Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V určitých kruzích lze pití skotské whisky připodobnit k téměř kultovní oddanosti. Pronikavá chuť s jemným rašelinovým aroma a dlouhým dozníváním je určená pro pomalé usrkávání. Ačkoli si whisky (nebo "whiskey") může zodpovědně vychutnat skutečně kdokoli se zájmem o destiláty, nejlépe si ji užijete se svými přáteli zastříknutou troškou vody. Pokud jste si právě nalili sklenku a chystáte se vychutnat tu sametově hebkou chuť úplně novým způsobem, pokračujte ve čtení.

Část 1
Část 1 ze 3:

Seznamte se se základními informacemi o skotské whisky

 1. 1
  Rozlišujte single-malt a blended whisky. Jeden z nejvýznamnějších rozdílů ve světě skotské whisky je technického rázu. Může se to zdát jako marginální záležitost, ale identifikací single-malt nebo blended whisky se ve skutečnosti o svém nápoji dozvíte mnoho informací ještě než předtím, než usrknete první doušek. Tak cože to je vlastně ten rozdíl mezi single-malt a blended?
  • Single-malt skotská whisky je vyrobena pouze z vody a 100% ječmene. Ačkoli se jedná o whisky pocházející z jedné palírny, může být namíchána z několika různých sudů nebo dokonce různých várek.[1] Tím pádem může například palírna Bruichladdich nabízet single-malt whisky z různých sudů, ale vždy se bude jednat o whisky destilovanou pouze v Bruichladdich.
  • Blended malt skotská whisky se skládá z jedné nebo více single-malt whisky, destilovaných v různých palírnách. [2] Většina palíren prodává své whisky pro použití do směsí (blends). Několik nezávislých stáčíren uvádí, z jakých destilátů a kterých palíren jsou jejich blended whisky složené, ale obvykle se uvádí pouze geografická oblast původu.
 2. 2
  Neupřednostňujte za každých okolností single-malt před blended. Ačkoli jsou single-malt whisky obecně považované za prestižnější než blended - cenovky se nás o tom snaží přesvědčovat - existuje mnoho velmi chutných a kvalitních blended whisky, které svou příjemnou chutí single-malt často převyšují. Celkově musíme přiznat, že více kvality najdete mezi single-malt whiskami, které jsou ale mnohem dražší než blended a jak už jsme říkali, neznamená to, že by byly vždy nutně lepší.[3] Při pití skotské buďte soudní. Nenechte se strhnout k nezřízenému snobství.
 3. 3
  Uvědomte si, že skotská whisky se zráním zlepšuje. Skotská zraje nejméně tři roky v dubových sudech. Tyto sudy byly v některých případech původně používány pro dozrávání sherry nebo bourbonu.[4] Původ samotných dubů použitých pro výrobu sudů se značně liší: Některé palírny používají americké duby, zatímco jiné dávají přednost evropským. Proces zrání v dubových sudech, mnohdy i desítky let dlouhý, často podporuje rozvoj jemnější chuti. Jak kdysi řekl jeden moudrý muž, "Nikdy se na skotské nedopouštějte pedofilie!"
  • Proč se whisky s věkem zlepšuje? Duby jsou, stejně jako jiné stromy, porézní. Skotská, která je uskladněná v dubových sudech, se pak dostane do pórů a nabere něco z jejich unikátní chuti. Postupem zrání se část alkoholu vypaří a chuť se celkově zjemní. Whisky odpařená při procesu zrání se hovorově nazývá "andělský podíl." [5]
  • Před uskladněním whisky se dubové sudy někdy vypalují, což nápoji dodá na další specifické příchuti. Vypálené dřevo také zvyšuje čistotu whisky, protože uhlík postupem času filtruje nečistoty.
  • Whiskám se často dodává, řekněme, "dovršení". Whisky celou dobu zrají v jednom sudu a na závěr se přepouští do jiného sudu, ve kterém po dobu 6-12 měsíců dozrají.[6] Tento postup dodá whisky na bohatším chuťovém profilu.
  • Obecně se uvádí, že whisky již po stočení do lahví nepokračuje ve zrání. Stále ještě může docházet k částečnému vypařování alkoholu a následnému "zjemnění", ale většinu své hluboké chuti destilát získá během uskladnění v sudech.
 4. 4
  Vybírejte kompletně přírodní whisky bez přidaných barviv. Do některých skotských bývá před stočením do lahví přidáváno karamelové barvivo, které má nápoji dodat na vizuální konzistenci v jednotlivých dávkách a lahvích. Těmto destilátům se úplně vyhněte. Když whisky chutná dobtře, proč by mělo záležet na tom, jak vypadá? Právě toto je jednou z negativních stránek pálení whisky-když vám stáčírna lže ohledně barvy destilátu, o čem všem dalším je vám ochotna lhát?
 5. 5
  Zjistěte, odkud whisky pochází. Ačkoli se whisky dají technicky vzato vyrábět kdekoli na světě-výborné whisky produkuje Kanada, Austrálie a dokonce i Japonsko - měli byste začít s whisky pocházející z některé oblasti Skotska. Tam v podstatě nemůžete sáhnout vedle. Následující tabulka uvádí stručný přehled regionů Skotska, jejich charakteristiku a nejvyhlášenější whisky:
  Reklama
Regionální whisky Skotska[7]
Region Originální chutě regionu Příklady značek
Nížina (Lowland) Lehké, jemné, sladové, travnaté Glenkinchie, Blandoch, Auchentoshan
Vysočina (Highland) Těžší, kořeněné, suché i sladké Glenmorangie, Blair Athol, Talisker
Speyside Sladké, jemné, často ovocné Glenfiddich, Glenlivet, Macallan
Islay Těžce rašelinové, kouřové, ostřejší Bowmore, Ardbeg, Laphroaig, Bruichladdich
Campbell Střední až plné, rašelinové, slané Springbank, Glen Gyle, Glen Scotia
Část 2
Část 2 ze 3:

Přičichávání, ochutnávání a vychutnávání

 1. 1
  Připravte si správnou sklenku na whisky. Ačkoli se whisky dá pít z jakékoli staré sklenky, výběrem té "správné" svůj zážitek z ochutnávky celkově pozvednete. Odborníci se shodují, že nejvhodnější je sklenka tvaru tulipánu: umožní vám kroužit nápojem, aniž byste ho rozlili a navíc skvěle udrží aroma dané whisky.[8]
  • Pokud zrovna žádnou podobnou sklenku nemáte po ruce, použijte sklenice na víno nebo šampaňské.
 2. 2
  Nalijte do sklenky trochu whisky a jemně s ní kružte. Nalijte si malou sklenku - podle vašeho rozhodnutí, samozřemě - obvykle ne více než 30 ml. Jemně zakružte sklenicí a pokryjte její stěny tenkou vrstvou whisky. Umožníte tím nápoji dýchat. Užívejte si barvu a texturu whisky při pohledu na destilát, stékající po stěnách sklenky.
 3. 3
  Přičichněte. Přivoňte ke své whisky. Pozvedněte sklenku k nosu a zhluboka se nadechněte. Oddalte svůj nos (první přičichnutí bude plně alkoholové) a potom se vraťte k whisky. Ve vnímání vůně své whisky pokračujte 20-30 sekund. Vždy přivoňte, odtáhněte nos a opět se vraťte ke sklence. Během celého procesu si snažte vybavovat asociace, které dané aroma evokuje. Buďte soustředění a všímejte si hlavně následujících vůní[9] :
  • Kouřová vůně. Mezi tyto vonné nóty spadá i rašelinová vůně, kterou již při výrobě vyvolává sladový ječmen, který se přehazuje přes hořící rašelinu.
  • Slanost. Dokážete rozeznat jakousi mořskou slanost u destilátů z ostrova Islay? Spousta skotských whisky má tento originální přímořský nádech.
  • Ovocitost. Rozpoznáte ve své whisky tóny sušeného rybízu, meruňky nebo třešní?
  • Sladkost. Velké množství skotských whisky spoléhá na karamelové, vanilkové nebo medové tóny. Jaké cukrovinky cítíte ve své whisky vy?
  • Dřevitost. Ve skotských je často přítomná silná dřevitá vůně, a to hlavně díky dlouhému zrání v dubových sudech. Toto aroma se často doplňuje s typickou sladkostí.
 4. 4
  Usrkněte malý doušek. Napijte se takového množství whisky, které pokryje celý jazyk, ale ne zase tolik, aby alkohol otupil vaše chuťové pohárky. Nápojem chvíli v ústech kružte a snažte se vyvolat co nejlepší chuťový vjem. Jak whisky chutná? Připomíná vám její chuť něco?
 5. 5
  Vychutnejte si "ocas". Spolkněte doušek a lehce otevřete ústa. Lépe tak vychutnáte doznívající chuť whisky. Jaké chutě, pokud vůbec, se po požití celého doušku rozvinuly? Tento požitek se označuje za jakýsi "závěr" nebo "dovršení." U elegantních a kvalitních destilátů se rozvinou další chutě, odlišné od předchozího prožitku při ochutnávání uvnitř úst, a dotvoří tak komplexnost chuťového zážitku.
 6. 6
  Přidejte do whisky malé množství vody. Spousta nadšenců svou whisky ředí vodou, aby celkový obsah alkoholu snížili zhruba na 30%. [10] Obvykle se jedná o množství menší než by se vešlo na jednu čajovou lžičku. Některé whisky potřebují více vody, jiné méně, a stejně jako u jiných delikátních destilátů je lepší, když přidáte spíše méně než příliš mnoho.
  • Pro určení potřebného množství vody zkuste použít následující tip. Přidávejte najednou vždy jen několik málo kapek vody a pokračujte v tom, dokud nezmizí typická štiplavost a pálivost v nose.
  • Proč do whisky přidávat vodu? Voda whisky zředí. U destilátů s vyšším obsahem alkoholu může docházet k úmyslnému přebití některých nepříjemných příchutí nebo vůní. Teprve když pocítíte silné alkoholové aroma a ochutnáte, začne pomalu probleskávat skutečný profil daného nápoje. Řekněme, že přidávání vody tedy odděluje muže od chlapců.
  • Zkuste po přidání vody sklenku whisky něčím překrýt (například čistým táckem) a nechte ji po dobu 10-30 sekund zjemnit. Dáte tím destilátu dostatek času na plné propojení s vodou a opět o něco více obohatíte svůj prožitek z daného nápoje.
 7. 7
  Opakujte celý proces ochutnávání, tentokrát se zředěnou whisky. Kružte sklenkou, přivoňte, usrkněte a vychutnejte svou whisky znovu. Jak vám zředěná whisky chutná? Rozeznáte rozdíl mezi zředěnou a nezředěnou whisky? Dokážete objevit nějaké nové aroma nebo příchuť, kterou jste v nezředěném stavu nezaznamenali? Pokračujte v pomalém ochutnávání, nejlépe se skupinou přátel.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Povýšení zážitku z pití skotské whisky

 1. 1
  Vytvořte si vlastní směs. Kdo tvrdí, že se musíte spoléhat jen na směsi, které pro vás připravila palírna? Zvláště když si můžete svou vlastní směs vytvořit snadno a rychle. S trochou tréninku i velmi efektivně. Postupujte následujícím způsobem:
  • Začněte se dvěma whiskami, nejlépe ze stejné palírny. Hodit se k sobě budou třeba dva různé druhy od Bruichladdich nebo dvě různé vintage whisky z Taliskeru. Vždy je jednodušší míchat whisky od stejného producenta.
  • Smíchejte velmi malé množství dvou nebo tří whisek a nechte je na několik týdnů usadit stranou. To bude vaše "testovací várka" k určení kvality finálního produktu. Pokud budete po dvou až třech týdnech spokojeni s výsledkem, můžete těchto přísad smíchat větší množství beze strachu, že způsobíte pohromu.
  • Připravte si prázdnou láhev na whisky a naplňte ji téměř po okraj svou novou směsí. Můžete použít poměry 50/50, 45/55, nebo u tří dokonce 33/33/33. Volba je jen na vás. Plnění až po okraj sklenice zamezí oxidaci, která by mohla negativně ovlivnit chuť vaší nové whisky.
 2. 2
  Jakmile otevřete láhev whisky, vypijte ji do jednoho roku. Po přímém vystavení whisky kyslíku začne destilát okamžitě ztrácet svůj charakter. Kyslík totiž začne rozkládat alkohol na ocet. Pijte proto s rozvahou, ale ne zase příliš pomalu, aby se vaše zásoby neproměnily na nepitelnou kyselinu. Takže až do dna!
 3. 3
  Experimentujte se zráním za pomoci dřeva. Whisky sice dozrávají v dubových sudech, ale producenti ještě často poskytují informace, jak si každý konzument může vyladit nápoj podle svého za pomoci opečeného dřeva a provázku. Zkuste experimentovat s dřevem jako je bříza, třešeň nebo dub a přidejte své whisky extra příchuť. Takové úpravy ovšem dělejte jen s whisky, která je podle vašeho úsudku skutečně potřebuje. Velmi dobré whisky dodatečné zrání pravděpodobně potřebovat nebudou.
  • Ujistěte se, že vybraná větev nebo dřívko je dostatečně malé, aby se vešlo do vaší lahve s whisky.
  • Zahřívejte větvičku několik hodin ve své horkovzdušné troubě a vysajte z ní tak všechnu vlhkost.
  • Opalovací lampou větvičku ještě trochu opražte. Cílem není úplné seškvaření, ale pouze lehké ohoření, které otevře cestu vonným složkám.
  • Přivažte k větvičce provázek a ponořte ji do whisky. Tu potom každých třicet minut ochutnávejte. K dosažení velkého efektu není potřeba dlouhodobé namáčení. Třicet minut až jedna hodina je často více než dostatečná doba pro příjemné vylepšení chuti.
  • Poznámka: Ujistěte se, že použité dřevo je bezpečné pro kontakt s destilátem určeným ke konzumaci. Některé typy dřeva jsou pro člověka jedovaté a/nebo negativně ovlivňují chuť či aroma dané whisky. Vaše zdraví by mělo být vždy na prvním místě.
 4. 4
  Zkuste se zdržet přidávání ledu. Samozřejmě v případě, že máte rádi whisky ledově vychlazenou a velmi zředěnou, ledu se nebraňte. Většina odborníků už dnes ovšem považuje led ve whisky za přežitek. Chladné teploty mají tendenci překrývat určité chutě a příliš zředěná whisky je stejně ve výsledku více voda než whisky, nemyslíte?
  • Pokud chcete svou whisky skutečně chladnou, použijte raději speciální kameny do whisky. Ty nejprve vložíte do lednice nebo mrazáku a nachlazené pak vhodíte do whisky. Kvalitní, správně vyrobené kameny by neměly zanechat v nápoji žádnou pachuť.
 5. 5
  Zkuste hned od počátku založit vlastní sbírku. Pokud jste úplný začátečník, může vám to znít jako podivná rada, ale mnoho lidí si ze sbírání whisky vytvořilo velmi zábavný a povznášející koníček. Nabízíme vám několik tipů, které byste před založením vlastní sbírky měli vzít do úvahy:
  • Kupujte jen to, co vám bude chutnat, a ne to, o čem si myslíte, že se za vynaložené peníze vyplatí. Aukční trh s whisky je velmi volatilní a ceny často značně kolísají. Při doplňování sbírky je nejdůležitější kupovat jen to, co vám chutná; pokud potom cena v průběhu deseti let klesne nebo nepředběhne inflaci, budete si moct svou whisky stále užívat.
  • Nechávejte si účtenky. Schovávejte si účtenky za své lahve whisky. Je to hezká malá vzpomínka na to, za co jste zaplatili a pomůže vám užít si nápoj, když už se ho konečně rozhodnete odšpuntovat.
  • Rozdělte svou sbírku a schovávejte jednotlivé lahve na různých místech. Pro případ, že vám neopatrné dítě nebo devastující požár zlikviduje část domu, je lepší diverzifikovat svou sbírku. Nenechávejte všechno na jednom místě.
  Reklama

Tipy

 • Skotská whisky se dá použít do chutných koktejlů, ale kvalitní whisky je lepší vychutnávat čisté.
 • Při pití skotské buďte společenští. Skotská, kterou si vychutnáte se svými přáteli je mnohem lepší než o samotě vypitá sklenka.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 531 krát
Kategorie: Nápoje
Stránka byla zobrazena 6 531 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama