Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řepa, (latinským jménem beta vulgaris) je sladká, zdravá zelenina, plná antioxidantů. Jsou to právě tyto antioxidanty, obsažené v barvivu dužiny řepy, které mohou za její protirakovinné účinky a ochranu srdce před kardiovaskulárními chorobami. Pěstování řepy je poměrně jednoduché a dlouhodobě se řadí mezi deset nejoblíbenějších druhů zeleniny, kterou lidé doma mají.[1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Výsev semínek

 1. 1
  Vyberte si buď semena, nebo sadbu. Oboje seženete v místním zahradnictví nebo v zahradnickém centru. Nebojte se pěstování ze semen, řepa je proslulá tím, že je opravdu jednoduché ji pěstovat.[2]
  • Kultivar "Boltardy" je nejlepší, pokud budete řepu sít brzy na jaře. Bílé a žluté kultivary potřebují dvakrát tak dlouhou dobu růstu, ale na druhou stranu nebudou barvit saláty (ale zase nemají zářivě červenou barvu). Kromě těchto věcí záleží výběr odrůdy řepy také na tom, která chuť a barva je vaše nejoblíbenější.[3]
 2. 2
  Vyberte si vhodné místo, kde budete řepu pěstovat. Řepa má ráda neutrální, vlhkou, úrodnou půdu bez velkého množství vápence nebo kyselosti (pH 6.5-7.0). Hlína by měla být měkká, bez vysokého obsahu jílu nebo písku – nicméně protože se bulva řepy vyvíjí na povrchu, jílovitá půda vyhoví, pokud je její povrch provzdušněn dostatečně silnou vrstvou uleželého organického materiálu. Záhon by měl být na otevřeném slunném místě, ačkoli řepa toleruje i částečné zastínění.
  • Pokud si vše dobře naplánujete už na podzim nebo brzy zjara, můžete použít granulované hnojivo několik týdnů předtím, než budete sít, a zapracovat jej do půdy, aby se do ní vsákly živiny.
 3. 3
  Nezapomínejte na to, že řepu můžete rovněž pěstovat v květináčích. Pokud se rozhodnete pro kulatý druh, (který je nejčastější – podlouhlé, protáhlé bulvy se pěstují o poznání vzácněji), může vám s úspěchem vyrůst i v květináči, pokud tedy bude mít alespoň 20 cm v průměru a bude 20 cm hluboký.
  • Naplňte květináč až po vrch rozvolněným, víceúčelovým substrátem. Semena pak řídce zasejte na povrchu a překryjte asi 2 cm kompostu. Později, až semenáčky dorostou do velikosti asi 2 cm, vytrhejte ty nejslabší, aby měly silné a pěkné dostatek místa k růstu. Mezi jednotlivými semínky by mělo být asi 12 cm místa.
 4. 4
  Nakypřete půdu, abyste ji připravili na výsadbu. Vytrhejte plevel a odstraňte všechen nepořádek a kameny, které by mohly řepě bránit v dobrém růstu. Půdu je zapotřebí zrýt jen asi 30 cm do hloubky (na výšku jednoho rýče). Místo nahrubo vyrovnejte a pak uhrabte, aby se půda provzdušnila.
  • Pokud máte velmi těžkou půdu, připravujte ji na výsadbu nejlépe na podzim. Lehčí půdy je lépe připravovat brzy zjara.[4] Sázíte-li řepu na podzim, nechte půdu neuhrabanou, aby mohla přes zimu změknout.
  • Na severní polokouli sejte semínka až po prvním mrazu. Na jižní polokouli sejte od září do února.
 5. 5
  Buď sejte semena nebo vysázejte sadbu. Semena sejte 2 cm hluboko. Vzdálenost mezi semeny nebo sazenicemi by měla být alespoň 5 – 10 centimetrů. Nejlepší je, sázet řepu do řádků.
  • Pokud máte se sázením úspěch, pokračujte a každých 14 dní zasejte nový řádek, abyste měli sklizeň po dlouhou dobu. Je to jednoduchý trik na to, abyste měli bohatou sklizeň řepy.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Péče o semena

 1. 1
  Každý den zalévejte, dokud nezačnou pučet lístky. Zpočátku potřebují semena velké množství vody, aby mohla začít klíčit. Kořeny začnou čerpat vláhu z půdy až ve chvíli, kdy se alespoň částečně vyvinou.
  • Pozor, zalévat neznamená utopit. Příliš mnoho vody způsobí, že rostlina se soustředí na tvorbu listů a nikoli na tvorbu kořene – riskujete tím, že rostlina "vyběhne" do květu (takže se bude snažit rozmnožit, místo aby vyprodukovala zeleninu). Nedostatečně zalité rostliny zase budou mít dřevnaté kořeny.
  • Jakmile se objeví semenáčky, zalévejte je každých 10 – 14 dní, v případě sucha pak podle potřeby.[5] Pokud je normální počasí a není vyloženě velké sucho, měla by stačit běžná vláha z deště.
 2. 2
  Vyjednoťte semenáčky. Až budou mít semenáčky řepy lístky, vysoké asi 2 cm, protrhejte je, aby mezi nimi byla mezera asi 10 centimetrů. Vytrhejte nejslabší z nich a nechte jen ty největší, s pěknými lístky.[6]
  • Někteří lidé doporučují ještě trochu větší mezeru, než je 10 cm. Pokud máte na zahradě dostatek místa, nešetřete a klidně pár centimetrů přidejte.[7]
  • Jiní pěstitelé zase doporučují jednotit řepu dvakrát – podruhé, až budou ještě o pár centimetrů vyšší. Tento krok je samozřejmě na vás. [8]
 3. 3
  Pohnojte své rostliny. Přidejte 4 – 6 litrů komplexního organického hnojiva na každých 10 čtverečních metrů záhonu. Můžete použít tenkou vrstvu kompostu nebo dobře uleželého hnoje. Pokud rostliny neprospívají dobře, můžete je podpořit také 30 gramy vysoce dusíkatého hnojiva na každý čtvereční metr.
 4. 4
  Dávejte pozor na ptáky a na plevel. Podle toho, v jaké oblasti žijete, budete možná muset záhon s řepou zakrýt, aby ji neokusovala divoká zvířata. Co se týká plevele, nezbude vám, než ho ručně vytrhávat. Jakmile uvidíte, že se objevuje plevel, zbavte se ho. Buďte při tom opatrní – motyku nebo jiné ostré nářadí nepoužívejte příliš blízko kořenům řepy, můžete je poškodit. Nejlepší je plení rukama.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Sklizeň a skladování řepy

 1. 1
  Skliďte (některé) své rostliny. Jakmile začnou být vidět bulvy kořenů, bude snadné odhadnout jeho celou velikost. Řepa je připravena ke sklizni tehdy, když dosáhnou velikosti přibližně malého pomeranče – příliš velká řepa není tolik chutná. Přidržte řepu za vršek a nadzdvihněte kořen rýčem nebo vidlemi.
  • Všeobecně platí, že řepa je připravena na sklizeň asi 8 týdnů od výsevu, nebo když zelenina dosáhne v průměru 2,5 cm. Mnoho lidí sklízí střídavě, tedy vybere největší řepy a zbytek nechá v zemi dozrát do plné velikosti. Zbytek řepy tak poroste mnohem rychleji. Nejchutnější bývá řepa o průměru bulvy asi 7,5 cm.
 2. 2
  Nechte nějakou řepu v zemi, aby vám vydržela celou zimu. Pokud chcete, můžete pár bulev nechat v půdě až do jara, ale budete je muset ochránit. Zakryjte řepu těžkým mulčem ze sena nebo slámy. Pokud teplota během zimy neklesne pod -18°C, měli byste bez problémů být schopni během zimy postupně odkrývat mulč a vykopat hlízy.[9]
  • Myslete na to, že tento postup může způsobovat dřevnatění kořenů řepy.
 3. 3
  Pozor při zacházení s vrcholky řep. Neodkrajujte listy, místo toho je raději ukruťte asi 5 centimetrů nad bulvou. Zabráníte tak tomu, aby z řepy vytekla šťáva a ona tak ztratila chuť a barvu.
  • Neznamená to, že musíte vrcholky vyhodit, naopak. Listy můžete uvařit a konzumovat stejně jako špenát. Věřte tomu nebo ne, ale většinou jsou plné chuti.[10]
 4. 4
  Schovejte řepu pro pozdější konzumaci. Kořenová zelenina se pro uskladnění velmi hodí, je to ideální zelenina pro zimní období. Řepu můžete uskladnit v dřevěných bednách, ve vrstvách prosypaných pískem, na místě, kde teplota neklesá pod bod mrazu.
  • Vezměte nádobu a na dno nasypte asi 5 centimetrovou vrstvu písku. Pak naskládejte jednu vrstvu řepy. Opět zasypejte vrstvou písku a naskládejte další řepu. Opakujte, dokud nebude krabice plná. Písek zabrání tomu, aby řepa začala klíčit, a udrží chuť déle čerstvou.
  Reklama

Tipy

 • Každé semeno řepy obvykle vyžene dva až tři semenáčky. Je to proto, že "semena", která se prodávají v obchodech, jsou ve skutečnosti vlastně lusky, které semen obsahují několik. Všechny semenáčky se nevyvinou stejně rychle – jakmile budete schopni rozpoznat dominantní semenáček, ustřihněte druhořadé těsně nad zemí. Nevytahujte je z půdy ven, hrozí, že poškodíte kořínky hlavního semenáčku.
 • Když semena před výsadbou na 24 hodin namočíte do vody, pomůže jim to rychleji vyklíčit.
 • Řepa je zimní plodina a je proto odolná a mrazuvzdorná.
 • nejlepší výnosy má řepa v pásmu mírného klimatu, v teplejších půdách.
Reklama

Varování

 • Velký výkyvy počasí a chladno mohou mít za následek zabarvené kroužky na dužině řepy. Nebojte se, na chuť to nemá žádný vliv.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Semena nebo sazenice řepy
 • Hnojivo
 • neutrální, úrodná půda
 • Zahradnické nářadí

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 126 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 3 126 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama