky.com/about/single-malt-scotch-whiskyregions
- ↑ http://www.artofmanliness.com/2009/04/05/the-art-of-manliness-guide-to-scotch-whisky/
- ↑ http://www.whiskymag.com/nosing_course/part1.php