X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 15 501 krát
Ředkvičky dospívají neuvěřitelně rychle (některé druhy vyrostou ze semene k dospělosti pouze za 3 týdny), a jsou velmi odolné. Jejich nahořklá příchuť dodává šmrnc polévkám a salátům a na zahradě zabírají velmi málo místa. Abyste mohli začít úspěšně pěstovat ředkvičky, podívejte se na krok 1!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Příprava na sázení
-
1Rozhodněte se, který druh ředkviček chcete sít. Jako u spousty zeleniny, k dispozici je nevyčíslitelně druhů ředkviček, hybridních i opylovatelných. Pokud jste v zahradničení nováček, zvažte pěstování ředkviček Cherry Belle; dospívají jen za 22 dní a mají příjemnou, jemnou chuť. [1]
- Jarní ředkvičky jsou druhy, které jsou lidem nejznámější (jako Cherry Belle ředkvičky, které jsou zvenku červené a uvnitř bílé). Ujistěte se, že je budete pěstovat na jaře nebo na podzim. Také to bývají nejrychleji rostoucí ředkvičky.
- Typicky letní ředkvičky jsou podobné jarním, ale rostou obvykle pomaleji, dospívají za zrhuba 6-8 týdnů.
- Zimní ředkvička je mnohem větší a škrobovitější než jarní a letní ředkvičky a dlouho roste. Pro podzimní nebo zimní sklizeň je nejlepší ji vysít v pozdním létě. Mezi zimní ředkvičky patří Daikona Champion. Daikon může narůst až 45 cm dlouhá a dospívá 60 dní.
-
2Vyberte správné místo na výsev. Ředkvičky by se měli sít na místě s plným sluncem nebo částečným stínem, a volnou, dobře odtékající půdou. Odstraňte všechny kameny z půdy, protože kořeny se rozlezou kolem všech kamenů v cestě. Přidejte do půdy před výsevem organickou hmotu. [2]
- Ujistěte se, že vaše ředkvičky dostávají hodně slunečního světla. Jinak můžou narůst nahoře velké a v kořenové části velmi malé. Nicméně je třeba si pamatovat, že čím teplejší půda, tím pálivější ředkvičky, což je jeden z důvodů, proč byste neměli ředkvičky sít uprostřed léta. Dalším důvodem je, že ředkvičky vysemení, když budou mít příliš mnoho světla.
- Je třeba, aby půda byla bez kamenů, byla dobře propustná a měla pH mezi 5,8 a 6,8. Měli byste se ujistit, že je v půdě hodně organické hmoty (jako kompostu).
-
3Naplánujte si výsev ředkviček. Ředkvičky jsou plodiny do chladného počasí, nejlépe seté na jaře a na podzim. Pěstování ředkviček během horkých letních měsíců způsobí, že vykvetou. První várku můžete zasít celé 2 týdny před posledními jarními mrazíky, protože ředkvičky zimu dobře snášejí. [3]
- Přestaňte s pěstováním, když se ukáže horké počasí. To v podstatě znamená, že když je několik po sobě jdoucích dnů 15 a více stupňů, měli byste odložit výsev ředkviček, dokud se neochladí.
- U typicky jarních ředkviček se klíčení objevuje zhruba za 5 dní a sklizeň za 3 až 4 týdny.
- Protože ředkvičky rostou tak rychle, budou se chovat jako praktické označení řádků, takže zvažte, že mezi ně zasázíte jinou pomalu rostoucí zeleninu.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pěstování vašich ředkviček
-
1Vysejte semínka ředkviček. Budete chtít, aby byly zhruba 12,5 mm hluboko a 25 mm od sebe. Jak budou klíčit, vyjednoťte úspěšné sazeničky tak, aby byly zhruba 5 cm od sebe, větším druhům nechte více místa. Řádky by měly být zhruba 30 cm od sebe. [4]
- Ředkvičky budete chtít protrhat, až narostou zhruba 2,5 cm. Snažte se odstřihnout jejich hlavičky malými nůžkami až u půdy. [5]
- Pokud sázíte velkou ředkvičku, budete chtít vysázet semínka zhruba 2,5 až 3,75 cm hluboko.
- Ředkvičky fungují dobře jako doprovodné rostliny, protože odpuzují hodně brouků z běžných rostlin a rostou rychleji. Vysázejte je podél mrkve, pastináku a zelí.
-
2Jak budou ředkvičky růst, zalévejte je. Udržujte záhonky s ředkvičkami vlhké, ale ne promočené. Časté a rovnoměrné zalévání ředkviček povede k rychlému růstu; když ředkvičky porostou příliš pomalu, vytvoří se pálivá, dřevitá chuť. Podle potřeby přidejte do záhonu s ředkvičkami kompost.
- Pokud je nezaléváte rovnoměrně (například je nezaléváte několik dní a potom je přelijete) ředkvičky mohou popraskat.
-
3Skliďte ředkvičky. Ředkvičky jsou připravené ke sklizni, když mají jejich kořeny zhruba 2,5 cm v průměru, přestože byste se měli na dobu zrání podívat také na obalu od semínek. Při sklizni vytáhněte celou rostlinu ze země rukou. [6]
- Také můžete odhrnout hlínu a podívat se, jestli vyrostla hlavička. Pokud ano, vytáhněte pár ředkviček a ochutnejte je. Tak zjistíte, jestli jsou připravené ke sklizni.
- Na rozdíl od spousty kořenové zeleniny, nemůžete ředkvičky nechat v zemi, protože by to způsobilo, že by ztvrdly a zdřevnatěly.
-
4Očistěte a uskladněte své ředkvičky. Rukou z ředkviček odstraňte hlínu a uskladněte je až na dva týdny na studeném tmavém místě. Před konzumací je omyjte vodou. [7]Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Poradce při potížích s ředkvičkami
-
1Vypořádejte se s potížemi s plísní. Existují různé druhy plísně, které mohou zahubit vaše ředkvičky nebo způsobit, že budou chutnat opravdu špatně. Obvykle jsou na ředkvičce zřejmé znaky potíží s plísní, které můžete vysledovat a následně se s nimi vypořádat. [8]
- Pokud se na listech ředkviček objeví světle žluté a šedivé skvrny, vaše ředkvičky mohou mít takzvanou skvrnitost, také známou jako Septoria skvrnitost, plísňové onemocnění. Pokud to mají, ujistěte se, že vaše záhony se dobře odvodňují (voda tam prostě nestojí) a přidejte organickou hmotu (jako je kompost). Odstraňte infikované ředkvičky. Abyste zabránili tomuto problému, střídejte plodiny, abyste nesázeli ředkvičky pokaždé do stejného záhonku. Také udržujte zahradu bez odpadu (mrtvých rostlin, plevelu, který jste vytrhali atd.).
- Pokud se na horní straně listů začnou objevovat světle zelené skvrny s fialovou plísní ze spodní strany, můžete se také potýkat s plísní. Zbavte se napadených rostlin a ujistěte se, že je nepřeléváte. Zabraňte tomu, aby byly ředkvičky natěsnané, tím, že je protrháte. Abyste se vyhnuli této plísni, ujistěte se, že střídáte plodiny a udržujte zahradu bez odpadu.
- Pokud listy ředkvičky mezi žilkami zežloutnou, pokud okraje listů zhnědnou a ohnou se nahoru, pokud spodní část stonku hodně zhnědne, zčerná a začne být slizká, může to být další plísňové onemocnění. Přidejte do záhonku organickou hmotu, jako je kompost, a ujistěte se, že půda dobře odvádí vodu (nezadržuje příliš mnoho vody a že nepřeháníte zalévání). Abyste se tomu vyvarovali, ujistěte se, že střídáte plodiny.
-
2Zbavte se problematického hmyzu. Plíseň není jediná věc, která může vašim ředkvičkám způsobit potíže. Určité druhy brouků se mohou dostat do vašich rostlin a krmit se jimi, takže začnou hynout. V mnoha případech se můžete těmto broukům vyhnout tím, že budete udržovat zahradu čistou od rostlinného odpadu a plevelu. Pokud se ukážou, existují způsoby, jak se s nimi vypořádat.
- Pokud listy vypadají vybledle a zjistíte, že jsou v kořínkách tunely a rýhy, mohou to být kořenoví červci. Tito tvorové jsou malí, šedí/bílí, červi bez nohou. Mušky nakladou jejich vajíčka do půdy vedle rostliny. Abyste se jich zbavili, přidejte k vašim rostlinkám ředkviček vápno nebo dřevěný popel. Počkejte se sázením ředkviček, dokud není počasí sušší, abyste se vyhnuli životnímu cyklu červců.
- Pokud se na listech ředkvičky objevují drobné dírky, mohou to být dřepčíci. Tito malí tvorové jsou bronzoví nebo černí broučci 1,5 mm dlouzí. Pokud je najdete, rozprašte na místo křemelinu, druh jemného, sedlinového kamene, který se snadno rozdrobí na jemný, bílý prášek. Ten se může chovat jako přirozený hubič hmyzu. [9] Také byste měli půdu často kultivovat, abyste narušili životní cykly brouků.
- Pokud vaše rostlinky ředkviček mají bělavé nebo žlutavé skvrny, deformované listy, nebo pokud rostlinky vadnou, mohou to být brouci Murgantia histrionica. Tito brouci, kteří j sou černí se žlutými, červenými nebo oranžovými skvrnami, vysávají z tkáně rostliny ředkvičky tekutiny. Vysbírejte a zničte všechny tyto brouky a jejich vajíčka. Abyste je udrželi mimo vaší zahradu, zlikvidujte na ní všechna místa, kde se brouci líhnou, jako jsou zbytky plodin a plevel.
- Pokud listy vaší ředkvičky zežloutnou, zvlní se a začnou být křehké, vaše rostlina může být nakažena fytoplazmovou žloutenkou, chorobou rozšiřovanou kobylkami. V tom případě odstraňte infikovanou rostlinu nebo rostliny a kontrolujte populaci kobylek tím, že potlačíte plevel a rostlinný odpad.
-
3Zkontrolujte půdu. Teplota půdy, druh a to, jak je zalévaná, může hrát velkou roli v tom, jak dobře se vašim ředkvičkám daří. Pamatujte, že se snažíte o rovnoměrnou zálivku (ne přelívání) a správné pH půdy.
- Pokud vaše ředkvičky nakonec chutnají příliš pálivě nebo štiplavě, pravděpodobně to znamená, že je půda příliš suchá nebo je teplota půdy příliš vysoká (nad 32 stupňů Celsia). Pro ochranu kořenů a ochlazení půdy přidejte 5 až 7,5 cm organického mulče. Zalévejte ředkvičky najednou 2 až 3 hodiny a potom počkejte, dokud půda nevyschne alespoň 10 cm hluboko.
- Pokud je kořen ředkvičky dřevitý a tvrdý teplota půdy byla pravděpodobně příliš vysoká a zalévání špatné. Ujistěte se, že jsou kořínky zakryté půdou, aby je ochlazovala a že je rovnoměrně zaléváte. Také se ujistěte, že ředkvičky sklízíte co nejdříve jsou dost velké, aby nenarostly příliš velké a nepopraskaly.
Reklama
Tipy
- Ředkvičky je také možné pěstovat v květináčích a dokonce mohou být pěstovány uvnitř, když jim dopřejete správné podmínky.
- Pokud vaše ředkvičky vykvetou, nezbavujte se jich hned. Potom co květy zvadnou, vytvoří se semínka, která jsou pálivá a křupavá, pokud je otrháte, když jsou ještě měkká a zelená.
Reklama
Varování
- Nezapomeňte, že krátké období dospívání ředkviček znamená, že stejně rychle přezrají, takže dávejte pozor!
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Semínka ředkviček
- Kompost
- Lopatku
- Vodu
Reference
- ↑ http://www.vegetablegardener.com/item/2593/how-to-grow-radishes
- ↑ http://www.gardening.cornell.edu/homegardening/scene341b.html
- ↑ http://www.almanac.com/plant/radishes
- ↑ http://www.nytimes.com/1999/05/02/style/cuttings-radishes-easy-to-sprout-hard-to-grow-right.html
- ↑ http://www.vegetablegardener.com/item/5540/thinning-vegetable-seedlings
- ↑ http://www.burpee.com/vegetables/radish/all-about-radishes-article10099.html
- ↑ http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9C05E0DB1E39F930A35750C0A960958260
- ↑ http://www.harvesttotable.com/2009/06/radish_growing_problems_troubl/
- ↑ http://books.google.com/books?id=i9ITMiiohVQC&lpg=PA1216&dq=%22diatomaceous%20earth%22%20insecticide%20size&pg=PA1215#v=onepage&q=%22diatomaceous%20earth%22%20insecticide%20size&f=false
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Radishes
Español:plantar rábanos
Português:Cultivar Rabanetes
Italiano:Coltivare i Ravanelli
Русский:вырастить редис
Deutsch:Rettich anbauen
Français:faire pousser des radis
中文:种萝卜
Bahasa Indonesia:Menanam Lobak
Nederlands:Radijs kweken
العربية:زراعة الفجل
हिन्दी:मूली उगाएं
Tiếng Việt:Trồng Củ cải
Stránka byla zobrazena 15 501 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama