Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud pijete alkohol, je důležité umět to dělat zodpovědně a nepřekračovat své hranice. Když budete pít nezodpovědně, mohli byste ublížit svým přátelům a rodině a sami sebe vystavit smrtelnému nebezpečí. Pokud chcete umět pít zodpovědně, ať už budete v baru, na večírku, nebo někde jinde, kde lidé pijí, musíte si připravit plán, uvědomovat si své limity a vědět, jak si alkohol užívat tak, aby nad vámi nepřevzal kontrolu. V tomto článku se dozvíte, jak pít zodpovědně.

Část 1
Část 1 ze 3:

Připravte si plán

  1. 1
    Jděte pít s několika přáteli. Pokud chcete pít zodpovědně, za žádnou cenu byste neměli pít sami nebo s lidmi, které neznáte a nedůvěřujete jim. Pokud jste sami a nemáte nikoho, kdo by na vás dával pozor, mohli byste se dostat do problémů a nikdo by nevěděl, že s vámi něco je. Ať už jdete na večírek, nebo do baru, vždy jděte alespoň s malou skupinou lidí, které máte rádi a kterým důvěřujete.
    • Nepijte s lidmi, kteří podporují přehnané pití, nebo se vám vysmívají za to, že nepijete, či s nimi neudržujete krok. Měli byste pít svým vlastním tempem.
    • Nechoďte ven s lidmi, kteří mají takovou pověst, že v baru narazí na někoho známého či neznámého a uprostřed noci někam zmizí. Na večírky choďte s lidmi, na které se můžete spolehnout.
  2. 2
    Vytvořte si systém s alespoň jedním kamarádem. Když půjdete ven s přáteli, alespoň jeden z nich by měl znát své vlastní limity, nebo by neměl příliš pít, aby na vás mohl dávat pozor a včas vám dát vědět, když to s alkoholem přeženete. Někdy se může stát, že budete pít více, než byste měli a nebudete si to chtít připustit, takže je dobré mít kamaráda, který vám dá včas jasně najevo, že je na čase přejít na vodu.
    • Tento kamarád vám může říct, že jste toho již vypili dost, může vám vzít klíče od auta, kdybyste chtěli řídit a může zajistit, že se dostanete v bezpečí domů.
    • Nezneužívejte tohoto systému – když budete mít pověst člověka, který se vždy opije do němoty a ostatní se o něj musejí starat, nikdo s vámi nebude chtít chodit do baru. Měli byste být schopni se starat o své kamarády, nejen očekávat, že se postarají oni o vás.
  3. 3
    Uvědomujte si své limity. Nejdůležitější je znát sám sebe a své limity. Netrvá příliš dlouho zjistit, kolik alkoholu dokážete tolerovat. Každý člověk má jiné tělo a jinou toleranci. Naslouchejte sami sobě a chovejte se tak, abyste své tělo zbytečně neničili. Až budete pít poprvé, měli byste pít s přáteli v pohodlí domova, abyste se nedostali do nepříjemných situací. Pomůže vám to získat představu o tom, co zvládnete a co už ne.
    • Můžete si své limity stanovit velmi konkrétně, například „čtyři sklenky vína během šesti hodin,“ „čtyři piva za večer“ nebo „dva míchané drinky za večer“ (podle toho, co obsahují). Stanovte si své limity ještě než se vydáte ven, abyste měli větší šanci, že je v průběhu večera budete dodržovat.
    • Pokud jdete pít poprvé, je důležité pít stejnou rychlostí a co nejpomaleji, abyste zjistili, jak vaše tělo toleruje alkohol.
  4. 4
    Zjistěte, jak se dostanete domů. Pokud jdete ven s přáteli, měli byste přesně vědět, jak se po večírku dostanete domů. Máte několik možností: nejjednodušší je najít někoho, kdo vás bude z baru rozvážet domů a kdo nebude pít a dávat pozor na ostatní. Můžete jet domů také veřejnou dopravou, nebo si zavolat taxíka. Pokud bydlíte blízko baru, do kterého jdete pít, můžete jít také pěšky. Všechny tyto možnosti jsou v pořádku.
  5. 5
    Začněte pít až na to budete mít věk. Pokud žijete v USA, můžete pít od 21 let. Pokud žijete v jiných zemích, většinou můžete pít od 16-18 let. V ČR je tato hranice 18 let. Nepoužívejte falešnou občanku ani řidičák, abyste mohli pít i když jste nezletilí, pokud nejste připraveni nést následky. Když budete porušovat zákon, nebudete se chovat zodpovědně.
  6. 6
    Nepijte, pokud nemáte dobrou náladu. Alkohol způsobuje deprese, takže pokud jste naštvaní, smutní, nebo se necítíte vyrovnaně, pravděpodobně se po něm budete cítit ještě hůře. Možná máte pocit, že když pijete, skvěle se bavíte a zapomínáte na všechny své problémy, ale ve skutečnosti se budete brzy cítit ještě hůře. Možná pocítíte prvotní zlepšení nálady po jedné nebo dvou skleničkách, ale brzy se propijete do mnohem horší nálady, než s jakou jste začínali pít.
    • Měli byste si stanovit jako pravidlo, že budete pít pouze když se budete cítit dobře, ne když se budete chtít zbavit smutku.
    • Nikdy neberte alkohol jako řešení problémů. Problémy musíte řešit vždy za střízliva.
    • Nechoďte pít s někým, na koho se zlobíte. Alkohol by mohl váš vztek probudit a pravděpodobně byste udělali něco, čeho byste litovali. Všechny konflikty byste měli řešit s čistou hlavou.
  7. 7
    Nepijte na prázdný žaludek. Když budete pít na prázdný žaludek, pocítíte účinky alkoholu mnohem dříve a zvýšíte tím riziko, že vám bude špatně. Většina jídel je lepší, než žádné jídlo, ale měli byste se snažit jíst výživné potraviny bohaté na sacharidy a bílkoviny, které vám pomohou lépe absorbovat alkohol. Nedávejte si jen ovoce nebo salát. Když se před pitím alkoholu pořádně najíte, vyhnete se tomu, že se vám z alkoholu udělá rychle špatně.
    • Pokud jste přišli do baru a uvědomili jste si, že jste nic nejedli, objednejte si nějaké jídlo a najezte se dříve, než začnete pít. Nemusíte si dělat starosti s tím, že vás to na chvíli zdrží. Uvidíte, že to bude stát za to.
  8. 8
    Zeptejte se svého lékaře, zda je možné kombinovat léky, které berete, s alkoholem. Pokud berete nějaké léky na předpis, zeptejte se svého lékaře, zda je možné pít alkohol v den, kdy léky berete. Tato pravidla se liší podle daných léků, takže si před pitím alkoholu vždy zjistěte, zda není nebezpečné kombinovat vaše léky s alkoholem. [1]
  9. 9
    Nepijte, pokud jste se špatně vyspali. Pokud jste spali jen několik hodin spánku, měli byste jít raději do postele, než do baru. Alkohol ovlivní vaši únavu, takže pokud se již nyní necítíte ve své kůži, budete se po několika skleničkách alkoholu cítit naprosto vyčerpaně a unaveně.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se chovat během pití

  1. 1
    Dodržujte pitný režim. Alkohol tělo dehydruje a vytahuje z něj vitamíny a minerály. Pijte vodu, limonádu, nebo vodu s přidanými vitamíny, abyste tuto ztrátu vyrovnali.
    • Když budete pít alkoholické nápoje společně s nealkoholickými nápoji v poměru 1:1, budete se cítit lépe. Měli byste si dát jednu skleničku vody na každou skleničku alkoholu. Je vždy dobré pít více nealka, než alkoholu.
  2. 2
    Měli byste vědět, co pijete. Je sice dobré zkoušet nové drinky, jako jsou různé zajímavé míchané drinky, nebo piva, která ještě neznáte, ale měli byst vždy vědět, kolik alkoholu každý drink obsahuje. Sílu drinku nemusíte vždy poznat, kvůli sladidlům, mléku, smetaně a dalším věcem, které se přidávají do míchaných drinků, aby zamaskovaly chuť alkoholu. Kromě toho nevíte, jak vaše tělo zareaguje na nápoj, který ještě nikdy nezkoušelo a na který není zvyklé.
    • Některé míchané drinky mohou zvýšit koncentraci alkoholu ve vaší krvi rychleji, než jiné – záleží na vaší hmotnosti. Alkoholová tolerance nezpůsobuje nižší koncentraci alkoholu v krvi ani u těch, kteří jsou na alkohol již zvyklí.
    • Je pravda, že pivo je bezpečnější než míchané nápoje, ale měli byste vždy znát obsah alkoholu piva, které pijete. Většina piv obsahuje 4-5% alkoholu, ale existují i piva s 8-9% alkoholu, ze kterých se opijete mnohem rychleji.
  3. 3
    Nedávejte si více, než jeden drink za hodinu. Pokud chcete pít zodpovědně, měli byste pít maximálně jeden alkoholický drink za hodinu. „Jeden drink“ znamená jedno velké pivo, jednu sklenku vína, nebo jednoho panáka 40% alkoholu za hodinu. Možná nebude snadné tento limit dodržet, pokud například vaši přátelé pijí rychleji, ale chcete-li být v bezpečí, měli byste si dávat pozor. Když budete pomalu popíjet víno nebo pivo, bude vám to trvat déle, než kdybyste do sebe kopali panáky a rozhodně to pro vás bude lepší, protože se vám alkohol nedostane do těla naráz.[2]
    • Lidé si často dávají více než jeden drink za večer, protože nemají co dělat s rukama a začnou se vrtět a cítit se nervózně, když nemají v ruce drink. Pokud je to váš případ, vezměte si do ruky vodu nebo limonádu mezi každým drinkem, abyste dodržovali pitný režim a necítili se nervózně.
  4. 4
    Dávejte si pozor na rychlost pití. Je důležité pít stále stejnou rychlostí. Vždy nějakou dobu trvá, než alkohol začne působit. Možná se budete cítit po několika panácích dobře, ale uvědomte si, že je možné, že alkohol ještě nezačal působit. Dejte si něco malého k jídlu, nebo se napijte vody, aby se vám alkohol v těle mohl rozložit.
  5. 5
    Vyhýbejte se alkoholovým hrám. Tyto hry jsou sice příšerné, ale mnoho lidí je bere jako skvělý způsob, jak se na večírku zabavit a najít si přátele, které si nebudete pamatovat. Tyto hry podporují extrémní pití a když se jich budete účastnit, zákonitě za několik minut zapomenete, kde jste a jak se jmenujete.
    • Můžete tyto hry hrát tak, že budete alkohol diskrétně vylévat, nebo ho budete dávat kamarádům, kteří toho moc nevypili.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Vyhýbejte se nebezpečným situacím

  1. 1
    Měli byste se cítit dobře ve svém prostředí. Pokud jste u někoho doma na večírku, seznamte se s majiteli domu a s domem samotným, abyste věděli, kde je koupelna, kde si můžete na chvíli odpočinout, kam si můžete dát boty a kabát (ale nikdy si neodkládejte peněženku nebo kabelku). Když budete mít pocit, že nemáte situaci pod kontrolou, rychle se omluvte (řekněte například, že jste si zapomněli telefon v kabátě) a jděte si odpočinout na nějaké klidné místo, nebo jděte vylít svůj nápoj. Pokud potřebujete jít domů, najděte majitele domu a požádejte ho, aby vám zavolal taxíka, nebo našel někoho střízlivého, kdo vás bude moci dopravit domů.
    • Pokud jste v baru nebo v klubu, nejprve si zjistěte, jak se co nejrychleji dostanete ven. Měli byste cestu najít automaticky i v případě nouze, například kdyby začalo hořet, abyste se bezpečně dostali ven. Je také dobré vědět, kde najdete nejbližší taxíky nebo zastávku veřejné dopravy. Nedělejte si to zbytečně těžší a vždy mějte v hlavě plán úniku.
    • Měli byste bez problémů vědět, jak se dostanete domů. Když se opijete tak, že si nebudete nic pamatovat, nebudete schopní se dostat domů a snadno se ztratíte i ve městě, které znáte. Pokud nevíte, jak se dostanete domů, pravděpodobně byste raději neměli chodit ven pít.
  2. 2
    Vyhýbejte se tlaku okolí. Vždy si pamatujte, že pijete, abyste se dobře bavili, ne abyste na někoho udělali dojem. Smyslem pití alkoholu je užívat si společnost lidí a cítit se uvolněně. Nemusíte s nikým udržovat krok ani se účastnit stupidních her, které by vám mohly zkazit celý večer, nebo vás dokonce připravit o přátele. Pokud trávíte čas s lidmi, kteří vás nutí pít více, než sami chcete, pravděpodobně nejde o dobré přátele.
    • Pokud chcete, aby vás lidé přestali otravovat a ptát se vás, proč nepijete více, vezměte si do ruky sklenici s coca-colou a dejte si do ní kousek limetky, aby si lidé mysleli, že řídíte a nechali vás na pokoji. Jde o všem pouze o krátkodobé řešení – dlouhodobým řešením je vyhýbat se lidem, kteří na vás zbytečně tlačí.
  3. 3
    Když budete mít pocit, že jste opilí, přestaňte pít. Příznaky intoxikace zahrnují ztrátu kontroly nad myšlenkami, zamlžené vidění, obtíže s mluvením a potáže s udržením rovnováhy.
  4. 4
    Když budete zvracet, přestaňte pít. Mělo by to být sice všem jasné, ale v každém případě přestaňte pít, i když se po vyzvracení budete cítit lépe. Zvracení je známkou toho, že vaše tělo již nedokáže přijmout žádný další alkohol a odmítá i to, co jste už vypili. V tuto chvíli by vám mělo být jasné, že jste to přehnali a je na čase začít se starat o své zdraví, místo o to, aby večírek pokračoval.
    • Pokud máte nutkání zvracet, měli byste jít na toaletu a udělat to. Zvracení je způsobem těla, jak se zbavit přebytečného alkoholu, který ve vašem systému nemá co dělat. Neměli byste se ke zvracení nutit, ale neměli byste to ani potlačovat.
  5. 5
    Pokud se vám udělá špatně, lehněte si na bok. Ať už jste zvraceli, máte pocit, že byste mohli zvracet, nebo se jen cítíte špatně, měli byste si lehnout na bok, abyste se vyhnuli případnému udušení zvratky v poloze na zádech. Mějte po ruce kbelík a připravte se v případě potřeby zvracet. Když se ocitnete v tomto nepříjemném stavu, neměli byste chodit domů sami – požádejte nějakého kamaráda, aby s vámi zůstal celou noc a dával na vás pozor, kdybyste potřebovali pomoc.
    • Pokud je vám špatně, trpíte bolestmi hlavy, nebo s vámi něco není v pořádku, někomu to řekněte. Někdo by na vás měl dávat pozor pro případ, že byste trpěli otravou alkoholem a museli jet do nemocnice.
    • Pokud vidíte někoho, komu je špatně a leží, otočte ho na bok.
  6. 6
    Nerozhodujte se o sexuálních partnerech pod vlivem alkoholu. Přestože můžete mít pocit, že vám alkohol dodá kuráž oslovit někoho, kdo se vám líbí, ve skutečnosti vám může pouze zhoršit úsudek a způsobit, že uděláte něco, čeho budete v budoucnu vážně litovat. Můžete s někým flirtovat, můžete někoho požádat o jeho telefonní číslo a zavolat mu, až budete střízliví, ale neměli byste si nikoho brát domů, ani se s nikým líbat v baru – není to zrovna elegantní a jistě byste se za sebe později styděli.
  7. 7
    Nenechávejte si koupit drink od cizího člověka. Pokud vejdete do baru a někdo vám ihned nabídne drink, neberte si ho, pokud si nejste naprosto jistí tím, co v něm je. Pokud vám někdo nabízí drink z lednice, je to v pořádku, ale pokud odejde pryč a za chvíli se vrátí s nápojem, jehož přípravu jste neviděli, je možné, že jde o drink plný alkoholu, nebo dokonce drog, což by vás mohlo přivést do velmi nebezpečné situace.
    • Nemusíte se chovat neslušně – jen upřímně řeknete, proč drink nechcete. Je mnohem lepší působit nepřátelsky, než být v nebezpečí.
  8. 8
    Nenechávejte svůj drink bez dozoru. Měli byste mít svůj drink stále v ruce, nebo alespoň na očích, ať už jste na večírku, nebo v baru. Když svůj drink odložíte a půjdete pryč, někdo by vám do něj mohl něco nasypat, nebo byste si mohli omylem vzít zpět silnější drink, protože byste si mysleli, že je váš.
    • Pokud potřebujete jít na toaletu, požádejte nějakého kamaráda, aby vám váš drink pohlídal. Budete mít jistotu, že vám do něj nikdo nic nedá.
    Reklama

Tipy

  • Když se budete pravidelně opíjet a chovat se nepřístojně, nebo vás přátelé budou muset často odvádět domů, nakonec s vámi nikdo nebude chtít chodit pít. V tomto případě možná máte velmi vážný problém a měli byste ihned vyhledat pomoc.
  • Uvědomte si, že alkohol není odpověď na problémy, které máte a mohl by vám způsobit ještě více problémů. Pokud rádi pijete, dejte si vždy jen jeden nebo dva drinky. Pokud jste hubení, měli byste pít ještě méně. Nejen že je pro vás alkohol špatný, protože zabíjí mozkové buňky, ale je také nebezpečné být pod vlivem. Nemusíte se opíjet vždy, když budete pít. Když se ovšem opijete, měli byste mít někoho, kdo se o vás postará a zajistí, že se dostanete domů v bezpečí, abyste neublížili sobě ani nikomu jinému.
  • Alkohol způsobuje deprese. Proto je špatný nápad kombinovat ho se stimulanty, zejména s kofeinem, který je například v energetických drincích. Stimulanty vám způsobí pocit zvýšené energie, což povede k tomu, že si budete myslet, že zvládnete vypít více alkoholu. Neustále si udržujte přehled o tom, kolik jste toho vypili.
    • Stimulanty také zrychlují srdeční tep, což v kombinaci s alkoholem může vést k palpitacím a dalším vážným srdečním poruchám.
  • Nikdy s alkoholem nekombinujte prášky na spaní, léky na předpis ani jiné léky, které mají v kombinaci s alkoholem škodlivé účinky.
Reklama

Varování

  • Nepijte alkohol po lécích proti bolesti.
  • Když uvidíte někoho omdlít a neprobrat se, nebo nezvracet ani po extrémním množství alkoholu, odvezte ho do nemocnice. Je možné, že tato osoba trpí otravou alkoholem. Bezvědomí je vždy život ohrožující stav.
  • Uvědomte si, že jakékoli množství alkoholu představuje riziko ztráty koordinace a změny myšlení. Síla těchto účinků závisí na tom, kolik jste toho vypili, kolik je vám let, kolik vážíte a jak rychle pijete. Pít zodpovědně znamená znát své limity, pít střídmě a chovat se dospěle.
  • Pokud pijete, ani nemyslete na to, že byste řídili auto. Jděte pěšky, zavolejte si taxíka, nebo někoho požádejte, aby vás odvezl.
  • Neuchylujte se k alkoholu kvůli problémům. Můžete zajít do baru s kamarády a trochu se napít, ale neměli byste si doma sami otvírat lahev whisky po rozchodu s partnerem.
  • Zde je počet smrtí zaviněných alkoholem, bez nehod a vražd: 23 199.
  • Nemíchejte energetické drinky s alkoholem. Energetické drinky potlačí pocit opilosti, což je velmi nebezpečné, protože toho potom zvládnete vypít mnohem více a budete riskovat otravu alkoholem.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Voda
  • Jídlo
  • Kamarádi, kteří vám pomohou
  • Střízlivý člověk, který vás odveze, nebo taxík


Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak líbatJak líbat
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10   12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

Tracy Carver, PhD
Spoluautorem článku je :
Licencovaná psycholožka
Tento článek spoluautorem článku je Tracy Carver, PhD. Dr. Tracy Carver je oceněná licencovaná psycholožka se sídlem v Austinu v Texasu. Dr. Carver se specializuje na poradenství v otázkách souvisejících se sebeúctou, úzkostí, depresí a psychedelickou integrací. Je držitelkou titulu BS v psychologii z Virginie Commonwealth University, magisterského titulu v pedagogické psychologii a titulu Ph.D. v poradenské psychologii z University of Texas v Austinu. Dr. Carver také absolvovala stáž v klinické psychologii prostřednictvím lékařské fakulty Harvardské univerzity. Podle časopisu Austin Fit Magazine byla čtyři roky po sobě zvolena jednou z nejlepších profesionálů v oboru duševního zdraví v Austinu. Dr. Carver byla uvedena v Austin Monthly, Austin Woman Magazine, Life in Travis Heights a KVUE (austinská pobočka pro ABC News). Tento článek byl zobrazen 17 269 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 17 269 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama